Czy kiedykolwiek złamałeś przepisy na drodze wewnętrznej, bo nie wiedziałeś, jak się na niej zachować? Być może mandat, który otrzymałeś, był dla Ciebie sporym zaskoczeniem. Nie martw się, nie jesteś w tym odosobniony. Wiele osób nie wie, co to jest droga wewnętrzna. Tym samym ignorują ograniczenia prędkości. Zdarza się, że nieprawidłowo parkują, gdy miną znak: droga wewnętrzna. Co ciekawe, w takim miejscu możesz nieco więcej, niż na ulicy publicznej. W tym artykule omówimy, jakie przepisy obowiązują na drodze wewnętrznej, abyś już nigdy nie popełnił podstawowych błędów.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Droga wewnętrzna – co to takiego? 

Czym jest droga wewnętrzna? Definicja znajduje się w ustawie z 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r., Nr 19, poz. 115). Ten rodzaj ulicy definiowany jest jako niespełniający kryteriów określających drogi publiczne. Artykuł 8 ustęp 1 tej ustawy to precyzuje. Droga wewnętrzna to ta nieprzypisana do żadnej z kategorii, które określają ulice publiczne.

Aby odróżnić drogę wewnętrzną od publicznej, konieczne jest zapoznanie się najpierw z definicją tej drugiej. Może Cię zainteresować pewien fakt. Pod względem budowy lub infrastruktury, często nie ma znacznych różnic między tym, jak wygląda krajowa, a jak droga wewnętrzna. Przepisy odnoszą się tylko do funkcji danego odcinka, a nie jego wyglądu. 

Droga publiczna jest rodzajem ciągu komunikacyjnego, który można podzielić na 4 kategorie:

  • krajowe: stanowią najwyższą kategorię w kraju i obejmują autostrady, drogi ekspresowe oraz trasy międzynarodowe;
  • wojewódzkie: są to np. obwodnice łączące ważne miasta w obrębie danego województwa oraz inne pasy ruchu, które nie zostały zakwalifikowane jako drogi krajowe;
  • powiatowe: służą do połączenia siedzib powiatów oraz gmin;
  • gminne: stanowią lokalne ciągi komunikacyjne i nie są przypisane do żadnej z wcześniejszych kategorii.

W myśl tego zapisu każda trasa, która nie została przypisana do jednej z powyższych kategorii, to droga wewnętrzna. Znak informujący o wjeździe na taki teren może znajdować się wszędzie. Począwszy od wąskich ścieżek na osiedlu, aż po dwupasmowe jezdnie dojazdowe prowadzące do zakładów produkcyjnych. Kodeks ruchu drogowego nie precyzuje konkretnego wyglądu drogi wewnętrznej. Jedynym wymogiem jest by na jej początku znajdował się znak D46. 

Większość takich ulic znajduje się w obszarach miejskich, takich jak centra handlowe, osiedla mieszkaniowe czy zakłady pracy. Zarządzane są one przez spółdzielnie mieszkaniowe, zarządców nieruchomości lub prywatne firmy, do których należy dana droga wewnętrzna. Znak oznaczający wjazd na taki teren ustawiany jest właśnie przez te podmioty. Także one mają wpływ na ustalanie przepisów, jakimi muszą się kierować pojazdy, poruszające się na zarządzanym przez nie terenie.

Zarządca określa takie kwestie, jak dozwolona prędkość, lokalizacja miejsc parkingowych, jakie rodzaje pojazdów mają dostęp do pasa komunikacyjnego, zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach oraz oznakowanie. To także on jest powiadamiany, gdy ma miejsce kolizja na drodze wewnętrznej. Policja czy straż miejska powinny być wzywane tylko w przypadku, gdy ktoś został ranny lub sprawca wypadku jest pod wpływem substancji odurzających.

Na drodze wewnętrznej, w przypadku kolizji, nie ma konieczności wezwania policji, a kierowca nie zostanie ukarany mandatem za ewentualne wykroczenie. Z wyjątkiem sytuacji, gdy prowadził pod wpływem alkoholu. Przepisy dotyczące takiej jazdy są egzekwowane na wszystkich typach tras i ulic w Polsce, należy do nich także droga wewnętrzna. Definicja tego rodzaju terenu zakłada, że to, co nie zostało zakazane przez kodeks drogowy ani przez zarządcę, jest dozwolone. Ważne jest więc, aby zrozumieć, jakie przepisy na drodze wewnętrznej muszą być przestrzegane, a które nie – mówi ekspert Inter Cars.

Droga wewnętrzna – przepisy, które trzeba znać

Teraz kiedy wiesz już, co to jest droga wewnętrzna, przyszedł czas na poznanie zasad, które na niej obowiązują. Z pewnością wielu ludzi będzie zaskoczonych faktem, co można na niej robić. Znak D46 pozwala m.in.:

  • używać telefonu komórkowego podczas jazdy;
  • poruszać się bez zapiętych pasów bezpieczeństwa;
  • jeździć z wyłączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej;
  • poruszać się bez ważnych uprawnień do kierowania pojazdem.

Oczywiście należy pamiętać, że wymienione czynności są dozwolone wyłącznie na odcinkach, przed którymi znajduje się znak droga wewnętrzna. Choć i tak warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Poniżej znajdziesz dokładne informacje, jak zachować się na takich drogach.

Stosowanie się do znaków ustawionych przy drodze i sygnalizacji świetlnej

Podczas poruszania się po drodze wewnętrznej, której początek wyznacza znak D46, niezwykle ważne jest surowe przestrzeganie wskazań sygnalizacji drogowej. Jednak nie tylko! Należy stosować się do znaków umieszczonych przy jezdni, sygnalizatorów świetlnych oraz oznaczeń na nawierzchni. Nie ma żadnych wyjątków od tej zasady.

Bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg zależy od odpowiedzialnego zachowania. W każdej sytuacji należy zawsze ustępować pierwszeństwa, przestrzegać ograniczeń prędkości oraz stosować się do znaków drogowych.

Zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających

Na terenach takich jak droga wewnętrzna obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem substancji odurzających. Jeśli kierowca zostanie przyłapany na jeździe „po kilku głębszych”, nie ma powodu, aby oczekiwać wyrozumiałości ze strony policji. Konsekwencje zależą od zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca może zostać oskarżony o wykroczenie lub przestępstwo. W większości przypadków spowoduje to utratę prawa jazdy, a przeciwko kierującemu zostanie wszczęte postępowanie sądowe.

Osoba, która prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu lub środków odurzających i spowoduje kolizję, lub wypadek, naraża się na dodatkowe kłopoty. W przypadku nietrzeźwego kierowcy wszelkie koszty związane z naprawą powstałych szkód muszą zostać pokryte z jego własnej kieszeni. Zgodnie z polskim prawem, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC, jeśli kierujący pojazdem był pod wpływem substancji odurzających, nawet jeśli wypadek miał miejsce na drodze wewnętrznej. Zasady w tym przypadku są jasne i niepodważalne. 

Więcej na temat takiego nieodpowiedzialnego zachowania przeczytasz w artykule pod tytułem: Jazda po alkoholu – konsekwencje i kary. Co mówią przepisy?

Zakaz stwarzania zagrożenia dla innych uczestników ruchu

Na drodze wewnętrznej nie jest dozwolone wykonywanie niebezpiecznych manewrów, przekraczanie prędkości i zachowywanie się w sposób nieodpowiedzialny. Driftowanie, kręcenie bączków czy łamanie ograniczeń jest możliwe tylko na torze wyścigowym lub terenie prywatnym. Ważne jest, aby pamiętać, że droga wewnętrzna nie jest miejscem do popisowej jazdy. Konsekwencje takiego zachowania mogą być tragiczne w skutkach. Ucierpieć mogą przecież postronne osoby.

Kolizja na drodze wewnętrznej – jak się zachować?

W przypadku kolizji na drodze wewnętrznej kluczowe jest zachowanie spokoju i podjęcie odpowiednich kroków, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom zdarzenia. Na początek zabezpiecz miejsce zdarzenia poprzez włączenie świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Nie w każdej sytuacji musisz to zrobić, jednak takie postępowanie jest obowiązkowe:

  • poza obszarem zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
  • na obszarze zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.

Następnie sprawdź, czy ktoś potrzebuje pomocy. Upewnij się, że wszyscy uczestnicy kolizji są bezpieczni i nie doznali żadnych poważnych obrażeń. W razie potrzeby wezwij pogotowie lub inne służby ratunkowe.

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia sporządź krótki opis sytuacji, zawierający datę, godzinę, miejsce i okoliczności kolizji, a następnie wymień dane kontaktowe, numery rejestracyjne pojazdów oraz informacje o ubezpieczeniach OC z innymi uczestnikami tego wydarzenia. Udokumentuj sytuację, wykonując zdjęcia uszkodzonych samochodów, oznaczeń drogowych oraz miejsca, w którym doszło do zdarzenia. Jeśli na miejscu są świadkowie, poproś ich o dane kontaktowe oraz krótkie zeznania na temat zajścia.

W zależności od sytuacji może być konieczne zgłoszenie kolizji odpowiednim służbom, takim jak straż miejska, policja lub zarządca drogi wewnętrznej. Gdy na przykład sprawca wypadku jest pod wpływem alkoholu. Nie zapomnij również zgłosić zdarzenia swojemu ubezpieczycielowi – jeśli jesteś uczestnikiem całego zdarzenia. Pozwoli Ci to ubiegać się o odszkodowanie. 

Masz wątpliwości dotyczące oczekiwanych konsekwencji lub charakteru swojego udziału w kolizji? Warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach dotyczących ruchu drogowego. Właściwe postępowanie po kolizji może pomóc uniknąć nieporozumień, ułatwić proces naprawy pojazdów oraz zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zdarzenia i innym użytkownikom drogi

Jeśli bardziej interesuje Cię ten temat, to zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Przydarzyła Ci się stłuczka? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji!

Zadbaj o auto na każdej drodze

Drogi wewnętrzne są nieodłącznym elementem infrastruktury naszych miast. Poruszanie się po nich wymaga odpowiedniego wyposażenia i pielęgnacji pojazdów, aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę wszystkim użytkownikom. Nasz sklep motoryzacyjny Inter Cars oferuje szeroką gamę produktów, które doskonale wpisują się w potrzeby osób korzystających z dróg wewnętrznych, w takich obszarach jak osiedla mieszkaniowe, parkingi czy tereny przemysłowe.

Opony stanowią jeden z kluczowych elementów każdego pojazdu, mając bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, wydajność oraz komfort jazdy. Możesz zdecydować się na opony letnie, które zapewniają optymalną przyczepność i wydajność na suchych i mokrych nawierzchniach w cieplejszych miesiącach. Opony zimowe natomiast mają specjalne bieżniki i mieszankę gumy, która zapewnia lepszą charakterystykę jazdy na śniegu, lodzie oraz w niskich temperaturach. Ogumienie całoroczne łączy cechy obu rodzajów, będąc praktycznym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą zmieniać kompletu sezonowo.

Akcesoria do tuningu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną zindywidualizować swój pojazd oraz poprawić jego wydajność i estetykę. W naszym asortymencie znajdziesz m.in. zawieszenia sportowe, które poprawiają prowadzenie pojazdu, obniżają jego środek ciężkości i zwiększają przyczepność na zakrętach. Dla tych, którzy chcą wzmocnić dźwięk swojego silnika, oferujemy wydechy sportowe, które oprócz atrakcyjnego brzmienia, mogą również wpłynąć na lepsze osiągi.

Szampony samochodowe odgrywają istotną rolę w pielęgnacji i utrzymaniu czystości pojazdów. Właściwe utrzymanie czystości samochodu nie tylko poprawia jego wygląd, ale również przedłuża żywotność karoserii i chroni lakier przed uszkodzeniami. W naszym sklepie motoryzacyjnym oferujemy szeroką gamę szamponów samochodowych, które pomogą Ci w utrzymaniu Twojego pojazdu w nienagannym stanie. Oferta obejmuje produkty o różnych formułach. Dostępne są szampony z dodatkami wosków, które jednocześnie myją i chronią lakier, pozostawiając warstwę hydrofobową, dzięki której woda łatwiej spływa z powierzchni pojazdu. Inne płyny zawierają specjalne składniki, które pomagają w usuwaniu trudnych zabrudzeń, takich jak smoła, owady czy żywica drzewna.

Wszystkie te produkty znajdziesz w ofercie sklepu Inter Cars. Zapraszamy do odwiedzin naszej strony internetowej. Z pewnością znajdziesz w naszym asortymencie coś dla siebie. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Teraz wiesz, jak zachować się na drodze wewnętrznej!

Na drogach wewnętrznych obowiązuje szereg zasad odmiennych do tych panujących na innych drogach: indywidualne ograniczenia prędkości, oznakowanie dotyczące miejsc parkingowych oraz specyficzne zasady poruszania się i parkowania. Wiele osób nie jest świadomych tych przepisów i może popełniać błędy, co w dalszej kolejności prowadzi do mandatów. Aby ustrzec się przed mandatem pamiętaj, że droga wewnętrzna to ulica, która nie spełnia kryteriów drogi publicznej. Zarządzana jest przez spółdzielnie mieszkaniowe, zarządców nieruchomości lub prywatne firmy. Przepisy dotyczące drogi wewnętrznej obejmują przestrzeganie znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej oraz zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg zależy od odpowiedzialnego zachowania kierowców, a kolizje na drogach wewnętrznych nie wymagają wezwania policji, chyba że doszło do obrażeń lub sprawca jest pod wpływem substancji odurzających.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Na terenie prywatnym, odpowiedzialność za egzekwowanie przepisów często spoczywa na ich właścicielach lub podmiotach zarządzających. 

Ograniczenia prędkości na drogach wewnętrznych mogą się różnić w zależności od lokalnych przepisów i warunków. Warto zwracać uwagę na oznaczenia drogowe, które informują o obowiązujących ograniczeniach prędkości.

Tak, zgodnie z przepisami ruchu drogowego, na drodze wewnętrznej obowiązują standardowe zasady na oznakowanych przejściach. Kierowcy muszą zachować ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszym, którzy znajdują się na „zebrze” lub mają zamiar na nią wkroczyć.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!