Naprawa nowoczesnego samochodu bez właściwie postawionej diagnozy usterki to karkołomne zadanie. Najbardziej doświadczeni mechanicy stosują narzędzia diagnostyczne, aby potwierdzić lub zaprzeczyć swojej ocenie dotyczącej źródeł usterek. Diagnostyka samochodu to dziedzina, która dynamicznie rozwinęła się wraz z postępem motoryzacji. Nowoczesne narzędzia diagnostyczne znacznie ułatwiają różnego rodzaju naprawy, co pozwala zaoszczędzić na czasie i wydatkach związanych m.in. z robocizną lub zakupem zbędnych części zamiennych. Sprawdź, jak łatwa i skuteczna może być diagnostyka auta dzięki nowoczesnym narzędziom.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Czym jest diagnostyka samochodu?

Nowoczesne auta to bez wątpienia skomplikowane maszyny, których naprawy wymagają nie tylko wiedzy, lecz także odpowiednich narzędzi. Diagnostyka samochodu to zestaw czynności polegających na ocenie ogólnego stanu technicznego auta oraz wykryciu usterek. Narzędzia diagnostyczne pomagają trafnie wskazać źródło usterki bez czasochłonnego szukania przyczyny awarii metodą prób i błędówzauważa ekspert Inter Cars.

Narzędzia diagnostyczne pozwalają na ustalenie przyczyny usterki bez potrzeby demontażu podzespołów samochodu. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się częściowe zdemontowanie pewnych części, np. w celu uzyskania dostępu do podzespołu sprawiającego problemy techniczne. Narzędzia diagnostyczne to szereg urządzeń, które z powodzeniem służą do wykrywania usterek w układach:

 • elektrycznym,
 • paliwowym,
 • hamulcowym.

Specjalistyczne narzędzia diagnostyczne pozwalają wykrywać źródła awarii podzespołów jednostek napędowych, a także odczytywać kody błędów zapisane w pamięci komputera sterującego pracą silnika. Jakie narzędzie diagnostyczne jest niezbędne w każdym warsztacie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Poniżej znajdziesz szczegółową charakterystykę popularnych urządzeń i sam zdecydujesz, które narzędzia diagnostyczne najbardziej przydadzą się w Twoim warsztacie.

Narzędzia diagnostyczne układu elektrycznego

Samochodowy układ elektryczny lubi płatać figle, zwłaszcza w starszych autach wyposażonych w zaawansowaną instalację. Poszukiwanie źródeł usterek elektrycznych jest znacznie łatwiejsze, gdy masz odpowiednie narzędzia diagnostyczne. Do najpopularniejszych urządzeń tego typu należą:

 • Próbnik napięcia – nieskomplikowane narzędzie diagnostyczne. W najprostszej odsłonie ma postać niewielkiego, płaskiego śrubokręta z przejrzystą rękojeścią. W jej wnętrzu znajduje się natomiast żarówka, która zapala się, gdy dotkniesz końcówką urządzenia znajdującego się pod napięciem. Próbnik napięcia występuje także w wersjach elektromagnetycznej i elektrycznej, które są droższe, lecz mogą być przydatne do bardziej zaawansowanych zastosowań, np. w warsztatach specjalizujących się w naprawach układów elektrycznych. 
 • Miernik napięcia – urządzenie nazywane jest także w motoryzacji multimetrem. Diagnostyka samochodu pod kątem awarii układów elektrycznych jest znacznie prostsza dzięki temu urządzeniu. Miernik napięcia wyposażony jest w sondy i wyświetlacz. Dzięki temu możliwe jest dokonanie precyzyjnego pomiaru napięcia w akumulatorze lub generowanego przez samochodowy alternator. Działanie, budowa i objawy awarii szczegółowo omawiamy na naszym blogu.
 • Tester akumulatora – pod kątem zastosowań i wyglądu narzędzie diagnostyczne może wydawać się zbliżone do miernika napięcia. W rzeczywistości pozwala na znacznie szersze zbadanie parametrów akumulatora. Tester pozwala precyzyjnie stwierdzić poziom zużycia samochodowej baterii. Dzięki tej wiedzy łatwiej podjąć decyzję o zakupie nowego akumulatora.

Tester OBD2 to wydajne narzędzie diagnostyczne

Każdy nowy samochód z rynku europejskiego, który został wyprodukowany po 2002 r., wyposażony jest w gniazdo OBD2. W amerykańskich autach rozwiązanie to stało się obowiązkowe jeszcze wcześniej, ponieważ już w 1996 r. Skaner to narzędzie diagnostyczne, które podłącza się do gniazda OBD2 zlokalizowanego najczęściej u dołu deski rozdzielczej w okolicach przestrzeni na nogi kierowcy. Chcesz dowiedzieć się, co to jest gniazdo OBD i do czego służy? Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na naszym blogu.

Skanujące narzędzie diagnostyczne z podstawowym zakresem funkcji pozwalają na odczytanie następujących danych:

 • numer identyfikacyjny VIN,
 • status gotowości pojazdu,
 • dane na żywo dotyczące pracy samochodu,
 • odczytywanie danych z tzw. zamrożonych ramek, czyli kodów błędów zapisanych w pamięci komputera sterującego pracą silnika.

Narzędzia diagnostyczne układu hamulcowego

Skuteczność i sprawność podzespołów układu hamulcowego bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Diagnostyka samochodu mająca na celu stwierdzenie zużycia lub usterek części tego układu powinna być wykonywana regularnie. Właściwe narzędzia diagnostyczne sprawiają, że proces ten można łatwo i szybko przeprowadzić. Właśnie dlatego w warsztacie warto mieć następujące urządzenia:

 • Tester płynu hamulcowego – niewielkie narzędzie diagnostyczne wyposażone w sondę, której funkcją jest zbadanie poziomu zawilgocenia płynu hamulcowego. Jest to niezwykle ważne, ponieważ obecność nawet 1 czy 2 proc. wody w układzie poważnie obniża skuteczność hamowania samochodu. 
 • Tester ciśnienia w układzie hamulcowym – zestaw urządzeń składający się m.in. z manometrów, adapterów, złączy i rurek. Narzędzia służą do pomiaru ciśnienia w układach hamulcowych, ABS, a także do testowania zaworów odpowiedzialnych za sterowanie ciśnieniem hamowania. Tester może służyć także do sprawdzania regulatorów siły hamowania oraz zaworów ciśnienia wstępnego.
 • Narzędzie diagnostyczne do pomiaru bicia tarczy hamulcowych – drgania występujące podczas hamowania wpływają nie tylko na komfort, lecz także na bezpieczeństwo jazdy. Narzędzie diagnostyczne w postaci czujnika zegarowego z podstawką pozwalają wykonać precyzyjny pomiar bicia wspomnianych tarcz. 

Narzędzia diagnostyczne układu paliwowego

Diagnostyka silnika samochodowego pozwala na szybkie i skutecznie wykrycie usterek układu wtryskowego. Warto mieć w swoim warsztacie następujące narzędzia diagnostyczne:

 • Tester diagnostyki systemów common rail – zestaw narzędzi przeznaczonych do diagnostyki systemu zasilania silników wysokoprężnych. Urządzenia pozwalają na sprawdzenie obwodów wysokiego i niskiego ciśnienia. Narzędzie diagnostyczne służy także do sprawdzenia ciśnienia w następujących podzespołach układu wtryskowego: filtr paliwa, wtryskiwacze, pompa wysokiego ciśnienia.
 • Zestaw diagnostyczny do pozostałych systemów wtryskowych – komplet narzędzi służących do diagnostyki układów wtryskowych wykonanych w technologii bezpośredniej lub pośredniej. Narzędzia diagnostyczne tego typu służą do pomiaru ciśnienia na różnych elementach układów wtryskowych.

Narzędzia diagnostyczne do wykrywania usterek silnika

Diagnostyka silnika samochodowego pozwala na sprawdzenie stanu podzespołów jednostki napędowej bez konieczności czasochłonnego demontażu poszczególnych elementów. Narzędzia diagnostyczne pomocne w wykrywaniu usterek silników spalinowych to m.in.:

 • Miernik ciśnienia sprężania w cylindrach – służy do sprawdzania stanu kluczowych podzespołów silnika, do których należą gładzie cylindra i tłoków, gniazda i przylgnie zaworów czy uszczelka głowicy cylindrów. Narzędzie diagnostyczne pozwala na skontrolowanie stanu technicznego podzespołów bez potrzeby ich demontowania.
 • Miernik ciśnienia oleju – narzędzie diagnostyczne pozwalające na sprawdzenie stanu układu smarowania. Rozwiązanie to służy do wykrywania usterek pompy oleju oraz niedrożności kanałów dystrybuujących środek smarny w silniku. Pomiar wartości ciśnienia dokonywany jest zazwyczaj za pomocą precyzyjnego manometru.

Pozostałe narzędzia diagnostyczne

Narzędzia diagnostyczne stosowane w samochodach pozwalają na sprawdzenie stanu technicznego wielu kluczowych podzespołów bez konieczności demontażu. Pozwala to znacznie łatwiej i szybciej znaleźć usterki trapiące silnik Twojego samochodu. Pozostałe narzędzia diagnostyczne, których zakup warto rozważyć, to m.in.:

 • Przyrząd do sprawdzania luzów w zawieszeniu – narzędzie diagnostyczne przeznaczone do kontroli stanu łożysk, kolumny kierowniczej, tulei, stabilizatorów, drążków kierowniczych i przegubów kulowych. Diagnoza zużycia poszczególnych podzespołów układu zawieszenia pozwala precyzyjnie zaplanować czynności serwisowe zawieszenia samochodowego.
 • Zestaw diagnostyczny do chłodnic – kolejne narzędzie diagnostyczne służące do pomiaru ciśnienia w jednym z układów samochodu. W przypadku chłodnicy i pozostałych podzespołów odpowiedzialnych za utrzymanie właściwej temperatury przez silnik urządzenie pozwala na wykrycie nawet niewielkich ilości cieczy chłodzącej;
 • Miernik grubości lakieru – narzędzie diagnostyczne szczególnie przydatne podczas podejmowania decyzji o zakupie używanego samochodu. W warsztacie pozwala na weryfikację stanu blacharskiego i lakierniczego, co jest niezwykle przydatne podczas prac naprawczych dotyczących tych obszarów samochodu.

Gdzie kupić sprawdzone narzędzia diagnostyczne?

Chyba nikogo nie trzeba już przekonywać, że narzędzia diagnostyczne znacznie ułatwiają pracę w każdym warsztacie. Istotne jest jednak zwrócenie uwagi na jakość i precyzję wybranych urządzeń. Błędne pomiary mogą być bardzo problematyczne i kosztowne. Aby uniknąć tego ryzyka, sprawdź narzędzia diagnostyczne z oferty sklepu Inter Cars.

Narzędzia diagnostyczne są niezbędne w każdym warsztacie samochodowym

Narzędzia diagnostyczne, podobnie jak wiele innych przyrządów niezbędnych do napraw mechanicznych, służą ułatwieniu pracy mechaników. Nie każdy warsztat zajmuje się naprawami wszystkich podzespołów i układów samochodowych, więc niektóre urządzenia mogą okazać się zbędne. Decyzje o zakupie konkretnych typów narzędzi diagnostycznych warto podjąć po dokładnej analizie głównego obszaru działalności. Dzięki temu możliwa będzie skuteczna i precyzyjna diagnostyka samochodowa, zgodna z potrzebami Twojego warsztatu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Diagnostyka auta pod względem stanu podzespołów jednostki napędowej zapewnia wiele rozwiązań, które pozwalają precyzyjnie ustalić źródło usterki. Najczęściej stosuje się narzędzia diagnostyczne do kontroli stanu układów elektrycznych, hamulcowych oraz wtryskowych.

Im bardziej skomplikowane jest narzędzie diagnostyczne, tym zazwyczaj wyższa jest cena. Najdroższe w zakupie są zaawansowane komputery diagnostyczne. Dlatego na zakup tego typu urządzeń decydują się duże warsztaty lub serwisy samochodowe. Narzędzia diagnostyczne o tak sporym stopniu zaawansowania są zbyt kosztowne, aby nabywać je na potrzeby amatorskiego warsztatu.

Samochodowe narzędzia diagnostyczne to w zdecydowanej większości przyrządy służące do profesjonalnego użytku. Nie wynika to głównie z trudności związanych z obsługą, lecz bardziej z braku możliwości wskazania właściwej diagnozy przez osobę, która nie ma wystarczającego doświadczenia i wiedzy z zakresu mechaniki.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!