Oleje silnikowe do CITROEN C3

#WSK

Marka
Wybierz markę ...
Model
Wybierz model ...
Wyczyść wybór

Wybierz rocznik


Cofnij
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Paliwo
Wybierz ...
Rok produkcji
Wybierz ...
CCM
Wybierz ...
KM
Wybierz ...
KW
Wybierz ...
Nadwozie
Wybierz ...
Mamy dla Ciebie 95 wyników
Nazwa
Okres produkcji
CCM
KM (KW)
Rodzaj nadwozia
Dodatkowe informacje
CITROEN C3 AIRCROSS III (SJ_) ë-C3 (SJPZYA)
2024.04
113
(83)
SUV
CITROEN C3 IV (CC_, CB_) ë-C3 (CBZYAZ)
2024.01
ZYA
113
(83)
Hatchback
CITROEN C3 IV Van (CC_, CB_) ë-C3
2024.04
ZYA
113
(83)
Furgon/hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.0 VTi 68
2012.08
2016.09
999
ZMZ (EB0)
68
(50)
Hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.1 BiFuel
2010.11
2016.09
1124
HFX (TU1A)
60
(44)
Hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.1 i
2009.09
2013.01
1124
HFV (TU1A) HFX (TU1A)
60
(44)
Hatchback
CITROEN C3 AIRCROSS II (2R_, 2C_) 1.2 PureTech 110 (2RHNZB, 2RHNZW, 2RHNPX, 2RHNPJ)
2017.06
1199
HNP (EB2ADT) HNV (EB2DTM) HNZ (EB2DT)
110
(81)
SUV
CITROEN C3 AIRCROSS II (2R_, 2C_) 1.2 PureTech 130 (2RHNYH)
2017.07
1199
HNS (EB2ADTS) HNY (EB2DTS)
131
(96)
SUV
CITROEN C3 AIRCROSS II (2R_, 2C_) 1.2 PureTech 82 (2RHMRC, 2RHMZB)
2017.06
1199
HMR (EB2FA) HMZ (EB2F)
82
(60)
SUV
CITROEN C3 AIRCROSS II Van (2R_, 2C_) PureTech 82
2019.05
1199
HMZ (EB2F)
82
(60)
Furgon/SUV
CITROEN C3 AIRCROSS II Van (2R_, 2C_) PureTech 82
2019.05
1199
HNZ (EB2DT)
110
(81)
Furgon/SUV
CITROEN C3 AIRCROSS III (SJ_) 1.2 Hybrid 136
2024.10
2025.04
1199
HPY (EB2LTDH2)
136
(100)
SUV
CITROEN C3 AIRCROSS III (SJ_) 1.2 Hybrid 145 (SJGHPY)
2025.04
1199
HPY (EB2LTDH2)
145
(107)
SUV
CITROEN C3 AIRCROSS III (SJ_) 1.2 PureTech
2024.11
1199
HMZ (EB2F)
82
(60)
SUV
CITROEN C3 AIRCROSS III (SJ_) 1.2 PureTech 100 (SJGHPV)
2024.07
1199
HPV (EB2LTED)
101
(74)
SUV
CITROEN C3 II (SC_) 1.2 THP 110
2014.10
2016.09
1199
HNZ (EB2DT)
110
(81)
Hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.2 VTi 82
2012.06
2016.09
1199
HMZ (EB2) HMZ (EB2F)
82
(60)
Hatchback
CITROEN C3 III (SX) 1.2 PureTech 82
2018.05
1199
HMR (EB2FA)
83
(61)
Hatchback
CITROEN C3 III (SX) 1.2 PureTech 82 LPG
2018.05
1199
HMR (EB2FA)
83
(61)
Hatchback
CITROEN C3 III (SX) 1.2 THP 110 (SXHNPS, SXHNZT, SXHNZ6)
2016.07
1199
HNP (EB2ADT) HNV (EB2DTM) HNZ (EB2DT)
110
(81)
Hatchback
CITROEN C3 III (SX) 1.2 VTi 68
2016.07
1199
HMM (EB2FAD) HMP (EB2FB)
68
(50)
Hatchback
CITROEN C3 III (SX) 1.2 VTi 82
2016.07
1199
HMZ (EB2F)
82
(60)
Hatchback
CITROEN C3 III (SX) 1.2 VTi 82 LPG
2016.07
1199
HMZ (EB2F)
82
(60)
Hatchback
CITROEN C3 III Van (SX_, SY_) 1.2 VTi
2016.07
1199
HMZ (EB2F)
82
(60)
Furgon/hatchback
CITROEN C3 III Van (SX_, SY_) PureTech 110
2019.03
1199
HNZ (EB2DT)
110
(81)
Furgon/hatchback
CITROEN C3 III Van (SX_, SY_) PureTech 82
2019.03
1199
HMR (EB2FA)
83
(61)
Furgon/hatchback
CITROEN C3 IV (CC_, CB_) 1.2 Hybrid 110 (CCHPY7)
2024.11
1199
HPX (EB2LTEDH2)
110
(81)
Hatchback
CITROEN C3 IV (CC_, CB_) 1.2 PureTech 100 (CCHPV4)
2024.04
1199
HPV (EB2LTED)
101
(74)
Hatchback
CITROEN C3 IV Van (CC_, CB_) PureTech 100
2024.04
1199
HPV (EB2LTED)
101
(74)
Furgon/hatchback
CITROEN C3 ORIGIN III (SX) 1.2 PURETECH 110 (SXHNPY, SXHNPZ)
2024.03
1199
HNP (EB2ADT)
110
(81)
Hatchback
CITROEN C3 ORIGIN III (SX) 1.2 PURETECH 82 (SXHMRV)
2024.03
1199
HMR (EB2FA)
83
(61)
Hatchback
CITROEN C3 PICASSO (SH_) 1.2 THP 110 (SHHNZ6)
2015.01
2017.12
1199
HNZ (EB2DT)
110
(81)
Nadwozie wielkoprzestrzenne
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.4
2005.12
2012.07
1360
KFV (TU3A)
79
(58)
Hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.4
2009.11
2016.09
1360
K6E (TU3A) KFT (TU3A) KFT (TU3AE5)
73
(54)
Hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.4 LPG
2010.07
2016.09
1360
KFT (TU3A)
73
(54)
Hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.4 LPG
2013.06
2016.09
1397
8FN (EP3)
95
(70)
Hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.4 VTi
2009.11
2016.09
1397
8FR (EP3)
98
(72)
Hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.4 VTi 95
2009.11
2016.09
1397
8FP (EP3C)
95
(70)
Hatchback
CITROEN C3 PICASSO (SH_) 1.4 VTi 95 (SH8FSC, SH8FP0, SH8FP6)
2008.12
2015.12
1397
8FP (EP3C) 8FS (EP3)
95
(70)
Nadwozie wielkoprzestrzenne
CITROEN C3 PICASSO (SH_) 1.4 VTi 95 LPG (SH8FN0)
2010.09
2015.11
1397
8FN (EP3)
95
(70)
Nadwozie wielkoprzestrzenne
CITROEN C3 II (SC_) 1.4 HDi 70 (SC8HZC, SC8HR0, SC8HP4)
2009.11
2016.09
1398
8HP (DV4C) 8HR (DV4C) 8HZ (DV4TD)
68
(50)
Hatchback
CITROEN C3 II Furgon/hatchback (SC_) 1.4 HDi
2010.06
2016.09
1398
8HR (DV4C)
68
(50)
Furgon/hatchback
CITROEN C3 AIRCROSS II (2R_, 2C_) 1.5 BlueHDi 100 (2CYHYJ)
2018.08
1499
YHY (DV5RD)
102
(75)
SUV
CITROEN C3 AIRCROSS II (2R_, 2C_) 1.5 BlueHDi 100 (2CYHYJ)
2018.08
1499
YHY (DV5RD)
99
(73)
SUV
CITROEN C3 AIRCROSS II (2R_, 2C_) 1.5 BlueHDi 110
2020.10
1499
YHS (DV5RCE)
110
(81)
SUV
CITROEN C3 AIRCROSS II (2R_, 2C_) 1.5 BlueHDi 120 (2CYHXX)
2018.08
1499
YHX (DV5RC)
120
(88)
SUV
CITROEN C3 AIRCROSS II Van (2R_, 2C_) 1.5 BlueHDI 100
2019.05
1499
YHY (DV5RD)
99
(73)
Furgon/SUV
CITROEN C3 AIRCROSS II Van (2R_, 2C_) 1.5 BlueHDI 120
2019.05
1499
YHX (DV5RC)
120
(88)
Furgon/SUV
CITROEN C3 III (SX) 1.5 BlueHDi 100 (SXYHYP, SXYHTU)
2018.05
1499
YHT (DV5RCF) YHY (DV5RD)
102
(75)
Hatchback
CITROEN C3 III Van (SX_, SY_) BlueHDi 100
2019.03
1499
YHY (DV5RD)
102
(75)
Furgon/hatchback
CITROEN C3 ORIGIN III (SX) 1.5 BlueHDi 100 (SXYHTU)
2024.03
1499
YHT (DV5RCF)
102
(75)
Hatchback
CITROEN C3 AIRCROSS II (2R_, 2C_) 1.6 BlueHDi 100 (2CBHYB)
2017.07
2018.08
1560
BHY (DV6FD)
99
(73)
SUV
CITROEN C3 AIRCROSS II (2R_, 2C_) 1.6 BlueHDi 115 (2CBHXH)
2017.06
2018.05
1560
BHX (DV6FC)
115
(85)
SUV
CITROEN C3 AIRCROSS II (2R_, 2C_) 1.6 BlueHDi 120 (2CBHZH)
2017.07
2018.05
1560
BHZ (DV6FC)
120
(88)
SUV
CITROEN C3 AIRCROSS II Van (2R_, 2C_) 1.6 BlueHDI 100
2019.05
1560
BHY (DV6FD)
99
(73)
Furgon/SUV
CITROEN C3 II (SC_) 1.6 BlueHDi 100
2014.07
2016.09
1560
BHY (DV6FD)
99
(73)
Hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.6 BlueHDi 75
2015.04
2016.09
1560
9HK (DV6ETEDM) BHW (DV6FE)
75
(55)
Hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.6 HDi
2009.11
2016.09
1560
9HJ (DV6DTEDM) 9HP (DV6DTED)
92
(68)
Hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.6 HDi 110
2009.11
2016.09
1560
9HR (DV6C)
112
(82)
Hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.6 HDi 115
2012.09
2016.09
1560
9HD (DV6C)
114
(84)
Hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.6 HDi 90
2009.11
2016.09
1560
9HX (DV6ATED4)
90
(66)
Hatchback
CITROEN C3 II Furgon/hatchback (SC_) 1.6 BlueHDi
2015.03
2016.09
1560
BHW (DV6FE)
75
(55)
Furgon/hatchback
CITROEN C3 III (SX) 1.6 BlueHDi 100
2016.07
2018.05
1560
BHY (DV6FD)
99
(73)
Hatchback
CITROEN C3 III (SX) 1.6 BlueHDi 75
2016.07
2018.05
1560
BHW (DV6FE)
75
(55)
Hatchback
CITROEN C3 III Van (SX_, SY_) BlueHDi 100
2019.03
1560
BHY (DV6FD)
99
(73)
Furgon/hatchback
CITROEN C3 III Van (SX_, SY_) BlueHDi 75
2019.03
1560
BHW (DV6FE)
75
(55)
Furgon/hatchback
CITROEN C3 PICASSO (SH_) 1.6 BlueHDi 100
2015.01
2017.08
1560
BHY (DV6FD)
99
(73)
Nadwozie wielkoprzestrzenne
CITROEN C3 PICASSO (SH_) 1.6 HDi
2009.02
2015.03
1560
9HX (DV6ATED4)
90
(66)
Nadwozie wielkoprzestrzenne
CITROEN C3 PICASSO (SH_) 1.6 HDi 110
2010.05
2013.02
1560
9HR (DV6C)
112
(82)
Nadwozie wielkoprzestrzenne
CITROEN C3 PICASSO (SH_) 1.6 HDi 115
2013.01
2015.03
1560
9HD (DV6C)
114
(84)
Nadwozie wielkoprzestrzenne
CITROEN C3 PICASSO (SH_) 1.6 HDI 90
2010.07
2015.03
1560
9HP (DV6DTED)
92
(68)
Nadwozie wielkoprzestrzenne
CITROEN C3 III (SX) 1.6 VTi (SXNFPT)
2017.02
1587
NFP (EC5)
116
(85)
Hatchback
CITROEN C3 II (SC_) 1.6 VTi 120
2009.11
2016.09
1598
5FS (EP6C)
120
(88)
Hatchback
CITROEN C3 PICASSO (SH_) 1.6 VTi 115 (SH5FP0, SH5FP8)
2009.07
2015.12
1598
5FP (EP6)
114
(84)
Nadwozie wielkoprzestrzenne
CITROEN C3 PICASSO (SH_) 1.6 VTi 120
2009.02
2015.07
1598
5FS (EP6C) 5FW (EP6)
120
(88)
Nadwozie wielkoprzestrzenne
Pokaż więcej
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.1 i
2002.02
2009.12
1124
HFX (TU1A) HFX (TU1JP)
60
(44)
Hatchback
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.1 LPG
2006.06
2009.12
1124
HFX (TU1A)
60
(44)
Hatchback
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.4 16V
2003.12
2010.08
1360
KFU (ET3J4)
88
(65)
Hatchback
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.4 BiFuel
2008.09
2009.12
1360
KFV (TU3JP)
73
(54)
Hatchback
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.4 i
2002.02
2010.11
1360
KFV (TU3A) KFV (TU3JP)
73
(54)
Hatchback
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.4 i Bivalent
2002.02
2009.12
1360
KFV (TU3JP)
73
(54)
Hatchback
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.4 i Bivalent
2008.01
2009.12
1360
67
(49)
Hatchback
CITROEN C3 Pluriel (HB_) 1.4
2003.07
1360
KFV (TU3A)
75
(55)
kabriolet
CITROEN C3 Pluriel (HB_) 1.4
2003.05
1360
KFV (TU3A) KFV (TU3JP)
73
(54)
kabriolet
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.4 16V HDi
2002.02
2008.06
1398
8HY (DV4TED4)
90
(66)
Hatchback
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.4 HDi
2002.02
2009.12
1398
8HX (DV4TD) 8HZ (DV4TD)
68
(50)
Hatchback
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.4 HDi
2005.05
2009.12
1398
8HX (DV4TD)
75
(55)
Hatchback
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.4 HDi
2003.07
2011.02
1398
8HZ (DV4TD)
70
(52)
Hatchback
CITROEN C3 Pluriel (HB_) 1.4 HDi
2004.04
1398
8HX (DV4TD) 8HZ (DV4TD)
68
(50)
kabriolet
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.6 16V HDi
2005.10
2009.12
1560
9HX (DV6ATED4)
90
(66)
Hatchback
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.6 16V HDi
2005.09
2009.12
1560
9HZ (DV6TED4)
109
(80)
Hatchback
CITROEN C3 PICASSO (SH_) 1.6 HDi
2009.02
2010.12
1560
9HZ (DV6TED4)
109
(80)
Nadwozie wielkoprzestrzenne
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.6 16V
2002.02
2010.08
1587
NFU (TU5JP4)
109
(80)
Hatchback
CITROEN C3 I (FC_, FN_) 1.6 16V
2003.05
2005.09
1587
NFU (TU5JP4)
110
(81)
Hatchback
CITROEN C3 Pluriel (HB_) 1.6
2003.05
1587
NFU (TU5JP4)
109
(80)
kabriolet
Aby dopasowanie asortymentu było dokładne, sprecyzuj parametry swojego pojazdu powyżej. Poniżej znajdziesz przykładowe produkty pasujące do różnych wersji Citroen C3
Bestseller

TOTALENERGIES
Olej silnikowy 0W30 5l Quartz INEO

0W30 5l

API SN+
ACEA C2
Przeznaczenie Osobowe
Do koszyka
5.0
(2)
>9 szt.
Cena katalogowa  
309.84 
zł
291.25
236.79 zł
(58.25 zł/L)
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:  zł
Bestseller

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE

MOBIL
Olej silnikowy 5W30 1l Mobil 1 syntetyczny

5W30 1l

API SL SM SN SJ
Przeznaczenie Osobowe
Technologia bazy Syntetyczny
Do koszyka
(0)
>9 szt.
Cena katalogowa  
76.95 
zł
71.56
58.18 zł
( zł/)
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:  zł
Mobil - konkurs 2026
Bestseller

MOTUL
Olej silnikowy 5W30 1l 8100

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Przeznaczenie Osobowe
Do koszyka
(0)
>9 szt.
Cena katalogowa  
74.70 
zł
59.02
47.98 zł
( zł/)
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:  zł
WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE

MOBIL
Olej silnikowy 0W30 1l M-SUP

0W30 1l

Przeznaczenie Osobowe
Do koszyka
(0)
>9 szt.
Cena katalogowa  
64.42 
zł
59.90
48.70 zł
( zł/)
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:  zł
Mobil - konkurs 2026

MOTUL
Olej silnikowy 0W30 1l SPECIFIC

0W30 1l

ACEA C2
Przeznaczenie Osobowe
Do koszyka
(0)
>9 szt.
Cena katalogowa  
103.80 
zł
82.00
66.67 zł
( zł/)
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:  zł

VALVOLINE
Olej silnikowy 0W30 1l SYNPOWER

0W30 1l

API SP
ACEA C2
Przeznaczenie Osobowe
Do koszyka
(0)
>9 szt.
Cena katalogowa  
88.74 
zł
74.11
60.25 zł
( zł/)
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:  zł

LIQUI MOLY
Olej silnikowy 5W30 1l TopTec 4300

5W30 1l

ACEA C3 C2
Przeznaczenie Osobowe
Do koszyka
(0)
>9 szt.
Cena katalogowa  
92.26 
zł
79.35
64.51 zł
( zł/)
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:  zł

ORLEN
Olej silnikowy 5W30 1l MaxExpert

5W30 1l

API SN
ACEA C3 C2
Przeznaczenie Osobowe
Do koszyka
(0)
>9 szt.
Cena katalogowa  
50.02 
zł
48.02
39.04 zł
( zł/)
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:  zł
Bestseller

LIQUI MOLY
Olej silnikowy 5W30 5l TopTec 4300

5W30 5l

ACEA C3 C2
Przeznaczenie Osobowe
Do koszyka
(0)
>9 szt.
Cena katalogowa  
399.49 
zł
343.56
279.32 zł
(68.71 zł/L)
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:  zł

CASTROL
Olej silnikowy 5W30 1l MAGNATEC

5W30 1l

ACEA C2
Przeznaczenie Osobowe
Do koszyka
(0)
>9 szt.
Cena katalogowa  
60.38 
zł
53.68
43.64 zł
( zł/)
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:  zł

RAVENOL
Olej silnikowy 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C2
Przeznaczenie Osobowe
Do koszyka
(0)
>9 szt.
Cena katalogowa  
392.10 
zł
331.33
269.37 zł
(82.83 zł/L)
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:  zł

LIQUI MOLY
Olej silnikowy 0W30 5l TopTec 4310

0W30 5l

ACEA C2
Przeznaczenie Osobowe
Do koszyka
(0)
>9 szt.
Cena katalogowa  
527.93 
zł
454.02
369.12 zł
(90.80 zł/L)
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:  zł

Olej silnikowy do: CITROEN C3 – fundament sprawności Twojego silnika

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych elementów wpływających na pracę i żywotność jednostki napędowej. Jego podstawowe zadania to smarowanie ruchomych części silnika, redukcja tarcia, chłodzenie oraz ochrona przed korozją. Trzeba dodać, że olej pomaga w utrzymaniu czystości wnętrza silnika, zapobiegając osadzaniu się zanieczyszczeń. Wybór odpowiedniego oleju silnikowego jest kluczowy – nie tylko dla wydajności, ale także dla bezpieczeństwa pracy silnika. Warto pamiętać, że olej do: CITROEN C3 powinien być dobrany zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, a jego regularna wymiana to podstawa prawidłowej eksploatacji samochodu.

Rodzaje olejów silnikowych – mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne

Na rynku dostępne są trzy główne typy olejów silnikowych: mineralne, półsyntetyczne (semisyntetyczne) oraz syntetyczne. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości i zastosowanie.

Oleje mineralne są wytwarzane na bazie ropy naftowej i charakteryzują się największą gęstością. Dzięki temu mają właściwości uszczelniające, co czyni je idealnym wyborem dla starszych silników oraz pojazdów z dużymi przebiegami. Są mniej odporne na wysokie temperatury, dlatego nie sprawdzają się w nowoczesnych, wysilonych jednostkach napędowych.

Oleje półsyntetyczne (semisyntetyczne) to kompromis pomiędzy olejami mineralnymi a syntetycznymi. Łączą w sobie cechy obu typów, oferując lepszą stabilność termiczną niż oleje mineralne, a jednocześnie są bardziej przystępne cenowo niż syntetyczne. Są dobrym wyborem do samochodów o średnim przebiegu i starszych konstrukcji.

Oleje syntetyczne powstają w zaawansowanych procesach chemicznych, co zapewnia im najwyższą stabilność termiczną i odporność na degradację. Są przeznaczone do nowoczesnych silników, które pracują w ekstremalnych warunkach, takich jak wysokie temperatury czy duże obciążenia. Oleje syntetyczne redukują zużycie paliwa, chronią przed osadami i zapewniają optymalne smarowanie w szerokim zakresie temperatur.

Oleje do: CITROEN C3 typu long life – dłuższa ochrona silnika

Oleje typu long life wyróżniają się specjalnym składem, który pozwala na wydłużenie okresu między wymianami. Dzięki zaawansowanym dodatkom uszlachetniającym oleje tego typu zachowują swoje właściwości przez dłuższy czas, nawet w trudnych warunkach eksploatacji. Oleje long life są szczególnie polecane do nowoczesnych samochodów, które mają systemy monitorujące stan oleju i dostosowujące interwały wymiany do rzeczywistych warunków pracy silnika.

Warto jednak pamiętać, że oleje long life wymagają szczególnej uwagi. Ich stosowanie powinno być zgodne z zaleceniami producenta pojazdu, a regularne kontrolowanie poziomu oleju w: CITROEN C3 jest niezbędne. Choć oleje tego rodzaju pozwalają na rzadsze wizyty w warsztacie, specjaliści często zalecają ich wymianę częściej niż wskazuje system, zwłaszcza w przypadku intensywnej eksploatacji lub jazdy w trudnych warunkach, takich jak korki miejskie czy wysokie temperatury.

Klasyfikacja olejów silnikowych – co oznaczają oznaczenia na etykiecie?

Wybierając olej silnikowy do: CITROEN C3, warto zwrócić uwagę na jego klasyfikację. Najczęściej spotykane oznaczenia to normy SAE, API oraz ACEA.

Norma SAE określa lepkość oleju w różnych temperaturach. Na przykład oznaczenie 5W40 wskazuje, że olej zachowuje swoje właściwości w temperaturach od -30°C (zimowa lepkość „5W”) do +35°C (letnia lepkość „40”).

Norma API dzieli oleje na dwie grupy: do silników benzynowych (oznaczenie „S”) oraz diesli (oznaczenie „C”). Kolejne litery, takie jak „SL” czy „CF”, wskazują na klasę jakości – im dalsza litera w alfabecie, tym wyższa jakość oleju.

Norma ACEA jest stosowana głównie w Europie i uwzględnia specyfikacje producentów samochodów. Oznaczenia takie jak A3/B4 czy C3 wskazują na przeznaczenie oleju do silników benzynowych, diesli lub pojazdów z filtrami cząstek stałych (DPF/FAP).

Trzeba też wiedzieć, że wielu producentów samochodów stosuje własne normy jakościowe, np. VW 505.00, Renault RN17 czy BMW LL01. Warto sprawdzić, czy wybrany olej spełnia wymagania producenta Twojego pojazdu.

Jak często wymieniać olej silnikowy w: CITROEN C3?

Regularna wymiana oleju w to podstawa prawidłowej eksploatacji. Zalecenia dotyczące częstotliwości wymiany oleju znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu. Jednak specjaliści często rekomendują częstsze wymiany, szczególnie w przypadku intensywnej eksploatacji, jazdy w trudnych warunkach (np. w mieście, gdzie silnik często pracuje na biegu jałowym) lub w pojazdach zasilanych gazem. Stan oleju silnikowego zależy również od stylu jazdy. Kierowcy preferujący dynamiczną jazdę powinni częściej kontrolować poziom i jakość oleju, ponieważ silnik pracuje w wyższych temperaturach, co przyspiesza jego degradację. Pamiętaj, że zbyt długi czas eksploatacji na zużytym oleju może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika.

Gdzie kupić olej silnikowy do: CITROEN C3? Postaw na sprawdzone źródło

Zakup oleju silnikowego powinien być przemyślany – warto wybierać produkty od renomowanych producentów i kupować je w sprawdzonych miejscach. Nasz sklep internetowy Inter Cars oferuje szeroki wybór olejów silnikowych do: CITROEN C3, które spełniają najwyższe normy jakościowe. Znajdziesz u nas produkty takich marek, jak: Motul, Mobil, Valvoline, Castrol, Fuchs czy Liqui Moly, które cieszą się zaufaniem kierowców na całym świecie. Kupując olej silnikowy do: CITROEN C3 w Inter Cars, masz pewność, że otrzymasz oryginalny produkt, dostosowany do potrzeb Twojego samochodu. Dodatkowo możesz skorzystać z fachowego doradztwa, które pomoże Ci wybrać odpowiedni olej do: CITROEN C3.