Prowadzenie pojazdu w Polsce wymaga odpowiednich uprawnień. Jeśli ich nie masz, to lepiej nie siadać za kierownicą, ponieważ narażasz się na wysokie kary. Istnieją jednak pewne wyjątki. Jednym z nich jest tzw. samochód bez prawa jazdy. Czy w takim razie można, czy nie można prowadzić pojazdu bez uprawnień? W poniższym artykule znajdziesz kompleksową odpowiedź na to pytanie!

Przepisy ciągle się zmieniają i co kilka lat ma miejsce kolejna nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Musisz wiedzieć, że czym innym jest jazda bez dokumentu podczas prowadzenia pojazdu, a czym innym nieposiadanie go w ogóle. Jeszcze kilka lat temu kierowca musiał mieć przy sobie komplet uprawnień. W samochodzie musiały się znajdować nie tylko prawo jazdy, ale również dowód rejestracyjny oraz ważna polisa OC. Dzięki temu policjant w trakcie kontroli drogowej mógł zidentyfikować kierowcę, ale również pojazd. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

baner mamy części do Twojego samochodu

Czy można jeździć bez prawa jazdy?

Jeśli chcesz w Polsce poruszać się samochodem osobowym czy ciężarowym, a nawet motocyklem, musisz mieć odpowiednie uprawnienia. Aby je zdobyć, konieczne jest przejście całego szkolenia, odbycie wymaganej liczby godzin teorii oraz praktyki, a na koniec zdanie egzaminu. Jeśli podczas kontroli drogowej, okaże się, że nie masz odpowiednich uprawnień, wówczas musisz liczyć się z karą. 

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? 

W codziennym zamieszaniu nie jest łatwo zapomnieć dokumentów z domu. Możesz „wyskoczyć” tylko do sklepu czy na obiad. W obecnych czasach, gdy sporo ludzi płaci telefonem, często portfel zostaje na półce w domu. Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? Otóż nic. Od 5 grudnia 2020 roku nie musisz mieć przy sobie fizycznie dokumentu. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Cyfryzacji sprawiły, że wszystkie niezbędne dane znajdują się w systemie. Zatem funkcjonariusz podczas kontroli jest w stanie sprawdzić, czy masz prawo jazdy.

Wiesz, że istnieje aplikacja mObywatel? Dzięki niej wszystkie dokumenty będziesz miał w jednej aplikacji. Sprawdź, jak działa!

Kierowcy często zapominają, że konkretna kategoria prawa jazdy uprawnia do prowadzenia wybranych pojazdów. Przykładowo, jeśli masz prawo jazdy kat. B, to możesz prowadzić motocykl o pojemności 125 cm sześc., jednak pod warunkiem, że masz co najmniej 3 lata doświadczenia w prowadzeniu samochodu. 

Za kierowanie pojazdem, do którego nie masz stosownych uprawnień, grozi mandat w wysokości minimum 1500 złotych. Maksymalnie może to być nawet 30 tysięcy złotych. Takie same stawki mandatów obowiązują, jeśli prowadzisz samochód bez prawa jazdy, ponieważ nigdy nie zdałeś egzaminu. 

Auto bez prawa jazdy – wszystko, co musisz wiedzieć

Wiesz już, co grozi za jazdę bez prawa jazdy. Jeszcze do 2013 roku w Polsce można było poruszać się motorowerem bez żadnych uprawnień. Obecnie do kierowania takim rodzajem pojazdu konieczne jest prawo jazdy kategorii AM lub wyższej. Tak samo zmieniła się kwestia mikrosamochodów. Są one często określane jako tzw. samochód bez prawa jazdy. To jednak nie jest zgodne z prawdą. Faktem jest, że do ich prowadzenia nie trzeba mieć prawa jazdy kategorii B. Niewłaściwa interpretacja przepisów może doprowadzić do przykrych sytuacji. Samochodu bez prawa jazdy nie możesz również kierować na podstawie dowodu osobistego. 

Aby móc prowadzić tzw. samochód bez prawa jazdy, musisz spełnić określone warunki. Zanim jednak przejdziemy do tłumaczenia zasad, musisz wiedzieć, czym charakteryzuje się taki pojazd. Tzw. samochód bez prawa jazdy wizualnie przypomina zwykłe auto osobowe. Prawo jazdy kategorii B nie jest potrzebne do prowadzenia: 

  • czterokołowca lekkiego – jest to pojazd, którego masa nie przekracza 350 kg. Jego konstrukcja nie pozwala mu rozwinąć prędkości powyżej 45 km/h;
  • czterokołowca ciężkiego – ten pojazd jest przystosowany do przewożenia ludzi oraz towarów. Jego masa własna wynosi maksymalnie 400 kg (dla przewozu osób) i 550 kg (w przypadku przewozu ładunku). 

Jeśli nie jesteś pewny, czy dany pojazd zalicza się do czterokołowców, zwróć uwagę na jego homologację. W przypadku czterokołowców lekkich oznaczenie to L6e, z kolei ciężkich L7e. 

Samochód bez prawa jazdy

Zasady prowadzenia samochodu bez prawa jazdy

Jak już wspomnieliśmy, nie musisz mieć prawa jazdy kategorii B, by prowadzić czterokołowiec. Jak więc wygląda kwestia wymogów? Nie potrzebne Ci będzie prawo jazdy kategorii B, jednak nie obejdzie się bez zdobycia koniecznych uprawnień. 

W przypadku czterokołowców lekkich, a także wspomnianych już wcześniej motorowerów, musisz mieć prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A3, A, B1 i wyższe. Kurs przygotowujący dla tego pierwszego obejmuje po 5 godzin teorii oraz praktyki. Z kolei do prowadzenia czterokołowca ciężkiego musisz mieć prawo jazdy B1 lub wyższe. W tym przypadku kurs zawiera po 30 godzin szkolenia teoretycznego oraz praktycznego. 

Jak sam widzisz, tzw. samochód bez prawa jazdy wymaga uzyskania prawa jazdy, tyle że nie kategorii B. Stąd to całe zamieszanie z nazewnictwem. Pamiętaj o tych zasadach, ponieważ prowadzenie czterokołowca bez uprawnień jest wykroczeniem. Podczas kontroli możesz otrzymać mandat o wysokości minimum 1500 złotych.

Kto może prowadzić auto bez prawa jazdy? 

Aby prowadzić tzw. samochód bez prawa jazdy, nie musisz ukończyć 18 lat. Za kierownicą czterokołowca lekkiego może usiąść nawet 14-latek. W przypadku czterokołowca ciężkiego musisz mieć ukończone 16 lat. Oczywiście kurs, by uzyskać odpowiednie uprawnienia, możesz rozpocząć wcześniej. Obowiązujące przepisy dopuszczają taką możliwość. Kurs możesz rozpocząć, jeśli masz 15 lat i 9 miesięcy i posiadasz numer PKK. To specjalny dokument wydawany przez wydział komunikacji, w którym zawarte są Twoje dane, jako przyszłego kierowcy. Jeśli nie masz 18 lat, przy wyrabianiu PKK konieczna jest obecność rodzica.

Zamęt wśród kierowców wprowadziła zmiana przepisów z 2013 roku. Osoby, które ukończyły 18. rok życia przed 19 stycznia 2013 roku,  mogą bez dodatkowych uprawnień prowadzić motorowery. Jest to jednak odrębny rodzaj pojazdów. Oznacza to, że jeśli taka osoba chce prowadzić samochód bez prawa jazdy kategorii B, musi być w stanie wylegitymować się odpowiednim prawem jazdy, które uprawnia do prowadzenia czterokołowca. 

Samochód bez prawa jazdy

Ograniczenia związane z czterokołowcem 

Tzw. samochód bez prawa jazdy to dobra alternatywa dla motoroweru czy tradycyjnego auta osobowego, jednak musisz pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia. Przede wszystkim czterokołowcem nie możesz wybrać się na autostradę czy drogę ekspresową. Mówi o tym art. 2 ust. 3 i 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jest to spowodowane ograniczeniem prędkości czterokołowca. 

Jeśli w czterokołowcu znajduje się dziecko w wieku do lat 7, to zgodnie z art. 20 ust. 6 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierowca nie może rozwinąć prędkości większej niż 40 km/h. Oprócz tego, jeśli samochód nie ma pasów, wówczas wszystkie osoby znajdujące się w nim, muszą założyć kaski. 

„Samochód bez prawa jazdy” – czy warto? 

Przechodzimy do kluczowego pytania – czy warto kupić tzw. samochód bez prawa jazdy? Na początek przyjrzyjmy się cenom. Na rynku wtórnym znajdziesz egzemplarze w dobrym stanie, które kosztują kilka tysięcy złotych. Czterokołowce z silnikiem Diesla to wydatek rzędu od 10 do nawet 15 tysięcy złotych. Nowsze auta mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do tego pamiętaj jeszcze o zakupie ubezpieczenia OC. Osoba, która nie ma prawa jazdy, nie będzie miała możliwości zbierania zniżek. W związku z tym zazwyczaj warto wpisać jako współwłaściciela drugą osobę, z którą wspólnie się ubezpieczysz. 

A co z zaletami? Bardzo często czterokołowiec jest traktowany jako pojazd tymczasowy, do momentu uzyskania pełnych uprawnień. Jest to jednak auto, którego zakup niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim wyróżnia je niskie spalanie. Aixam Coupé GTI pali tylko 3 l na 100 km. Jeśli masz do wyboru motocykl, który spala tyle samo, a auto z dachem, fotelami i większym poczuciem bezpieczeństwa, to odpowiedź wydaje się prosta. 

Oprócz tego czterokołowiec to niewielki pojazd, dzięki któremu będziesz mógł poruszać się bez problemu na wąskim parkingu. Warto także wspomnieć, że na rynku działa wielu producentów takich samochodów, dzięki temu z łatwością dopasujesz odpowiedni model do Twoich oczekiwań.

Samochód bez prawa jazdy

Tzw. samochód bez prawa jazdy – jaki pojazd wybrać?

Samochód bez prawa jazdy może budzić wątpliwości pod względem konstrukcyjnym. Producenci czterokołowców projektują swoje pojazdy, by te miały stabilnie rozłożony ciężar. Oznacza to, że nie można się nimi wywrócić. Oczywiście samochód musi być wyposażony w światła, wycieraczki czy lusterka boczne.

Pojazdy najczęściej mają 2 miejsca w kabinie. Są również wyposażone w bezstopniową skrzynię biegów CVT. Rynek motoryzacyjny oferuje obecnie wiele modeli aut bez prawa jazdy. Dostępne są m.in. pojazdy Casalini, Piaggio czy Liger. Szczególnie popularny jest samochód bez prawa jazdy Smart, Aixam czy Microcar. Oto trzy modele, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu. 

Aixam Crossline 

Jest to miejski crossover, który przynależy do klasy mikrosamochodów. Model jest produkowany od 2010 roku. Czterokołowiec francuskiej marki jest dostępny na rynku w dwóch wersjach – Evo oraz Premium. W obu modelach pojazd jest napędzany silnikiem o mocy 5,4 KM. Różnice dotyczą stylistyki. 

Microcar Due 

To kolejna propozycja samochodu bez prawa jazdy. Jest to doskonały wybór na pierwszy samochód dla nastolatka lub dla osoby dorosłej, która podróżuje na krótkich dystansach. Pojazd napędzany jest silnikiem wysokoprężnym. W zależności od wersji może mieć on pojemność 478 lub 498 cm sześc.

Ligier JS50 Sport Young

To model, który powinien zainteresować kierowców, którzy szukają połączenia wygody, elegancji oraz funkcjonalności. Pojazd wyposażony jest w czterosuwowy, dwucylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności 498 cm sześc. Auto rozpędza się maksymalnie do 45 km/h. W przypadku tego modelu producent zadbał o podwyższony poziom bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o wzmocnione drzwi. Auto wyposażone jest również we wspomaganie kierownicy. 

Części do „samochodów bez prawa jazdy” z Inter Cars

Tzw. Samochód bez prawa jazdy zbudowany jest praktycznie z takich samych układów jak tradycyjne auto osobowe. Co zrobić, kiedy zachodzi potrzeba wymiany poszczególnych elementów podzespołów lub części eksploatacyjnych? Zajrzyj do oferty Inter Cars. W naszym bogatym asortymencie mamy wszystko, czego potrzebujesz. Części układu hamulcowego, kierowniczego czy paliwowego do samochodów Aixam i wielu innych. Dostępne są również filtry czy pióra wycieraczek. Sprawdź naszą ofertę i wybierz dla siebie najlepsze części!

szukasz produktu który opisujemy?

Tzw. samochód bez prawa jazdy – podsumowanie

Tzw. samochód bez prawa jazdy to pojazd, który mimo wszystko wymaga od kierowcy odpowiednich uprawnień. Jest to jednak dobra alternatywa dla motorowerów czy skuterów. Czterokołowiec może być świetnym wyborem dla nastolatka. Dzięki niemu będzie zbierał pierwsze doświadczenie za kierownicą i późniejszy egzamin na prawo jazdy kategorii B będzie dla niego wyłącznie formalnością. Kiedy już zdecydujesz się na zakup samochodu bez prawa jazdy, zajrzyj do naszego sklepu. Znajdziesz tam nie tylko części zamienne, ale również chemię i kosmetyki. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się sam!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Nie można. Ze względu na termin „samochód bez prawa jazdy” powstało mylne przekonanie, że można siąść za kierownicą auta bez uprawnień. Do prowadzenia czterokołowca nie musisz mieć jednak prawa jazdy kat. B. Potrzebne jest natomiast prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A3, A, B1 lub wyższe (do czterokołowca lekkiego) lub B1, lub wyższe (do czterokołowca ciężkiego).

Obecnie na rynku możesz zakupić tzw. samochód bez prawa jazdy Smart, Ligier, Microcar czy Aixam. Ci producenci specjalizują się w produkcji czterokołowców. Dostępne modele charakteryzują się wysoką funkcjonalnością, ale również komfortem prowadzenia. Pojazdy wyposażone są zazwyczaj w silniki wysokoprężne, automatyczną skrzynię biegów i wiele innych udogodnień, które można znaleźć w klasycznych autach osobowych.

Na rynku wtórnym znajdziesz egzemplarze za mniej niż 10 tysięcy złotych. Zazwyczaj jednak ceny oscylują w przedziale od 10 do 15 tysięcy. Nowsze modele mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!