Booster rozruchowy to niepozorne urządzenie, które nie raz wyratuje Cię z opresji. Gdy samochód nie chce odpalić, a akumulator niespodziewanie się rozładował, każdy kierowca ma dwa wyjścia. Może skorzystać z pomocy innych kierowców i prostownika lub użyć boostera. Na rzadko uczęszczanej drodze, w godzinach wieczornych lub nocnych, może być ciężko znaleźć osobę, która pomoże uruchomić silnik. Mając jednak swój booster w schowku,  kilka minut zapalisz samochód. Dzięki temu będzie można dojechać do mechanika lub wszędzie tam, gdzie aktualnie planujesz dotrzeć. 

Z tego artykułu dowiesz się: 

  1. Czym jest booster rozruchowy?
  2. Jakie są modele boosterów?
  3. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając booster rozruchowy?
  4. Jak prawidłowo używać i przechowywać booster do akumulatora?
  5. Do czego dodatkowo można wykorzystać booster rozruchowy?

Booster rozruchowy – co to jest?

Urządzenie rozruchowe – booster – to bardzo praktyczne urządzenie, nieocenione w podróży, zwłaszcza kilkunastoletnim samochodem. składa się z litowo–polimerowych baterii o dużej pojemności, charakteryzujące się wysoką wartością prądu rozruchowego. Ich kluczową zaletą jest prosta obsługa. Można bez trudu skorzystać z boostera nawet pod własnym domem. Nie ma potrzeby korzystania z zewnętrznego źródła prądu, wystarczy jedynie samo urządzenie. 

Ze względu na brak efektu pamięci żywotność baterii jest dość duża. Zalecane jest przechowywanie jej w stanie częściowego naładowania. Warto także pamiętać, że wiele obecnie dostępnych modeli można ładować ze standardowego gniazda, a nawet z gniazdka zapalniczki samochodowej. 

Baner Inter Cars - sklep z częściami samochodowymi

Jak działa booster rozruchowy?

Booster do akumulatorów charakteryzuje się przede wszystkim dużą wygodą stosowania. W sytuacjach awaryjnych nawet gdy akumulator jest wyładowany całkowicie, można samodzielnie uruchomić samochód. Dzięki boosterowi jesteś amowystarczalny – nie musisz liczyć na kogoś, kto pomoże, pozwoli podłączyć kable do swojego samochodu lub je pożyczy. 

Jak jeszcze możesz wykorzystać booster? Akumulator, szczególnie kilkuletni, potrafi się szybko rozładować, zwłaszcza przy ujemnych temperaturach. Wtedy, a także w każdej sytuacji, gdy prostownik nie działa lub nie ma możliwości go użyć, booster może być bardzo przydatny. 

Wybierając odpowiedni model boostera, trzeba wziąć pod uwagę także pojemność silnika oraz rodzaj paliwa. 

Czym jest booster rozruchowy?

Booster do akumulatora – modele

Booster rozruchowy to urządzenie do awaryjnego uruchamiania rozładowanego akumulatora. Nie jest wykorzystywane powszechnie i regularnie, lecz w niektórych sytuacjach jest jedynym dostępnym rozwiązaniem. Wybierając odpowiedni model, warto przeanalizować swoje potrzeby oraz ofertę rynkową. 

Urządzenie rozruchowe Sealey Sea RS102

Ten model boostera pozwala na efektywne uruchomienie samochodu. Waży 9 kg, więc zalicza się do boosterów tradycyjnych. Jest wyposażony w metrowy przewód, a jego prąd rozruchu wynosi aż 600 A, z łatwością poradzi sobie więc z silnikami zarówno benzynowymi, jak i diesla. Ma napięcie 12 V. 

Urządzenie rozruchowe Lemania Energy 0XLMC163000

Ten model bezbateryjnego urządzenia rozruchowego pozwala w pełni efektywnie uruchomić samochód nawet do miliona razy. Prąd rozruchu w tym modelu wynosi 1800 A. Całe urządzenie waży 9,5 kg. Jego napięcie to 12 V, natomiast szczytowy prąd rozruchu to aż 9000 A. 

Urządzenie rozruchowe Sealey Sea E/START1100

W przypadku tego modelu prąd rozruchu osiąga poziom 500 A, natomiast szczytowy prąd rozruchu to 1100 A. Jest to bezbateryjne urządzenie rozruchowe. Osiąga gotowość działania już po 3 minutach. Producent określił jego żywotność na poziomie 10 tysięcy cykli. Osiągane napięcie tego modelu to 12 V. 

Urządzenie rozruchowe Ideal UStarter700

Urządzenie rozruchowe od firmy Ideal charakteryzuje się prądem rozruchowym na poziomie 400 A. Jego napięcie to 12 V. To klasyczny przykład kompaktowego urządzenia tego typu, ponieważ jego waga to jedynie 1,3 kg. Model ten pozwala na aż 10 tysięcy uruchomień, zanim jego efektywność się obniży. Szczytowy prąd rozruchu w tym modelu to 700 A. 

Urządzenie rozruchowe Telwin 829517

Urządzenie rozruchowe Telwin ma wbudowany akumulator. Osiągane napięcie w tym przypadku to 12/24 V. Natomiast prąd rozruchu tego modelu standardowo to 800 A. Szczytowy prąd rozruchu osiągany w tym modelu to aż 2500 A. Booster tego typu waży 16,5 kg. 

Urządzenie rozruchowe Lemania Energy 0XLMP102500

Urządzenie rozruchowe od firmy Lemania Energy to booster wyposażony w akumulator. Charakteryzuje się napięciem na poziomie 12 V, a także prądem rozruchowym 850 A. Dzięki temu może być zastosowany do samochodów benzynowych oraz diesli. Waga tego modelu to 9,5 kg. W zestawie znajduje się kabel o długości 87 cm. 

Czym jest booster rozruchowy?

Booster rozruchowy – jaki wybrać?

Booster do akumulatorów to bardzo praktyczneurządzenie. Pozwala uruchomić samochód nawet w sytuacji, gdy akumulator nie jest odpowiednio naładowany. Doskonale sprawdza się zarówno jako prywatne wyposażenie starszych samochodów, jak i w warsztatach czy na parkingach. 

Booster z łatwością pomoże odpalić samochód, gdy akumulator się rozładuje. Tego rodzaju sytuacje mogą być spowodowane niską temperaturą, korzystaniem z radia na postoju, a także włączonymi światłami czy oświetleniem wnętrza samochodu. Niezależnie od przyczyny problemu, warto mieć w samochodzie to urządzenia. Wybierając odpowiedni booster, należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Inny model sprawdzi się do awaryjnego odpalania prywatnego samochodu, a inny pozwoli sprawnie pracować w warsztacie. 

Większe boostery, o dużej pojemności, a zarazem także wielkości oraz wadze, doskonale poradzą sobie z uruchomieniem kilku samochodów. Klasyczne wersje nie są drogie, a mają wiele możliwości. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w warsztatach. Niemniej jednak nie są mobilne. Na rynku można spotkać także modele wyposażone w kompresor lub prostownik. Dzięki temu pozwalają nie tylko na uruchomienie silnika, ale również dają możliwość awaryjnego podładowania akumulatora lub dopompowania opony. 

Niemniej jednak, jeśli Twój samochód często miewa problem z odpaleniem, powinieneś postawić na bardziej mobilne modele. To tzw. JumpStartery. Wielkością przypominają zwyczajny powerbank, używany do ładowania telefonów. Dzięki temu są wyjątkowo mobilne i zawsze można mieć je przy sobie. To kompaktowe rozwiązanie jest najczęściej wybierana na użytek prywatny. Taki booster bez problemu poradzi sobie z awaryjnym odpaleniem silnika. 

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając booster rozruchowy?

Powerbank do akumulatora to dla niektórych kierowców jedno z kluczowych akcesoriów. Wybierając odpowiedni, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które pozwolą określić, czy dane urządzenie spełni Twoje oczekiwania. 

Przede wszystkim, wybierając urządzenie rozruchowe, booster należy sprawdzić pod kątem wartość prądu rozruchowego. Jeśli wybrany model będzie zbyt słaby, nie poradzi sobie z uruchomieniem silnika o dużej mocy. Może to być problem zwłaszcza w przypadku diesla, ponieważ jednorazowo potrzebuje on więcej prądu niż silniki na benzynę. W tym przypadku warto zrezygnować ze słabszego i tańszego boostera.

Drugi, wyjątkowo istotny aspekt, to pojemność baterii. W tym przypadku im większa pojemność tym lepiej. Zarówno pod względem liczby samochodów, które będzie można odpalić, jak i w kwestii czasu pracy. Samochód zasilany dieslem powinien potrzebować prąd rozruchowy w granicach 500–600 A, natomiast silnik benzynowy połowę mniej. Możesz więc ocenić, w jaki booster rozruchowy zainwestować.

Czym jest booster rozruchowy?

Jak używa się boosterów do akumulatorów?

Booster do akumulatora to doraźne, awaryjne rozwiązanie problemu rozładowanego akumulatora. Mając świadomość, że posiadany model jest już wysłużony, warto zaopatrzyć się w kompaktowy powerbank. Chcąc skorzystać z boostera, należy przede wszystkim wyłączyć wszystkie odbiorniki prądu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w trakcie pracy nieustannie pobierają energię. 

Następnie należy podpiąć powerbank do akumulatora samochodowego. W tym celu konieczne jest skorzystanie z zacisków akumulatora, oczywiście z zachowaniem biegunowości. Przewód oznaczony jako dodatni należy podpiąć do plusa, natomiast minus do minusa. Przewód z plusem zwykle jest czerwony, natomiast przewód ujemny – czarny.

Przewodu należy podpiąć do gniazda znajdującego się w boosterze. W tej chwili trzeba podjąć próbę uruchomienia silnika. Po wciśnięciu sprzęgła można przekręcić kluczyk. Jeśli po kilku sekundach nie ma żadnej reakcji, proces należy powtórzyć po upływie około minuty. Ta krótka przerwa jest niezbędna do ochłodzenia akumulatora rozruchowego. 

Jeśli silnik ruszy, trzeba natychmiast odpiąć booster od akumulatora. Należy trzymać się 30 sekund ujętych w instrukcji. Po takiej sytuacji warto znaleźć przyczynę rozładowania akumulatora i być może rozważyć wymianę lub naprawę. 

Jak prawidłowo przechowywać booster do akumulatora?

Powerbank do akumulatora to w wielu przypadkach bardzo praktyczny sprzęt. Niezależnie od tego, czy dany model jest tradycyjny, czy kompaktowy, warto zadbać o odpowiednie warunki jego przechowywania. Dzięki temu będzie działał efektywniej i dłużej. 

Powerbank akumulator do prawidłowego funkcjonowania wymaga pełnego naładowania. W takim stanie może skutecznie uruchomić silnik. Natomiast podczas przechowywania znacznie bezpieczniejszy dla zawartych w nim baterii będzie poziom około 70%. Należy też oczywiście pamiętać o nieprzegrzewaniu urządzenia, ponieważ wysokie temperatury (spowodowane np. ekspozycją na światło słoneczne) mogą trwale uszkodzić baterie. 

Czym jest booster rozruchowy?

Co należy zrobić po awaryjnym uruchomieniu akumulatora?

Korzystając z boostera, warto mieć na uwadze, że nie jest to rozwiązanie obojętne dla akumulatora. W sytuacjach gdy jest możliwe jakiekolwiek inne naładowanie lub uruchomienie, warto z niego skorzystać. 

Jeśli po awaryjnym uruchomieniu nie ma się możliwości przejechania kilkudziesięciu kilometrów, a zarazem pełnego naładowania akumulatora, zalecane jest skorzystanie z prostownika. Jeśli na zewnątrz są temperatury ujemne, a nie masz garażu, prawdopodobnie niemożliwe będzie tradycyjne naładowanie akumulatora. W takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie ze specjalnej ładowarki mikroprocesowej, mającej funkcje ładowania na mrozie. 

W przypadku pozostawienia rozładowanego akumulatora w niskiej temperaturze może dojść do zamarznięcia elektrolitu. To skrajnie szkodliwa sytuacja może nieodwracalnie zniszczyć akumulator. Rozładowany akumulator należy natychmiast naładować. 

Do czego dodatkowo można wykorzystać booster rozruchowy?

Booster do akumulatora wykorzystywany jest zazwyczaj w celu awaryjnego uruchomienia samochodu, w sytuacji gdy z jakiegokolwiek powodu akumulator się rozładuje. To urządzenie niezbędne do ruszenia silnika również wtedy, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury, co uniemożliwia skutecznego użycia prostownika. 

Powerbanki do akumulatora samochodowego, zwłaszcza modele przenośne, bywają wyposażone również w gniazdo USB. Dzięki temu z łatwością można naładować telefon bądź latarkę. To świetne rozwiązanie zarówno w podróży, jak i na kempingu. 

Taki powerbank pozwala na awaryjny rozruch silnika, nawet przy całkowicie rozładowanym akumulatorze. W zależności od potrzeb można wybrać urządzenia o większej lub mniejszej pojemności. Nawet modele tradycyjne bez trudu przewieziesz w bagażniku. Posiadanie boostera jest zalecane osobom jeżdżącym w długie trasy, a także właścicielom starszych samochodów. 

Jeśli szukasz odpowiedniego modelu boostera, dopasowanego do potrzeb, bądź planujesz wyposażyć samochód w praktyczne akcesoria, sprawdź ofertę Inter Cars.  

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!