Każdy pojazd jeżdżący po drodze musi być wyposażony w odpowiednie oświetlenie. Poszczególne rodzaje świateł w samochodzie spełniają konkretne funkcje w trakcie jazdy. Konieczność przełączania się pomiędzy nimi jest narzucona przez prawo obowiązujące w Polsce oraz całej Unii Europejskiej. Jakie są rodzaje świateł w aucie? Co znaczą kontrolki świateł w samochodzie? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Każdy kierowca powinien dokładnie wiedzieć, jakie są światła w samochodzie, którym się porusza, oraz jakie jest ich zastosowanie. To dzięki nim użytkownik pojazdu jest widoczny i sam widzi inne pojazdy po zmroku. Przez lata technologia wykorzystywana w produkcji pojazdów stale się rozwijała, co korzystnie wpłynęło także na światła w aucie. Większa część z nich przełącza się już automatycznie gdy jest taka możliwość lub konieczność. Jednak nie każdy samochód jest wyposażony w takie rozwiązanie. Ostatecznie to kierowca zawsze powinien pamiętać, jak poprawnie wykorzystywać światła w samochodzie – tak, aby nie oślepić innych, a jednocześnie dbać o swoją widoczność.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

baner mamy części do Twojego samochodu

Rodzaje świateł w aucie – jakie są i co je od siebie różni?

Bez względu na to, jakiego typu czy marki pojazd posiadasz, do dyspozycji będziesz miał różne rodzaje świateł w samochodzie. Opis każdego z nich znajdziesz w poniższym zestawieniu. Warto dodać, że aktualnie montowane diody czy żarówki LED fabrycznie zawsze świecą na biało. Odcień barwy może być bardziej ciepły lub zimny, w zależności od zastosowanego rozwiązania lub zamontowanych żarówek.

Światła mijania (barwy białej)

Są to światła, które potocznie określa się mianem świateł „krótkich”. Ich zadaniem jest oświetlanie obszaru znajdującego się przed autem. Powinny świecić jak najdalej, jednak tak, by nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka. Często są one ustawione asymetrycznie – lewe światło powinno świecić niżej niż prawe. Takie rozwiązanie bierze się stąd, że prawy reflektor służy do oświetlania prawej strony jezdni oraz pobocza, a więc nie oślepia innych kierowców. 

Ten typ świateł wiedzie prym jeśli chodzi o funkcjonalność oraz zwiększanie poziomu bezpieczeństwa na drodze. W części krajów Unii Europejskiej prawo narzuca obowiązkowe włączanie ich zawsze od zmierzchu do świtu, nawet jeśli jest jasno. Używa się ich za dnia, w nocy, w przypadku mgły oraz opadów atmosferycznych. Za nieprzestrzeganie tego przepisu możesz narazić się na mandat wynoszący od 100 do 300 zł i dodatkowe punkty karne.

Światła mijania (barwy białej)

Światła do jazdy dziennej (barwy białej)

Światła dzienne pełnią funkcję legalnego zamiennika dla świateł mijania za dnia. Wymyślono je w celu ograniczenia zużycia droższych elementów związanych z dobrymi światłami mijania. Często służą też do uatrakcyjnienia wyglądu zewnętrznego auta.

Światła drogowe (barwy białej)

Potocznie określa się je mianem świateł „długich” ze względu na to, że oświetlają drogę na bardzo długim odcinku przed pojazdem. Światła te świecą poziomo, a czasem nawet lekko do góry. Używa się ich tylko od zmierzchu do świtu na słabo oświetlonych drogach lub tych znajdujących się blisko zalesionego terenu. 

Należy pamiętać, że jeśli światła drogowe zostaną włączone w trakcie mijania się z drugim kierowcą, to zostanie on chwilowo przez nie oślepiony. Taka sytuacja może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Zawsze w takich okolicznościach należy je wyłączyć – automatycznie przełączą się na światła mijania, które nie sprawiają takiego zagrożenia. 

Światła przeciwmgłowe (przednie barwy białej lub selektywnie żółtej, tylne czerwone)

Liczba świateł przeciwmgielnych zależy od tego, jakie są światła w samochodzie. Każdy pojazd dopuszczony do ruchu musi mieć zamontowane chociaż jedno tylne światło przeciwmgłowe. Posiadanie przednich świateł przeciwmgłowych na wyposażeniu nie jest obowiązkowe według obowiązującego prawa, jednak często są one bardzo przydatne. 

Ich zadaniem jest oświetlenie drogi przed pojazdem w warunkach ograniczonej widoczności i niesprzyjającej sytuacji atmosferycznej, ale to nie wszystko. Głównie chodzi o to, aby uczynić pojazd widocznym dla innych kierowców, kiedy widzialność na drodze jest niska. Auta wyposażone w technologię LED często nie potrzebują oddzielnych świateł przeciwmgłowych z przodu, bo cały system zamontowano w jednym reflektorze.

Światła przeciwmgłowe

Kierunkowskazy (barwy żółtej w Europie)

Jak sama nazwa mówi, służą one do wskazywania kierunku jazdy obieranego przy nadchodzącym manewrze. Mogą sygnalizować zmianę pasa ruchu, zmianę kierunku jazdy czy inicjować manewr wyprzedzania. Przekazują one informacje innym użytkownikom drogi o tym, jaki manewr będziesz za chwilę wykonywał. Są umiejscowione parami z przodu pojazdu, na jego boku oraz z tyłu. Muszą być widoczne od każdej strony. 

Po zakończeniu manewru należy je niezwłocznie wyłączyć, aby nie wysyłać mylnych informacji. Warto podkreślić, że niepoprawne używanie tych świateł bywa powodem kolizji i wypadków na drodze.

Światła stopu/hamowania (barwy czerwonej)

Ich jedyną funkcją jest sygnalizowanie hamowania pojazdu. Są one zależne od hamulca roboczego i zapalają się automatycznie od razu po jego wciśnięciu. Umiejscowione są tylko z tyłu pojazdu. Światła hamowania mogą być montowane podwójnie, z dodatkowym trzecim światłem umiejscowionym na podszybiu bądź w zderzaku czy tylnym spojlerze.

Światła stopu/hamowania

Światła pozycyjne (barwy białej)

Światła pozycyjne służą do oświetlenia pojazdu z przodu oraz z tyłu, gdy auto stoi na postoju. Używa się ich w warunkach niedostatecznej widoczności na drodze. Kiedy światła awaryjne są uszkodzone bądź auto nie jest w nie wyposażone, zamiennie można używać świateł pozycyjnych.

Światła awaryjne (barwy żółtej)

Służą one do ostrzegania innych użytkowników drogi o niebezpiecznych sytuacjach, takich jak wypadek czy niespodziewany korek na autostradzie. Używa się ich przede wszystkim w trakcie awaryjnego postoju – gdy coś się stało z Twoim pojazdem, bądź zatrzymujesz się, aby pomóc innemu użytkownikowi drogi. Włączenie świateł awaryjnych spowoduje uruchomienie w jednym momencie wszystkich 6 kierunkowskazów. Jeśli Twoje auto nie posiada tego rodzaju oświetlenia, możesz zamiennie użyć świateł pozycyjnych. 

Co ważne, nie można ich używać w celu zatrzymywania się w miejscach do tego nieprzeznaczonych bez stosownego uzasadnienia. Jest to niestety mocno nadużywane, szczególnie w dużych miastach.

Światła awaryjne (barwy żółtej)

Światła odblaskowe (przednie barwy białej, boczne barwy żółtej, tylne barwy czerwonej)

Są one najmniej istotne, jeśli chodzi o rodzaje świateł w samochodzie. Opis ich funkcji jest prosty i krótki. Ich zadaniem jest odbijanie świateł innych aut. Ma to na celu zapewnić dobrą widoczność Twojego pojazdu dla innych kierowców po zmroku. Umiejscawia się je z przodu, z boku oraz z tyłu samochodu. Powinny być one widoczne w nocy z odległości minimum 150 metrów, gdy Twój pojazd jest oświetlany przez inne światła drogowe. Świecą wyłącznie światłem odbitym.

Oznakowanie i symbole świateł w samochodzie

Aby w pełni poprawnie stosować różne rodzaje świateł w samochodzie, nie wystarczy tylko umieć wymienić, jakie są ich rodzaje oraz do czego służą. W samochodzie poszczególne światła nie są podpisane słownie. Każde z nich ma konkretne oznaczenie graficzne. Dlatego jest to bardzo ważne, aby zapoznać się także z tymi symbolami przed wyruszeniem nawet w najkrótszą trasę przy złej pogodzie. Wystarczy, że na drodze pojawi się mgła – bez wiedzy jak uruchomić światła przeciwmgłowe Twoja podróż może nie być bezpieczna.

Symbole świateł w samochodzie są bardzo proste, a do tego nie ma ich wiele. Każdy z nich został opisany szczegółowo w poniższym zestawieniu celem ich poprawnego rozróżnienia:

  • światła mijania „krótkie” – znakiem jest zielony reflektor, który świeci po skosie w dół,
  • światła drogowe „długie” – symbolizuje je niebieski reflektor, którego promienie świecą całkowicie prosto;
  • światła dzienne – tak samo jak mijania, są oznaczone zielonym reflektorem, jednak w tym przypadku dawane przez nie światło symbolizowane jest przez rozproszone zielone kropki o różnych rozmiarach;
  • kierunkowskazy – ich symbol to dwie strzałki zwrócone tyłem do siebie, koloru zielonego,
  • światła awaryjne – obrazuje je podwójny czerwony trójkąt na desce rozdzielczej, symbolizowany także przez strzałki kierunkowskazów obie migające równocześnie;
  • światła przeciwmgłowe tylne – poznasz je poprzez pomarańczowy reflektor z promieniami skierowanymi prosto, które przekreśla pionowo falowana linia;
  • światła przeciwmgłowe przednie – symbolizuje je również pomarańczowy reflektor, ale jego promienie świecą po skosie w dół i są przekreślone przez pionową falowaną linię;
  • światła pozycyjne – są wyróżnione przez dwa zielone reflektory odwrócone tyłem do siebie, których promienie rozchodzą się na boki.

Dla osób, które dopiero uczą się jazdy, znaki mogą wydawać trudne do zapamiętania, jednak są one intuicyjne i łatwo skojarzyć je z tym, do czego służą. Co ważne, symbole te są takie same w całej Europie i nie tylko. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz bez zastanowienia wypożyczyć samochód i jechać w trasę w niemal każdym zakątku świata. 

Oświetlenie samochodu w ofercie Inter Cars

Miej na uwadze, że nawet najlepsze światła samochodowe mogą ulec uszkodzeniu bądź awarii, a czasami po prostu spali się w nich żarówka. Wszystkie części potrzebne do ich naprawy znajdziesz na stronie Inter Cars. Są u nas dostępne nie tylko całe klosze sprawdzonych producentów, ale też poszczególne podzespoły, bezpieczniki czy okablowanie wymagane do ich naprawy. Na stronie znajdziesz także bogatą ofertę homologowanych żarówek poprawiających oświetlenie drogi oraz żarówki typu retrofit, które znacznie zwiększają komfort podróżowania starszym samochodem czy youngtimerem.

szukasz produktu który opisujemy?

Światła w aucie – komentarz eksperta

Pierwsze lampy stosowane w automobilach pełniły funkcję oznakowania pojazdu, wcale nie służyły do oświetlania drogi przed nim. Protoplasta lamp, które są używane współcześnie, pojawił się dopiero w 1913 roku i dawał bardzo słabe światło. Od tamtego czasu bardzo dużo się zmieniło, technologia oświetlenia znacząco się rozwinęła, a wszystkie najnowsze wynalazki szybko są wprowadzane do świata motoryzacji.

Inżynierowie poczynili ogromny postęp od czasów pierwszej lampy samochodowej. Aktualnie światła samochodowe służą nie tylko do oznakowania pojazdu, lecz głównie do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa. Pierwszym przełomem było wynalezienie świateł halogenowych. Następnie pojawiły się światła ksenonowe, które całkowicie zdeklasowały klasyczną żarówkę na długi czas. Stało się tak ze względu na barwę, jasność i odległość rzucanego przez nie światła.

Aktualnie rozwijana jest technologia świateł LED, która jest następnym kamieniem milowym w tej dziedzinie. Nowe samochody automatycznie nie tylko przełączają światła drogowe na mijania. Potrafią także wycinać kieszenie świetlne na inne pojazdy oraz doświetlać przeszkody i pieszych na poboczu bez udziału kierowcy mówi ekspert marki Inter Cars.

To wszystko niesamowicie poprawiło bezpieczeństwo podróżowania po zmierzchu i nie tylko. Mamy nadzieję, że niedługo dokona się kolejne osiągnięcie w tej dziedzinie, jednak obecna sytuacja oświetlenia samochodowego jest w pełni satysfakcjonująca, a najnowsze rozwiązania są masowo wprowadzane do seryjnej produkcji.

FAQ

Jakie mamy rodzaje świateł w samochodzie?

W pojazdach można wyróżnić światła: mijania, drogowe, dzienne, postojowe, hamowania, przeciwmgłowe, awaryjne, odblaskowe oraz kierunkowskazy.

Jakie światła są najtańsze w utrzymaniu?

Najtańsze będzie najprostsze rozwiązanie, czyli klasyczny reflektor z wymiennymi żarówkami. Stojąc przed wyborem źródła światła, weź pod uwagę, że żarówki ksenonowe są droższe, a reflektory LED trzeba wymieniać w całości, co mocno podbija koszty. Jednak trzeba dodać, że ksenony i LED świecą dłużej niż klasyczne żarówki. 

Czy w Polsce trzeba mieć cały czas włączone światła mijania, nawet w dzień?

Tak, jest to obowiązek kierowcy – prawo pozwala na ustępstwo w tym przypadku tylko, gdy samochód jest wyposażony w światła do jazdy dziennej.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!