Prawidłowo działający układ hamulcowy jest kluczowy dla bezpiecznego poruszania się samochodem. Jeżeli chcesz, aby zachował swoją sprawność, musisz poddawać go regularnej konserwacji, a jedną z podstawowych czynności wchodzących w jej skład jest odpowietrzenie układu hamulcowego. Jakie objawy świadczą o tym, że trzeba to zrobić? Na czym polega ten proces i czy możesz wykonać go samodzielnie? W artykule opowiemy, jak krok po kroku odpowietrzyć hamulce, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na drodze. 

jak odpowietrzyć hamulce

Odpowiednio przeprowadzone odpowietrzanie hamulców pozwala na usunięcie powietrza z układu i przywrócenie prawidłowej pracy. Jest to stosunkowo prosta czynność, którą możesz wykonać we własnym zakresie, bez konieczności udawania się do warsztatu samochodowego. Podjąłeś decyzję o tym, że chcesz zrobić to samemu, ale nie wiesz, jakie są najskuteczniejsze sposoby na odpowietrzenie hamulców i jakich narzędzi będziesz potrzebować? Bez obaw! Odpowiemy na te pytania i udzielimy Ci porad dotyczących prawidłowego odpowietrzania hamulców, abyś mógł cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą. 

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  1. co oznacza zapowietrzenie hamulców,
  2. jakie są przyczyny zapowietrzenia hamulców,
  3. jakie oznaki dają zapowietrzone hamulce,
  4. w jaki sposób samodzielnie odpowietrzyć hamulce.

Zapowietrzenie hamulców – co to właściwie oznacza?

Hamulce w aucie pełnią niezwykle ważną funkcję i każdą awarię, która jest związana z układem hamulcowym, musisz traktować bardzo poważnie. Nie inaczej jest w przypadku opisywanego w tym artykule zapowietrzenia. Na czym polega ta usterka?

Zapowietrzenie powstaje wskutek nieszczelności w układzie hamulcowym. Wtedy do wnętrza zamiast płynu hamulcowego (lub razem z płynem) dostaje się powietrze. Obecność pęcherzyków powietrza w płynie hamulcowym sprawia, że ciśnienie wewnątrz układu nie oddziałuje prawidłowo na tłoczek hamulcowy. To powoduje, że siła nacisku na tarczę hamulcową lub bęben jest zbyt słaba, a hamowanie nie może przebiec prawidłowo.

Zapowietrzone hamulce – przyczyny

Jednym z częstszych powodów, przez który dochodzi do zapowietrzenia układu hamulcowego, to niestety zaniedbanie mechaników. Chcąc zaoszczędzić swój czas po wymianie tarcz oraz klocków hamulcowych bagatelizują wagę procesu odpowietrzania układu i go pomijają.

Innym powodem, dla którego układ hamulcowy może ulec zapowietrzeniu, jest nieszczelność, która może być wynikiem drobnego wycieku w pobliżu koła czy uszkodzenia przewodów. Wskutek tego powietrze wnika do układu, powodując awarię.

Przegrzanie płynu hamulcowego

Zapowietrzenie układu hamulcowego może wynikać z zaniedbania mechaników czy nieszczelności i w obu przypadkach nie będzie to zależne od Ciebie. Jest jednak możliwość, że samemu przyczyniłeś się do wystąpienia tej usterki, przez co teraz zastanawiasz się, jak odpowietrzyć hamulce w aucie. 

Jeżeli Twój styl jazdy opiera się na gwałtownym przyspieszaniu i hamowaniu, często zjeżdżasz ze wzniesień lub musisz odbywać długie przejazdy autostradą, podczas których często hamujesz, możesz doprowadzić do przegrzania płynu hamulcowego. W wyżej opisanych przypadkach temperatura w układzie hamulcowym może wzrosnąć na tyle, że płyn, który się w nim znajduje, zaczyna wrzeć, co prowadzi do powstania powietrza w układzie i zapowietrzenia. Dlaczego tak się dzieje?

Wynika to [zapowietrzenie na skutek przegrzania] z fizyki. Płyn hamulcowy ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że absorbuje wilgoć z otoczenia. Podczas intensywnego hamowania temperatura płynu w układzie hamulcowym wzrasta, a płyn zaczyna wrzeć. Podczas tego procesu wilgoć, którą wcześniej pochłonął, zostaje uwolniona. Początkowo wydostaje się w postaci pary, ale z czasem kondensuje i zaczyna rozpychać się po przewodach, co ogranicza przepływ płynu i prowadzi do zapowietrzenia układu hamulcowego – wyjaśnia ekspert Inter Cars.

Sprawdź również: Przegrzane tarcze hamulcowe – co zrobić w takiej sytuacji?

Objawy zapowietrzonych hamulców

Zanim odpowiemy na pytanie, jak odpowietrzyć hamulce, podpowiemy Ci, w jaki sposób usterka ta daje o sobie znać. Są to charakterystyczne oznaki, dzięki czemu nie powinieneś mieć problemu z ich dostrzeżeniem.

Jedną z najpopularniejszych oznak tej awarii jest zapadający się podczas hamowania pedał hamulca. Oznacza to, że hamulce w aucie nie są w stanie utrzymać ciśnienia, prowadząc do zmniejszenia siły hamowania. Inną oznaką może być sprężysty pedał hamulca. Zauważysz to, gdy podczas hamowania będziesz używał znacznie większej siły, niż miało to miejsce do tej pory. 

jak odpowietrzyć hamulce

O tym, że Twoje hamulce są zapowietrzone, może świadczyć również zauważalna różnica w siłach hamowania na kołach po jednej stronie pojazdu lub na jednej z osi. Do symptomów zalicza się także długi skok pedału hamulca oraz dźwięki, takie jak trzaski, stuki czy skrzypienie dochodzące z układu hamulcowego.

Czy można samemu odpowietrzyć hamulce?

Wiesz już, dlaczego układ hamulcowy może się zapowietrzyć i jakie są tego objawy. Czas odpowiedzieć na pytanie, jak odpowietrzyć hamulce samemu? Przede wszystkim na wstępie musimy wyjaśnić, że nie jesteś w stanie zrobić tego w pojedynkę. Dlaczego piszemy, że można zrobić to samodzielnie? Owa samodzielność odnosi się do tego, że chcąc odpowietrzyć układ hamulcowy, nie musisz udawać się do warsztatu. Będziesz jednak potrzebował pomocnika, którego zadaniem będzie jedynie naciskanie i puszczenie pedału hamulca, co pozwoli na wytworzenie odpowiedniego ciśnienia w układzie hamulcowym, niezbędnego do usunięcia powietrza.

Sprawdź również: Pompa hamulcowa – co warto o niej wiedzieć? Rodzaje i ceny

Czego będziesz potrzebował?

Znalazłeś osobę, która pomoże Ci w tym procesie. Czego jeszcze będziesz potrzebował, aby skutecznie usunąć powietrze z układu hamulcowego? Najpierw przygotuj płyn hamulcowy. Pamiętaj, żeby stosować taki, który jest zgodny z zaleceniami producenta samochodu. Jeżeli w swoim garażu masz otwartą jakiś czas temu butelkę, lepiej z niej nie korzystaj, a zamiast tego kup nowy płyn. Dlaczego jest to takie ważne?

Płyn hamulcowy pobiera wilgoć z otoczenia w miarę upływu czasu, co doprowadza do obniżenia temperatury wrzenia. W wyniku tego podczas rozgrzania elementów układu hamulcowego mogą powstawać opary wewnątrz układu hydraulicznego, co zwiększa ryzyko awarii. 

Niezbędne będą podnośnik i klucz do odkręcenia kół, a także klucz oczkowy o rozmiarze 9 lub 11, którym odkręcisz zawór odpowietrzający. Przygotuj także jeden bądź kilka gumowych przezroczystych wężyków oraz pojemnik, do którego zlejesz stary płyn. Jeżeli chcesz ułatwić sobie tę czynność, możesz kupić pompkę do odpowietrzania hamulców

Przygotowałeś niezbędne narzędzie. Czy to zatem wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak odpowietrzyć hamulce samemu i możesz przystąpić do działania? Pozostała jeszcze jedna bardzo istotna kwestia. Aby we właściwy sposób odpowietrzyć hamulce, musisz wiedzieć, czy Twój samochód ma ABS. Jeżeli tak, to procedura usuwania powietrza z układu będzie bardziej skomplikowana. Niemniej jednak przed przystąpieniem do pozbycia się awarii w samochodzie z ABS czy bez tego systemu, musisz bezwzględnie pamiętać o przestrzeganiu odpowiedniej kolejności odpowietrzania

Odpowietrzanie hamulców z ABS 

Jak odpowietrzyć hamulce z ABS? W powyższym akapicie wspomnieliśmy, że gdy Twój samochód ma ten system, procedura jest bardziej skomplikowana. Dlaczego? Wszystko przez to, że składa się z dodatkowych podzespołów, takich jak np. pompa ABS, które mogą ulec uszkodzeniu. Bez obaw, dzięki poniższej instrukcji z pewnością uda Ci się usunąć tę groźną usterkę.

W pierwszej kolejności musisz uzupełnić płyn hamulcowy w zbiorniku, ponieważ spadek poziomu podczas odpowietrzania może doprowadzić do powstawania pęcherzyków powietrza. Jeśli te dotrą do pompy hamulcowej, samodzielna naprawa będzie niemożliwa i wizyta w warsztacie samochodowym okaże się jedynym sposobem pozwalającym przywrócić sprawność hamulcom.

jak odpowietrzyć hamulce

Jak odpowietrzyć hamulce z ABS w odpowiedniej kolejności? Cały proces zacznij od pompy hamulcowej, następnie przejdź do lewego, a potem do prawego przedniego koła. Jeżeli chodzi o tylne koła, to najpierw odpowietrz prawe, a na samym końcu lewe. 

Odpowietrzenie pompy hamulcowej zacznij od włączenia zapłonu. Następnym krokiem, jaki musisz wykonać, jest kilkunastokrotne naciśnięcie pedału hamulca do momentu, aż poczujesz, że jest całkowicie wciśnięty. Wykonanie tej czynności ma na celu usunięcie ciśnienia regulującego system ABS. Bardzo ważne jest, aby w tym czasie zbiornik wyrównawczy pompy hamulcowej był wypełniony płynem hamulcowym. Pompa nie powinna pracować dłużej niż 2 minuty, gdyż dłuższa praca grozi przegrzaniem. Aby tego uniknąć, rób kilkuminutowe przerwy.

Kiedy odpowietrzysz pompę hamulcową, możesz przejść do usunięcia powietrza z przednich kół. Jedna z osób montuje wężyk na zaworze odpowietrzającym, a druga siada za kierownicą i pompuje pedał hamulca aż do powstania przeciwciśnienia, które da się zauważyć po zwiększonym oporze podczas naciskania. Gdy do tego dojdzie, osoba odpowiedzialna za pompowanie, musi do końca wcisnąć wspomniany pedał, trzymając go w tej pozycji. 

W trakcie tej czynności druga osoba musi ostrożnie otworzyć zawór odpowietrzający, dzięki czemu płyn hamulcowy zostanie zlany do zbiornika. Kiedy osoba odpowiedzialna za pompowanie poczuje ciśnienie w hamulcu, zawór musi zostać zakręcony. Czynność tę należy powtarzać do momentu, w którym wszystkie pęcherzyki powietrza nie zostaną usunięte.

Procedura odpowietrzania kół tylnych jest podobna do przednich. Różni się jedynie tym, że zapłon włącza się dopiero na etapie pompowania pedału hamulca i jego maksymalnym wciśnięciu. Dopiero wtedy Ty lub osoba, która Ci pomaga, zakłada wężyk na zawór i odkręca go. Po zakończeniu odpowietrzania możesz wyłączyć samochód. Pamiętaj, aby po zakończeniu pracy uzupełnić płyn hamulcowy.

Sprawdź także: Wymiana szczęk hamulcowych – co warto wiedzieć?

Jak odpowietrzyć hamulce w aucie bez ABS?

Przed przystąpieniem do pracy w pierwszej kolejności sprawdź zbiornik z płynem hamulcowym i w razie potrzeby uzupełnił go do pełna. Tak jak w powyższym przypadku, tak i teraz kluczowe jest, od którego koła zaczniesz. Jak odpowietrzyć hamulce w aucie bez ABS w odpowiedniej kolejności?

Odpowietrzanie powinieneś rozpocząć od koła znajdującego się najdalej od pompy hamulcowej. Jeżeli masz problem z lokalizacją, skorzystaj z instrukcji. Najczęściej znajduje się po lewej stronie komory silnika i jeśli tak jest w Twoim przypadku, to kolejność procesu powinna być następująca: prawe tylne, potem lewe tylne, prawe przednie i na końcu lewe przednie koło.

Znasz już kolejność, zatem jak odpowietrzyć hamulce w samochodzie bez systemu ABS? Odkręć delikatnie zawór odpowietrznika przy użyciu klucza. Wystarczy wykonanie połowy obrotu, by niewielka ilość płynu hamulcowego zaczął ściekać do przygotowanego przez Ciebie wcześniej pojemnika. Na zawór najlepiej nałożyć gumowy wężyk i podczas spływania płynu obserwować, czy pęcherzyki powietrza w dalszym ciągu są w nim obecne. Jeżeli ciecz wylewa się w sposób ciągły, jest to znak, że możesz zakończyć odpowietrzanie. Pozostało Ci tylko zakręcić odpowietrznik i uzupełnić układ o nowy płyn hamulcowy

Czynność tą możesz wykonać z pomocą drugiej osoby. Procedura ta jest bliźniaczo podobna do tej w samochodzie z ABS. Twój pomocnik kilkukrotnie mocno naciska pedał, a następnie wciska go maksymalnie i trzyma w tej pozycji. Ty w międzyczasie odkręcasz zawór i spuszczasz płyn hamulcowy. Gdy pedał dotyka podłogi, osoba, która Ci asystuje, przekazuje tę informację, a Tobie pozostaje szybko zakręcić zawór. Proces ten należy powtarzać do momentu, w którym osoba wciskająca pedał hamulca poczuje, że ten pracuje odpowiednio.

jak odpowietrzyć hamulce
https://as2.ftcdn.net/v2/jpg/02/77/65/51/1000_F_277655182_MJ52QS6yyyb5a7DLgRGkd4pBR0DYvqm8.jpg

Zadbaj o hamulce z Inter Cars 

Sprawny układ hamulcowy odpowiada za kontrolę prędkości i zatrzymywanie pojazdu, jest więc niezwykle ważny dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Dla każdego kierowcy powinno być ono priorytetem, dlatego zajrzyj do sklepu Inter Cars i zapoznaj się z naszą ofertą części zamiennych do układów hamulcowych. Jeżeli chcesz zapobiegać blokowaniu kół i zwiększyć precyzję kontroli hamowania, mamy dla Ciebie bogaty wybór czujników ABS. Chcesz być pewien, że ciśnienie w układzie hamulcowym jest odpowiednie? Sprawdź dostępne u nas odpowietrzniki hamulców, dzięki którym nie będziesz musiał się martwić o skuteczność hamowania. Potrzebujesz szybko i skutecznie naprawić pompę? Zaopatrz się w oferowane przez nas zestawy naprawcze pomp hamulcowych, które pozwolą Ci pozbyć się tej usterki.

Odpowietrzanie hamulców – teraz wiesz już wszystko

Wiesz już, jak odpowietrzyć hamulce, co jest przyczyną zapowietrzania oraz jakie oznaki świadczą o tej usterce. Sama czynność nie jest trudna, ale należy pamiętać o odpowiedniej kolejności wykonywania. Sprawny układ hamulcowy jest kluczowy dla bezpiecznego poruszania się samochodem, dlatego nie bagatelizuj żadnych usterek, jakie go dotykają. Od tego zależy życie nie tylko Twoje, ale wszystkich uczestników ruchu.  

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jednym z powodów zapowietrzenia hamulców jest niedbałość mechaników, którzy po wymianie tarczy czy klocków nie wykonują procesu odpowietrzenia. Drugą z przyczyn może być nieszczelność, która powstała w wyniku wycieku lub uszkodzenia przewodów, przez co powietrze wnika do układu. Trzecim z powodów może być przegrzanie płynu hamulcowego, poprzez długotrwałe i mocne hamowanie. 

Zapowietrzone hamulce to nic innego, jak nieszczelność w układzie hamulcowym, w wyniku której do wnętrza zamiast płynu hamulcowego dostaje się powietrze. Ich obecność w płynie hamulcowym sprawia, że ciśnienie wewnątrz układu nie oddziałuje prawidłowo na tłoczek hamulcowy, przez co siła nacisku na tarczę hamulcową lub bęben jest zbyt słaba, a hamowanie nie może przebiec prawidłowo.

Objawami zapowietrzonych hamulców może być zapadający się bądź sprężysty pedał hamulca, zauważalna różnica w siłach hamowania na kołach po jednej stronie pojazdu lub na jednej z osi, długi skok pedału hamulca oraz dźwięki, takie jak trzaski, stukanie czy skrzypienie dochodzące z układu hamulcowego.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!