Wielu kierowców samochodów nie ma wiedzy o częściach, które składają się na użytkowany pojazd. Kołpaki i felgi – czym są te elementy? Wielu nadal ma problem z rozróżnieniem tych części. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat kołpaków oraz felg. Jakie są ich rodzaje? Jak wybrać najlepsze części? Co na temat kołpaków oraz felg sądzi ekspert Inter Cars? Odpowiedzi na te oraz inne nurtujące Cię pytania znajdziesz w naszym poradniku!

Samochód, w którym pozostawiono na kołach wyłącznie stalowe felgi, bardzo często sprawia wrażenie niekompletnego. Wówczas spadają szczególnie jego walory estetyczne. W związku z tym wielu kierowców decyduje się na różnorodne kołpaki. Dzięki nim możesz jednak nie tylko poprawić wygląd swojego samochodu, ale również zapewnić mu dodatkową ochronę. Niewielu kierowców wie, że kołpaki pełnią też funkcję użytkową. To właśnie one mogą skutecznie zabezpieczyć felgi i zaciski hamulcowe! Ale zacznijmy od początku…

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

Czym się różnią kołpaki od felg?
Jakie są rodzaje i rozmiary kołpaków? 
Kołpaki: jak je założyć?
Jak zadbać o kołpaki oraz felgi?
W jaki sposób zdjąć kołpaki?

Felga samochodowa – definicja, rodzaje, budowa

Jeśli chcesz wiedzieć, co różni kołpaki i felgi, warto zagłębić się w szczegóły tych elementów. Felga to metalowa część koła, na którą nakładana jest opona. Ten walcowaty element podwozia najczęściej wykonany jest z wytrzymałej stali, bądź aluminium. Zadaniem felgi jest przenoszenie siły z piasty na oponę. Ma ona również chronić oponę przed obtarciami oraz chłodzić układ hamulcowy poprzez odpowiednią cyrkulację powietrza. 

Wygląd

Felgi aluminiowe występują w wielu różnych modelach – z rantem, ze szprychami, wieloramienne Dodatkowo można wybrać ich wykończenie. Znajdziemy kolorowe felgi czy takie z chromowanym, połyskującym lub matowym wykończeniem. Tak duży wybór dodać samochodowi stylu i odróżnić go od innych. W przypadku felg stalowych możliwości są ograniczone.

Parametry felgi samochodowej 

Felga spełnia w samochodzie bardzo ważne funkcje. Aby jednak tak było, musi być dobrana odpowiednio do opony. W przypadku wyboru felg najważniejsze są 4 parametry:

  • rozmiar felgi – jest to średnica i szerokość. Obie wyrażone są w calach. W przypadku aut osobowych dostępne są elementy o średnicy od 13 do nawet 23 cali; 
  • rozstaw i liczba śrub – liczba ta informuje, ile śrub potrzeba do zamontowania koła na piaście. Zazwyczaj jest to od 4 do 6. Istotna jest także średnica okręgu, na którym umieszczone są otwory montażowe. Wartość ta wyrażona jest w milimetrach;
  • głębokość osadzenia koła na piaście – jest to tzw. ET. Parametr informuje, jaka jest odległość felgi od płaszczyzny montażowej. Wartość wyraża się w milimetrach. Jeśli jest dodatnia, oznacza to, że felga będzie się chować do nadkola. Z kolei wartość ujemna informuje, że będzie z niego wystawać;
  • średnica otworu centralnego – ten parametr jest powiązany ze średnicą piasty lub kołnierza, na którym montuje się koło. Jeżeli będzie za mały, wówczas nie będzie możliwości zamontowania koła. 

Oznaczenia felg – jak je odczytywać? 

Dopasowanie konkretnej felgi do samochodu to zadanie, które wymaga znajomości konkretnych parametrów. W momencie wyboru zwróć również uwagę na oznaczenia przekroju felgi oraz profilu kołnierza. 

Co oznacza zapis 8Jx16HET40 5×100 57? Rozłóżmy go na czynniki pierwsze:

  • 8 – szerokość felgi w calach;
  • J – oznacza, że to produkt do auta osobowego; 
  • 16 – średnica felgi podana w calach;
  • H – wygarbienie po wewnętrznej stronie felgi; 
  • ET40 – głębokość osadzenia podana w milimetrach; 
  • 5×100 – liczba i rozstaw śrub; 
  • 57 – średnica otworu centralnego podana w milimetrach. 

Sprawdź również: Dystanse do felg – 5 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć.

Kołpak samochodowy – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Kołpaki a felgi – tu zawsze jest dylemat. Ten drugi element już znasz. Pora zająć się kołpakiem. Jest to osłona do felgi stalowej. Jego zadaniem jest poprawa wyglądu samochodu. Jest to rozwiązanie stosowane zazwyczaj w autach używanych, które mają kilkanaście lat. Widoczna korozja na felgach stalowych nie wpływa korzystnie na estetykę pojazdu. Kołpak to rozwiązanie, dzięki któremu można w łatwy sposób zatuszować problem. Dzięki nim możesz również zwiększyć ochronę felgi oraz zacisków hamulcowych

kołpaki a felgi, samochód, koło, opona

Jak założyć kołpaki? 

To zagadnienie, które z pewnością zainteresuje wielu kierowców. Bardzo często przy drodze można zauważyć leżące kołpaki. Jest to jedna z obaw przed zakupem tego elementu. Musisz jednak wiedzieć, że dobrze zamontowane części nie niosą ze sobą ryzyka ich zgubienia podczas jazdy. Zatem: Jak założyć kołpaki? 

Zakładanie kołpaków krok po kroku

Przed rozpoczęciem pracy dokładnie oczyść felgę. Po zamontowaniu kołpaka dostęp do niej będzie utrudniony, dlatego nie pomijaj tego etapu. Kolejna część pracy zależy od tego, jaki rodzaj elementu wybrałeś. Najpopularniejszym rozwiązaniem są kołpaki uniwersalne. Są one odpowiednie do każdego pojazdu, ponieważ wyposażono je w metalowy pręt, który dostosowuje się do budowy felgi. Dzięki niemu kołpak będzie stabilnie przylegał do koła.

Jak poznać, że wszystko przebiegło poprawnie? Po dopasowaniu drutu wystarczy delikatnie docisnąć kołpak. Powinieneś usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. Zwróć również uwagę na wentyl od kół. Powinien się on znajdować w miejscu, w którym przewidział go producent kołpaków.

kołpaki a felgi, mężczyzna czyszczący felgi, opona

Na rynku znajdziesz też kołpaki na śruby mocujące. Są to elementy, które charakteryzują się dużą wytrzymałością. Jest zatem praktycznie niemożliwe, aby zgubić je w trakcie jazdy. Przed zakupem sprawdź dokładnie rozstaw oraz liczbę śrub na feldze. Informacje te są wybite na jej powierzchni. Jeśli okaże się, że dane są wytarte, wówczas sprawdź instrukcję dołączoną do pojazdu.

Jak zdjąć kołpaki? 

Warto również wiedzieć, jak zdjąć kołpaki. To prostsze niż niejedna krzyżówka! Kołpaki na koła, które mocuje się na śruby, zdejmuje się niezwykle łatwo. Wystarczy odkręcić wszystkie mocowania. W przypadku elementów uniwersalnych sprawdź, czy usunąłeś zabezpieczenia np. te w postaci opasek zaciskowych. Aby zdjąć kołpak, wystarczy złapać go za powierzchnię i pociągnąć do siebie. Musisz być jednak bardzo ostrożny. Kołpak zazwyczaj jest delikatny i możesz go połamać. 

Kołpaki a felgi – co wybrać? 

Obecnie kołpaki samochodowe prezentują się równie dobrze, co alufelgi. Możesz znaleźć wiele różnych kolorów czy wzorów. Oprócz tego chronią one felgi i zaciski hamulcowe. Jest to tanie oraz proste w montażu rozwiązanie do Twojego samochodu. 

Felgi aluminiowe charakteryzuje przede wszystkim duża wytrzymałość, solidne wykonanie oraz doskonały wygląd. Warto również wspomnieć, że ten element wpływa pozytywnie na wentylację hamulców. Alufelgi to jednak droższa inwestycja. Zazwyczaj cena tego elementu jest kilkukrotnie wyższa niż kołpaków.

kołpaki a felgi, opona

Alufelgi a kołpaki? Wielu kierowców zastanawia się, na które rozwiązanie postawić. Odpowiedź nie jest prosta i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim warto wybrać na podstawie swoich preferencji, potrzeb oraz możliwości budżetowych. Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujesz, najlepsze produkty znajdziesz w Inter Cars!

Kołpaki a felgi samochodu – najlepsza krzyżówka!

Kołpaki na koła oraz felgi samochodu są elementami, które mają nie tylko poprawić wygląd pojazdu, ale również sprawić, by podróż była bezpieczna. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów w trakcie jazdy, podczas zakupów zwróć uwagę na jakość wykonania czy renomę producenta. Dzięki temu kołpak lub felga będą prezentować się elegancko. Ochronią Twój samochodów i posłużą Ci wiele lat. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych produktów, które warto wziąć pod uwagę. 

baner mamy części do Twojego samochodu

Kołpak koła Mammooth MMT A112 2045 15″

Jest to na atrakcyjne połączenie ceny z wytrzymałością. Budżetowe rozwiązanie, które będzie pasować do wielu modeli samochodów. Mammooth to firma, która dostarcza na rynek motoryzacyjny innowacyjne rozwiązania. Te 15-calowe kołpaki są produktem, który z pewnością zainteresuje sporą liczbę kierowców.

Felga koła aluminiowa 17″ Itwheels ITW5552404

Ten model wyróżnia doskonała równowaga między doskonałym kształtem i niepowtarzalnym designem. Włoska firma od lat dostarcza na rynek felgi aluminiowe do samochodów osobowych. Produkt charakteryzuje duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu doskonale sprawdzi się na polskich drogach. Liczba i rozstaw otworów wynosi 5 x 108. Średnica otworu centralnego to 74,1 mm, z kolei osadzenie ET – 45 mm. 

Kołpak koła Jawoplast MMT A112 2042 13″

Produkt Jawoplast również pochodzi z oferty producenta Mammmooth. Doskonale prezentujące się kołpaki w rozmiarze 13 cali będą pasowały do wielu pojazdów. Model wykonany jest z plastiku, jednak producent zapewnił odpowiednią wytrzymałość na uderzenia oraz zarysowania. Dzięki temu nie musisz się martwić o żywotność kołpaków. W zestawie znajdziesz 4 sztuki. 

Felga Aluminiowa 17″ Mak Dresden 5×112

Mak to włoski producent, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku motoryzacyjnym. Współpraca ze znanymi projektantami przyniosła efekt w postaci tego modelu. Felgę możesz zamontować w samochodach marki BMW, Audi, Skoda, Opel, Volvo, Toyota i wielu innych. 

Prezentowane produkty oraz wiele innych znajdziesz w ofercie Inter Cars. Sprawdź nasz pełny asortyment i wybierz dla siebie najlepsze kołpaki oraz felgi!

Kołpaki a felgi – elementy Twojego samochodu okiem eksperta

Naprawdę u wielu kierowców dominuje myślenie, że kołpaki są stworzone tylko po to, aby zakryć fatalne wykonanie stalowej felgi. W niektórych przypadkach naprawdę tak może być, ciężko z tym polemizować. Musisz jednak pamiętać, że obecnie dostęp do różnego rodzaju rozmiarów, wzorów czy kolorów kołpaków, sprawia, że jest to dobry sposób na stworzenie niepowtarzalnego wyglądu swojego auta. Srebrne, grafitowe, czarne, zielone czy czerwone. Wyraźnie widać nowe trendy w motoryzacji. Obecnie auto ma być nie tylko sprawne, bezpieczne, ale ma się również podobać wizualnie, musi być zadbane. Kołpaki, jak i inne akcesoria samochodowe to sposób, by sprawić, by pojazd był oryginalny. tłumaczy ekspert Inter Cars. 

kołpaki a felgi, kolorowe, opona

Jak dbać o kołpaki?

Warto dbać o kołpaki. Gruntowne oczyszczanie plastikowych dodatków pozwoli Ci utrzymać je w dobrej kondycji przez długi czas. Kurz, błoto, małe kamienie czy piasek mogą prowadzić do powstawania ubytków. Delikatna powierzchnia jest podatna na zarysowania. W związku z tym od czasu do czasu przeprowadź przegląd i konserwację kołpaków. Pamiętaj przy tym, by korzystać wyłącznie z kosmetyków do pielęgnacji. Dzięki temu nie tylko wyczyścisz elementy, ale dodatkowo je zabezpieczysz. 

W ofercie Inter Cars znajdziesz nie tylko felgi oraz kołpaki do swojego samochodu, ale również specjalne środki czyszczące. Dzięki nim elementy będą lśniły, ale również zostaną zabezpieczone przed zarysowaniem. Preparaty dostępne w naszym sklepie są wzbogacone o dodatkowe składniki, które chronią części przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Regularnie nanoszone środki czyszczące to gwarancja zawsze świeżego wyglądu kołpaków czy felg. Sprawdź naszą pełną ofertę i przekonaj się sam!

Wybierz swój produkt:

FAQ

Czym są felgi, a czym kołpaki? 

Felga to metalowa część koła, na którą nakładana jest opona. Kołpak to plastikowa osłona do felgi stalowej. 

Jak wybrać odpowiednią felgę?

Podczas wyboru zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonany produkt, ale również na parametry takie, jak rozmiar, liczba i rozstaw śrub, głębokość osadzenia w piaście czy średnica otworu centralnego.

Jak założyć kołpak? 

W przypadku kołpaków uniwersalnych stabilnie przymocuj element przy pomocy metalowego pręta. Następnie dociśnij część, aż usłyszysz delikatne kliknięcie. Kołpaki ze śrubami mocującymi wystarczy dokręcić do felgi. 

Kołpaki a felgi – co wybrać?

Decyzja zależy od Twoich indywidualnych preferencji, potrzeb i budżetu. Kołpaki to tańsze rozwiązanie, jednak nie będą się prezentować tak elegancko. Nie są również tak trwałe. Alufelgi to spory wydatek. Masz jednak gwarancję wytrzymałości na uszkodzenia i niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!