Jeśli uważasz, że nie da się czerpać przyjemności z jazdy małym motocyklem, to zdecydowanie nie siedziałeś za sterami Hondy CBR 125R. Jest to niewielki pojazd, który potrafi zaskoczyć nie tylko dynamiką, ale również wyglądem. Świetnie sprawdzi się jako pierwszy motocykl. Czym się wyróżnia Honda CBR 125R? Jakie są jej typowe usterki? Czy jest droga w eksploatacji? Odpowiedzi na te oraz inne nurtujące Cię pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Miłośnicy i pasjonaci szybkości na drodze bardzo często decydują się na zakup motocykla sportowego. To zdecydowanie najbardziej ekscytujące pojazdy, dzięki którym możesz poczuć się jak po zastrzyku adrenaliny. Czy pojemność silnika 125 cm3 jest w stanie to zapewnić? Owszem, musisz jednak wybrać odpowiednią markę oraz model. Jednym z motocykli, który spełnia Twoje wymagania, jest Honda CBR 125R. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  1. Kiedy pojawiła się na rynku Honda CBR 125R?
  2. Jakie są jej dane techniczne?
  3. Czy łatwo o części zamienne do tego modelu? 
  4. Czy warto kupić Hondę CBR 125R? 

Motocykle Honda – początki

Honda CBR jest to seria sportowych motocykli produkowana przez japońskiego producenta. Marka przeciętnym osobom kojarzy się przede wszystkim z samochodami, jednak zanim Soichiro Honda rozpoczął tworzenie aut, zajmował się właśnie jednośladami. Produkował je od 1949 roku. Pierwszym motocyklem, który pojawił się z logiem Hondy, był Dream D o pojemności silnika 98 cm3

Krótka historia modelu CBR 125R

Początki modelu CBR sięgają 1983 roku. Wówczas powstał pierwszy pojazd z tej serii, a konkretnie CBR 400F NC17. Był to sportowy motocykl z czterosuwową jednostką napędową z czterema zaworami na cylinder. W kolejnych latach Honda starała się udoskonalić ten model, co poskutkowało pojawieniem się kolejnych wersji: CBR400R NC23, CBR400RR NC23 i CBR400RR NC29. W tej samej serii ukazał się również model CBR 900RR. Był to motocykl, który miał pobić wszelkie możliwe rekordy. Pojemność jednostki napędowej wynosiła 893 cm3, przy czym pojazd ważył zaledwie 185 kilogramów. 

Japoński producent nie poprzestał na laurach. W jego planach była również produkcja motocykla o mniejszej mocy, który poszerzyłby gamę dostępnych modeli z serii CBR. Na początku 2003 roku z taśm produkcyjnych zjeżdżały ostatnie egzemplarze NSR 125. Ten model miał dwusuwowy silnik, który powodował większe zanieczyszczenie środowiska. Honda chciała przyczynić się do poprawy jakości powietrza. W związku z tym japońscy konstruktorzy szukali rozwiązań technologicznych np. trójdrożne katalizatory czy czujniki tlenu, które pozwoliłyby spełnić wymagania ówczesnej normy Euro 3. Wszystkie pomysły zlały się w jednym modelu. W ten sposób powstała Honda CBR 125R. 2004 to rok, w którym z taśm produkcyjnych zjechały pierwsze egzemplarze. 

Honda CBR 125R – dane techniczne

Motocykle sportowe kojarzone są głównie z ogromną mocą i wydajnymi jednostkami napędowymi. Pojemność silników niejednokrotnie przekracza 1000 cm3. Znakiem rozpoznawczym motocykli sportowych są nie tylko pojemne oraz mocne jednostki napędowe, ale również ułożenie ciała kierowcy. Mało komfortowa pozycja, w której motocyklista musi pochylić się do przodu, gwarantuje niższy opór aerodynamiczny, a więc i lepsze przyspieszenie. 

Czy zatem Honda CBR 125R jest to motocykl sportowy? Mniejszy silnik o pojemności 125 cm3 to nie jest potwór, który pozwala na rozwinięcie dużych prędkości. Może się wydawać, że ten model cierpi na brak mocy. Musisz jednak pamiętać, że cechy charakterystyczne motocykli sportowych nie ograniczają się jedynie do wysokich prędkości. Liczą się również walory jezdne. Chodzi o przystosowanie do jazdy w zakrętach czy efektywne hamowanie. Większe i szersze opony z niewielkim bieżnikiem gwarantują lepszą przyczepność. Mimo tego, że Honda CBR 125R nie może pochwalić się wybitnymi osiągami, jest to motocykl sportowy, na który z pewnością warto zwrócić uwagę. Czym się wyróżnia ten model? Oto najważniejsze dane techniczne Hondy CBR 125R.

Honda CBR 125R – wygląd

Handlarze powtarzają, że „klient kupuje oczami” i jest to najczęściej prawda. Brzydkie modele z pewnością nie przyciągają wzroku kupującego. Zanim więc przejdziemy do konkretnych specyfikacji tego modelu, warto przyjrzeć się temu, jak prezentuje się Honda CBR 125R. Dane techniczne są ważne, jednak najpierw omówimy aspekty wizualne. 

Gdy w 2004 roku na rynku pojawiła się Honda CBR 125R, był to kolejny jednoślad, który miał dać najmłodszym możliwość posmakowania sportowej jazdy. Pierwsza generacja CBR miała wszystko, czego było potrzeba i z pewnością sprostała oczekiwaniom dosyć wymagających klientów. Wygląd modelu miał nawiązywać do najpopularniejszej Hondy z segmentu Super Sport, czyli CBR 600 F4i. Model miał kanciaste reflektory, który nazywane są często „cat’s eyes”, ostrą linię nadwozia i również wysoko zadarty tył. 

Honda CBR 125R – wygląd

Ten wygląd utrzymał się do 2011 roku, kiedy producent postanowił odmienić nieco CBR-kę. Wówczas zdecydowano się złagodzić linię jednośladu, nadać mu bardziej sportowe kształty. Miał nawiązywać do sportowego „turystyka”. Japoński producent umożliwił również zakup modelu w specjalnych wariantach kolorystycznych.

Jeśli chodzi o wrażenia po zajęciu miejsca za sterami, to w przypadku CBR-ki wszystko zostało zrobione poprawnie. Z łatwością znajdziesz potrzebne przełączniki. Przed oczami masz najistotniejsze zegary, w tym prędkościomierz, który wyskalowano do 200 km/h. 

Silnik

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ze względów ekologicznych japoński producent zdecydował się zrezygnować z dwusuwowych silników o pojemności 125 cm3. W związku z tym Honda CBR 125R ma już czterosuwowy, dwuzaworowy, jednocylindrowy, który generuje moc 13,3 KM (10 kW). Moment obrotowy przy 8000 obr./min wynosi 10, Nm. Nie jest to najmocniejszy motocykl – to już wiesz. Nie spodziewaj się zatem mocnych skoków i unoszenia przedniego koła. Dopiero Honda CBR 125R JC39, produkowana od 2007 roku, otrzymała wtrysk paliwa, który poprawił nieco osiągi tego jednośladu. Na plus zdecydowanie wypada jednak dźwięk jednostki napędowej. Czterosuwowy silnik przy dwusuwowym brzmi po prostu lepiej, bardziej sportowo.

Ze względów prawnych Honda CBR 125R była tłumiona. Model jest wyposażony w blokady na wydechu, module czy gaźniku. Wiele egzemplarzy, które znajdziesz na rynku wtórnym, ma już ściągnięte te „ograniczenia”. Jeśli okaże się, że w Twoim przypadku tak nie jest, lepiej udać się do serwisu, niż próbować zrobić to na własną rękę na podstawie różnych porad na forum. W trakcie samodzielnego ściągania blokady możesz zapomnieć o jakiejś części czy coś przeoczyć. Pamiętaj jednak, że nawet zdjęcie ograniczeń nie sprawi, że motocykl będzie demonem prędkości.

Honda CBR 125R – silnik

Eksploatacja

Honda CBR 125R jest to sprzęt niezwykle prosty do opanowania. Naprawdę bardzo przyjemnie się go prowadzi. Możesz go wykorzystać do podróży wakacyjnych, ale również do jazdy po mieście. Niewielki rozmiar oraz szerokość sprawiają, że bez problemu przeciśniesz się między samochodami. Warto również wspomnieć o spalaniu. Nie musisz się obawiać, że Twoje oszczędności nie wystarczą do zalewania tego motocykla. Model wyposażony jest w bak o pojemności 10 litrów. Jeśli chodzi o spalanie, wynosi ono średnio 3–4 litry na 100 km. Przy ekonomicznej jeździe jesteś w stanie zejść nawet do 2–2,5 litrów. 

Honda CBR 125R – cena 

Ile kosztuje Honda CBR 125R? Cena tego modelu na rynku wtórnym nie jest wygórowana. Motocykl jest nadal popularny ze względu na łatwe prowadzenie, wygląd oraz dobrze kojarzącą się nazwę. Używana Honda CBR 125R jest odpowiednim wyborem na pierwszy pojazd. Używany model kosztuje od 5 do 10 tysięcy złotych. Wszystko zależy od rocznika oraz stanu maszyny. 

Podczas zakupu modelu na rynku wtórnym warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zwróć uwagę na stan owiewek. Ich niekoniecznie odpowiedni wygląd może świadczyć o „bogatej” historii pojazdu. Warto wówczas dopytać sprzedającego, czy Honda CBR 125R nie brała udziau w kolizji lub wypadku. Nie warto również sięgać po egzemplarze, w które ktoś włożył wiele słabej jakości części oraz akcesoria. Zdecydowanie godne uwagi są motocykle produkowane od 2007 roku, czyli Honda CBR 125R JC39. Wówczas producent dołożył wtrysk paliwa.

Honda CBR 125R – typowe usterki tego modelu

Na jakie typowe usterki cierpi Honda CBR 125R? 2004 to rok, w którym pojawiły się pierwsze egzemplarze tego modelu. Wówczas ich największą bolączką była skrzynia biegów. Bardzo często dwa ostatnie przełożenia nie chciały wejść. W kolejnych latach ta kwestia została rozwiązana. Innym problemem może być regulator napięcia. Ta usterka to również domena pierwszej wersji tego motocykla. Tę część bez problemu znajdziesz w naszym sklepie.

szukasz produktu który opisujemy?

Honda CBR 125R jest to motocykl, który nie wymaga częstych wizyt u mechanika. Warto jednak regularnie kontrolować stan zużycia poszczególnych elementów. Jeżeli będziesz dbał o swój pojazd, z pewnością posłuży Ci wiele lat i nie będzie sprawiał problemów podczas codziennej eksploatacji.

Honda CBR 125R – części zamienne

Motocykle to wyjątkowe pojazdy, które pozwalają nie tylko realizować swoją pasję, ale również dają możliwość poczuć adrenalinę. Aby jednak móc się cieszyć przyjemną jazdą, musisz mieć w pełni sprawny jednoślad. Bez tego nie można mówić o komfortowej, ale również bezpiecznej jeździe. Części z czasem się zużywają i wymagają wymiany, dlatego bardzo ważne jest, byś miał dostęp do szerokiej gamy zamienników. 

Honda CBR 125R – części zamienne

Jak pod względem części zamiennych prezentuje się Honda CBR 125R? 2004 rok to dla wielu daleka przeszłość. Czy znajdziesz bez problemu części zamienne do tego modelu? Odpowiedź brzmi: tak. Honda CBR 125R to popularny motocykl, do którego z pewnością znajdziesz wiele części zamiennych. Musisz jednak upewnić się, że są one markowe. Dzięki temu jazda Hondą będzie przyjemna i bezpieczna. 

Wiele części zamiennych znajdziesz w ofercie Inter Cars. Honda CBR 125R to model rozpowszechniony na całym świecie, dlatego w naszym asortymencie dostępne są elementy, dzięki którym szybko przywrócisz ją do pełnej sprawności. Tarcze hamulcowe czy kraniki paliwa – części, które Ci oferujemy, pochodzą od sprawdzonych producentów, dlatego nie musisz się obawiać o ich jakość. Będziesz mógł czerpać maksymalną przyjemność z jazdy swoim motocyklem. Sprawdź dostępne części zamienne w sklepie Inter Cars i przekonaj się sam!

Wybierz swoje produkty:

Honda CBR 125R – co uważa ekspert? 

Honda CBR 125R jest to model, który doskonale sprawdzi się jako pierwszy motocykl. Jest to solidny jednoślad, który nie będzie sprawiał problemów w codziennej eksploatacji. Co na temat tego modelu sądzi nasz ekspert? 

Honda CBR 125R jest naprawdę interesującą propozycją dla młodych pasjonatów motocykli. Niewielka pojemność silnika sprawia, że nie będzie to najmocniejsza propozycja na rynku, jednak z pewnością poczujesz przyjemność z jazdy oraz adrenalinę. Dla młodych motocyklistów ważne są również niskie koszty eksploatacji oraz bezawaryjność. Nie musisz się zatem obawiać, że model „pożre” Twoje wszystkie oszczędności wyjaśnia ekspert Inter Cars. 

Czy warto kupić ten motocykl? 

Jest to doskonała propozycja na pierwszy motocykl. Niskie koszty eksploatacji, bezawaryjność oraz komfort jazdy sprawiają, że to odpowiedni model dla młodych pasjonatów. 

Honda CBR 125R to motocykl sportowy, który jest idealnym wyborem dla młodych adeptów jazdy jednośladem. Jest to maszyna także tania w eksploatacji. W ofercie sklepu Inter Cars znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do swojego motocykla w tym oczywiście do Hondy CBR 125R. Sprawdź nasz pełny asortyment i przekonaj się sam, że zakupy mogą być naprawdę przyjemne!

FAQ

Kiedy pojawiła się Honda CBR 125R? 

Honda CBR 125R miała rynkowy debiut w 2004 roku.

Jaki silnik montowano w Hondzie CBR 125R?

Honda CBR 125R ma czterosuwowy, dwuzaworowy, jednocylindrowy silnik o pojemności – co oczywiste – 125 cm3. W wersji gaźnikowej moc maksymalna to 13,3 KM (10 kW) przy 10 000 obr./min i maks. moment obrotowy 10,4 Nm przy 8000 obr./min.

Jakie są typowe usterki tego modelu? 

Pierwsza wersja tego motocykla miała problemy ze skrzynią biegów oraz regulatorem napięcia. W kolejnych latach producent usunął te usterki. 

Ile kosztuje używana Honda CBR 125R? 

Używany egzemplarz Hondy CBR 125R kosztuje od 5 do 10 tysięcy złotych. Cena zależy od stanu technicznego oraz rocznika.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!