Piękny samochód to duma kierowcy. Każdy właściciel chce, aby lakier, szyby i opony zachowały swój pierwotny wygląd przez długie lata. Wymaga to konserwacji i regularnego czyszczenia. Jednak duża liczba kierowców ma problem z wyborem odpowiednich preparatów, których oferta na rynku jest ogromna. Dlatego warto wiedzieć, jakie kosmetyki samochodowe są potrzebne do czyszczenia auta. Jak prawidłowo myć karoserię? Czego użyć do pielęgnacji wnętrza? Chemia samochodowa — konieczność, a może wymysł producentów?

Profesjonalny detailing, czyli czyszczenie, pielęgnacja oraz zabezpieczenie samochodu przed zabrudzeniami, to spory wydatek. Taka kompleksowa usługa może kosztować między 2000 a 5000 złotych. Kupując odpowiedni zestaw kosmetyków do samochodu i poświęcając kilka godzin, jesteś w stanie osiągnąć podobny efekt jak profesjonaliści. I to we własnym garażu lub ogrodzie, za ułamek wspomnianej ceny. Koszt takiej domowej pielęgnacji nie jest wysoki, gdyż preparaty są tanie. Dodatkowo możesz kupić pojedyncze środki lub zdecydować się na cały zestaw kosmetyków samochodowych.

Domowa kosmetyka samochodowa nie jest także trudna i nie wymaga specjalnych umiejętności. Jeżeli umiesz obsługiwać odkurzacz, wiesz, jak korzystać z gąbki i szmatki, to na pewno samodzielnie poradzisz sobie z tym zadaniem. W ciągu jednego popołudnia wyczyścisz Twoje auto oraz zabezpieczysz je przed zabrudzeniami. Wynik pracy będzie od razu widoczny i z pewnością sprawi Ci dużą satysfakcję, a Twoje auto na długo pozostanie czyste, lśniące i zadbane.

Z tego artykułu dowiesz się, m.in.:

baner mamy części do Twojego samochodu

Kosmetyki samochodowe. Co warto mieć w garażu?

Kosmetyki samochodowe, które są dostępne na rynku, różnią się nie tylko marką, ale też skutecznością, składem i ceną. Dlatego też, jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości, proponujemy kupować je w profesjonalnych sklepach takich jak Inter Cars. Dzięki temu masz gwarancję, że są one bezpieczne dla delikatnych elementów auta, nie uszkodzą karoserii i doskonale spełnią swoje zadanie. Pamiętaj, że jakość ma bardzo duże znaczenie, gdy wybierasz kosmetyki do samochodu.

Kosmetyki samochodowe.

Poniżej znajdziesz kilka naszych sugestii, dzięki którym będziesz mógł skompletować zestaw kosmetyków samochodowych. Nie można także zapomnieć o akcesoriach, dzięki którym mycie, czyszczenie oraz pielęgnacja auta będzie jeszcze łatwiejsza.

Akcesoria do pielęgnacji auta

Wydawać by się mogło, że szampon samochodowy do mycia ręcznego to jedyne, czego potrzebujesz do czyszczenia i pielęgnacji Twojego pojazdu. Równie ważne są jednak akcesoria, jakimi będziesz czyścił auto i nakładał kosmetyki samochodowe. To jest coś, o czym zapomina większość właścicieli. Nie bądź więc jednym z nich! Przy czyszczeniu miej przy sobie takie przedmioty jak:

  • Gąbki i różnego rodzaju aplikatory – pozwalają szybko i dokładnie rozprowadzić kosmetyk na karoserii.
  • Ręczniki do osuszania samochodu – posłużą do usunięcia resztek wody i preparatów z karoserii oraz szyb, dzięki czemu unikniesz nieestetycznych smug.
  • 2 wiadra – jedno służy do rozcieńczenia detergentu z wodą, drugie przyda się do wypłukiwania gąbki z brudu.
  • Ściereczki z mikrofibry – mogą być używane do polerowania karoserii i czyszczenia trudno dostępnych miejsc.
  • Odkurzacz – pomoże w usunięciu kurzu, pyłu, piachu i innych nieczystości z wnętrza kabiny.

Liczba akcesoriów do sprzątania, które powinien posiadać każdy kierowca, jest niewielka, ale zakup profesjonalnych gąbek, aplikatorów i ściereczek znacznie przyspieszy sprzątanie auta. 

Podstawowe kosmetyki samochodowe

Skoro już wiadomo, jakie akcesoria będą potrzebne do podstawowego czyszczenia samochodu, można przystąpić do kompletowania najpotrzebniejszych preparatów do pielęgnacji auta. Również w tym przypadku lista jest stosunkowo krótka. Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na producenta. Tanie kosmetyki niezweryfikowanych marek bywają nieskuteczne ze względu na zbyt małą ilość substancji aktywnie myjących. Niewykluczone, że swoim składem zrujnują lakier samochodu. 

Aby skutecznie zadbać o wygląd auta, powinieneś mieć w swoim garażu:

  • Szampony samochodowe – to podstawowe środki czyszczące, które usuwają z karoserii wszelkiego rodzaju zabrudzenia – od kurzu i piasku, aż po brud.
  • Środki do czyszczenia tapicerki samochodowej – służą do czyszczenia całego wnętrza pojazdu. Kupując produkty tego typu, należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonana jest tapicerka i wybrać odpowiedni preparat. Jeden przeznaczony jest do skórzanej, a inny do welurowej. Skład ma znaczenie!
  • Pasta do pielęgnacji opon – dzięki temu preparatowi łatwo przywrócisz oponom ich pierwotny wygląd. Stworzysz na nich warstwę ochronną, dzięki której na długo zostaną błyszczące.

Te 3 kosmetyki powinny wystarczyć do podstawowego czyszczenia samochodu. Należy pamiętać, że zarówno szampon samochodowy, jak i inne preparaty mogą wymagać rozcieńczenia z wodą w odpowiednich proporcjach. W takim przypadku zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.

Preparaty do pielęgnacji samochodu

Do czyszczenia auta wystarczą wyżej wymienione kosmetyki samochodowe. Jeśli jednak chcesz czegoś więcej, konieczny jest również zakup niektórych produktów do pielęgnacji lakieru. Pozwoli Ci to cieszyć się blaskiem na długo. Właściwe zabezpieczenie lakieru chroni go przed szkodliwym działaniem piasku czy wilgoci. Sprawia także, że opady atmosferyczne spływają, zamiast osadzać się w formie nieestetycznych zacieków.

Preparaty do pielęgnacji samochodu

Każdy kierowca powinien mieć w swoim arsenale:

  • Wosk – po nałożeniu tworzy ochronną powłokę, która osłania lakier przed piaskiem, wilgocią i innymi zagrożeniami. 
  • Impregnat do tapicerki – to także bardzo przydatny kosmetyk samochodowy. Dzięki impregnacji fotele i tylna kanapa dłużej pozostaną czyste.

Jak dbać o karoserię samochodu?

Jeśli chcesz szybko umyć auto, zawsze możesz skorzystać z myjni samochodowej. Jednak profesjonalni detailerzy, czyli osoby zawodowo zajmujące się pielęgnacją pojazdów, ostrzegają, że nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Jak dbać o karoserię samochodu?

Staromodna myjnia typu szczotka lub taka, która jest źle utrzymana, może spowodować zadrapania na lakierze samochodu. Aby uzyskać nieskazitelne wykończenie, opłaca się zrobić to samemu, o ile wiesz, na co zwrócić uwagę. Jeśli nie, często możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dzieje się tak, ponieważ luźny brud, piasek i inne drobne zanieczyszczenia trzeba usunąć z powierzchni pojazdu skutecznie. Inaczej będziemy przesuwać je po lakierze, uszkadzając jego strukturę – mówi ekspert Inter Cars.

Mycie auta – zrób to sam!

Dlatego, jeżeli masz taką możliwość, umyj auto sam. Najlepszym sposobem na uniknięcie zanieczyszczeń podczas ręcznego mycia samochodu jest użycie 2 wiader wody: jednego z wymieszanym mydłem do mycia samochodu, a drugiego do wypłukania rękawicy lub gąbki. Zacznij od góry i przesuwaj się w dół. Dolne obszary pojazdu są zwykle najbrudniejsze i częściej zanieczyszczają gąbki. Niektórzy detailerzy zalecają nawet używanie innej gąbki do górnej i dolnej części pojazdu.

Mycie auta – zrób to sam!

Unikaj mycia samochodu, gdy powierzchnia lakieru jest gorąca. Ciepła karoseria powoduje, że mydło, czy inne substancje wysychają znacznie szybciej, niż na chłodnej powierzchni, co może utrudnić proces i sprawić, że będzie bardziej czasochłonny. Gorące słońce może również sprawić, że farba stanie się bardziej podatna na zarysowania. Najlepiej wybrać pochmurny dzień, zaparkować samochód w cieniu i wykonać pracę wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.

Następnym krokiem jest nałożenie wosku samochodowego. Aplikuj go małymi, okrężnymi ruchami. Staraj się unikać nakładania zbyt dużej ilości wosku, ponieważ nie jest to konieczne i może utrudnić usunięcie go. Idealna jest cienka warstwa, na której nadal widać kolor farby prześwitującej przez preparat. Po nałożeniu wosk zacznie wysychać. Suchy, będzie matowy i lekko kredowy.

Za pomocą ręcznika z mikrofibry, irchy lub innej miękkiej szmatki usuń wosk z powierzchni samochodu. Zacznij od delikatnego dociśnięcia szmatki i kolistymi ruchami, usuwaj nadmiar preparatu. Gdy zniknie, możesz wypolerować samochód szybkimi ruchami okrężnymi, aby zwiększyć połysk lakieru. Po usunięciu wosku powierzchnia Twojego samochodu powinna być błyszcząca i lustrzana.

Chcesz zadbać o swój lakier samochodowy jeszcze dokładniej? Pomocne może być m.in. glinkowanie auta. Nie wiesz jakie środki do pielęgnacji lakieru wybrać? Przydatne informacje znajdziesz w tym artykule

Jak skutecznie zadbać o wnętrze auta?

Wyrzucenie śmieci i odkurzenie pojazdu

Pierwszym Twoim krokiem powinno być pozbycie się wszystkich śmieci oraz odkurzenie pojazdu. Dzięki temu nic nie stanie na przeszkodzie, aby nadać wnętrzu taki wygląd, jakby auto właśnie wyjechało z fabryki. Teraz czas na użycie nasadki do tapicerki od odkurzacza. Za jej pomocą oczyść maty podłogowe i sufit samochodu. Kolejno wyczyść fotele oraz przestrzeń pod nimi, a następnie resztę podłogi. Pamiętaj, aby przesuwać siedzenia do przodu i do tyłu tak daleko, jak się da. Dzięki temu będziesz w stanie głębiej dosięgnąć nasadką. 

Krok numer dwa: za pomocą nakładki szczelinowej wyczyść miejsca między siedzeniami a konsolą, wokół krawędzi szyn foteli i we wszystkich innych miejscach, w których mogą znaleźć się kawałki żywności oraz inne  zabrudzenia. W razie potrzeby użyj szczoteczki do zębów. Będzie idealna do nieco kleistych zabrudzeń.

Czyszczenie twardych plastików

Czas teraz zająć się twardymi plastikami. Używając nasadki szczotkowej, odkurz deskę rozdzielczą, konsolę, wnętrze uchwytów na kubki i wszystkie inne powierzchnie, na których gromadzą się zanieczyszczenia. Następnie napełnij wiadro ciepłą wodą i dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń. Użyj go do wytarcia deski rozdzielczej, kierownicy, konsoli, paneli drzwi, klamek i innych szklanych powierzchni.

Podczas pielęgnacji, gdy zauważysz, że szmatki i woda są brudne, wymień je bez zawahania. Nie zapomnij o umyciu okien. Użyj środka do czyszczenia szyb i czystej, suchej ściereczki z mikrofibry, aby usunąć odciski palców i inne zabrudzenia z wnętrza okien. Wypoleruj również wszelkie chromowane powierzchnie.

Kolejnym krokiem jest nałożenie preparatów ochronnych na tapicerkę. Wybierz środek odpowiedni do skóry lub tkaniny, jaką obite są fotele w Twoim pojeździe. Zawsze stosuj się do instrukcji producenta pojazdu, jak i tych znajdujących się na opakowaniu produktu. Zanim wsiądziesz do samochodu, fotele powinny wyschnąć. W przypadku weluru może być konieczne odkurzenie tapicerki, aby zebrać nadmiar preparatu. Gdy uporasz się już z tym zadaniem, wnętrze Twojego auta będzie nie tylko czyste, ale także zabezpieczone na wypadek przypadkowych zabrudzeń.

szukasz produktu który opisujemy?

Jakie produkty wybrać do pielęgnacji wnętrza auta?

Odpowiednio dobrane kosmetyki samochodowe to klucz do zadbanego i estetycznego auta. Dlatego warto korzystać z produktów znanych marek. Jednym z najpopularniejszych preparatów tego typu jest szampon z woskiem marki Turtle Wax. Po jego użyciu lakier jest błyszczący i pozbawiony smug. 

Jeżeli zależy Ci na kompleksowej pielęgnacji, to powinieneś wybrać zestaw kosmetyków do samochodu SOFT99 S99. W jego skład wchodzą produkty japońskiej firmy, która od lat specjalizuje się w sprzedaży preparatów do detailingu samochodów. Warto zawsze mieć pod ręką ściereczki do czyszczenia tapicerki marki Moje Auto. Dzięki nim szybko usuniesz rozlany napój i błoto z foteli.

FAQ

Jakie kosmetyki do samochodu powinny być w każdym garażu?

Powinieneś mieć pod ręką takie auto kosmetyki, jak: szampon do mycia pojazdu, wosk nabłyszczający, oraz pasty do pielęgnacji opon i felg. O wnętrze Twoich czterech kółek pomogą Ci zadbać kosmetyki do auta, takie jak: pianka do czyszczenia tapicerki, impregnat oraz środek do czyszczenia skórzanych powierzchni.

Jaki zestaw kosmetyków samochodowych wybrać?

Wybór takiego zestawu powinien być uwarunkowany tym, na czym chcesz skupić swoją uwagę. Jeżeli zależy Ci na estetycznym wyglądzie lakieru, wybierz kosmetyki przeznaczone do jego pielęgnacji. A gdy chcesz zadbać o wnętrze, to Twoim wyborem powinna być chemia samochodowa, przystosowana do stosowania na tkaninach, plastikach lub na naturalnej skórze.

Czy przepisy regulują kwestie związane z myciem auta na własnej posesji?

Mycie auta na posesji może być niezgodne z prawem. Jeśli będziesz to robić nieprawidłowo, grozi Ci mandat do 500 zł. Każda gmina indywidualnie reguluje te kwestie. Dlatego warto sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej, jakie są uwarunkowania prawne dla Twojej gminy. W ten sposób będziesz mógł dostosować stanowisko do mycia auta do wszelkich wymogów.  

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!