Narzędzia pneumatyczne są podstawowym wyposażeniem warsztatów samochodowych i ekip remontowo-budowlanych. Dzisiaj praktycznie w każdym warsztacie i garażu majsterkowicza znajdziesz wiele narzędzi z tej grupy. Jak to się dzieje, że pneumatyka stała się aż tak popularna? Jak te urządzenia znalazły swoich wiernych wielbicieli? Poznaj naszą „topkę”, w której przekażemy najważniejsze narzędzia pneumatyczne, których nie może zabraknąć w Twoim warsztacie. 

Narzędzia pneumatyczne – pewnie słyszałeś o nich nie raz, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak one w ogóle działają? Do prawidłowego działania potrzebują sprężonego powietrza. Dlatego kompresory i sprężarki to nieodłączny element całego mechanizmu. Za pomocą specjalnego przewodu wtłaczają powietrze do wnętrza cylindra, który jest podzielony na dwie części za sprawą znajdującego się na środku wirnika. Dzięki różnicy ciśnienia powstaje energia kinetyczna, która zasila całe urządzenie. Szybkość przekazywanego gazu wpływa na całkowitą moc narzędzi. Cały mechanizm jest przyjazny środowisku i nie wytwarza wysokiej temperatury, dlatego stosuje się je w miejscach, w których występuje zagrożenie wybuchem.

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Co spowodowało, że narzędzia pneumatyczne stały się popularne wśród użytkowników?
  • Które narzędzia pneumatyczne warto mieć w swoim garażu lub warsztacie?
  • Gdzie szukać wysokiej jakości narzędzi pneumatycznych?
  • Czy warto inwestować w narzędzia pneumatyczne?
10 narzędzi pneumatycznych, których potrzebujesz w warsztacie

Dlaczego narzędzia pneumatyczne stały się tak popularne?

Głównym powodem jest oczywiście funkcjonalność i użyteczność. Wiele zadań dzięki narzędziom pneumatycznym staje się prostsze. Po co męczyć się kilka minut z odkręceniem śrub w kołach samochodu, skoro przy pomocy odpowiedniego klucza można w parę sekund uporać się z tym wymagającym zadaniem. Kolejną przyczyną jest to, że układy pneumatyczne są niezwykle proste w budowie. Nie wymagają one również żadnego paliwa, wystarczy dostęp do prądu. Brak iskrzeń, jakie występują w urządzeniach elektrycznych, to również duża ich zaleta. Układy pneumatyczne nie stwarzają zagrożenia pożarowego. 

Warto również dodać, że potrafią zachować mniejszą wagę od elektrycznych odpowiedników, zachowując przy tym taką samą moc. Ich kompaktowy rozmiar znajduje uznanie wielu majsterkowiczów. Są one również zazwyczaj bardzo poręczne i łatwe w użytkowaniu. Układy pneumatyczne odnajdują swoje zastosowanie w wielu branżach, co czyni je uniwersalnymi i rozchwytywanymi produktami.

Oczywiście nie jest to wynalazek pozbawiony wad. Główną z nich jest niestety cena. Są one zazwyczaj droższe od swoich elektrycznych odpowiedników. Trzeba natomiast wspomnieć, że są to mechanizmy trwalsze i o wiele lepiej znoszą lata eksploatacji. Kolejnym minusem jest konieczność podłączenia do sprężarki. Chcąc nie chcąc pneumatyka jest uzależniona od sprężonego powietrza, które dostarczają właśnie kompresory i sprężarki.

Pomimo tych wad, warto wpisać narzędzia pneumatyczne na listę niezbędnego wyposażenia garażu.

Jakie pneumatyczne narzędzia są warte uwagi?

To oczywiście zależy od tego, do czego ich potrzebujesz lub jakie czynności na co dzień wykonujesz. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych urządzeń, które mogłyby ułatwić Ci pracę. Być może po przeczytaniu tego tekstu zdecydujesz się na zakup jednego z nich. Można wyróżnić kilka ciekawych urządzeń, które sprawdzą się w różnych przypadkach. Chciałbyś powiększyć swoją kolekcję o kolejne narzędzia, ale nie wiesz, co może Ci się przydać? Poniżej przedstawione są najciekawsze grupy narzędzi pneumatycznych, które z pewnością zaskoczą Cię swoim zastosowaniem i funkcjonalnością. 

1. Nożyce pneumatyczne

Jest to narzędzie, które bez problemu upora się z blachami o różnej grubości, gałęziami, a nawet rurami. Komfortowe użytkowanie to niewątpliwy plus tego urządzenia. Zazwyczaj do cięcia któregoś z wyżej wymienionych materiałów należy użyć bardzo dużo siły. Dzięki tej maszynie zadanie to staje się dużo łatwiejsze. Wystarczy przycisnąć jeden guzik, a mechanizm zrobi wszystko za Ciebie. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniej konserwacji ostrza się tępią i efekt nie będzie tak dobry. Jak więc należy zapobiegać takiemu scenariuszowi? Przede wszystkim trzeba dokładnie czyścić szczypce z opiłek i brudu po każdym użytkowaniu. 

2. Szlifierki

Następnym punktem na liście jest dosyć proste w narzędzie. Jeżeli chciałbyś wygładzić lub wstępnie wypolerować daną powierzchnię, sięgnij po szlifierki pneumatyczne! Modele wykorzystujące kompresor ze sprężonym powietrzem są bardzo cenione. Sposób ich zasilania umożliwia ciągłą pracę bez ryzyka przegrzania. Oczywiście jest wiele różnic pomiędzy poszczególnymi modelami szlifierek. Średnica tarczy, liczba obrotów na minutę i waga to najważniejsze parametry tych urządzeń, a więc warto właśnie nimi kierować się podczas zakupów i wybrać model odpowiadający Twoim potrzebom.

3. Klucze pneumatyczne

Jeżeli odkręcanie i zakręcanie śrub o różnych rozmiarach to Twoja codzienność, powinieneś się wyposażyć w klucze pneumatyczne. Niezwykle ułatwiają pracę. Za ich pomocą możesz odkręcać nawet kilkaset wkrętów dziennie. Narzędzia pneumatyczne charakteryzują się wytrzymałością i odpornością na eksploatację. Jest to dobra propozycja nie tylko dla osób pracujących w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Wielu majsterkowiczów również ceni sobie to rozwiązanie i niezwykle ułatwia im to pracę. Dzięki kluczom można szybko i łatwo podjąć się nawet z pozoru najtrudniejszych zadań. Bez problemu wymienisz klocki hamulcowe czy nawet całe koła.

10 narzędzi pneumatycznych, których potrzebujesz w warsztacie

4. Polerki

Jest to bardzo podobne urządzenie do szlifierek. Zastosowanie polerek jest jednak znacznie węższe. Mają one sprawić, aby dana powierzchnia była nie tylko gładka, ale także dokładnie wypolerowana. Dzięki zastosowaniu pneumatyki nie ma ona praktycznie ograniczeń. W dostępnych zestawach do narzędzia dodawane są gąbki polerskie oraz zapasowe tarcze.

5. Ropownice 

Jest to uniwersalny pistolet pneumatyczny przeznaczony do czyszczenia powierzchni ropą i innymi substancjami czyszczącymi oraz zapobiegającymi przed korozją. Jest to niezwykle wydajne urządzenie, ponieważ zużywa minimalne ilości substancji czyszczącej, przy czym zachowuje swoją skuteczność. Dzieje się tak dzięki pomocy sprężonego powietrza, które poprzez wydłużkę wypycha środek czyszczący z pojemnika. Zazwyczaj na końcu mechanizmu znajduje się regulowana dysza, która umożliwia regulację szerokości i mocy strumienia. 

6. Przecinarki 

Narzędzie to, podobnie jak nożyce pneumatyczne, służy do szybkiego i prostego przecinania elementów wykonanych z różnych materiałów. Urządzenie to bezproblemowo poradzi sobie z takimi materiałami jak:

  • glazura,
  • metale,
  • rury,
  • drewno,
  • styropian.

Oczywiście do każdego z nich należy dokupić albo przystosowany pod wybrany materiał model, albo tarczę do jego cięcia. Nie jest to przyrząd na wyłączność profesjonalnych przedsiębiorstw. Przecinarki doskonale odnajdą się również w domowych warsztatach. Do takich warunków poleca się zwłaszcza modele ręczne.

7. Wyrzynarki

Jest to podobny przyrząd do przecinarek, ale w przeciwieństwie do nich mogą one ciąć powierzchnię wzdłuż nieregularnej linii. Mogą one tworzyć okręgi, prostokąty i inne wzory z wyciętych fragmentów. Wyrzynarki to ulubione narzędzia majsterkowiczów specjalizujących się w wyrobach z drewna. Nie oznacza to jednak, że są one przeznaczone tylko do desek. Można ich używać również przy blachach, styropianie i innych miękkich materiałach.

8. Młoty pneumatyczne

Następne narzędzie jest dosyć nietypowe, ponieważ służy do kruszenia różnych materiałów. Nic więc dziwnego, że młot pneumatyczny znalazł swoje zastosowanie w drogownictwie, górnictwie i budownictwie. Skoro to urządzenie potrafi skruszyć skały, beton czy nawet asfalt musi mieć potężną moc. Jak to możliwe? Jak działają młotki pneumatyczne?

10 narzędzi pneumatycznych, których potrzebujesz w warsztacie

Młoty pneumatyczne to potężne urządzenia, które zasila sprężone powietrze. Wtłoczone za pomocą kompresora lub sprężarki porusza tzw. bijak ruchem posuwisto-zwrotnym. Uderza on w końcówkę w kształcie dłuta. Tak powstaje energia, która może napędzić cały mechanizm – wyjaśnia ekspert Inter Cars. 

Tak skonstruowane narzędzia nie są jednak pozbawione wad. Są one ciężkie, a podczas pracy wytwarzają bardzo duży hałas, którego natężenie może nawet wynieść 130 dB. Dlatego właśnie podczas lżejszych prac używa się prostszych w obsłudze młotów udarowych, gdyż są o wiele lżejsze i cichsze. Nie mogą co prawda przebić się przez warstwę asfaltu, ale przy remontach i drobnych pracach budowlanych w zupełności wystarczą.

9. Wiertarki pneumatyczne

Nie trzeba już nikogo przekonywać, jak przydatne jest to urządzenie. Wiertarki pneumatyczne są to narzędzia bardzo przypominające klucze pneumatyczne. Wiertarki jednak nie służą tylko do odkręcania i zakręcania, ale również mogą przydać się przy robieniu dziur w ścianach, skręcaniu mebli oraz przy wielu innych pracach domowych. Jest to tak naprawdę podstawowe akcesorium, które z biegiem czasu stało się „must have” każdego majsterkowicza. Dzięki różnym końcówkom i wiertłom można śmiało powiedzieć, że jest to urządzenie o najszerszym zastosowaniu.

10. Podnośniki

Na koniec coś dla fanów motoryzacji, gdyż jest to urządzenie, które w głównej mierze przydaje się podczas prac przy aucie. Oczywiście, można wykorzystać jeszcze podnośniki pneumatyczne do wielu innych zadań, ale są to sytuacje zdecydowanie rzadsze. Jak działa to małe urządzenie, że jest w stanie podnieść półtoratonowy samochód? Jest to bardzo proste. Poprzez kompresor wpuszczane jest do środka urządzenia sprężone powietrze, które wypełnia przygotowane na to puste przestrzenie. Dzięki temu cała konstrukcja się unosi wraz z przedmiotem umieszczonym nad podnośnikiem. Limit tak skonstruowanego podnośnika zazwyczaj wynosi dwie tony. Bez problemu wystarczy Ci to na zwykłe, garażowe majsterkowanie przy swojej osobówce.

Narzędzi w garażu czy warsztacie może teraz przybyć. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Porządek i dobra organizacja jest najważniejsza. W uporządkowaniu narzędzi pomogą Ci regały, ale także tablica narzędziowa, będąca idealnym rozwiązaniem do garażu.

10 narzędzi pneumatycznych, których potrzebujesz w warsztacie

Gdzie najlepiej kupić nowe narzędzia?

Pewnie podczas czytania tego artykułu kilka razy zadałeś sobie to pytanie. Nic dziwnego, każdy chce zaoszczędzić, dostając przy tym jakościowy produkt. Dlatego właśnie należy wybierać renomowane sklepy internetowe, którym niewątpliwie jest Inter Cars. W razie problemów z doborem odpowiedniego modelu narzędzia skontaktuj się z doradcami, którzy błyskawicznie Ci pomogą w wyborze. Zajrzyj na stronę internetową, gdzie znajdziesz pneumatyczne narzędzia od najlepszych firm w branży.

10 narzędzi pneumatycznych, których potrzebujesz w warsztacie

Pneumatyczne narzędzia, czy warto?

Oczywiście, są to urządzenia droższe od elektrycznych, ale nadrabiają trwałością, poręcznością i funkcjonalnością. Tak więc zdecydowanie warto w nie zainwestować. Jest to pewien wydatek, ale trzeba o tym myśleć w perspektywie lat bezproblemowego użytkowania. Nieważne czy prowadzisz warsztat samochodowy, jesteś wielbicielem majsterkowania czy po prostu lubisz sobie od czasu do czasu coś pomajstrować. Większość wyżej wymienionych urządzeń sprawdzi się zarówno w profesjonalnych, jak i domowych warsztatach.

Szukasz jakiegoś konkretnego narzędzia pneumatycznego? Koniecznie sprawdź ofertę sklepu Inter Cars, gdzie znajdziesz najwyższej jakości modele od renomowanych producentów w przystępnych cenach.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zasada działania mechanizmu polega na wykorzystaniu sprężonego powietrza, które dostarczane jest za pomocą sprężarki. Tak wtłaczany gaz wpada do cylindra, poruszając przy tym specjalnym wirnikiem. Dzięki temu powstaje energia kinetyczna, która zasila całą maszynę.

Pneumatyczne narzędzia cechują się wysoką wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Brak iskrzeń to również niewątpliwy plus. Urządzenia te nie stanowią zagrożenia pożarowego. Nie dość, że przy takiej samej mocy mogą uzyskać mniejszą wagę niż ich elektryczne odpowiedniki, to jeszcze są prostsze w obsłudze. Dla ludzi, którzy cenią sobie ergonomię i kompaktowe rozmiary, narzędzia pneumatyczne z pewnością będą dobrym wyborem.

Są zazwyczaj droższe niż ich elektryczne odpowiedniki. Nie są to jednak bardzo wysokie ceny. Podstawowe narzędzia zazwyczaj nie kosztują więcej niż dwieście lub trzysta złotych. W przypadku bardziej zaawansowanego narzędzia, jak na przykład młoty pneumatyczne lub podnośniki, musisz się liczyć ze znaczną dopłatą.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!