Sprężyna Gazowa
A~7613050
Sprężyna gazowa samochodowa – jak dobrze wybrać
Zapewne zastanawiasz się, jakie elementy Twojego samochodu są niezauważalnie ważne. I tutaj na pierwszy plan wysuwa się sprężyna gazowa. Choć niewielka, pełni istotną rolę, szczególnie w kontekście klapy bagażnika i maski silnika. Pomaga je łatwo otworzyć i utrzymać w komfortowej dla Ciebie pozycji. Taki drobiazg, a jednak – bez niego korzystanie z samochodu mogłoby być uciążliwe. Jak zapewne wiesz, gazowe sprężyny mają zastosowanie także w przyczepach, naczepach, które stosowane są nie tylko w transporcie samochodowym, ale też w rolnictwie: zarówno w tradycyjnych ciągnikach, jak i w maszynach rolniczych (np. przy drzwiach i przy burtach)
Wydajność i praktyczność sprężyn gazowych
Przekonaj się, jak bardzo ułatwiają życie sprężyny gazowe podnoszące. Bez nich klapa bagażnika czy pokrywa silnika stawałyby się niezwykle ciężkie i niewygodne w obsłudze. Do tego są stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Dlatego też wymiana na nowe nie powinna stanowić dla Ciebie większego problemu. Oczywiście jeżeli masz obawy, że nie wymienisz sprężyny w swoim aucie samodzielnie, zawsze możesz przecież skorzystać z pomocy fachowców.
Jak działa sprężyna gazowa
Sprężyna gazowa ma na celu podtrzymywanie otwartej klapy bagażnika czy maski. Wewnątrz cylindra znajduje się mieszanina gazu azotu i oleju. Obie substancje odpowiadają za lekką pracę tłoka. Co zrozumiałe, wraz z upływem czasu sprężyny samochodowe gazowe mają prawo działać mniej sprawnie. Pojawiają się choćby nieszczelności. Do tego olej starzeje się. Trzeba nadmienić, że konstrukcję sprężyny gazowej zaprojektowano tak, aby była nierozbieralna. Stąd też próba samodzielnej naprawy może okazać się nie tyle niemożliwa, ale wręcz niebezpieczna. Również naprawa nie jest zalecana ze względu na ceny nowych sprężyn. Markowe zamienniki nie są drogie i z pewnością posłużą przez kilka czy kilkanaście lat.
Usterki sprężyn gazowych – co może pójść nie tak?
Podobnie jak inne elementy Twojego samochodu, sprężyny gazowe mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu. Zanieczyszczone tłoczysko przy każdym ruchu może wycierać uszczelniacz, co prowadzi do utraty oleju lub ubytku ciśnienia gazu. Dlatego też warto systematycznie kontrolować i czyścić sprężyny gazowe. Pamiętaj, aby wymieniać sprężyny zawsze parami! Tu obowiązuje ta sama zasada, jak w amortyzatorach samochodowych.
Sprężyny gazowe – jacy producenci?
Wybierając sprężyny gazowe, masz do dyspozycji wiele opcji. W naszej ofercie znajdziesz produkty od cenionych marek, w tym również od tych, które dostarczają sprężyny samochodowe gazowe na pierwszy montaż. Krosno, CVA, Magnum Technology, Stabilus czy Vapormatic: sprężyny takich producentów gwarantują odpowiednią jakość. Jakość, na którą liczysz.
Sprężyna gazowa – jak odblokować?
Zastanawiasz się, jak odblokować sprężynę gazową? Z pomocą przychodzi systematyczne kontrolowanie i czyszczenie sprężyn. W przypadku zużycia lub uszkodzenia sprężyny, co należy przypomnieć, najlepszym rozwiązaniem jest wymiana na nową. Oczywiście przy zakupie należy kierować rodzajem i dopasowaniem sprężyny do auta. Z pozoru takie same elementy mogą nie pasować. Na szczęście w Inter Cars jest ogromny wybór sprężyn gazowych nie tylko do popularnych aut, ale też do niszowych, w tym do mających status klasyka czy youngtimera.
Sprężyna gazowa z blokadą – czy warto?
Zdecydowanie warto wybrać sprężynę gazową z blokadą. Sprężyna gazowa z blokadą położenia pozwala utrzymać klapę bagażnika czy maskę w odpowiedniej, wygodnej dla Ciebie pozycji. Dzięki temu korzystanie z Twojego samochodu staje się jeszcze wygodniejsze! Blokada to nie tylko wygoda, ale też bezpieczeństwo.
Sekcja FAQ
Czy sprężyna gazowa jest ważna do funkcjonowania samochodu?
Tak, sprężyna gazowa odgrywa istotną rolę w komforcie użytkowania samochodu. Ułatwia otwieranie i utrzymywanie klapy bagażnika oraz maski.
Jak działa sprężyna gazowa do samochodu?
Sprężyna gazowa działa na zasadzie tłoczenia gazu. Wewnątrz cylindra znajduje się mieszanina gazu azotu i oleju. Działanie sprężyny polega na utrzymaniu klapy bagażnika czy maski silnika w otwartej pozycji. Można więc w skrócie napisać, że sprężyna tego typu to nic innego jak siłownik gazowy.
Jakie są typowe usterki sprężyn gazowych?
Najczęstszymi usterkami sprężyn gazowych są zużycie oraz uszkodzenia. Mogą one prowadzić do utraty oleju lub ubytku ciśnienia gazu. W takim przypadku warto wymienić sprężyny na nowe. Ostatecznie sprężyny gazowe są niezastąpionym elementem Twojego samochodu. Ułatwiają codzienne użytkowanie, a ich wymiana nie stanowi większego problemu.