Powłoka ceramiczna to rozwiązanie z dziedziny detailingu samochodowego. Nie trzeba przedstawiać go osobom ceniącym sobie nienaganny stan lakieru samochodowego. Wokół ceramiki narosło jednak nieco mitów, które wyjaśniamy w tym artykule. Sprawdź, czym jest powłoka ceramiczna i jakie korzyści niesie stosowanie tego rozwiązania.

powłoka ceramiczna

Lśniący lakier o głębokim kolorze to marzenie wielu właścicieli samochodów. Biorąc pod uwagę trudy codziennej eksploatacji oraz bazujący na wodzie skład nowoczesnych lakierów samochodowych, jest to dość karkołomne zadanie. Powłoka ceramiczna to produkt o specjalnym składzie, który wzmacnia i chroni powłokę lakierniczą przed licznymi czynnikami, które mogą wpływać na jej stan i wygląd. Ceramika nie jest jednak rozwiązaniem tanim. Podpowiadamy, ile kosztuje powłoka ceramiczna, oczywiście wspominając o trwałości tego rozwiązania.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Czym jest powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna to preparat chemiczny wyprodukowany na bazie kwarcu, który zabezpiecza powierzchnię m.in. nadwozia narażoną na działanie wielu szkodliwych czynników. Rozwiązanie to w ostatnich latach zyskało na popularności wraz z rozwojem detailingu samochodowego. Coraz więcej osób decyduje się na powłokę ceramiczną z powodu stosunkowo niskiej trwałości „ekologicznych” lakierów samochodowych na bazie wody. Miękka warstwa jest podatna na zarysowania, które można zauważyć nawet na autach, które niedawno wyjechały z salonu.

Głównym składnikiem powłoki ceramicznej jest kwarc, a dokładnie związek tego minerału o wzorze chemicznym SiO2. Krzemionka to kluczowy składnik żywicy polimerowej wykorzystywanej do tworzenia bazy, na podstawie której powstaje powłoka ceramiczna. Stąd też wzięła się popularna nazwa preparatu, czyli powłoka kwarcowa. Oba terminy można stosować zamiennie, ponieważ oznaczają dokładnie ten sam produkt, który sprzedawany jest zazwyczaj w niewielkich buteleczkach.

Poza wspomnianą krzemionką powłoka ceramiczna składa się także z substancji będących nośnikiem kwarcu oraz innych dodatków bezpiecznych dla lakieru samochodowego. Preparaty pochodzące od różnych producentów mogą różnić się składem i proporcjami użytych składników. Fachowo nałożona powłoka ceramiczna tworzy szczelną warstwę ochronną, o grubości kilku mikronów, która przywiera do lakieru samochodowego. Grubość warstwy jest tak niewielka, że zazwyczaj nie wychwytują jej czujniki grubości lakieru samochodowego. Preparaty o nieco zmodyfikowanej konsystencji są przeznaczone do zabezpieczania powierzchni felg aluminiowych i chromowanych, a także łodzi, skuterów wodnych, a nawet helikopterów i samolotów.

Przed czym chroni powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna na auto chroni lakierowane elementy nadwozia przed różnego rodzaju uszkodzeniami, na które samochód jest narażony podczas codziennej eksploatacji. Utrzymanie nienagannego stanu i połysku lakieru to trudne zadanie m.in. z uwagi na miękkość lakierów stosowanych w nowoczesnych autach. W efekcie każdy pokonany tysiąc kilometrów odciska się mniejszym lub większym piętnem na stanie lakierowanych elementów karoserii. 

Powłoka ceramiczna dzięki swoim właściwościom pozwala w znacznym stopniu chronić elementy samochodu przed następującymi czynnikami:

  • Mikro zarysowania – niewielkie rysy pojawiają się na powłoce lakierniczej w wyniku mycia i suszenia. Automatyczne myjnie szczotkowe powodują zazwyczaj największą ilość zarysowań. Najmniejsze ryzyko uszkodzeń lakieru niesie staranne mycie ręczne.
  • Promieniowanie UV – wraz z promieniami słońca emitowany jest ultrafiolet, który silnie ogrzewa powierzchnię nadwozia. Powoduje to sprężanie i rozprężanie się struktur lakieru, co w dłuższej perspektywie powoduje jego degradację. Efektem są pęknięcia i płowienie lakieru.
  • Warunki atmosferyczne – kwaśne deszcze zanieczyszczone związkami chemicznymi zawieszonymi w powietrzu oddziałują na strukturę lakieru i mogą powodować trwałe uszkodzenia;
  • ptasie odchody – czasem wystarczy zaparkować pod drzewem na kilka minut, aby karoseria stała się ptasią toaletą. Guano ma kwaśny odczyn i wchodzi w reakcję z lakierem samochodowym. Największe szkody ptasie odchody wyrządzają wiosną i latem, gdy na nadwozie pada słońce, które rozszerzają strukturę lakieru. Szkodliwe związki zawarte w guanie mogą wtedy przenikać w głąb powłoki lakierniczej aż do blachy i wywoływać korozję;
  • korozja – uszkodzenia struktury lakieru powodują nie tylko ptasie odchody, lecz także uszkodzenia mechaniczne i utlenianie się zewnętrznej warstwy powłoki lakierniczej; 
  • sól drogowa – podczas niskich temperatur i opadów śniegu na polskie drogi trafiają miliony ton soli drogowej, która przywiera do lakieru, powodując mikrouszkodzenia prowadzące do korozji.

Jakie jeszcze właściwości ma powłoka ceramiczna?

Nałożona na lakier powłoka ceramiczna ma właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że woda gromadzi się w dużych kroplach, które spływają z karoserii. Dzięki temu zanieczyszczenia w znacznie mniejszym stopniu przywierają do nadwozia. Efektem jest dłużej utrzymująca się czystość lakieru. Powłoka ceramiczna na auto ułatwia także mycie. Zajmuje mniej czasu, a zaschnięte zanieczyszczenia łatwiej usunąć z powierzchni lakieru. To wszystko sprawia, że podczas pielęgnacji i czyszczenia auta zminimalizowane zostaje ryzyko powstawania mechanicznych uszkodzeń lakieru.

ceramika na auto

Co oznacza twardość powłoki ceramicznej?

Producenci stosują różne oznaczenia informujące klientów o stopniu twardości oferowanej powłoki ceramicznej. Często w tym celu używana jest 10-stopniowa skala ołówkowa, na podstawie której określa się nie tylko stopień twardości powłoki ceramicznej, lecz także twardość samego lakieru. W przypadku tego ostatniego wartość wynosi od 5 do 7 we wspomnianej skali. Z kolei preparaty ochronne renomowanych producentów zapewniają twardość na poziomie 9. Nie oznacza to jednak, że wyjściowa twardość lakieru na poziomie 5 po nałożeniu powłoki ceramicznej osiągnie wartość 9. Zazwyczaj realnie poziom twardości rośnie po nałożeniu powłoki o ok. 2 poziomy zauważa ekspert Inter Cars.

Przed czym nie chroni powłoka ceramiczna?

Bez względu na realne właściwości ochronne powłoki ceramicznej należy pamiętać, że mowa o bardzo cienkiej warstwie, której grubość wynosi zaledwie kilka mikronów. Pomimo zapewnień marketingowych dotyczących trwałości i twardości powłok kwarcowych trudno oczekiwać zabezpieczenia od silniejszych uderzeń czy zarysowań przez twarde obiekty. 

Skuteczną ochronę lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi, zapewnia oklejenie samochodu fol zabezpieczającą – bezbarwną lub w kolorze nadwozia. Można też stworzyć mozaikę na wzór kameleona czy pokusić się o wzorzystą folię ochronną. . Angielska nazwa rozwiązania to car wrapping. Czym jest i jakie są z tego korzyści, wyjaśniamy na naszym blogu.

Powłoka ceramiczna – jaką ma trwałość?

W studiach detailingowych, a także w innych punktach sprzedaży, oferowane są powłoki ceramiczne o zróżnicowanej trwałości. Najczęściej spotykane są modele o żywotności wynoszącej od roku nawet do pięciu lat. Zazwyczaj im dłuższa trwałość powłoki, tym wyższa cena. Należy pamiętać, że nawet najtrwalsza ceramika na auto wymaga systematycznego serwisowania w celu zapewnienia najwyższego poziomu ochrony lakieru. Producenci zalecają przegląd stanu powłoki ceramicznej co pół roku lub co 10 tys. km. Czynność polega na kontroli wizualnej elementów nadwozia, na których zaaplikowano ceramikę i ewentualnym uzupełnieniem za pomocą specjalnej odżywki miejsc, w których warstwa jest zbyt cienka. 

Ile kosztuje powłoka ceramiczna?

Koszt zakupu wysokiej jakości powłoki ceramicznej wynosi od 200 do 300 zł. Pojemność opakowania wynosi zazwyczaj ok. 30 ml, co wystarcza na pokrycie lakierowanych elementów na dwóch samochodach średniej wielkości. Oznacza to, że do jednorazowego pokrycia karoserii samochodu potrzebna jest nie tak droga powłoka ceramiczna. Cena zakupu może być o połowę niższa, gdy kupisz opakowanie wspólnie ze znajomym lub z członkiem rodziny, który także chce położyć ceramikę na swoje auto. 

jaka powłoka ceramiczna najlepsza

Koszt położenia powłoki ceramicznej w profesjonalnym studiu detailingowym jest znacznie wyższy. Cena za aplikację preparatu na średniej wielkości auto często przekracza 1000 zł. Skąd tak znaczna różnica? Nakładanie powłoki to ostatni etap prac związanych z renowacją lakieru. Zakres działań zależy od wyboru i zasobności portfela kierowcy. Należy pamiętać, że powłoka ceramiczna zapewnia ochronę lakieru znajdującego się w stanie sprzed aplikacji preparatu. Dlatego często przed nałożeniem ceramiki lakier poddawany jest polerowaniu, dekontaminacji (procesowi usuwania zanieczyszczeń i zaschniętych resztek na powierzchni lakieru), a także innym zabiegom składającym się na auto detailing. Na czym dokładnie polega i ile kosztuje usługa tego typu, dowiesz się z naszego bloga.

Jak nakładana jest ceramika na auto?

Proces nakładania powłoki ceramicznej nie jest zbyt skomplikowany, lecz wymaga odpowiednich przygotowań. Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest dokładne umycie całego nadwozia. Należy zachować szczególną uwagę, aby nie ominąć żadnego elementu. Powierzchnię lakieru trzeba dokładnie oczyścić z trwałych zanieczyszczeń, takich jak smoła czy żywica. W przeciwnym wypadku powłoka ceramiczna nie będzie przylegać do karoserii i właściwości ochronne zostaną ograniczone. Konieczne jest także dokładne odtłuszczenie całej powierzchni nadwozia. W celu uzyskania najlepszego efektu zalecane jest wykonanie renowacji lakieru i dopiero po zakończeniu tego procesu nałożenie ceramiki.

ile kosztuje powłoka ceramiczna

Na umyty i przygotowany lakier nakładana jest powłoka ceramiczna. Cena i metoda nakładania różnią się w zależności od tego, jaki produkt jest nakładany – jedno- lub dwuskładnikowy. W przypadku tych pierwszych umieść kilka kropel na aplikatorze, a następnie dokładnie rozsmaruj środek metodą krzyżową. Po zakończeniu odczekaj kilka minut na wstępne odparowanie powłoki, a następnie wypoleruj karoserię czystą ściereczką z mikrofibry. W przypadku produktów dwuskładnikowych po wstępnym odparowaniu należy położyć drugą warstwę i dopiero po zakończeniu tej czynności przejść do polerowania czystą ściereczką. Zaleca się pozostawienie samochodu na 24 godziny po nałożeniu powłoki, aby środek zdążył wyschnąć i stworzyć barierę ochronną. Należy także unikać mycia samochodu jakąkolwiek chemią przez 7 dni od aplikacji.

Gdzie kupić sprawdzone środki do pielęgnacji auta?

Porządne mycie i odtłuszczenie karoserii to niezbędne czynności przed nałożeniem powłoki ceramicznej. Nasi eksperci wybrali wysokiej jakości środki pielęgnacyjne, które pozwolą Ci łatwo, szybko i bezpiecznie umyć karoserię. Poznaj ofertę Inter Cars, którą przygotowaliśmy z myślą o wymaganiach osób dbających o swoje auta z należytą starannością.

Powłoka ceramiczna to skuteczna ochrona lakieru

Właściwości powłok ochronnych udowodnione są nie tylko przez działy marketingu, lecz także przez wielu kierowców korzystających z tego rozwiązania. Ceramika opóźnia proces starzenia się nowej lub odświeżonej powłoki lakierniczej. Nie należy jednak liczyć na cud, gdy lakier jest spłowiały, wyblakły lub porysowany. Wtedy do uzyskania długotrwałego połysku konieczna jest zaawansowana renowacja powłoki lakierniczej. Samodzielne nałożenie powłoki kwarcowej jest znacznie łatwiejsze od doprowadzenia lakieru do nienagannego stanu. Koszt zakupu i aplikacji powłoki ceramicznej nie jest tak drogi. jak mogłoby się wydawać. Biorąc pod uwagę ceny napraw lakierniczych i nieestetyczny wygląd zniszczonego lakieru, warto rozważyć nałożenie powłoki ceramicznej.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Dostępne na rynku powłoki ceramiczne oferują zróżnicowaną jakość i trwałość. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka powłoka ceramiczna jest najlepsza. Warto sięgnąć po produkty renomowanych marek, które cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników.

Położenie ceramiki można wykonać o dowolnej porze roku, należy jednak sprawdzić, jaką temperaturę otoczenia zaleca producent wybranego preparatu. Zazwyczaj najlepsze efekty uzyskuje się podczas aplikacji w temperaturze 18–21 st. C. Różnica kilku stopni zazwyczaj nie robi dużej różnicy, lecz w chłodnych miesiącach czynność najlepiej wykonać w ogrzewanym pomieszczeniu.

Optymalne warunki aplikacji ceramiki wskazywane są przez producentów powłok. Wśród parametrów można znaleźć także zalecaną wilgotność powietrza, która zazwyczaj wynosi od 40 do 60 proc.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!