W Polsce korki na drogach stały się codziennością dla wielu kierowców. Z roku na rok liczba pojazdów wzrasta, a infrastruktura drogowa niestety nie nadąża za tym tempem. W efekcie tworzą się niemożliwe do ominięcia korki, które wpływają nie tylko na samych kierowców, ale także na środowisko czy gospodarkę kraju. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej przyczynom tego problemu. W których polskich miastach korki samochodowe są największe? Jakie drogi warto omijać w wakacje? Zapraszamy do lektury!

korki na drogach

Korki samochodowe to temat, którym zajęli się japońscy naukowcy. W ramach swojego eksperymentu na okręgu o obwodzie 230 metrów ustawili 22 samochody. Pojazdy poruszały się ze średnią prędkością 22 km/h. Chwilowe zmniejszenie prędkości przez jedno auto sprawiło, że w praktyce każdy z pozostałych 21 samochodów zwolnił. W ten sposób naukowcy wysunęli teorię, że za korki na drodze, oprócz kolizji czy innych oczywistych przyczyn, po części odpowiada tzw. fala uderzeniowa. Więcej na jej temat znajdziesz poniżej!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

Korki na drogach w Polsce – jaka jest ich przyczyna?

Sporo kierowców każdego poranka sprawdza, jak wygląda sytuacja na drogach. Korki wywołują frustrację oraz denerwują, a niestety w praktyce są nieuniknione. Przyczyn problemów na trasie jest wiele. Liczba samochodów w naszym kraju w ostatnich latach znacznie wzrosła. Jest to spowodowane faktem, iż w wielu regionach Polski transport publiczny nie jest wystarczająco dobrze rozwinięty. Korki na drogach spowodowane są również pracami drogowymi, wypadkami czy złymi warunkami atmosferycznymi. 

Nie bez znaczenia jest również styl jazdy. Ruch jest wzmożony, ale płynny. Wystarczy, że będziesz chciał w ostatniej chwili zmienić pas. Kierowca, przed którego wjechałeś, musiał przyhamować. Kolejni za nim również. W ten sposób powstaje tzw. fala uderzeniowa, która powoduje zatrzymanie całego ciągu samochodów.

A korek na autostradzie i drogach szybkiego ruchu? W tym przypadku, oprócz wymienionych wyżej przyczyn, trzeba wskazać nieefektywne wytyczne. Przykładowo w maju 2018 roku doszło do zatoru na trasie A2 z Warszawy do Łodzi z powodu koszenia trawy w godzinach szczytu. W Polsce nadal brakuje odpowiedniej liczby dróg, szczególnie autostrad i dróg szybkiego ruchu, co powoduje przeciążenie na istniejących drogach. Problemem są również wyłączone tablice zmiennej treści, które powinny przekazywać kierowcom bieżące informacje drogowe.

korki na drogach

Sytuacja na drogach – korki w miastach w Polsce według Tom Tom Traffic Index

TomTom Traffic Index to podmiot, który zajmuje się klasyfikacją średniego czasu podróży w 390 miastach 56 krajów na 6 kontynentach. Dzięki informacjom dostarczanym od 12 lat kierowcy, organizatorzy ruchu oraz urbaniści mogą stawić czoła wyzwaniom związanym z ruchem drogowym i podejmować świadome decyzje związane z mobilnością w większych aglomeracjach. 

Jak powstaje raport TomTom Traffic Index?

Coroczne raporty powstają na danych FCD, czyli ruchomych danych samochodu. W zestawieniu zebrane i opracowane są reprezentatywne próbki danych z 543 miliardów kilometrów. Dzięki temu możliwa była ocena zmiany natężenia ruchu w miastach na całym świecie. Od 2022 roku TomTom wprowadził do swojego raportu kolejny wskaźnik. Był to czas podróży, na podstawie którego podmiot uszeregował miasta według średniego czasu potrzebnego na przejechanie 10 km. W ten sposób powstały dwa kolejne zestawienia. Pierwszy czas obejmował przejazd 10 km w obrębie całego miasta, z kolei drugi przejazd 10 km w ścisłym centrum. 

Korki na drogach – mapa Polski wg raportu TomTom 2022

Najnowszym dostępnym raportem TomTom Traffic Index jest ten za rok 2022. Jak prezentują się korki na polskich drogach?

Według najnowszego raportu najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce jest Łódź. Czas przejazdu 10 km obliczony na podstawie nowej metodologii wskazuje, że średnio zajmuje to kierowcom 19 minut i 30 sekund. W porównaniu z raportem za 2021 rok odnotowano wzrost o 1 minutę i 10 sekund. 

W tym samym raporcie znajdują się informacje na temat średniego łącznego czasu, który spędzają kierowcy w korku w ciągu roku. Przy założeniu autorów, że podróżuje się przez 5 dni roboczych w tygodniu na dystansie 2 x 10 km, w Łodzi czas ten wyniósł 179 godzin. W porannym szczycie w tym mieście kierowcy przejeżdżają 10 km w ok. 21 minut. Po południu czas ten wydłuża się do 25 minut. Ponownie te dwie wartości są najwyższe, biorąc pod uwagę wszystkie miasta w Polsce. 

Drugim najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce jest Kraków. Przejazd dystansu 10 km zajmuje tam średnio 16 minut i 40 sekund. Łącznie rocznie za kierownicą w korku w stolicy Małopolski spędza się ok. 157 godzin. Podium najbardziej zakorkowanych miast w Polsce uzupełnia Wrocław. Wynik dla tego miasta to 15 minut i 20 sekund. W 2022 roku we Wrocławiu kierowcy spędzili w korku ok. 141 godzin.

Średni czas przejazdu 10 km w obrębie miasta:

Ranking na świecieMiasto w PolsceŚredni czas przejazdu (w minutach)
15.Łódź19′30″
33.Kraków16′40″
55.Wrocław15′20″
71.Białystok14′50″
73.Warszawa14′50″
92.Szczecin14′20″
97.Gdańsk, Gdynia, Sopot14′10″
105.Poznań14′
165.Bydgoszcz12′40″
200.Lublin12′

Jak wspomnieliśmy, autorzy raportu uwzględnili również korki na drodze w centrum miast. Pod uwagę brano teren w promieniu 5 km od ścisłego centrum. W tym przypadku najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce jest Wrocław. Czas przejazdu 10 km w centrum wynosi średnio 24 minuty i 30 sekund. Na drugim miejscu znalazła się Łódź z czasem 22 minuty 20 sekund, z kolei na trzecim Kraków – 21 minut i 40 sekund. 

Średni czas przejazdu 10 km w ścisłym centrum:

Ranking na świecieMiasto w PolsceŚredni czas przejazdu (w minutach)
18.Wrocław24′30″
33.Łódź22′20″
41.Kraków21′40″
65.Szczecin20′10″
68.Warszawa20′
81.Bydgoszcz18′50″
82.Poznań18′50″
138.Lublin16′20″
151.Gdańsk, Gdynia, Sopot15′50″
159.Białystok15′30″

Korek na autostradzie – gdzie warto uważać?

Korki na drodze występują również często na autostradach i drogach ekspresowych. Gdzie możesz napotkać problemy? Jednym z nich może być korek na autostradzie A4. Szczególnie trzeba uważać w okolicach Krakowa. Warto również wspomnieć o popularnej Zakopiance, czyli drodze S7. Niestety w tzw. długie weekendy oraz w okresie ferii czy wakacji powstają tam duże problemy z przejazdem. Niektóre odcinki są dodatkowo w budowie, co znacząco wydłuża czas podróży. Korek na autostradzie A4 może również powstawać w okolicach Wrocławia. 

Korek na autostradzie A1 również nie jest dużym zaskoczeniem dla kierowców. W okresie letnim możesz napotkać problemy w okolicach Gdańska. Wpływ na to ma wydłużony czas oczekiwania do opłat na bramkach. Korek na autostradzie A1 czy A4 możesz spróbować ominąć – wystarczy skorzystać z systemu automatycznej płatności. Wówczas nie musisz stać w kolejce do kasjera. Zarejestruj samochód oraz kartę płatniczą w specjalnej aplikacji, a kiedy podjedziesz do bramki, system odczyta Twój numer rejestracyjny, pobierze płatność z konta bankowego i otworzy szlaban.

korki na drogach

Korki samochodowe w wakacje – najbardziej zatłoczone drogi

Wielu kierowców wyrusza w trasę bez wcześniejszego zaplanowania podróży czy też wiedzy na temat sytuacji drogowej, co przyczynia się do dodatkowego zatłoczenia na drodze. Wyjazd na wakacje to dla wielu osób oczekiwane wydarzenie. Niestety, w okresie letnim drogi w Polsce bywają bardzo zakorkowane, co może wpłynąć negatywnie na komfort podróży i czas dotarcia do celu. 

Latem Polacy najczęściej ruszają na północ lub południe. W przypadku trasy nad morze największe natężenie ruchu widać na A6 w okolicach Szczecina. Newralgicznym punktem jest węzeł Szczecin-Kijewo. Korki na drogach mogą również występować w okolicy Kołobrzegu. Wydłużony czas przejazdu odnotowuje się zwłaszcza na DK 11 oraz DK 163. Zwróć również uwagę na korki w okolicach Trójmiasta. Warto przed rozpoczęciem podróży sprawdzić, jak wygląda natężenie ruchu na obwodnicach S6 oraz S7.

Korki na drodze to również problem podczas podróży w góry. Wspomnieliśmy już o słynnej Zakopiance. Wydłużony czas przejazdu występuje szczególnie w okolicach Rabki-Zdroju. Należy również przygotować się na problemy w okolicach samego Zakopanego. Korki na drogach występują na DK 49 w Nowym Targu czy DK 3 w Szklarskiej Porębie.

Aby uniknąć korków w czasie wyjazdu na wakacje, przede wszystkim dobrze zaplanuj trasę i zasięgnij informacji o stanie dróg na danym odcinku. Warto także pamiętać, że wyjazd w niedziele lub dni wolne od pracy może wiązać się z większym natężeniem ruchu na drogach. Niezależnie od tego, gdzie planujesz wyruszyć w te wakacje, zachowaj ostrożność i wzmożoną czujność za kierownicą. O wypadek w okresie letnim nie jest trudno – źle wykonany manewr zmiany pasa ruchu czy niedostosowanie prędkości może skutkować stłuczką.

korki na drogach

Korki na drogach a awarie samochodu. Zadbaj o swoje auto z Inter Cars!

Warto pamiętać, że korki na drodze mogą również negatywnie wpłynąć na kondycję Twojego samochodu i zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych problemów. W związku z tym warto regularnie monitorować stan techniczny auta. Przykładowo silnik pracujący w korku może się przegrzać, co zwiększa ryzyko uszkodzenia układu chłodzenia czy uszczelki głowicy. Oprócz tego mogą się pojawić problemy ze sprzęgłem. Częste ruszanie oraz podjeżdżanie na półsprzęgle może znacząco skrócić żywotność tego podzespołu.

Niezależnie od tego, z jakim problemem boryka się Twój samochód, wszystkie niezbędne części oraz akcesoria znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Inter Cars. Nasz bogaty asortyment obejmuje m.in. zestawy sprzęgieł, tarcze, łożyska oporowe czy koła zamachowe. Znajdziesz również uszczelki głowicy oraz inne części do Twojego silnika. Warto również mieć w swoim samochodzie płyn do chłodnicy czy wodę destylowaną. Sprawdź naszą pełną ofertę i wybierz dla siebie odpowiednie produkty!

Jak sprawdzić korki na drogach? Mapa prawdę Ci powie 

Zanim wyruszysz w trasę, warto sprawdzić kroki na drogach. Jak to zrobić? Istnieje wiele sposobów. Jednym z nich jest korzystanie z aplikacji nawigacyjnych, które pobierają dane o utrudnieniach na trasie. Mowa w tym miejscu o Mapach Google czy Apple Maps. Jeśli masz nowszy samochód, możesz również pobierać dane z fabrycznie zainstalowanej nawigacji. 

Możesz również skorzystać z informacji na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W zakładce „Informacje drogowe/lista utrudnień” znajdują się dane dotyczące planowanych i aktualnie wykonywanych robót drogowych. W ten sposób możesz zawczasu zmienić trasę swojej podróży. Wyszukiwarka pozwala filtrować wyniki po województwach czy nawet konkretnych odcinkach dróg. Podobne serwisy prowadzą również koncesjonariusze prywatnych autostrad – podpowiada ekspert Inter Cars.

Informacje na temat lokalnych wypadków drogowych znajdziesz również w mediach społecznościowych oraz mediach z regionu. Wiele serwisów specjalizuje się w wiadomościach na temat pracy służb ratowniczych. Podobne informacje znajdziesz również na stronach miejskiej policji.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Na polskich drogach korki tworzą się z różnych powodów, w tym przede wszystkim zwiększonej liczby pojazdów na drogach, niewłaściwego planowania trasy przez kierowców, remontów czy wypadków drogowych. W okresie wakacyjnym i podczas długich weekendów korki są szczególnie powszechne, ponieważ wielu ludzi wyrusza w podróż w tym samym czasie.

Według raportu TomTom Traffic Index największe korki na drodze występują w Łodzi. Średni czas przejazdu 10 km w tym mieście wynosi 19 minut i 30 sekund. Na drugim miejscu znajduje się Kraków (16 minut i 40 sekund), a na trzecim Wrocław (15 minut i 20 sekund). 

Aby uniknąć stania w korku, warto wcześniej sprawdzić trasę. Możesz skorzystać z wielu źródeł, m.in. aplikacji do nawigacji GPS, Map Google czy Apple Maps. Informacje na temat robót drogowych znajdziesz również na stronie GDDKiA. W przypadku lokalnych dróg warto obserwować media społecznościowe oraz profil miejskiej policji. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!