Wolny czas spędzany na pokładzie” to dla wielu osób nie tylko forma rozrywki, ale również idealny sposób na relaks na wiosenne lub letnie wolne dni. Wyposażenie łodzi to temat, który z pewnością warto zgłębić przed wypłynięciem na szerokie wody. Przepisy często się zmieniają, dlatego trzeba być na bieżąco. Dowiedz się, jakie jest obowiązkowe wyposażenie łodzi motorowej, jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów oraz które akcesoria warto mieć ze sobą podczas wodnej wyprawy!

To, co obowiązkowo musi znaleźć się w łodzi, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2010 roku w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia jednostek żeglugi na polskich wodach śródlądowych. Warto mieć świadomość, że korzystanie z łodzi wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu zasad, które mają zapewniać bezpieczeństwo. 

Dlatego też odpowiednie paragrafy wskazują, jakie jest niezbędne wyposażenie łodzi, którego nie może zabraknąć na pokładzie. Nieprzestrzeganie przepisów skutkuje odpowiednimi konsekwencjami pieniężnymi, a nawet prawnymi. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  1. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie łodzi?
  2. Jakie kary grożą za brak obowiązkowego wyposażenia łodzi?
  3. Które przydatne akcesoria warto mieć na pokładzie?
baner mamy części do Twojego samochodu

Obowiązkowe wyposażenie łodzi – 2022

Jak już wiesz, istnieje specjalne rozporządzenie, mówiące o tym, co powinno znaleźć się na łodzi. Obowiązkowe wyposażenie jest niezwykle ważne, wpływa bowiem bezpośrednio na bezpieczeństwo załogi oraz pasażerów, ale także na stan techniczny Twojej jednostki. Wymagane zaopatrzenie zależy przede wszystkim od wielkości i mocy silnika. Jakie więc elementy wchodzą w skład podstawowego wyposażenia łodzi?

Kamizelki ratunkowe

Jest to element niezaprzeczalnie obowiązkowy na każdym typie łodzi, zarówno motorowej, wędkarskiej, jak i jachtu motorowego. Liczba kamizelek jest uwarunkowana liczebnością załogi statku. Element ten, inaczej nazywany kapokiem to jedno z najważniejszych akcesoriów, które powinno stanowić wyposażenie statku. To on w głównej mierze odpowiada za ochronę Twojego zdrowia, a nawet życia. 

Koła ratunkowe

Koło ratunkowe jest obowiązkowe w przypadku łodzi, których długość jest większa niż 4 metry, a moc silnika nie przekracza 10 kW. W przypadku większych statków, powyżej 12 metrów, prawo wymaga, by znalazły się tam co najmniej dwa koła. Jeśli jednak chcesz w maksymalny sposób zapewnić bezpieczeństwo wszystkim pasażerom łodzi, zadbaj o to, aby liczba kół była równa liczbie osób znajdujących się na pokładzie. 

Obowiązkowe wyposażenie łodzi

Apteczka ratunkowa

Na żadnej łodzi nie może zabraknąć również apteczki, a w niej między innymi środków dezynfekcyjnych oraz opatrunków. Oczywiste jest, że taka apteczka ratunkowa nie przyda się w przypadku cięższych urazów lub chorób. Jednak podstawowy zestaw okaże się niezwykle przydatny przy opatrywaniu drobnych skaleczeń czy pierwszej pomocy przy zwichnięciach lub złamaniach. 

Bosak

Bosak to niezbędny element wyposażenia łodzi motorowej. Jest to drąg zakończony ostrym hakiem. Bosak służy głównie do odpychania łodzi od przeszkód lub innej łodzi, chwytania przedmiotów oraz łapania boi czy cumy. Może okazać się niezbędny w czasie akcji ratunkowych, dlatego zawsze musi znaleźć się na pokładzie.

Dodatkowe wyposażenie łodzi - 5 propozycji akcesoriów

Zrywka awaryjna 

Obowiązkowe wyposażenie jachtu motorowego zawiera również zrywkę awaryjną, inaczej zrywkę bezpieczeństwa. Jest to nic innego jak rodzaj zabezpieczenia, którego zadaniem jest wyłączenie silnika w przypadku niebezpiecznych sytuacji, np. wypadnięcia sternika z łodzi. Pamiętaj, że działanie zrywki jest skuteczne i możliwe tylko wtedy, gdy koniec sprzętu, czyli specjalna opaska lub karabińczyk, jest przyczepiony do ręki bądź ubrania sternika. 

Gaśnica

Gaśnica to kolejne podstawowe i obowiązkowe wyposażenie łodzi motorowej. Przepisy wymagają od łodzi o długości od 10 metrów do 15 metrów posiadanie dwóch gaśnic. Dłuższe – 3 gaśnice proszkowe. Dodatkowo należy uwzględnić obowiązkowe gaśnice ze względu na moc silnika. Łodzie motorowe, których napęd znajduje się w przedziale 50-100 KW muszą zostać zaopatrzone w przynajmniej jedną gaśnicę. Powyżej 100 KW – kolejne dwie dodatkowe. Im większa moc, tym większa ilość wymaganych gaśnic. Dlatego warto sprawdzać obowiązujące przepisy i dostosowywać się do nich biorąc pod uwagę wymiary i rodzaj silnika łodzi.

Odbijacze

Odbijacz do łodzi chroni Twój statek przed uszkodzeniem podczas kontaktu z pomostem lub inną pływającą jednostką. Na rynku dostępne są odbijacze cylindryczne, dziobowe oraz pomostowe. Są one wymagane przy każdej łodzi, której długość przekracza 3,5 metra. Jednak przepisy nie informują, w jakiej liczbie powinny się znaleźć na pokładzie.

Oznaczenie łodzi 

Obowiązkowe wyposażenie łódki wędkarskiej, jachtu oraz każdej innej łodzi motorowej to także odpowiednie oznakowanie. Każda jednostka posiadająca motor i poruszająca się po polskich wodach powinna zostać oznaczona swoją nazwą. Napis musi być widoczny, najlepiej w kolorze wyróżniającym się na tle statku. Na kadłubie musi również znaleźć się informacja o porcie macierzystym danej jednostki. Jeśli natomiast mamy do czynienia z łodzią, której długość przekracza 12 m, lub której moc silnika osiąga powyżej 15 kW, musi mieć ona także numer rejestracyjny. 

Wszystkie wymienione wyżej elementy stanowią obowiązkowe wyposażenie łodzi i odpowiadają za bezpieczeństwo jednostki oraz całej załogi podczas żeglugi. Przed wyruszeniem w rejs należy sprawdzić nie tylko stan techniczny łodzi, ale także upewnić się, że niezbędny sprzęt znajduje się na pokładzie. 

Może Ci się wydawać, że wyżej wymienione wyposażenie nie znajdzie swojego zastosowania. Jednak nigdy nie wiesz, kiedy spotka Cię niebezpieczeństwo. Jeśli zadbasz o obowiązkowe elementy Twojej łodzi, będziesz przygotowany na ewentualny kryzys i zabezpieczysz swoją załogę oraz pasażerów. 

wyposażenie łodzi motorowej

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów?

Z racji, że obowiązkowe wyposażenie motorówki i innych rodzajów łodzi określone jest przez przepisy prawa polskiego, za ich złamanie należy ponieść odpowiednie konsekwencje. Wymagane elementy mają zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w czasie rejsu – za ich brak policja wodna może Cię ukarać mandatem nawet do 500 złotych. Jednostka Straży Rybackiej jest również upoważniona nałożyć odpowiednią karę, jeśli statek nie posiada aktualnego przeglądu lub ma nienaprawioną usterkę, która ma wpływ na bezpieczeństwo osób na pokładzie. 

Dodatkowe wyposażenie łodzi – 5 propozycji akcesoriów

Jeśli już zadbałeś o obowiązkowe wyposażenie łodzi, warto byś zainteresował się również innymi akcesoriami, które znacznie ułatwiają żeglugę. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji akcesoriów, które z pewnością znajdą zastosowanie na Twoim statku. 

Drabinka pokładowa

Wyposażenie łodzi powinno być maksymalnie funkcjonalne. Drabinka pokładowa to doskonały dodatek do łodzi motorowej. Dzięki niej poruszanie się będzie jeszcze bardziej bezpieczne. Wybierając odpowiedni dodatek, zwróć uwagę na komfort użytkowania, ale również estetykę danego produktu. Drabinka pokładowa nie może swoim designem zakłócać charakteru oraz stylistyki łodzi. Upewnij się, że wybrany element wyposażony jest w stopnie antypoślizgowe. 

Sygnalizacja dźwiękowa

Dodatkowe wyposażenie łodzi motorowej to również sygnalizacja dźwiękowa. Dzięki niej możesz jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo podczas żeglugi, zwłaszcza po zmierzchu. Może to być trąbka, klakson, gwizdki, sygnały dźwiękowe ręczne, czy systemy sygnalizacji. 

Uchwyty na wędki 

Wyposażenie łodzi wędkarskiej warto poszerzyć o element, jakim jest uchwyt na wędki. Jeśli jesteś zapalonym rybakiem, a na swoje hobby poświęcasz dużo czasu, taki uchwyt może okazać się niezwykle przydatny. Podczas połowów możesz spokojnie odłożyć wędkę na stojak i relaksując się, oczekiwać aż ryba złapie przynętę. 

Akumulator 

Akumulator to kolejny ze sprzętów, który znajdzie zastosowanie w nagłych i niespodziewanych sytuacjach. W przypadku kiedy Twój silnik przestanie działać lub jego główny akumulator „padnie”, zawsze warto mieć zapasowe źródło energii. Pamiętaj, że tak jak w przypadku silnika, akumulator dobiera się odpowiednio do zapotrzebowania energetycznego, czy częstotliwości jego zastosowania. Na rynku znajdziesz między innymi akumulatory żelowe, AGM, litowo-jonowe lub litowo-żelazowo-fosforanowe. 

Lornetka i kompas 

Kompas jest niezbędnym elementem wśród doświadczonych żeglarzy. To sprzęt, dzięki któremu nie zgubisz się na otwartej wodzie i zawsze odnajdziesz drogę do portu. Obok kompasu, niezawodnym dodatkiem okaże się również lornetka – jej zastosowania chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Ten sprzęt przyda się, zwłaszcza gdy pogoda uniemożliwia dobrą widoczność w dużej odległości lub po prostu, gdy chcesz skontrolować sytuację dookoła. 

Przydatne akcesoria do łodzi – co mówi na ten temat ekspert Inter Cars?

Warto zadbać o wszelkie kwestie bezpieczeństwa, jeżeli mamy w planach dalsze wyprawy łodzią lub takie na duże głębokości. Dobrze wyposażona łódź to podstawa. Nigdy nie wiesz, co może się wydarzyć na wodzie – jesteś daleko od domu i sprowadzenie jakiejkolwiek pomocy jest trudne. Obowiązkowe wyposażenie motorówki jest poparte Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Kary za złamanie przepisów tej ustawy to minimum mandat w wysokości 500 zł. Należy bezwzględnie pamiętać o podstawowym sprzęcie jak kamizelka ratunkowa, apteczka, bosak, zrywka awaryjna, a nawet gaśnica. Warto wyposażyć się w przydatne akcesoria, które mogą ułatwić prowadzenie wodnej jednostki, ale również zwiększać bezpieczeństwo załogi. Mowa tutaj, chociażby o zapasowym akumulatorze, który może okazać się nieoceniony. Kompletując wyposażenie łodzi, postaw także na sygnalizację dźwiękową, kompas. Warto pomyśleć o zapasowych manetkach, anodzie, ale również sprawdzić, czy zrywka bezpieczeństwa działa prawidłowo – mówi ekspert Inter Cars. 

Akcesoria do łodzi w Inter Cars

W naszym sklepie Inter Cars znajdziesz bogatą ofertę przydatnych akcesoriów do Twojej łodzi motorowej, m.in. zegary pokładowe, zrywki bezpieczeństwa, stacyjki, manetki czy kotwice. Oprócz tego oferujemy szeroki wybór części zamiennych, takich jak silniki, przekładnie, systemy sterowania, anody oraz układy elektryczne. Potrzebujesz odświeżyć swoje wyposażenie łodzi, a może dopiero rozpoczynasz je kompletować? 

szukasz produktu który opisujemy?

Już wiesz jakie akcesoria warto mieć na pokładzie. Najważniejsze jest to, aby były dobrej jakości. Niezależnie od tego, jaki rodzaj łodzi posiadasz, czy jest to jacht, łódź wędkarska lub wioślarska – wszystkie niezbędne elementy i akcesoria znajdziesz w Inter Cars.

FAQ

Z czego składa się obowiązkowe wyposażenie łodzi 2022?

Wyposażenie jachtu motorowego, łódki wędkarskiej czy innej łodzi napędzanej silnikiem i wykorzystywanej w celach rekreacyjnych musi składać się z kamizelek ratunkowych, apteczki, koła ratunkowego, gaśnicy, bosaka oraz odbijacza. Oprócz tego każdy statek musi mieć oznaczenie swojej nazwy na kadłubie, a większe jednostki także tablicę rejestracyjną. 

Jaka kara grozi za złamanie przepisów?

Za złamanie przepisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury o obowiązkowym wyposażeniu jednostki pływającej może grozić mandat nawet wysokości do 500 zł. Jeżeli podczas kontroli przez policję wodną okaże się, że doszło do złamania także innych przepisów lub łódź posiada znaczną usterkę, mogą być wyciągnięte inne, poważniejsze konsekwencje. 

Jakie inne akcesoria warto mieć na pokładzie łodzi?

Oprócz zadbania o podstawowe wyposażenie łódki wędkarskiej, łódki napędzanej silnikiem, jachtu, czy innej jednostki pływającej przeznaczonej do celów rekreacyjnych, warto zainwestować w pomocne akcesoria. Mowa o przedmiotach takich jak kompas, zapasowy akumulator, chwytak na wędki, drabinkę pokładową oraz dobrą sygnalizację dźwiękową.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!