O obuwiu odpowiednim do samochodu wspomina się podczas kursów na prawo jazdy, ale wielu kierowców z czasem zapomina o tym szczególe. Wraz z rutyną prowadzenia pojazdu, coraz mniejszą wagę przykładają do tego, jakie buty do samochodu zakładają. Często wsiadają za kółko w klapkach albo przeciwnie – w bardzo ciężkich i sztywnych butach zimowych. Kobiety nie obawiają się też często jazdy w butach na wysokim obcasie. Chociaż w większości przypadków nic się nie stanie, to na drodze zawsze może przydarzyć się sytuacja krytyczna, której nie uda się opanować przez nieodpowiednie obuwie. 

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

Dlaczego buty do jazdy samochodem są istotne?

Kierowcy rajdowi i wyścigowi zwykli powtarzać, że samochód czuje się przede wszystkim ciałem. Wielu z nich twierdzi, że to równie ważne co ocena wzrokowa, a niektórzy, że nawet ważniejsze, a bez wyczucia nie ma możliwości panować nad autem.

Powyżej opisana zasada w nieco mniejszym stopniu odnosi się do codziennej jazdy, ale samochody, czy to rajdowe, czy zwykłe, drogowe, prowadzi się podobnie. Samochód „wysyła sygnały” do kierowcy, a ten odbiera je także przez stopy, które naciskają na pedały. Im nowocześniejszy jest samochód, tym tych sygnałów jest mniej. ABS mocno ograniczył potrzebę wyczucia siły hamowania i rozpoznawania momentu blokowania się kół (co było wyczuwalne właśnie na pedale hamulca), skrzynie zautomatyzowane i CVT wyeliminowały konieczność używania pedału sprzęgła, a kontrola trakcji pilnuje, aby zbyt gwałtownie nie dodać gazu i nie utracić przyczepności.

Buty do jazdy samochodem okiem ekspertów

Czy buty do prowadzenia samochodu w ogóle mają dziś znaczenie? Odpowiedź otrzymaliśmy od eksperta Inter Cars. 

Tak i to z kilku powodów. Po pierwsze, w Polsce większość samochodów jest starsza. Średnia wieku pojazdów to około 14 lat, ale łatwo zauważyć na ulicach też modele zaprojektowane nawet 30 lat temu. Takie auta wymagają od kierowcy więcej uwagi i więcej „informacji” przekazują przez fizyczne oddziaływanie z nim. 

Po drugie, nawet w nowoczesnym samochodzie, nie da się jechać w całkowitym oderwaniu od czucia elementów sterowania autem. Wciskanie pedałów bez wyczucia prowadzi do tego, że obsługujesz je w sposób zero-jedynkowy – albo wciskasz do końca, albo całkowicie zwalniasz. Takie traktowanie sprawdza się przy rozłączaniu sprzęgła podczas zmiany biegów, albo hamowaniu awaryjnym z ABS, ale nie gdy ruszasz czy jedziesz w mieście z innymi uczestnikami ruchu. 

Po trzecie, dobre buty minimalizują ryzyko popełnienia błędu. Czujesz, co robisz, więc nie wciśniesz pedału przypadkiem czy nie włożysz części buta pod niego w taki sposób, że nie będziesz mógł go wcisnąć. 

Po czwarte, to komfort, który zmniejsza zmęczenie i pomaga utrzymać koncentrację, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo. 

Buty do prowadzenia samochodu na co dzień

Większość kierowców nie nosi specjalnych butów do samochodu. Brak czasu, uciążliwość zmieniania obuwia na parkingu i zwykła wygoda, powodują, że przeważnie prowadzisz auto w tych samych butach, w których chodzisz. Nie ma w tym nic złego, ale wybierając buty, warto zwrócić uwagę na niektóre cechy, które spowodują, że będą one sprawdzać się lepiej za kółkiem.

Męskie buty do auta

Pomijając kwestie podstawowe takie jak dopasowanie i to, że powinny być wygodne, codzienne buty kierowcy mieć stosunkowo cienką i miękką podeszwę. Do wciskania pedałów lepiej sprawdzają się trampki niż takie, których podstawa przypomina buty do biegania. Jeżeli nosisz eleganckie obuwie, dobrym wyborem są modele z podeszwami z gumy lub skóry naturalnej. Kiepsko wypadają podeszwy z tworzyw sztucznych. 

Sztywne tworzywa sztuczne mają jeszcze inną poważną wadę, są dość śliskie, czego należy wystrzegać się, wybierając buty do samochodu. Podeszwa powinna być wykończona gumą. Nawet jeżeli kupujesz luksusowe obuwie ze skórzaną podeszwą, zanieś je do szewca, aby w przedniej części przykleił antypoślizgową gumę. 

Istotne jest także zwrócenie uwagi na to, czy brzegi podeszwy wystają poza obrys cholewki. Jeżeli tak jest, łatwo będziesz zaczepiać nimi o pedał i np. wciskać gaz i hamulec jednocześnie.

Buty do jazdy samochodem – damskie

Buty damskie mają bardziej zróżnicowane od męskich formy, ale do prowadzenia auta nadają się wyłącznie buty na płaskiej podeszwie. Szpilki, obcasy, platformy czy koturny będą znacząco utrudniać jazdę. Na obcasach nie tylko trudniej będzie wcisnąć pedał, ale słupek czy szpilka może zaklinować się pod pedałem, co będzie niebezpieczne. Platformy i koturny pogrubiają podeszwę o co najmniej kilka centymetrów, przez co trudno będzie wyczuć pedał pod stopą. Mniej ważne, ale zapewne istotne dla wielu pań, jest to, że podczas prowadzenia samochodu łatwo jest zniszczyć buty – szczególnie tylną część obcasa. 

Buty damskie do jazdy samochodem powinny spełniać także wszystkie warunki, jakie wymieniono przy butach męskich. 

Jeżeli lubisz buty na obcasie, będziesz zmuszona do wożenia ze sobą obuwia samochodowego, na przykład dobrze trzymających się stopy balerin z gumową podeszwą czy zwykłych trampek. 

Jakie buty do jazdy samochodem w trasie wybrać?

W długiej trasie buty do jazdy samochodem dobrane specjalnie do tego celu są ważniejsze niż przy krótkich przejazdach na co dzień. Powinny mieć wszystkie wymienione w poprzednich akapitach cechy butów, ale w długich podróżach należy szczególnie sprawdzić dopasowanie buta do stopy.

Rozmiar ma znaczenie!

Buty do prowadzenia samochodu nie powinny być za duże, ponieważ nadmiarowa część nie jest bezpośrednio kontrolowana przez stopę. Łatwo nią o coś zaczepić. Jednak dużo gorsze w długiej trasie są buty zbyt ciasne. W czasie jazdy przez długi czas siedzisz w dość statycznej pozycji z nogami wystawionymi daleko od serca, a przepływ krwi nigdy nie jest idealny. Fotel naciska na niektóre arterie, krew częściowo pozostaje w nogach. Ucisk butów na stopy pogłębia to zjawisko. Z czasem stopy zaczną drętwieć i puchnąć, przez co ukrwienie będzie jeszcze słabsze, a Ty stracisz częściowo kontrolę nad ruchami nóg. 

Opuchlizna stóp

U niektórych kierowców opuchlizna stóp w długiej trasie może wystąpić także w dobrze dobranych butach. Wówczas także one mogą stać się zbyt ciasne. Jeżeli masz tendencję do puchnięcia stóp, warto włożyć buty, których tęgość łatwo regulować, np. z zapięciem na szereg rzepów, które można poluzować podczas krótkiego postoju na światłach czy w korku. Pomóc mogą też specjalne skarpetki uciskowe zapobiegające opuchliźnie. 

Jeżeli nie zauważyłeś u siebie tendencji do opuchlizny, możesz wybrać zwykłe sznurowane buty z cienką gumową podeszwą i cholewką z naturalnego, oddychającego materiału. Zawiąż je dość luźno, tak by nie zsuwały się ze stopy, ale nie dociągaj sznurowadeł z dużą siłą. Alternatywą mogą być elastyczne buty wsuwane.

W długiej trasie, założenie wygodnych, dobrze dobranych butów z miękką podeszwą ma duże znaczenie. Nawet jeżeli podróżujesz w eleganckim stroju, buty garniturowe nie sprawdzą się dobrze. Są zwykle wykonane z dość sztywnej skóry, na twardej podeszwie. 

Buty do auta mają też znaczenie higieniczne. Mimo zachowania czystości i zastosowania preparatów ochronnych, po wielu godzinach jazdy spocone stopy mogą zacząć brzydko pachnieć. 

Buty wyścigowe do samochodu – czy sprawdzą się tylko w sporcie?

Producenci sprzętu do motorsportu, tacy jak OMP, Sparco, Alpinestars czy Sabelt, poza kaskami, kombinezonami i akcesoriami bezpieczeństwa do aut, wytwarzają także specjalne obuwie, zwane butami rajdowymi lub wyścigowymi. Mają one zwarty kształt, cholewkę utrzymującą kostkę, ale nie ograniczającą ruchów, elastyczne wiązanie (gumki zamiast sznurowadeł), dzięki któremu łatwo dopasować je do stóp. Miękka podeszwa daje dobry kontakt z pedałami, dzięki czemu kierowca może lepiej czuć, co dzieje się z jego autem na trasie. W ich budowie stosuje się nowoczesne membrany, dzięki czemu dobrze przepuszczają powietrze i są komfortowe. Buty z homologacją FIA mają też odpowiednie właściwości niepalności. 

Buty wyścigowe do samochodu mają też wady – łatwo przemakają i mają wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne podeszwy. W sporcie samochodowym są to niewielkie niedogodności, ale wykluczają je z codziennego użytkowania. 

Buty rajdowe mogą się sprawdzić jako buty do długich podróży. Są wygodne, lekkie i dają dobre czucie auta, mają elastyczne wiązanie i nie powodują ucisku na stopę. Do tego łatwo się je zdejmuje, więc nie stwarzają problemów przy zmianie. Brzmi to, jak opis idealnego obuwia samochodowego, także dla zwykłego kierowcy. Problemem w tym przypadku może być cena. Tanie, niehomologowane (niedopuszczone do zawodów pod agendą FIA) buty wyścigowe, to co najmniej koszt 300 zł za parę, a jeżeli zależy Ci na trwałości i jakości, będziesz musiał zapłacić co najmniej dwa razy tyle. Sam musisz sobie odpowiedzieć, czy uznasz taką inwestycję za opłacalną. Zwykle trudno będzie odczuć wyraźne korzyści względem dobrze dobranych trampek czy innego obuwia sportowego. 

Akcesoria samochodowe – uzupełnij wnętrze z Inter Cars

Nie tylko buty do jazdy samochodem wpływają na bezpieczną, komfortową i przyjemną jazdę, ale też pozostałe akcesoria, jakie możesz mieć we wnętrzu samochodu. Na przykład specjalne poduszki poprawiające podparcie poszczególnych partii ciała i zmniejszające negatywny wpływ długotrwałego prowadzenia na krążenie uzupełnią dobrze dobrane obuwie w zapobieganiu drętwienia i opuchlizny. 

Maty grzewcze na fotele pomogą pobudzić krążenie zimą i spowodują, że będziesz mógł prowadzić bez grubej kurtki, która ogranicza ruchy i może powodować zmniejszenie skuteczności pasów bezpieczeństwa. 

Samochodowe ekspresy do kawy dadzą Ci dostęp do pobudzającego płynu bez konieczności szukania stacji benzynowej czy sklepu. 

To wszystko i wiele więcej akcesoriów, które przydadzą Ci się zarówno na co dzień, jak i w dłuższej podróży znajdziesz w Inter Cars. Nie czekaj i ulepsz wnętrze swojego auta już teraz!

Jakie buty do jazdy samochodem są najlepsze?

W wyborze dobrych butów do auta nie ma wiele filozofii. W codziennej jeździe sprawdzą się każde wygodne, dopasowane buty, które nie mają grubej lub wystającej na boki podeszwy, wysokich obcasów czy innych zbędnych elementów. Dobrym wyborem są zwykłe trampki, sneakersy, ale także obuwie eleganckie i formalne z miękkimi podeszwami (z gumy lub skóry). Jeżeli jesteś kierowcą, musisz zwracać uwagę na cechy, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy w sklepie z butami, ale ich lista nie jest długa ani skomplikowana. 

Nieco więcej uwagi wymaga wybór butów do długich tras. Warto, aby były w odpowiednim rozmiarze, ale także by możliwe było regulowanie ich szerokości w podbiciu. Dzięki temu unikniesz drętwienia stóp spowodowanego problemami z krążeniem, wywołanymi uciskiem obuwia. To jakie buty do samochodu wybierzesz, zależy od Ciebie. Powyższe wskazówki powinny pomóc Ci wybrać obuwie, które dobrze będzie współpracować z autem, ale to jak będą te buty wyglądać, jakiego będą rodzaju czy marki – to wyłącznie Twój wybór.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Buty dla kierowcy powinny być wygodne i dobrze dopasowane do stopy. Oprócz tego ważne jest, aby miały stosunkowo miękką i cienką podeszwę, która nie wystaje poza obrys cholewki. Do prowadzenia auta nie nadają się buty na wysokich obcasach, platformach czy koturnach. 

Cechy dobrych butów samochodowych są niezależne od płci. W przypadku butów damskich jest więcej modeli, których nie powinno się nosić podczas jazdy samochodem, dlatego panie częściej będą decydować się na specjalną parę do jazdy. Kupując czy wybierając z półki buty, należy jednak zwracać uwagę dokładnie na te same czynniki.

Oddzielne obuwie do jazdy samochodem powinny mieć przede wszystkim osoby, które często chodzą w butach utrudniających jazdę. Są to na przykład czółenka na obcasach, ale też ciężkie, zimowe, trapery na sztywnej podeszwie. Warto mieć takie buty także w przypadku, gdy często pokonujesz długie trasy.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!