Wielu kierowców bagatelizuje wybór płynu chłodniczego i zaopatruje się w najtańsze rozwiązania z supermarketów bez sprawdzenia ich parametrów oraz zapoznania się z opiniami na temat producenta. Taka strategia jest bardzo ryzykowna i może doprowadzić do uszkodzenia chłodnicy, a w rezultacie konieczności dokonywania remontu jednostki napędowej. Musisz bowiem wiedzieć, że dobry płyn chłodniczy to taki, który jest dopasowany do potrzeb konkretnego samochodu. Aby ułatwić Ci proces wyboru, przygotowaliśmy krótkie zestawienie najlepszych produktów, które wspomogą Twój silnik podczas wytężonej pracy w nawet najtrudniejszych warunkach. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Płyn chłodniczy – do czego właściwie służy?

Zanim przejdziemy do zaprezentowania Ci kilku ciekawych propozycji płynów do chłodnic, warto, abyśmy poświęcili kilka zdań roli tego środka w Twoim samochodzie. Kierowcy nie zawsze bowiem zdają sobie sprawę, jak ważne zadanie stoi przed płynem chłodniczym oraz jak poważne konsekwencje mogą pojawić się, gdy wymiana środka zostanie zaniedbana. 

Kontrola stanu technicznego układu chłodzącego jest oczywiście bardzo ważna, ale to jeszcze nie wszystko. Jeśli zależy Ci na dobrej pracy, silnika powinieneś również zwrócić uwagę na to, co przepływa przez Twój układ chłodniczy i zasila jego pracę

Do czego możesz użyć płynu chłodniczego?

Podstawowe zadania, jakie stoją przed płynem chłodzącym to:

  • transport energii cieplnej pomiędzy jednostką napędową a chłodnicą;
  • odprowadzanie nadmiaru energii, która została wytworzona podczas procesu spalania;
  • ochrona silnika przed niezwykle szkodliwymi zjawiskami, takimi jak: zamarzanie, wrzenie oraz kawitacja;
  • zabezpieczenie zarówno silnika, jak i chłodnicy przed powstawaniem na ich powierzchni korozji przyczyniającej się do skrócenia okresu żywotności;
  • znacznie zminimalizowanie ryzyka powstawania osadu w obrębie układu chłodniczego.

Biorąc pod uwagę to, za co odpowiada płyn chłodniczy, w Twojej głowie może pojawić się pytanie, dlaczego w takim razie nie wystarczy wlać do chłodnicy zwykłej wody? Wbrew pozorom tego typu pomysł nie jest czymś bardzo egzotycznym i wciąż można znaleźć mechaników starej daty, którzy podchodzą do niego z pewną dozą akceptacji. Biorąc jednak pod uwagę obecny stan wiedzy z zakresu motoryzacji oraz wiele badań przeprowadzonych w tym zakresie, należy jednoznacznie stwierdzić, że woda nie nadaje się jako płyn chłodniczy. Wynika to przede wszystkim z jej składu. 

Profesjonalny płyn chłodniczy składa się z wody w 50 proc., a całą resztę stanowią niezbędne do zachowania prawidłowej pracy chłodnicy dodatki, takie jak: glikol propylenowy/glikol etylenowy oraz składniki antykorozyjne. Bez nich płyn nie byłby skuteczny w ochronie chłodnicy, a jego działanie ograniczałoby się jedynie do chwilowego obniżenia temperatury panującej w pracującej jednostce napędowej. Nie o to jednak chodzi.

Płyn chłodniczy często bywa niedoceniony, ale jego rola w kontekście efektywnej pracy serca pojazdu jest nie do przecenienia. Z tego względu szukanie półśrodków oraz tanich alternatyw profesjonalnych preparatów w dłużej perspektywie nie ma najmniejszego sensu. Tylko stosowanie płynu z optymalnie skomponowanym składem przyniesie oczekiwane rezultaty – mówi ekspert Inter Cars.

Jak często wymieniać płyn chłodniczy?

Skoro wiesz już, za co odpowiada płyn do chłodnicy, przejdźmy do aspektów czysto eksploatacyjnych, czyli dotyczących częstotliwości wymiany środka. Dobry płyn chłodniczy zapewnia pracę na około 2 lata. Po tym czasie jego właściwości mogą osłabnąć, co oznacza brak odpowiedniej ochrony zarówno układu chłodzącego, jak i silnika. Wzrasta więc ryzyko pojawienia się korozji.

Istnieją jednak produkty, które charakteryzują się podwyższoną żywotnością. Jeśli zdecydujesz się na jeden z nich, wymiana powinna nastąpić po około 5 latach. Co ciekawe, dostępne dla kierowców są również rozwiązania wykonane w technologii POAT, które mogą pracować nawet przez 7 lat. Musisz mieć jednak świadomość, że tego typu płyny są droższe i kierowcy rzadko się na nie decydują. 

Oprócz całkowitej wymiany płynu chłodniczego czasami konieczne jest jedynie uzupełnienie jego poziomu w zbiorniku. Powinieneś to zrobić przede wszystkim w przypadku, gdy zauważyłeś znaczny ubytek cieczy, co doprowadziło do odsłonięcia rurek rdzenia chłodnicy. Ten element powinien być całkowicie zasłonięty przez płyn. Możesz dolać płyn do rozgrzanej chłodnicy, ale tylko wtedy, gdy potrzebna jest niewielka ilość cieczy. W sytuacji, gdy ubytek jest większy, konieczne będzie wprowadzenie silnika na wolne obroty oraz powolne uzupełnianie poziomu zbiornika. Dzięki temu stary płyn wymiesza się z nowym, co od razu pozytywnie wpłynie na pracę układu chłodniczego.

Czytaj także: Wymiana płynu chłodniczego – 5 prostych kroków!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płynu?

Na rynku znajdziesz wiele płynów chłodniczych, które kuszą etykietą, zapewnieniami producentów oraz ceną. Skąd jednak wiedzieć, które rozwiązanie będzie najlepsze? Poniżej znajdziesz spis kilku czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas zakupu środka do ochrony układu chłodzącego oraz silnika.

Ilość koncentratu

Jeśli interesujący Cię produkt zawiera mniej niż 30 proc. koncentratu chłodniczego to znak, że możesz mieć do czynienia z dużym ryzykiem zamarznięcia całego układu, gdy temperatury na zewnątrz będą niskie. Niewielka ilość koncentratu wpływa też negatywnie na właściwości zabezpieczające silnik i chłodnicę przed powstawaniem korozji.

Budowa układu chłodniczego

Niektóre płyny mogą być stosowane z elementami aluminiowymi, a inne nie. W przypadku, gdy pominiesz tę kwestię, możesz spotkać się z szybko postępującym procesem korozyjnym. Najlepszy płyn chłodniczy to taki, który jest uniwersalny i może być stosowany w różnego rodzaju układach.

Kolor

Wielu producentów, chcąc wyróżnić się wśród konkurencji, tworzy płyny w różnych kolorach. Musisz wiedzieć, że nie zawsze odmienna barwa oznacza inne właściwości. Z tego względu bardzo ważne jest czytanie etykiet oraz zapoznawanie się z zaleceniami danego producenta dotyczącymi eksploatacji jego płynu. Nie kieruj się też względami czysto estetycznymi, ponieważ to droga donikąd. Tylko twarde fakty powinny zachęcić lub odwieść Cię od zakupu danego produktu.

Temperatura zamarzania

Zima w naszym klimacie to ciężki czas dla wszystkich samochodów. Ujemne temperatury negatywnie wpływają na podzespoły. Z tego względu należy chronić pojazdy poprzez odpowiednie środki chemiczne. Podczas zakupu płynu chłodniczego zwróć więc uwagę na jego temperaturę zamarzania. Jeśli dotychczas korzystałeś ze środka letniego, razem z nadejściem zimy powinieneś zaopatrzyć się w rozwiązanie przystosowane do pracy w warunkach termicznych, sięgających nawet -35 st. C. Co jednak zrobić, gdy letni płyn jeszcze się nie zużył, a potrzebny jest już produkt zimowy? W takiej sytuacji możesz wymieszać oba środki. Pamiętaj jednak, aby mieszać się sobą ciecze w tych samych kolorach oraz o podobnych parametrach. 

Temperatura wrzenia

Temperatura zamarzania jest bardzo istotna, ale nie należy zapominać również o momencie, w którym płyn zaczyna wrzeć. Silnik Twojego samochodu pracuje w wysokich temperaturach sięgających do 120 st. C, a więc płyn powinien być przygotowany na takie warunki. Przed zakupem sprawdź, czy dane rozwiązanie jest w stanie funkcjonować w podwyższonych temperaturach. 

Najlepszy płyn chłodniczy – jaki wybrać?

Czas przejść do naszego zestawienia 5 produktów, na które warto zwrócić uwagę w 2023 roku. Dzięki niemu z pewnością wybierzesz najlepszy płyn chłodniczy, który zapewni bezpieczną pracę dla Twojego silnika i chłodnicy.

  1. Płyn do chłodnic (typu G11) THERMOTEC COOLANTS KTT G11 5L RTU
  2. Płyn chłodzący typu G11 CASTROL Radicool Premix
  3. Płyn do chłodnic LIQUI MOLY LIM8851
  4. Płyn chłodzący typu G12+ PRESTONE
  5. Płyn do chłodnicy MOTUL G13 A-C G13 -37C 1L

Wszystkie proponowane przez nas rozwiązania charakteryzują się przede wszystkim wykonaniem z dobrej jakości składników oraz przygotowaniem do pracy w skrajnych temperaturach. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że dane rozwiązanie nie będzie odpowiednio chronić jednostki napędowej oraz układu chłodniczego przed wszystkimi zagrożeniami, jakie na nie czekają

Zadbaliśmy również, aby nasze propozycje pochodziły od znanych i cenionych producentów, którzy od lat dostarczają swoim kierowcom na całym świecie chemię motoryzacyjną wspierającą pracę pojazdów. Jeśli interesuje Cię najlepszy płyn chłodniczy, to skorzystaj z jednego z podanych przez nas produktów. Jego jakość z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy.

Czytaj także: Jak odpowietrzyć układ chłodzenia w samochodzie? Objawy zapowietrzonego układu

Dobry płyn chłodniczy? Zajrzyj do Inter Cars

Znalezienie sklepu dysponującego szeroką ofertą płynów chłodniczych przeznaczonych do pojazdów o zróżnicowanych potrzebach nie jest łatwe. Na szczęście istnieje Inter Cars, gdzie zaopatrzysz się w wyspecjalizowane rozwiązanie, które pozwoli Ci odpowiednio zabezpieczyć pojazd przed negatywnymi czynnikami pojawiającymi się podczas jazdy. 

Współpracujemy tylko z zaufanymi dostawcami, którzy są w stanie zagwarantować nam dostęp do produktów charakteryzujących się wysoką jakością bez względu, czy chodzi o płyny chłodnicze, części zamienne lub akcesoria motoryzacyjne. Do kwestii bezpieczeństwa i komfortu naszych klientów podchodzimy bardzo poważnie, dlatego nie uznajemy w tej materii żadnych kompromisów. Odwiedź już dzisiaj nasz sklep i przekonaj się, jak wiele dla Ciebie przygotowaliśmy. Wybierz płyn chłodniczy oraz zadbaj o stan techniczny swojego samochodu. To łatwiejsze niż myślisz!

Najlepszy płyn chłodniczy – wiesz, co wybrać

Jak widzisz, płyn do chłodnicy to produkt, którego z całą pewnością nie należy bagatelizować. Jego rola w prawidłowej pracy silnika oraz układu chłodzącego jest nie do przecenienia, a inwestowanie w niepewne rozwiązania od mało znanych marek może doprowadzić do poważnej usterki w obrębie Twojego silnika. Jeśli zależy Ci na długiej żywotności najważniejszych podzespołów pojazdu oraz maksymalnym komforcie i bezpieczeństwie jazdy, wybieraj płyn zgodnie z jego przeznaczeniem. Zwróć uwagę na najważniejsze parametry, takie jak: temperatura zamarzania, wrzenia oraz kolor. Sprawdź też, czy dane rozwiązanie może pracować z materiałami, z jakich zbudowany jest Twój układ chłodniczy.

Nie szukaj płynu w niesprawdzonych sklepach i odwiedź już dzisiaj Inter Cars. Znajdziesz u nas szeroki wybór wyspecjalizowanych środków przeznaczonych do ochrony chłodnic, silników oraz innych podzespołów Twojego pojazdu. Oprócz tego mamy dla Ciebie również części zamienne oraz akcesoria motoryzacyjne. Sprawdź naszą ofertę i wybierz coś dla siebie.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Płyn do chłodnicy jest bardzo ważny w kontekście prawidłowej pracy silnika. Odpowiada za transport ciepła pomiędzy jednostką napędową a chłodnicą, chroni przed powstawaniem korozji, wrzeniem, zamarzaniem oraz minimalizuje ryzyko powstawania na powierzchni układu chłodniczego osadu. Jego rola jest więc bardzo ważna, jeśli chodzi o długą żywotność najważniejszych części pojazdu.

Zanim kupisz konkretny płyn, zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na jego etykiecie. Zwróć szczególną uwagę na ilość koncentratu, przeznaczenie danego środka, kolor, temperaturę zamarzania i wrzenia. Dobieraj rozwiązanie zgodnie z potrzebami pojazdu, jakim się poruszasz. Tylko wtedy będziesz mieć pewność uzyskania najlepszych efektów.

Standardowe produkty wymagają wymiany co dwa lata, ale na rynku znajdziesz również płyny wykonane w technologiach, które pozwalają na wymianę po 5, a nawet 7 latach. Musisz jednak być przygotowany na wyższą cenę takich rozwiązań.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!