Przy każdej sprzedaży i zakupie towarów wymagane jest zawarcie umowy. Niezależnie od tego, czy kupujesz buty, czy ubrania przez Internet lub w sklepie stacjonarnym – za każdym razem zawierasz umowę. W ten sposób otrzymujesz dowód, że towar należy do Ciebie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zakupu auta. W tym artykule znajdziesz wszystkie punkty i informacje, które zawiera umowa kupna-sprzedaży samochodu

Warto zauważyć, że gdy sprzedaż realizowana jest pomiędzy dwoma osobami prywatnymi np. podczas zakupu ubrań z drugiej ręki poprzez popularne portale internetowe, to wtedy także należy sporządzić umowę. Może ona być jednak zawarta dowolnie, na podstawie zasady dotyczącej swobody zawierania umów. Czasami zdarza się, że kontrahenci popełniają błąd, podpisując umowę bez jej przeczytania i zrozumienia. Zwłaszcza w przypadku sprzedaży lub zakupu pojazdu ludzie nie wiedzą, na co należy zwrócić uwagę. Umowa sprzedaży samochodu nie jest skomplikowanym dokumentem. Składa się na nią kilka podstawowych elementów. Jeśli dopilnujesz, by wszystkie z nich znalazły się na papierze, wówczas nie musisz się martwić. Po przeczytaniu tego artykułu umowa kupna-sprzedaży nie będzie już dla Ciebie stanowić żadnego wyzwania!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

baner mamy części do Twojego samochodu

Czym jest umowa kupna-sprzedaży? 

Umowa kupna-sprzedaży to rodzaj porozumienia, które zawierasz każdego dnia. Robisz to codziennie w supermarkecie, w sklepie internetowym, nawet podczas wizyty na straganie z warzywami. Definicję umowy kupna-sprzedaży możesz znaleźć w kodeksie cywilnym a konkretnie w przepisach art. 535-555. W ramach takiego porozumienia sprzedawca zobowiązuje się do przeniesienia na kupującego własności danej rzeczy. Ma on również obowiązek przekazać przedmiot, którego dotyczy umowa. Z drugiej strony jest jeszcze konsument. Kupujący zobowiązuje się z kolei do odebrania rzeczy oraz zapłacenia za nią sprzedawcy. 

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – dokument to podstawa

Umowa sprzedaży samochodu to szczególny rodzaj umowy kupna-sprzedaży. Do jego sporządzenia należy podejść ze szczególną starannością. Dzięki temu możesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Umowa kupna-sprzedaży samochodu to jedyny dokument, który może poświadczyć zmianę właściciela danego pojazdu.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – wzór

Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Wzór takiego dokumentu znajdziesz w Internecie. Umowa kupna-sprzedaży pojazdu nie ma jednak jednego formularza. Przepisy w kodeksie cywilnym nie określają dokładnie, jaką formę powinien przybrać dokument. Samo porozumienie może być nawet zawarte ustnie. Nie warto tego jednak robić. Warto zadbać o to, by umowa sprzedaży samochodu miała formę pisemną. Dokument należy przygotować także w minimum dwóch egzemplarzach dla każdej z zainteresowanych stron.

Umowa kupna-sprzedaży auta będzie potrzebna w wydziale komunikacji czy urzędzie skarbowym. Oprócz tego dokument będzie podstawą do dochodzenia swoich roszczeń w razie sporu ze sprzedawcą. Umowa sprzedaży auta powinna być w formie materialnej, jeśli kupujesz samochód jako przedsiębiorca, a sam pojazd ma służyć do prowadzenia działalności. Wówczas dokument będzie nie tylko zabezpieczeniem, ale także dowodem księgowym. Dzięki temu, że została spisana umowa sprzedaży pojazdu, to przedsiębiorca będzie mógł dokonać zapisu w księdze podatkowej.

Przed zakupem pojazdu należy go dokładnie obejrzeć. Warto mieć przy sobie wówczas miernik lakieru. Jak wybrać najlepszy? Sprawdź porady naszego eksperta!

Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Co powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu? 

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nie ma odgórnych przepisów, które mówiłyby, jak powinna wyglądać umowa sprzedaży samochodu. Wzór takiego dokumentu znajdziesz poniżej. Ważne, aby znalazły się w nim wszystkie niezbędne elementy, które stanowią o tym, że dokument jest ważny. O czym mowa? Już tłumaczymy!

Tytuł

Jest to element, o którym bardzo często się zapomina, jednak warto na górze umowy odnotować, czego dotyczy dany dokument. Może to być krótka adnotacja „Umowa kupna-sprzedaży samochodu”. 

Data zawarcia umowy

To kolejny element, o którym nie możesz zapomnieć. Nie chodzi wyłącznie o strony transakcji, ale również o organy podatkowe. Pamiętaj, że od momentu spisania umowy masz 14 dni na to, by zapłacić podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Dowodem tego, że dokonałeś opłaty w terminie, jest właśnie umowa sprzedaży auta. Oprócz tego data zawarcia umowy jest ważna dla sprzedającego, jak i kupującego ze względu na obowiązującą rękojmię. Dodatkowo warto wpisać również w umowę godzinę, to dobra praktyka na wypadek, gdyby auto miało danego dnia stłuczkę lub zdjęcie wykonane fotoradarem.

Dane sprzedającego i kupującego

Bez danych osobowych sprzedającego i kupującego nie można mówić o poprawnym zawarciu umowy. W dokumencie powinny znaleźć się imiona i nazwiska stron, numery PESEL, serie i numery dokumentów tożsamości czy adresy. W przypadku gdy sprzedającym lub kupującym jest osoba prawna, wówczas konieczny jest także numer NIP. Warto również zadbać o to, by w umowie znalazły się numery kontaktowe. 

Opis pojazdu, którego dotyczy umowa

Umowa sprzedaży samochodu powinna zawierać dokładny opis pojazdu, który jest przedmiotem transakcji. Należy wskazać, jaki jest jego rodzaj, marka, model czy rok produkcji. Konieczny jest również numer VIN, numer rejestracyjny, a także można zawrzeć numer silnika. Do tego należy podać aktualny przebieg pojazdu, kolor oraz pojemność jednostki napędowej. Jeśli samochód jest uszkodzony, koniecznie zadbaj o to, by w umowie znalazły się informacje na temat problemów. Powinien być to dokładny opis wad. Dzięki temu możesz uniknąć nieporozumień w przyszłości.

Cena pojazdu

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu powinna określać również cenę. Sprzedaż to czynność odpłatna, więc ten element jest niezbędny. Bez wpisanej ceny za samochód umowa jest nieważna! Pamiętaj również o tym, by w dokumencie wpisać, w jaki sposób powinno być uregulowane zobowiązanie. Może to być gotówka lub przelew, w umowie może znaleźć się informacja o tym, że płatność będzie rozłożona w czasie. 

Podpisy zainteresowanych stron

To również niezbędny element każdej umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Podpisy na dokumencie powinny być czytelne, by w przyszłości nie było żadnych wątpliwości co do ich autentyczności. Jeśli przykładowo po którejś ze stron występuje więcej niż jedna osoba, wówczas na umowie powinny się znaleźć podpisy wszystkich zainteresowanych. 

Planujesz zakup nowego pojazdu? Podwozie samochodu używanego może skrywać wiele tajemnic. Sprawdź, jak jest zbudowane oraz jak o nie zadbać!

Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Umowa kupna-sprzedaży auta – na co zwrócić szczególną uwagę? 

Obecnie nie jest trudno spotkać na swojej drodze nieuczciwego sprzedawcę. Samochody nie są towarem, który kupuje się codziennie. W związku z tym musisz być naprawdę czujny w trakcie dokonywania transakcji. Bądź dociekliwy, dopytuj, to nie jest nic złego. Zanim podpiszesz dokumenty, warto rozwiać wszelkie wątpliwości. Poniżej znajdują się kwestie, na które należy zwrócić uwagę.

Czy sprzedawca jest jedynym właścicielem samochodu? 

Jest to absolutna podstawa. Jeśli po czasie okaże się, że pojazd ma jeszcze innego współwłaściciela, ten będzie mógł od Ciebie żądać zwrócenia jego własności. Koniec końców może dojść do sytuacji, w której stracisz swoje pieniądze. Nie będziesz mógł nic z tym zrobić. Oczywiście możesz kupić samochód, który ma kilku właścicieli. Pamiętaj jednak o tym, aby każdy z nich podpisał się na umowie. Wówczas będziesz miał pewność, ale również dowód na to, że wszyscy współwłaściciele zrzekają się praw do tego pojazdu. 

Przeniesienie prawa własności

To kolejny element, o który musisz zadbać. Każda umowa kupna-sprzedaży powinna zawierać klauzulę informującą o przeniesieniu praw własności. Dzięki temu będziesz zabezpieczony na wypadek, gdyby wcześniejszy właściciel auta chciał dochodzić różnego rodzaju praw związanych z posiadaniem samochodu. 

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu a wady samochodu 

Bardzo często nawet dokładne oględziny pojazdu oraz kontrola jego stanu technicznego przy pomocy takich narzędzi, jak miernik lakieru, mogą okazać się niewystarczające. Umowa sprzedaży samochodu została podpisana, auto stało się Twoją własnością, jednak po krótkim czasie okazuje się, że ma ono wiele wad. Co zrobić w takiej sytuacji? 

Z pomocą ponownie przychodzi kodeks cywilny. Zgodnie z art. 556 sprzedawca odpowiada przed kupującym, jeśli rzecz ma wady fizyczne lub prawne. Odpowiedzialność jest zwana rękojmią sprzedającego. Na poinformowanie sprzedającego o wykryciu wady kupujący ma 2 lata. Pamiętaj jednak, że roszczenie o ewentualne rozwiązanie problemu może się przedawnić. Ma to miejsce po 1 roku od stwierdzenia i zgłoszenia wady. W związku z tym nie należy czekać z poinformowaniem sprzedającego.

Bardzo często sprzedawcy zabezpieczają się na wypadek wykrycia różnych wad. Art. 557 paragraf 1 kodeksu cywilnego mówi, że sprzedawca jest zwolniony z odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeśli kupujący był świadomy istnienia wady w momencie zakupu. Ten zapis jest wykorzystywany do uniknięcia odpowiedzialności. Na jego podstawie sprzedawca dodaje do umowy specjalne klauzule. W zależności od wersji może ona brzmieć, że „sprzedawca oświadcza, że nie zataił przed kupującym żadnych wad samochodu, które byłyby mu znane”. W drugim przypadku jest to klauzula, w której kupujący deklaruje, że dokładnie zbadał stan techniczny pojazdu i nie wnosi żadnych uwag. 

Koszty po dokonaniu transakcji

Każda umowa kupna-sprzedaży samochodu związana jest z dodatkowymi kosztami. To na kupującym ciąży obowiązek podatkowy. Nawet jeśli kilka osób kupi samochód na współwłasność, to obowiązek ten dotyczy wszystkich kupujących. Każda z tych osób odpowiada za zapłatę podatku – tłumaczy ekspert Inter Cars.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Umowa kupna-sprzedaży – o czym powinien pamiętać zbywca samochodu? 

Większość dostępnych w sieci poradników opisuje proces podpisywania umowy kupna-sprzedaży z perspektywy nabywcy. W tym całym zamieszaniu jest jednak również zbywca pojazdu. On też może popełnić błąd. O czym zatem powinien pamiętać sprzedawca samochodu? 

Zgłoś sprzedaż w wydziale komunikacji 

Właściciel sprzedający pojazd ma obowiązek poinformować o tym wydział komunikacji. Tak wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym. 1 stycznia 2020 roku doszło do zmiany przepisów. W tym momencie, gdy zapomnisz zgłosić ten fakt w urzędzie, możesz zapłacić karę od 200 do nawet 1000 złotych. Na poinformowanie wydziału o sprzedaży pojazdu masz 30 dni. Zbycie samochodu możesz zgłosić osobiście lub poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej urzędu. W przypadku drugiego rozwiązania konieczne jest posługiwanie się profilem zaufanym. 

Zgłoś sprzedaż u ubezpieczyciela

Każdy samochód musi być ubezpieczony. Aby uniknąć wezwania do zapłaty kolejnej składki, musisz zgłosić zbycie pojazdu również u swojego ubezpieczyciela. Masz na to 14 dni. W tym przypadku również możesz to zrobić osobiście lub przez internet. Wystarczy przesłać odpowiednie dokumenty np. umowę kupna-sprzedaży. 

Upewnij się, że nie musisz odprowadzić podatku

W przypadku umowy kupna-sprzedaży pojazdu to zwykle nabywca jest wspominany w kontekście podatku. Okazuje się jednak, że może to dotyczyć również zbywcy. Chodzi o sytuację, w której właściciel pojazdu sprzedał go przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym go nabył. Wówczas trzeba to wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym w formularzu PIT-36. 

Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Przygotuj się do wymiany podstawowych elementów z Inter Cars

Kupno samochodu to złożone przedsięwzięcie. Oględziny, umowa, wszelkie czynności po zakupie. Pamiętaj również o tym, by odpowiednio przygotować pojazd do jazdy. Jeśli kupujesz samochód od nieznajomego handlarza, warto dokonać przeglądu i wymiany podstawowych filtrów oraz płynów. W ofercie Inter Cars znajdziesz wysokiej jakości części. W naszym asortymencie dostępne są filtry kabinowe, filtry powietrza, ale również oleje silnikowe czy płyny do chłodnic. Sprawdź naszą ofertę i wybierz najlepsze produkty dla Twojego samochodu!

szukasz produktu który opisujemy?

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu – podsumowanie

Umowa kupna-sprzedaży nie jest skomplikowanym dokumentem. Zanim jednak podpiszesz formularz, upewnij się, że są w nim zawarte wszystkie niezbędne klauzule oraz informacje. Dzięki temu będziesz mógł w przyszłości dochodzić swoich praw. Jeśli nie jesteś przekonany co do pewnych zapisów, warto je skonsultować z prawnikami. Chodzi tu przecież o Twój interes, czas i pieniądze. 

Więcej porad oraz aktualności z rynku motoryzacji znajdziesz na naszym blogu! Zajrzyj również do naszego sklepu i wybierz produkty renomowanych producentów!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu jest niezwykle ważna, ponieważ chroni sprzedającego przed roszczeniami kupującego w późniejszym terminie, że nie został poinformowany o stanie pojazdu w momencie zakupu i odwrotnie.

Przepisy nie określają dokładnie, jak powinna brzmieć umowa sprzedaży samochodu. Wzór takiego dokumentu znajdziesz w naszym artykule. Warto jednak dokładnie przeczytać jej treść, by odpowiadała ona potrzebom obu stron. 

Umowa powinna zawierać dane obu stron, dokładny opis pojazdu, którego dotyczy sprzedaż, cenę oraz podpisy. Warto zadbać o to, by znalazła się tam również klauzula dotycząca wad ukrytych. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!