Coroczny test opon zimowych ADAC zbliża się coraz większymi krokami. Mimo iż Niemcy milczą jak grób w kwestii potencjalnych modeli uwzględnionych w badaniu, postanowiliśmy się zastanowić na jaki rozmiar opon samochodowych paść może decyzja w tym roku. Odpowiedź? Ta powinna być oczywista. W czasach, w których co czwarty samochód sprzedawany w Europie ma zwiększony prześwit, to SUV-om i crossoverom musi być dedykowana lwia część testu opon zimowych ADAC.

Niemiecki automobilklub planując testy opon sezonowych od zawsze skupia się na jednym, maksymalnie dwóch rozmiarach. To jednak dość oczywiste. Nie dałoby się bowiem wszechstronnie przetestować wszystkich wielkości ogumienia występujących na rynku. Takie testy musiałyby trwać miesiącami i zakładać naprawdę długotrwałe oraz wielomilionowe badania. Jakie jest kryterium wyboru poszczególnych rozmiarów opon? Przede wszystkim test zimówek ADAC co roku zmienia wielkość ogumienia. A to bez wątpienia informacja, którą kierowcy mogą potraktować jako naprawdę dobrą wieść.

Testy opon z lat poprzednich są aktualne! Zmiany następują dość wolno

Test opon zimowych ADAC zawsze zawiera rozmiary opon najchętniej kupowanych na rynku. To sprawia, że poszczególne badania mają w swoim zasięgu naprawdę dużą liczbę kierowców w Europie. Po drugie nawet jeżeli ogumienie w aucie kierowcy ma inną wielkość niż ta, która została opisana w aktualnym teście, zawsze może się posłużyć badaniami archiwalnymi. I taki sposób uzyskiwania informacji będzie jak najbardziej prawidłowy. Jako że zmiany modelowe następują na rynku oponiarskim dużo rzadziej niż np. w segmencie elektronicznych gadżetów, badanie sprzed dwóch czy nawet trzech lat nadal może być aktualne. To oznacza, że ma szansę stać się miarodajnym wskaźnikiem zakupowym.

test opon zimowych adac 2018, test opon zimowych 2018, test opon zimowych, adac, opony zimowe, zimówki
Fot. Materiały prasowe ADAC

Najwięcej razy w testach opon zimowych ADAC w ostatniej dekadzie przewinął się rozmiar 195/65 R15. Nie ma się jednak co dziwić. Od końca lat dziewięćdziesiątych zdecydowanie dominował on na rynku oponiarskim w Europie i pojawiał się w wielu segmentach samochodowych. Należy jednak zauważyć jeszcze jedną prawidłowość. O ile początkowo był wykorzystywany w charakterze rozmiaru większego, o tyle w roku 2017 zaczął być już dedykowany pojazdom segmentu B i starszym kompaktom. Stał się zatem rozmiarem mniejszym. Tuzów popularności jest jednak wielu. I tak drugie miejsce przypada ogumieniu 205/55 R16, które zaczęło w sposób szczególny dominować w strukturze sprzedaży w Europie na początku nowego millenium.

Test opon zimowych ADAC 2018 – nowym typem mogą być SUV-y!

Patrząc na rozmiary badanych przez Niemców opon trzeba przyznać jedno. Dobór jest naprawdę przemyślany i widać po nim wyraźnie, że ADAC uważnie obserwuje rynek oponiarski w Europie. Analizuje strukturę sprzedaży ogumienia, bada wszystkie trendy na rynku samochodów nowych, a w tym napływ nowych produktów. Dopiero na tej podstawie oraz uwzględniając badania z lat poprzednich podejmuje decyzję o wykorzystaniu danej wielkości opon podczas organizacji testu. Skąd aż tak wielopoziomowa analiza? Niemcy chcą, aby wyniki prowadzonych badań były maksymalnie przede wszystkim użyteczne dla kierowców.

Zmienność rozmiarów ogumienia badanych przez ADAC podczas testów sprawia, że przed publikacją corocznego raportu pojawiają się dywagacje dotyczące wielkości opon, które zostaną zbadane w aktualnym sezonie. Na jakie ogumienie padnie zatem w tym roku? Poszukując odpowiedzi na to pytanie, nie sposób nie zajrzeć do rankingu najpopularniejszych samochodów w Europie. A w kilku poprzednich latach absolutnym królem sprzedaży fabrycznie nowych pojazdów stały się modele ze zwiększonym prześwitem. Zdaniem instytutu JATO Dynamics tylko w zeszłym roku i tylko w rejonie EMEA ten segment rynku motoryzacyjnego zaliczył wzrost sprzedaży oszacowany na 19,2 proc.

Michelin Alpin 6, michelin, alpin, opony zimowe, zimówki, inter cars
Fot. Materiały prasowe Michelin

Na który rozmiar postawią Niemcy? Pomysłów jest kilka…

Oczywiście crossovery i SUV-y mogą poruszać się na oponach różnej wielkości. Jaki rozmiar jest jednak najpopularniejszy? W roku 2017 zdecydowanym liderem wyników sprzedaży np. dla marki Yokohama były opony o wielkości 225/65 R17. Ogumienie w tym rozmiarze jest na tyle duże, że dość szczelne wypełnienie nadkola współczesnego auta sportowo-rekreacyjnego, a jednocześnie ma na tyle wysoki profil, że oferuje pasażerom optymalny poziom tłumienia nierówności podczas jazdy. O popularności rozmiaru 225/65 R17 decyduje jeszcze jeden czynnik. Opony tej wielkości okazują się mieć w miarę rozsądną cenę – są dostępne od 270 – 280 złotych za sztukę.

Opony zimowe w rozmiarze 225/65 R17

Rozmiar 225/65 R17 nie jest jedynym z typów, które można obstawiać w kontekście testu opon zimowych ADAC 2018. Równie dobrze pracownicy niemieckiego automobilklubu mogą zdecydować się na ogumienie o wielkości 205/55 R17 czy 235/65 R17. Pojawienie się w niemieckim badaniu opon w rozmiarze 17 cali jest wielce prawdopodobne. Wielce prawdopodobne jest też to, że otrzymają one profil na poziomie 55 lub 65 mm. Czemu nie 45 mm? Po pierwsze dlatego, że rozmiary tego typu były w ostatnich pięciu latach testowane przez instytut ADAC. Po drugie zbiegają się z rynkowymi tendencjami – i producenci motoryzacyjni, i kierowcy zaczynają stawiać na wyższy profil. Czemu? Decyduje o tym w dużej mierze rosnąca przewaga crossoverów nad SUV-ami. Crossoverów, które muszą robić wrażenie terenowych, ale i sprawdzać się w mieście.

Test opon zimowych ADAC 2018 – podsumowanie

Niemiecki instytut ADAC działa niezwykle metodycznie nie tylko w kwestii badania, ale i układania modeli opon podlegających corocznemu badaniu. I choć ciężko ostatecznie rozstrzygnąć kwestię rozmiaru, który stanie się bohaterem głównym testu skierowanego do przyszłego sezonu, znana od lat metodyka daje podstawę do próby przewidzenia decyzji niemieckich inżynierów. Jaki zatem będzie werdykt? ADAC z całą pewnością pójdzie w kierunku najpopularniejszego segmentu samochodów nowych, czyli postawi na SUV-y i crossovery.

Zdjęcia: Materiały prasowe ADAC i Michelin

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!