Podczas przygotowywania badania opon letnich na rok 2018 niemiecki automobilklub skupił się przede wszystkim na dwóch rozmiarach. Pierwszym jest 205/55 R16, a drugim 175/65 R14. Jaki ogólne wnioski płyną z testu? Podczas prób przygotowanych przez ADAC bardzo dobrze radziły sobie nie tylko opony samochodowe segmentu premium. Wyśmienicie wypadły też produkty z klasy średniej. Zobaczcie które modele opon w sposób szczególny poleca niemiecki instytut.

Zestawienie opon publikowane przez ADAC przed każdym z sezonów jest jednym z ważniejszych wyznaczników dla klientów, którzy pojawią się na rynku oponiarskim. Skąd tak ważna rola przypisana niemieckiemu automobilkubowi? Przede wszystkim ogumienie jest badanie w naturalnych warunkach drogowych na podstawie kilku skrupulatnie przygotowanych prób. Poza tym w testach pojawiają się zróżnicowane modele – i rynkowe nowości, i opony znane już ze sklepów motoryzacyjnych, a prowadzeniu badań przyświeca idea niezależności. ADAC każdego roku anonimowo kupuje około 2 tysięcy opon. To m.in. na podstawie tej próby później dokonywane są badania.

opony letnie ranking, test adac, test adac 2018, ranking adac, ranking adac, adac 2018, 205/55 r16
Fot. Materiały ADAC

W rozmiarze 205/55 R16 notę dobrą uzyskało sześć modeli ogumienia. Przy czym najlepiej poradziła sobie opona Michelin Primacy 3 – otrzymała najniższą notę na poziomie 2,1. Niemcy szczególnie dobrze ocenili jej żywotność. W tej kwestii uzyskała bezkonkurencyjny wynik – pobiła wszystkich rywali z zestawienia! Poza tym francuskie ogumienie zdaniem ADAC charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zużycia paliwa oraz bardzo dobrym zachowaniem na suchej nawierzchni. Wysoka ocena modelu Michelin wynika z działania prostego czynnika – ogumienie oferuje możliwie najbardziej zrównoważone noty we wszystkich poszczególnych kategoriach podlegających ocenie.

Michelin Primacy 4 – pełna oferta

Opony letnie segmentu premium czy klasy ekonomicznej?

Na miejscu drugim z notą na poziomie 2,3 na metę dotarły trzy modele opon. Mowa o Bridgestone Turanzie T001 Evo, Continentalu PremiumContact 5 oraz Firestone Roadhawk. Japońska opona podczas badania przeprowadzonego przez Niemców wyróżniła się przede wszystkim za sprawą świetnego zachowania zarówno na mokrym, jak i suchym asfalcie, a do tego może się pochwalić obniżonym wskaźnikiem zużycia paliwa. Continantal dobrze radzi sobie praktycznie w każdej kategorii. Do tego jest szczególnie nastawiony na obniżone spalanie, a w tym mniejszą emisję szkodliwych związków do atmosfery.

Co z Firestone? Choć opona pochodzi z klasy średniej, inżynierowie dopracowali w niej przede wszystkim zachowanie na suchej nawierzchni oraz opory toczenia. Roadhawk bardzo dobrze poradził sobie też w kwestii jazdy na mokrym asfalcie oraz nie odstaje od konkurencji m.in. za sprawą wskaźnika żywotności. Zaraz za podium z wynikiem na poziomie 2,4 pojawiły się opony Hankook Ventus Prime3 oraz Semperit Speed-Life 2. Hankook zdecydowanie najlepiej czuje się na suchym asfalcie. Gdy nawierzchnia staje się mokra, oferuje podobny poziom przyczepności co Michelin Primacy 3. Semperit w zamian sprawdza się szczególnie dobrze na mokrym asfalcie, a ponadto pozwala na obniżenie apetytu silnika.

Hankook Ventus Prime3 – pełna oferta

Na notę zadowalającą w teście przeprowadzonym przez ADAC dla rozmiaru 205/55 R16 liczyć mogą takie modele ogumienia jak Esca+Tecar Spirit 5HP, Kumho Ecsta HS51, Pirelli Cinturato P7 Blue, Fulda Ecocontrol HP, Giti Premium H1, Goodyear EfficientGrip Performance, Nexen N’blue HD Plus czy Cooper Zeon CS8. Zestawienie z oceną wystarczająca zamyka Infinity Ecosis i Vredestein Sportrac 5. Choć dalsze pozycje w zestawieniu wyników badania ADAC brzmią mało prestiżowo, nawet słabszym modelom nie brakuj często naprawdę imponujących wyników.

Opony letnie – badanie ADAC 2018

Dobrym przykładem opony, która choć według oceny ogólnej zamyka listę przygotowaną przez niemiecki automobilklub, mimo wszystko może się pochwalić dobrymi wynikami w poszczególnych kategoriach, jest Vredestein Sportrac 5. To jeden z najbardziej trwałych typów ogumienia w zestawieniu, do tego charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa i dobrą przyczepnością na suchym asfalcie. W tych trzech parametrach bardzo dobrze spisało się też Pirelli Cinturato P7 Blue oraz Goodyear EfficientGrip Performance.

opony letnie ranking, test adac, test adac 2018, ranking adac, ranking adac, adac 2018, 175/65 r14
Fot. Materiały ADAC

Nieco gorzej ocenione zostały modele opon letnich w rozmiarze 175/65 R14. W ich przypadku tylko dwóch producentów może się pochwalić notą dobrą. Zwycięzcą zestawienia okazał się Falken Sincera SN832 Ecorun. Opona uzyskała ogólną notę na poziomie 2,3. Na nią składa się m.in. bardzo dobry wynik osiągnięty za trakcję na suchej nawierzchni oraz stosunkowo niski wskaźnik przyznany w kategorii wpływu oporów toczenia na wyniki spalania silnika. Numerem dwa na tej liście jest Semperit  Comfort-Life 2. W jego przypadku ogólna nota wynosi 2,4, a składa się na nią dobre zachowanie na mokrej nawierzchni i niskie opory toczenia.

Semperit  Comfort-Life 2 – pełna oferta

Zadowalająco ocenionych zostało aż 11 modeli opon. Wśród nich pojawiły się produkty takich firm jak Dunlop, Kleber, Vredestein, Apollo, Pirelli, Continental, GoodYear, Fulda czy Firestone. Na samym końcu zestawienia z notą wystarczające pojawia się ogumienie Sava Perfecta. Choć opona dobrze radzi sobie podczas jazdy na suchym asfalcie, zdecydowanie najgorzej wypadła podczas próby na mokrej nawierzchni. Osiągnęła też jeden z wyższych wyników w klasie w kwestii hałasów toczenia oraz nie może się pochwalić niską trwałością.

Opony letnie – ranking ADAC jedynym kryterium wyboru?

Specjaliści ADAC w podsumowaniu swoich wyników podają, że podczas zakupu kompletu nowych opon poza wysoką pozycją w rankingu, kierowca powinien się sugerować też swoimi potrzebami eksploatacyjnymi. Dla przykładu osoba, która jeździ dużo, powinna poszukiwać szczególnie trwałego ogumienia. Zwłaszcza że rozbieżności bywają naprawdę potężne. Dla przykładu w rozmiarze 205/55 R16 różnica w możliwym do pokonania przebiegu między modelem najlepszym a najgorszym to aż 25 tysięcy kilometrów! Michelin więcej niż zdublował Infinity. Bardzo duże rozbieżności dotyczą też kwestii hamowania. W przypadku rozmiaru 175/65 R14 opona Continentala znajdująca się w środku stawki zatrzyma pojazd na mokrej nawierzchni aż o 10 metrów wcześniej niż Sava. To długość prawie dwóch Mercedesów klasy S!

Ranking opon letnich przygotowany przez ADAC w roku 2018 powinien pomóc kierowcom w zakupie nowego kompletu ogumienia. Po pierwsze dlatego, że skupia się w szczególności na niezwykle popularnym rozmiarze na rynku – 205/55 R16. Po drugie sprawia wrażenie miarodajnego i wszechstronnego. Po trzecie z góry nie faworyzuje drogich produktów segmentu premium. I wreszcie po czwarte wyszczególnia parametry w kilku kategoriach osiągane przez modele opon, dzięki czemu na ich podstawie kierowca może dobrać idealny produkt do swoich wymagań i potrzeb.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!