Ręczne wiertarki mają bardzo szeroki zakres zastosowań, także w mechanice samochodowej. Narzędziom tym trudno odmówić uniwersalności, jednak precyzja nie należy do najmocniejszych stron tych urządzeń. Dlatego podczas napraw wymagających dokładnej obróbki różnego rodzaju elementów znacznie lepszym wyborem jest wiertarka stołowa. Stabilny montaż tego urządzenia jest kluczowy do precyzyjnej obróbki różnego rodzaju materiałów. Sprawdź, z jakich elementów składa się wiertarka stołowa i w jaki sposób działa to praktyczne urządzenie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Czym jest wiertarka stołowa?

Wiertarki należą do podstawowych narzędzi używanych w profesjonalnych i amatorskich warsztatach. Najpopularniejsze są urządzenia ręczne, stosowane nie tylko w mechanice, lecz także np. w pracach budowlanych. Wiertarka stołowa technicznie jest nieco zbliżona do ręcznej wersji, jednak, jak wspominaliśmy, oferuje znacznie większą precyzję obróbki materiałów. Inna nazwa tego urządzenia to wiertarka kolumnowa.

Wiertarka stołowa pozwala na precyzyjne wykonywanie otworów w różnego typu materiałach, do których zaliczają się m.in.: stal, żeliwo, aluminium, brąz, tworzywo sztuczneczy drewno. Zapewnienie wysokiej dokładności wiercenia wymaga sztywnego przymocowania do blatu roboczego. Ruchomym elementem jest wiertło, które porusza się w górę i w dół w płaszczyźnie pionowej. Otwory wykonywane wiertarką stołową najczęściej wiercone są pod kątem prostym, choć niektóre zaawansowane urządzenia mają możliwość regulowania kąta wierceniawyjaśnia ekspert Inter Cars.

Wiertarka stołowa – budowa

Wiertarka stołowa to stacjonarna obrabiarka, która popularnie jest stosowana w wielu amatorskich i profesjonalnych warsztatach. Urządzenie tego typu składa się z następujących elementów:

 • kolumna – solidna rura, którą osadza się w podstawie. Do kolumny montowana jest głowica wyposażona we wrzeciono,
 • głowica wiertarki – robocza część urządzenia wyposażona w wiertło z systemem regulacji,
 • korpus wiertarki – fundament urządzenia, który mocuje się do podstawy. W korpusie osadzona jest kolumna wiertarki,
 • osłona pasowej przekładni napędowej urządzenia,
 • wrzeciono – element w kształcie wału o precyzyjnym ułożyskowaniu, wyposażony w otwór osiowy, 
 • silnik – wiertarki stołowe starszej daty są wyposażone zazwyczaj w silniki szczotkowe. W nowoczesnych urządzeniach montowane są silniki bezszczotkowe, które uchodzą za trwalsze i wydajniejsze,
 • blat roboczy – solidny i stabilny stół, do którego mocowana jest wiertarka,
 • blokada głowicy i przesuwu silnika wyposażonego w naciąg pasowy,
 • pokrętło do regulacji przesuwu głowicy,
 • trójramienna dźwignia służąca do przesuwu wrzeciona,
 • główny włącznik zasilania maszyny.

Stanowisko pracy, w którym zostanie zamontowana wiertarka kolumnowa, powinno zostać wyposażone w imadło. Ten klasyczny element wyposażenia warsztatu pozwala stabilnie zamocować wybrany element, który poddajesz obróbce. W przypadku braku imadła mechanik powinien trzymać obrabiany element w rękach, co nie zapewnia stabilności ani bezpieczeństwa.

Wiertarka stołowa może być dodatkowo wyposażona w szereg udogodnień, które mogą znacznie podnieść komfort pracy. Do rozwiązań spotykanych w zaawansowanych technologicznie urządzeniach, zazwyczaj z wyższej półki cenowej, należą m.in.:

 • dioda LED – wydajnie doświetla miejsce wykonywania wiercenia, co zwiększa precyzję oraz ułatwia pracę w warunkach ograniczonego oświetlenia;
 • regulacja pochylenia stołu roboczego – rozwiązanie to spotykane jest w urządzeniach wyposażonych w silnik zamontowany w stałej pozycji. Dzięki regulacji pochylenia wiertarka stołowa umożliwia wykonywanie otworów pod kątem od 90 do 45 stopni;
 • laserowy wskaźnik – precyzyjnie wyznacza punkt wiercenia, co znacznie ułatwia właściwe ustawienie wiertła przed rozpoczęciem obróbki.

Przeczytaj także: Oświetlenie warsztatu lub garażu zadbaj o komfort i bezpieczeństwo.

Wiertarka kolumnowa – rodzaje

Wiertarka stołowa pod kątem budowy i wyglądu znacznie różni się od klasycznej odpowiedniczki. Wiertarka kolumnowa niema rękojeści, nie jest przenośna, a jej obszar roboczy znajduje się na niewielkiej powierzchni. Ponadto urządzenie tego typu nie ma mechanizmu udarowego. Wiertarka stołowa produkowana jest w dwóch wersjach, które różnią się od siebie sposobem mocowania korpusu:

 • wiertarka kolumnowa z ruchomym korpusem – modele tego typu charakteryzują się ruchomym korpusem, który porusza się w górę i w dół dzięki montażowi do kolumny pionowej. Unoszenie i opuszczanie odbywa się za pośrednictwem listwy zębatej. Wiertarka stołowa z ruchomym korpusem napędzana jest bezpośrednio przez silnik pozbawiony paska transmisyjnego. Z kolei podstawa wiertarki razem z imadłem umieszczone są w stałym położeniu, bez możliwości zmiany położenia. Regulacja poziomu wiercenia odbywa się w tym przypadku poprzez obniżanie korpusu urządzenia;
 • wiertarka stołowa z korpusem zamocowanym na stałe – urządzenia tego typu przymocowane są na stałe, a unosi się i opuszcza blat roboczy. Niektóre modele wyposażone są także w ruchomy korpus, choć ruch tego elementu jest zazwyczaj znacznie ograniczony. Napęd przenoszony jest za pomocą paska transmisyjnego, ponieważ silnik znajduje się z jednej strony kolumny, a korpus z drugiej. Wiercenie przebiega za pomocą wysuwanego trzpienia, a na jego końcu umieszczony jest uchwyt wiertarski. Wiertarki stołowe z korpusem zamontowanym na stałe najczęściej korzystają z silników indukcyjnych.

Jak działa wiertarka stołowa?

Wiertarka stołowa to funkcjonalne urządzenie, które zapewnia precyzyjne wykonywanie ruchów w osi pionowej. Jednocześnie możliwość przemieszczania się głowicy na osi poziomej jest skutecznie zablokowane, co pozwala na wykonywanie precyzyjnych odwiertów w różnego typu materiałach. Ponadto solidna konstrukcja znacznie minimalizuje występowanie drgań, które mogłyby zaburzać parametry wiercenia. To wszystko sprawia, że wiertarka stołowa doskonale sprawdza się do precyzyjnych prac związanych np. z naprawą samochodów.

Przed użyciem wiertarki stołowej należy pamiętać o regulacji przekładni pasowej. Dzięki temu dobierzesz prędkość obrotową wiercenia do materiału. Pozostałe istotne czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem pracy z wiertarką stołową, to:

 • Wyregulowanie stołu w płaszczyźnie pionowej. Najczęściej w tym celu należy zwolnić dźwignię zaciskową.
 • Wstawienie zderzaka wrzeciona w celu określenia głębokości wiercenia.
 • Staranne dokręcenie wiertła w uchwycie wiertarskim przy pomocy specjalnego klucza. Dzięki temu wiertło nie będzie się ślizgać podczas pracy, co mogłoby spowodować wystąpienie zadziorów.

Wiertarka stołowa jest dość prosta w obsłudze, jednak należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu urządzenia do pracy. Podczas używania oraz obsługi wiertarki należy przestrzegać zasad BHP, a także zaopatrzyć się w podstawowe wyposażenie ochronne, takie jak okulary czy buty z twardymi podeszwami i ochronnymi noskami. Dzięki temu znacznie zminimalizowane jest ryzyko zranienia opiłkami twardych tworzyw. Nie można zapominać także o okresowych przeglądach technicznych i konserwacji urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta, które można znaleźć w instrukcji obsługi.

Wiertarka stołowa – najważniejsze parametry

Zastanawiając się, jaka wiertarka do warsztatu sprawdzi się najlepiej, należy zwrócić szczególną uwagę na dane techniczne urządzenia, które zamierzasz kupić. Najważniejsze parametry, które określają wydajność urządzeń tego typu, są następujące:

 • Zasilanie – urządzenia tego typu najczęściej wykorzystują prąd elektryczny o napięciu 230 V, choć niektóre modele przemysłowe potrzebują prądu trójfazowego o napięciu 400 V. 
 • Mmoc – najczęściej spotykane są wiertarki stołowe o mocy od 450 do 800 W. Co istotne, parametr ten wpływa nie tylko na możliwość wiercenia w twardych powierzchniach, lecz także na trwałość silnika. Słabsze urządzenia muszą pracować pełną mocą, co znacznie ogranicza żywotność.
 • Prędkość obrotowa – należy zwrócić uwagę nie tylko na maksymalną prędkość obrotową osiąganą przez urządzenie. W przypadku obróbki materiałów o większej twardości istotna jest minimalna prędkość osiągana przez urządzenie.
 • Średnica wierteł – maksymalna wynosi zazwyczaj o 14 do 20 mm. Niektóre urządzenia można wyposażyć w specjalne uchwyty, które pozwalają na stosowanie wierteł o nietypowych rozmiarach. 

Jaką wiertarkę stołową wybrać?

Biorąc pod uwagę wszystkie omówione cechy wiertarek stołowych, znacznie łatwiej podjąć decyzję, jaką wiertarkę stołową wybrać. Najtańsze urządzenia charakteryzują się silnikami o najmniejszej mocy. Może to wpływać nie tylko na trudności w wykonywaniu otworów w niektórych typach materiałów, lecz także na żywotność urządzenia. Ponadto w produktach z najniższej półki cenowej na próżno szukać dodatkowych udogodnień spotykanych w droższych i bardziej zaawansowanych wiertarkach stołowych. 

Popularna wiertarka stołowa renomowanej marki znacznie lepiej sprawdzi się podczas intensywnej eksploatacji. Urządzenia tego typu zapewniają zazwyczaj znacznie szerszy zakres regulacji prędkości obrotowej. Ponadto obroty pracy urządzenia regulowane są wtedy płynnie, co zwiększa komfort pracy oraz precyzję wykonywanych wierceń. Wiertarki kolumnowe z najwyższej półki cenowej charakteryzują się zazwyczaj największą trwałością. Ponadto urządzenia o najbardziej zaawansowanej konstrukcji zapewniają szereg dodatkowych udogodnień, takich jak laserowe wskaźniki, dodatkowe oświetlenie LED, a także możliwość pochylenia stolika roboczego. 

Przeczytaj także: wyposażenie warsztatu samochodowego – 9 najważniejszych rzeczy na start

Renomowana wiertarka stołowa – gdzie kupić?

Sprawdzona wiertarka stołowa pochodząca od renomowanego producenta zapewnia długą i bezproblemową eksploatację. Podczas zakupu tego przyrządu warsztatowego nie warto kierować się wyłącznie ceną. Sprawdź, jakie wiertarki stołowe wyselekcjonowali eksperci ze sklepu Inter Cars.

Jaka wiertarka stołowa do warsztatu sprawdzi się najlepiej?

Wiele osób zastanawia się, jaka wiertarka stołowa do warsztatu będzie najlepsza lub czy w ogóle warto w nią inwestować? Wiertarka stołowa to funkcjonalne urządzenie, które sprawdzi się w każdym warsztacie. Możliwość precyzyjnej obróbki różnego typu materiałów jest niezbędna w przypadku wielu napraw mechanicznych. Wiertarka stołowa, choć dzieli nazwę z klasycznym urządzeniem ręcznym, to w rzeczywistości jest znacznie bardziej skomplikowanym przyrządem warsztatowym. Ponadto wiertarka kolumnowa wymaga odpowiedniej przestrzeni roboczej, a także imadła, które pozwoli na stabilny montaż obrabianego elementu. Spełnienie tych wymogów zapewni wysoki komfort i bezpieczeństwo podczas różnego typu czynności naprawczych.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Do okazjonalnych, amatorskich zastosowań, dobrze sprawdzą się nawet podstawowe modele wiertarek stołowych. Warto zwrócić uwagę na moc silnika, która powinna wynosić co najmniej 500 W. Wysoki komfort pracy zapewniają urządzenia wyposażone w płynną regulację prędkości obrotowej.  

Wiertarka stołowa korzysta z takich samych wierteł jak klasyczny wariant ręczny. Wybór konkretnego modelu należy dopasować do materiału, który planujesz obrabiać. Na opakowaniu wiertła znajdziesz informacje dotyczące przeznaczenia wybranego produktu.

Nawet podstawowa wiertarka stołowa do warsztatu powinna sobie bez problemu poradzić z wierceniem w metalu. Jednak jeśli planujesz regularną obróbkę metalowych elementów, to najlepiej wybrać model urządzenia wyposażony w silnik o mocy około 650-800 W. Przydatna jest także funkcja płynnej regulacji obrotów.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!