Wielu kierowców nadal nie wie, że od 5 grudnia 2020 roku nie musimy wozić przy sobie prawa jazdy. Jego brak w kieszeni nie skutkuje również mandatem w przypadku kontroli drogowej. Nasze dane i uprawnienia policja sprawdza w systemie elektronicznym. Jednak warto dodać dokument także do smartfona, aby w razie konieczności móc się nim wylegitymować. Zastanawiasz się jak dodać dokument do mObywatel? Prawo jazdy możesz mieć już zawsze pod ręką! Podpowiadamy co dokładnie zrobić.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, od 5 grudnia 2020 roku zmieniły się przepisy, a dokładnie art. 38 Prawa o ruchu drogowym. W związku z tym kierowca, który posiada polskie prawo jazdy, nie musi wozić go ze sobą w samochodzie. To taka sama zmiana, jaka wcześniej miała miejsce w przypadku dowodu rejestracyjnego. Oczywiście, nie oznacza to, że można prowadzić pojazdy zupełnie bez uprawnień. Zanika jedynie obowiązek wożenia dokumentu  przy sobie, gdy kierowca porusza się po polskich drogach. Wyruszając za granicę, musisz mieć przy sobie dokument z uprawnieniami.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  1. Jakie dokumenty można przechowywać w mObywatel?
  2. Jak dodać prawo jazdy do aplikacji mObywatel?
  3. Czy cyfrowe mPrawo jazdy jest dokumentem?
  4. Kiedy prawo jazdy w mObywatel jest przydatne?
  5. Jakie inne nowoczesne technologie są przydatne w trakcie jazdy?

Aplikacja mObywatel – prawo jazdy i inne dokumenty

Zanim podpowiemy Ci, jak dodać prawo jazdy do mObywatel, chcemy poświęcić kilka zdań samej aplikacji mObywatel. Prawo jazdy, dowód rejestracyjny i dowód osobisty, legitymacja studencka oraz uczniowska – oto lista dokumentów, które możesz w niej przechowywać.

Aplikacja mObywatel dostępna jest do pobrania w sklepie Google Play dla telefonów z systemem Android oraz w sklepie Apple dla smartfonów z systemem iOS. Zarówno jej instalacja, jak i późniejsze korzystanie i aktualizacja tej aplikacji są bezpłatne.

Sama konfiguracja aplikacji mObywatel jest bardzo prosta. Wystarczy, że zainstalujesz ją na swoim urządzeniu i ustawisz hasło oraz kod PIN służące do późniejszego logowania. Dodatkowo możesz zabezpieczyć logowanie funkcjami biometrycznymi – wzorem twarzy lub odciskiem palca. Po zalogowaniu wyświetla się formularz, który pozwala dodawać poszczególne elementy. Możesz ułożyć je w dowolnej kolejności.

Musisz pamiętać, że dostęp do aplikacji mObywatel umożliwia tak zwany Profil Zaufany, który potwierdza Twoją tożsamość w internecie. Wnioskować o niego może każdy posiadacz numeru PESEL. Profil Zaufany odnawia się co trzy lata.

Nie wiesz, gdzie założyć Profil Zaufany? Zrobisz to w każdym urzędzie skarbowym lub Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Najwygodniej jednak założyć go przez stronę bankowości elektronicznej. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto w banku i znajdziesz opcję pozwalającą na stworzenie Profilu Zaufanego. To bardzo proste.

mObywatel prawo jazdy, ludzie w aucie

Prawo jazdy w aplikacji mObywatel – jak dodać?

Pobrałeś już aplikację mObywatel? Jak dodać prawo jazdy, aby móc pokazać je w trakcie kontroli drogowej? Jeśli zastanawiasz się jak to zrobić, w kilku prostych krokach przybliżymy Ci cały ten proces. Wystarczy, że będziesz postępował zgodnie z naszą instrukcją.

Samo pobranie aplikacji i dodanie prawa jazdy trwa dosłownie kilka minut. Na samym początku musisz otworzyć aplikację mObywatel i kliknąć przycisk „Dodaj dokument” znajdujący się w oknie głównym. Z listy należy wybrać opcję prawo jazdy. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie operacji logowaniem Profilem Zaufanym lub bankowością internetową. 

Aplikacja mObywatel korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych, a dokładnie z danych zawartych w centralnej Ewidencji Kierowców. Zdjęcie w mPrawie jazdy pochodzi natomiast z Rejestru Dowodów Osobistych. 

Zastanawiasz się, czy prawo jazdy w mObywatel jest bezpieczne? Wszystkie dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Ten certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Otrzymujesz go podczas aktywacji aplikacji i jest przypisany wyłącznie do Twojego telefonu oraz do Ciebie.

mObywatel prawo jazdy, człowiek z telefonem

Czy cyfrowe mPrawo jazdy jest dokumentem, którym można się posługiwać?

Masz prawo jazdy? mObywatel to aplikacja umożliwiająca Ci pogląd tego dokumentu w wersji cyfrowej. Co kluczowe, prawo jazdy w mObywatel nie jest dokumentem w samym sobie i nie może być tak traktowane. Jest tylko odzwierciedleniem Twoich danych, które znajdują się w bazie CEPiK – informuje ekspert ze sklepu internetowego Inter Cars.

Czym mPrawo jazdy różni się od fizycznego dokumentu? Przede wszystkim może być inne zdjęcie. Do cyfrowego prawa jazdy fotografia pobierana jest z usługi mObywatel. Oprócz tego cyfrowy dokument pozbawiony jest ukośników ze względu na zapis danych w systemie. Nie zawiera także informacji o kodach ograniczeń oraz o dodatkowych uprawnieniach. Ze względów bezpieczeństwa w aplikacji mObywatel nie możesz dokonać także zrzutu ekranu.

W cyfrowym mPrawie Jazdy niektóre elementy graficzne podlegają weryfikacji. Jest to:

  • flaga – ruchomy element graficzny ukazujący niebieską flagę, która ma dwanaście złotych gwiazdek i skrót „PL”;
  • hologram – element o zmiennej kolorystyce, uzależniony od kąta pochylenia smartfona. Jego kształt odpowiada Godłu Rzeczypospolitej Polskiej;
  • gilosz – tak zwany hologram, również zmieniający swoją barwę od kąta pochylenia telefonu komórkowego;
  • stan na dzień – informacja o dacie pobrania lub odświeżenia danych;
  • dynamiczny zegar – zegar, który pokazuje aktualną godzinę i datę.

W mPrawie jazdy odnajdziesz takie same informacje jak w tradycyjnym dokumencie. Jest to między innymi: nazwisko i imię posiadacza prawa jazdy, jego data i miejsce urodzenia, numer PESEL, numer prawa jazdy, kategorię prawa jazdy oraz podpis właściciela dokumentu.

Co zrobić jeśli okazało się, że prawo jazdy w mObywatel zawiera rozbieżne dane, które różnią się od tych umieszczonych na tradycyjnym dokumencie? Możesz to zgłosić na stronie gov.pl, wypełniając odpowiednie zgłoszenie. W ciągu 2-3 dni roboczych otrzymasz e-mail z potwierdzeniem i numerem zgłoszenia. Usługa jest bezpłatna, a na rozwiązanie sprawy będziesz czekał do 30 dni. 

Kiedy prawo jazdy w mObywatel jest przydatne?

Zastanawiasz się, kiedy dokument w mObywatel jest przydatny? Mimo iż nie wszędzie prawo jazdy w mObywatel uznawane jest za autentyczne, zdarzają się sytuacje, gdy jest ono wystarczające. Większość wypożyczalni samochodowych respektuje tą elektroniczną informację podczas wypożyczania pojazdów swoim klientom.

Wersja elektroniczna prawa jazdy nie jest obowiązkowa podczas kontroli, ponieważ służby mają wszelkie informacje dotyczące kierowców w systemie CEPiK. Natomiast usługa mPrawo jazdy może pomóc Ci w momencie, kiedy system z jakiegoś powodu nie działa właściwie. Wówczas cyfrowy druk znacznie przyspiesza czynności prowadzone przez funkcjonariusza.

Na polskich drogach dość często dochodzi do stłuczek. W tym przypadku aplikacja mObywatel (prawo jazdy w wersji elektronicznej) okazuje się niezwykle przydatna. Jeżeli w wyniku drobnej kolizji nie ma poszkodowanych i obie strony nie chcą wzywać policji, to dane z cyfrowego prawa jazdy posłużą Ci do spisania oświadczenia o sprawcy kolizji, które następnie wysyłane jest do towarzystwa ubezpieczeń w celu wypłaty odszkodowania za poniesioną szkodę.

Inne technologie przydatne w trakcie jazdy

Prawo jazdy w mObywatel cieszy się coraz większą popularnością u kierowców, którzy lubią nowinki technologiczne ułatwiające życie. Należysz do ich grona? W takim razie wyposaż swój samochód w popularne gadżety, dzięki którym jazda samochodem będzie bardziej komfortowa, a przede wszystkim bezpieczna.

Uchwyty samochodowe

Jeśli nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez smartfona, wiedz, że korzystanie z niego podczas jazdy jest surowo zabronione. Chyba że wyposażysz się w uchwyt samochodowy. Ten niewielki gadżet przydaje się zwłaszcza w podróży, gdy korzystasz z funkcji nawigacji. Uchwyty samochodowe różnią się od siebie sposobem mocowania. Możesz zamontować je na kratce nawiewu, na desce rozdzielczej, na szybie (przy pomocy przyssawki), a także do slotu CD.

Zestawy głośnomówiące

Rozmowa przez telefon podczas jazdy jest karana mandatem, chyba że zaopatrzysz się w zestaw głośnomówiący. Większość nowych modeli samochodów ma taki zestaw zintegrowany, ale mnóstwo starszych modeli go nie posiada. Urządzenie połączysz ze smartfonem poprzez bezprzewodową łączność Bluetooth. Akcesorium, które z pewnością przyda Ci się w trakcie podróży po polskich i zagranicznych drogach, jest słuchawka Bluetooth. Umożliwia ona wykonywanie połączeń telefonicznych bez odrywania rąk od kierownicy. Wysokiej jakości modele oferują redukcję szumów i hałasów, o które nietrudno na drodze.

mObywatel prawo jazdy, mężczyzna za kierownicą

Wideorejestratory

A jeśli dość często podróżujesz, to z pewnością wiesz, że stłuczki lub wypadki mogą przydarzyć się nawet najbardziej uważnym kierowcom. Dość często ustalenie winnego jest bardzo trudne. Wtedy przydaje się wideorejestrator samochodowy, który nagrywa to, co dzieje się wokół samochodu.

Rejestrator pomaga ustalić sprawcę zdarzenia drogowego, jest dowodem w sytuacjach spornych przy wypadkach i kolizjach lub po prostu możesz z niego korzystać w trakcie nagrywania widoków z trasy. Więcej o wideorejestratorze dowiesz się z artykułu: Wideorejestrator samochodowy – jak wybrać najlepszy?

CB radia

CB radio, to urządzenie składające się z anteny i odbiornika. Nazwa CB to skrót od angielskich słów Citizen Band, oznaczających pasmo obywatelskie. Kierowcy często decydują się na jego instalacje, ponieważ dzięki niemu łatwo mogą zorientować się w sytuacji panującej na drogach. Ułatwia to podróż i poprawia poziom bezpieczeństwa, ponieważ dowiadujemy się o utrudnieniach czy wypadkach.

baner mamy części do Twojego samochodu

Wszystkie powyższe gadżety znajdziesz w sklepie internetowym Inter Cars. Zamówisz je bezpośrednio z dostawą do domu lub odbierzesz w jednym z punktów stacjonarnych zlokalizowanych na terenie całej Polski. W ofercie sklepu Inter Cars czekają na Ciebie części zamienne do samochodów. Oferujemy produkty wyłącznie od sprawdzonych producentów, które zostały objęte gwarancją. 

Wybierz swoją kategorię:

Pozostałe funkcje aplikacji

Zarówno wyżej wymienione gadżety jak i aplikacja na smartfona mObywatel to sposób na to, aby ułatwić sobie życia. Pamiętaj, że dodanie dokumentu prawa jazdy do aplikacji mObywatel nie jest obowiązkowe ani wymagane, jedynie przydaje się w wielu sytuacjach na drodze i nie tylko. Sama aplikacja jest poddawana wielu ulepszeniom, dzięki czemu działa płynnie i oferuje swoim użytkownikom coraz więcej zaawansowanych funkcji. 

Jako kierowca możesz korzystać z trzech ważnych funkcji mObywatela. Pierwszą z nich jest dostęp do cyfrowego prawa jazdy, drugą jest możliwość sprawdzenia licznika punktów karnych, a trzecią dostęp do cyfrowego dowodu rejestracyjnego. Aby potwierdzić, że masz odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdem, wystarczy pokazać ekran z widokiem prawa jazdy w aplikacji mObywatel. W aplikacji odszukasz także najważniejsze informacje o polisie OC swojego pojazdu. Widnieje tam nazwa ubezpieczenia, seria i numer polisy, okres ubezpieczenia OC i jego wariant.

FAQ 

Jakie dokumenty można przechowywać w aplikacji mObywatel?

W aplikacji mObywatel można przechowywać prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dowód osobisty, legitymację studencką oraz uczniowską.

Skąd można pobrać aplikację mObywatel?

Aplikacja mObywatel jest dostępna w sklepie Google Play (dla smartfonów z systemem Android) lub w sklepie Apple (dla telefonów komórkowych wyposażonych w system iOS).

Czy aplikacja mObywatel jest darmowa?

Instalacja aplikacji mObywatel, późniejsze korzystanie z niej oraz wszelkie aktualizacje są bezpłatne.

mObywatel prawo jazdy  – jak je dodać?

Należy pobrać aplikację mObywatel, zainstalować ją na swoim telefonie, a potem uruchomić. Następnie należy kliknąć przycisk „Dodaj dokument” znajdujący się w oknie głównym, a z listy wybrać opcję prawo jazdy. Dodanie dokumentu trzeba potwierdzić Profilem Zaufanym lub zalogowaniem się w bankowości internetowej.

Czy cyfrowe mPrawo jazdy jest dokumentem?

Prawo jazdy w mObywatel nie jest dokumentem w samym sobie i nie może być tak traktowane. Jest tylko odzwierciedleniem Twoich danych, jakie znajdują się w bazie CEK.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!