Odpowiednie wyposażenie warsztatu to podstawa. Jeśli jesteś właścicielem zakładu lub planujesz go uruchomić, z pewnością wiesz, że oprócz wiedzy i doświadczenia potrzebujesz zestawu niezbędnych narzędzi. To właśnie one umożliwią Ci wykonywanie skomplikowanych napraw. Nie wiesz, co kupić i jakie powinno być wyposażenie warsztatu? Inter Cars przychodzi Ci z pomocą. Oto lista najpotrzebniejszych narzędzi, bez których nie obejdzie się żaden mechanik.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Od czego zacząć wyposażanie warsztatu?
  2. Co obejmuje niezbędnik na start?
  3. Co radzi ekspert w kwestii wyposażania warsztatu samochodowego?

Wyposażenie warsztatu – od czego zacząć?

Wyposażenie warsztatu samochodowego to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli dopiero planujesz otworzyć swój biznes. Na samym początku czeka Cię zakup niezbędnych rzeczy, bez których nie będziesz mógł rozpocząć swojej pracy. Aby ułatwić Ci to zadanie, stworzyliśmy poradnik dla początkujących. Jeśli interesuje Cię wyposażenie warsztatu samochodowego, lista najpotrzebniejszych przedmiotów znacznie ułatwi skompletowanie zestawu.

Baner Inter Cars - sklep z częściami samochodowymi

Oto kompletne wyposażenie warsztatu wymagane na start. Wszystkie przedstawione poniżej narzędzia znajdziesz w ofercie sklepu InterCars.

Meble warsztatowe

Aby móc przechowywać klucze, śruby, nasadki oraz inne drobne lub większe elementy, potrzebujesz pojemnego regału lub szafki. Najlepiej, aby meble były wykonane z materiałów, które są odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Wyposażenie warsztatów samochodowych w stoły i wózki zapewnia wygodę podczas przewożenia narzędzi. Dobre meble powinny mieć duży blat roboczy, szafki na prowadnicach, kółka oraz centralny zamek, który umożliwia zamknięcie wszystkich szuflad naraz. Muszą także charakteryzować się kompaktowymi rozmiarami, tak aby zajmowały jak najmniej miejsca w przestrzeni. Najlepiej wybrać funkcjonalne wózki narzędziowe.

Klucze oraz inne narzędzia ręczne

Kompletne wyposażenie warsztatu samochodowego powinno zawierać narzędzia ręczne, do których należą przede wszystkim klucze nasadowe. Pozwolą Ci na wykonywanie niezbędnych prac, modernizacji oraz drobnych napraw samochodowych.

Profesjonalne klucze nasadowe dla fachowców można znaleźć w gotowych zestawach umieszczonych w poręcznych walizkach. Znajdziesz tam nasadki o rozmiarach od 8 do 32 mm wraz z dołączoną grzechotką. To specjalny rodzaj klucza umożliwiający Ci pracę bez przekładania ręki podczas dokręcania lub odkręcania.

Komplety zawierają również kilka przedłużek umożliwiających zwiększanie siły obrotowej. Oprócz tego możesz zdecydować się na zakup adaptera, który pozwala na dopasowanie nasadki do trzpienia. Skrzynka lub walizka, w której umieszczone są narzędzia od znanych producentów, wykonywana jest z wysokogatunkowych materiałów. Dzięki temu posłuży Ci przez długie lata pracy w warsztacie.

Wyposażenie warsztatu

Kompresor

Wyposażenie warsztatu domowego i firmowego wymaga zakupu odpowiednich narzędzi. Jednym z nich jest właśnie kompresor. Przydaje się on do wielu prac. Do jego podstawowych działań zalicza się zwiększenie ciśnienia powietrza, jednak jego możliwości są bardziej obszerne.

Kompresor umożliwi Ci sprawne uzupełnienie powietrza w oponach, a z jego pomocą skutecznie oczyścisz narzędzia z zabrudzeń. Podłączenie kompresora do narzędzi pneumatycznych ułatwia wkręcanie i wykręcanie śrub. Wykorzystuje się go również do malowania przedmiotów metodą natryskową. 

Spawarka z profesjonalną przyłbicą

Na wyposażenie warsztatu samochodowego składa się również spawarka. Jest ona wykorzystywana przez właścicieli profesjonalnych zakładów zajmujących się naprawą maszyn i pojazdów, ale przyda się też amatorom. Do wyboru masz trzy rodzaje: spawarkę transformatorową, prostownik spawalniczy oraz spawarkę inwertorową. Aby stworzyć dla siebie specjalistyczny zestaw spawalniczy, musisz zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, do których zalicza się maskę/przyłbicę, uchwyt spawalniczy, reduktor gazu, drut spawalniczy oraz gaz osłonowy.

Przy pomocy migomatu możesz spawać podłogę w samochodzie, złączyć ze sobą blachę, naprawić progi lub kolektor wydechowy. W przypadku częstych prac z aluminium warto zastanowić się nad zakupem spawarki TIG, która daje Ci możliwość obróbki każdego metalu. Jeśli pracujesz na jednym stanowisku, zdecyduj się na sprzęt stacjonarny. A może dość często zmieniasz miejsce napraw? W takim przypadku zaopatrz się w model mobilny na kółkach, który umożliwi Ci łatwe przemieszczanie się. 

Podnośniki warsztatowe

Podnośnik to kolejne narzędzie, którego nie może zabraknąć w Twoim warsztacie samochodowym. Sprzęt zapewnia wygodny dostęp do podwozia auta i jest alternatywą dla korzystania z kanału.

Wyposażenie warsztatu samochodowego w podnośnik pozwala na łatwą pracę przy układzie napędowym, kierowniczym, płycie podłogowej, hamulcach czy zawieszeniu. Gdy uniesiesz auto na odpowiednią wysokość, możesz szybko wymienić olej silnikowy i przekładniowy. Jesteś w stanie także dokonać naprawy rozrządu, a także wykręcić przepaloną żarówkę.

Wyposażenie warsztatu w małe podnośniki punktowe, tak zwane żaby, podnośniki hydrauliczne albo nożycowe to najlepsze rozwiązanie. Dzięki nim łatwo zmienisz koło lub sprawdzisz stan hamulców. Do podnoszenia całych aut znakomicie sprawdzą się podnośniki kolumnowe. Dzięki nim zadbasz o swoje bezpieczeństwo oraz odciążysz kręgosłup.

Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie warsztatu w klucze dynamometryczne

Dość często zdarza się, że pracując z prostymi połączeniami śrubowymi, dokręcamy śruby, opierając się jedynie na swoim wyczuciu. W konsekwencji są one przykręcone za mocno, co może spowodować ich przeciągnięcie i uszkodzenia. Aby ustrzec się przed taką sytuacją, warto zaopatrzyć się w klucze dynamometryczne.

Klucz dynamometryczny wykorzystywany jest do dokręcania i odkręcania śrub oraz nakrętek. Polecany jest szczególnie w miejscach, przy których niezbędna jest wysoka precyzja, np. w głowicy silnika. 

Wyposażenie warsztatu w klasyczny klucz dynamometryczny ze sprężyną umożliwi Ci ustalenie odpowiedniej siły napinającej. Akcesorium ma również specjalną blokadę, która „zatrzymuje” je w momencie, gdy ustalona przez Ciebie siła dokręcenia elementu zostanie już osiągnięta. Klucz dynamometryczny używany jest też do dokręcania śrub kół, świec i innych drobnych elementów.

Wyposażenie warsztatu samochodowego – niezbędnik na start

Zastanawiasz się, co warto kupić, a na czym możesz zaoszczędzić, kompletując wyposażenie warsztatu samochodowego? Lista narzędzi na początek nie jest zbyt długa. Poniżej przedstawiamy absolutne minimum, w które należy się zaopatrzyć. Z czasem, gdy już zdobędziesz grono zadowolonych klientów i zaoszczędzisz trochę pieniędzy, możesz pokusić się o zakup dodatkowych narzędzi, aby poszerzyć wyposażenie warsztatu. InterCars to sklep, w którym znajdziesz niezbędne akcesoria w atrakcyjnej cenie. 

Wózek narzędziowy z szufladami

W Twoim warsztacie powinien zagościć przynajmniej jeden wózek narzędziowy z szufladami. Do średniej wielkości warsztatu polecamy model Toptul z 7 szufladami. Mebel o wymiarach 687 × 459 × 995 mm nie zajmuje dużo przestrzeni. Został wyposażony w zwrotne kółka z blokadą hamulcową. Maksymalne obciążenie szuflady wynosi 45 kg, co pozwala Ci na przechowywanie w niej drobnych akcesoriów, do których należą śruby, nasadki, gwintowniki, klucze płaskie czy klucze nasadowe.

Wózek narzędziowy pozwoli Ci utrzymać porządek w warsztacie i zapobiega przypadkowemu zgubieniu części. Został wykonany z mocnej stali, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwa w utrzymaniu w czystości. Powyższy model bez problemu przetransportujesz  w dowolne miejsce.

Wyposażenie warsztatu

Polerka oraz szlifierka kątowa

Kompletne wyposażenie warsztatu samochodowego powinniśmy rozpocząć od zakupu podstawowej wersji szlifierki kątowej. Może to być model Sealey SG125EU o mocy znamionowej 1000 W i średnicy tarczy 125 mm. To funkcjonalne, a zarazem niewielkie urządzenie pozwala nie tylko na szlifowanie, ale również cięcie różnego rodzaju materiałów, ostrzenie i polerowanie powierzchni.

Jeśli planujesz otwarcie komercyjnego warsztatu, który będzie zajmował się blacharką, nie będziesz mógł funkcjonować bez wydajnej polerki. Narzędzie umożliwia Ci skuteczne polerowanie płaskich powierzchni z tworzyw sztucznych lub metali. Do poręcznych rozwiązań należy polerka Rupes 3201250 o prędkości znamionowej 1100 W oraz prędkości obrotowej wynoszącej 1700 obr./min.

A może szukasz narzędzi 2w1? W tym przypadku świetnym rozwiązaniem jest zakup szlifierki kątowej i polerki w jednym. Mowa tutaj o elektrycznym narzędziu Rupes 3201502P

Klucze udarowe jako wyposażenie warsztatu samochodowego

Do odkręcania i dokręcania śrub w kołach samochodowych polecamy niezawodne klucze udarowe. Do zastosowań profesjonalnych oraz amatorskich świetnie sprawdzi się klucz udarowy Toptul KAAD3220

W naszym sklepie znajdziesz między innymi wersje pneumatyczne zasilane sprężonym powietrzem, modele wyposażone w akumulator oraz urządzenia zasilane przewodowo z sieci. Niezawodny jest klucz udarowy pneumatyczny Ingersoll Rand 1 przeznaczony do wkręcania i wykręcania gwintowanych elementów złącznych, także mocno zapieczonych i takich, które dawno nie były luzowane. Zakończony jest trzpieniem z końcówką o przekroju kwadratowym 1”, wyposażoną w mechanizm z kulką, pozwalającą na szybkie mocowanie kolejnych nasadek. Generuje poziom hałasu na poziomie 108,4 dB, a jego prędkość obrotowa wynosi aż 3500 obr./min. Klucze tej serii świetnie nadają się do trudnych zadań, takich jak odkręcanie śrub mocujących koła w ciężarówkach oraz innych prac w warsztatach samochodowych.

Wyposażenie warsztatów okiem eksperta

Profesjonalne punkty serwisowe i warsztaty powinny wyposażyć się w specjalistyczne urządzenia pomiarowe, takie jak: mierniki lakieru, a także zakrętarki akumulatorowe, opalarki oraz odkurzacze warsztatowe. Niezbędne może okazać się przenośne oświetlenie warsztatu – mówi ekspert Inter Cars.

Wkrętaki także włączają się w obowiązkowe wyposażenie warsztatów samochodowych. Wśród narzędzi mechanika samochodowego powinny znaleźć się te specjalnie przeznaczone do prac samochodowych, posiadające różne rozmiary. Tak jak klucze, śrubokręty można kupić w zestawach pakowanych w poręczne walizki. Często w pracach prowadzonych w warsztatach wykorzystuje się także ręczne nożyce do metalu oraz szczypce.

Ostateczne wyposażenie warsztatu samochodowego uzależnione jest od tego, jak duże jest pomieszczenie i czy jest to warsztat hobbystyczny czy profesjonalny.

Wyposażenie warsztatu samochodowego

Decydując się na kompletne wyposażenie warsztatu samochodowego w jednym sklepie, jesteś w stanie sporo zaoszczędzić – zarówno w kwestii czasu, jak i pieniędzy. Inwestując w profesjonalny sprzęt, możesz stworzyć miejsce z prawdziwym potencjałem, które będzie przynosiło dochody.

Jeśli Twoim celem jest wyposażenie warsztatu, Inter Cars oferuje narzędzia i urządzenia, których szukasz. W naszym sklepie znajdziesz wszystko, co będzie Ci potrzebne do rozpoczęcia działalności. Dostępne produkty zostały posegregowane w kategorie, abyś mógł je łatwiej odszukać. Ponadto każdy sprzęt z naszego katalogu jest objęty ochroną gwarancyjną producenta, przez co nie musisz martwić się kosztami jego ewentualnych napraw w trakcie pierwszych lat użytkowania.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Stawiamy na jakość i zadowolenie klienta, dlatego przygotowaliśmy sprzęt znanych marek, takich jak: 3M, Bosch, Hans, Karcher, Profitool, Scangrip czy Toptul. Oczywiście nasza oferta obejmuje też propozycje innych producentów. Znajdziesz u nas także odzież ochronną, rękawice oraz pokrowce. W razie pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie udzielą rady i pomocy.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!