Żaden akumulator nie jest wieczny. Prędzej czy później przychodzi moment, w którym baterię samochodu należy wymienić na nową. Zarówno zakup akumulatora, jak i montaż, nie powinny przysporzyć większych trudności. Czy jednak na pewno? Powoli mijają czasy, gdy wymianę elementu mógł przeprowadzić każdy w zaciszu własnego garażu. Coraz częściej nowsze modele samochodów wyposażone są w system „start-stop” oraz inne zaawansowane systemy elektroniczne, co sprawia, że samodzielna wymiana akumulatora jest wręcz niemożliwa. Konieczne okazuje się zaangażowanie profesjonalistów.

Mogłoby się wydawać, że wymiana akumulatora w aucie to nieskomplikowana czynność. Rzeczywiście w wielu przypadkach tak jest – szczególnie w starszych autach. Mimo wszystko warto poznać pewne zasady, by wiedzieć, jak poprawnie wyjąć akumulator, który już się nie nadaje i zamontować nowy. Warto też wiedzieć, kiedy samodzielna wymiana może przynieść więcej szkód niż pożytku i – wobec tego – kiedy skorzystać z pomocy specjalistów. W poniższym artykule zebraliśmy dla Ciebie wszystkie przydatne informacje, które przydadzą Ci się przy konieczności wymiany akumulatora. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

A może to wcale nie akumulator?

Nieodpalający samochód to częsty powód frustracji – szczególnie jeśli spieszysz się do pracy lub na ważne spotkanie. Od razu pojawia się myśl o konieczności wymiany akumulatora. Jednak warto wiedzieć, że problem z uruchomieniem pojazdu nie zawsze oznacza, że akumulator jest uszkodzony lub wymaga wymiany. Istnieje kilka innych czynników, które mogą powodować trudności z rozruchem.

Jednym z takich czynników może być uszkodzony rozrusznik. Jeśli po przekręceniu kluczyka lub wciśnięciu przycisku startowego słychać jedynie stukot lub skrzypienie, a silnik nie rozpędza się, problem może leżeć w rozruszniku. W takim przypadku konieczna będzie naprawa lub wymiana tej części. Innym możliwym czynnikiem może być wadliwy alternator. Jeśli akumulator nie jest prawidłowo ładowany, może dojść do wyczerpania energii akumulatora, co skutkuje trudnościami w rozruchu. W takiej sytuacji wymagana będzie naprawa lub wymiana alternatora.

Dodatkowo zdarza się, że przyczyna problemów z rozruchem jest bardzo prosta i są nią luźne lub korodujące zaciski akumulatora. Jeśli zauważysz, że wspomniane zaciski są luźne, brudne lub pokryte zielonym nalotem, oczyść je i ponownie dokręć. To prosta czynność, która może rozwiązać problem i pomoże przywrócić prawidłowe działanie.

W niektórych przypadkach problem z odpaleniem może być również spowodowany uszkodzeniem układu paliwowego, zapłonowego lub innymi elementami pojazdu. W takiej sytuacji konieczna będzie diagnostyka wykonana przez specjalistę.

Sprawdzenie akumulatora

Kiedy należy wymienić akumulator samochodowy?

Niekiedy ciężko samodzielnie stwierdzić, co jest przyczyną nieodpalającego auta. W wielu sytuacjach konieczna będzie wizyta w warsztacie, gdzie fachowcy sprawdzą, w czym leży problem. Mimo to istnieje kilka przesłanek, które powinny Cię zmobilizować do montażu nowej baterii.

Przede wszystkim, jeśli akumulator ma już kilka lat, na przykład 3-5 lat, warto wziąć pod uwagę żywotność. Wraz z upływem czasu akumulator traci pojemność, co wpływa na wydajność. Jeśli Twój akumulator ma już za sobą długą służbę, może być konieczne jego zastąpienie nowym, nawet jeśli nie doświadczasz innych problemów.

Innym ważnym sygnałem jest wspomniana trudność w uruchamianiu silnika. Jeśli zauważasz, że podczas kręcenia kluczykiem samochód potrzebuje więcej czasu niż zwykle na rozruch lub w ogóle nie reaguje, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to akumulator jest przyczyną problemu. W takiej sytuacji, zwłaszcza jeśli objawia się to regularnie, należy rozważyć wymianę akumulatora.

Jak dobrać nowy akumulator do auta?

Dobór odpowiedniego akumulatora do samochodu jest istotnym krokiem podczas wymiany elementu. W celu doboru akumulatora należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, ważne jest, aby zapoznać się z zaleceniami producenta samochodu dotyczącymi parametrów akumulatora. Informacje takie można znaleźć w instrukcji obsługi lub konsultując się z autoryzowanym serwisem.

Po drugie, należy zwrócić uwagę na oznaczenia akumulatora, takie jak pojemność (wyrażana w amperogodzinach – Ah) oraz napięcie (zwykle 12 V). Ważne jest, aby wybrać akumulator o odpowiedniej pojemności, aby zapewnić prawidłowe działanie elektrycznych urządzeń.

Kolejnym czynnikiem jest rozmiar fizyczny akumulatora. Warto sprawdzić wymiary, aby upewnić się, że nowy akumulator będzie pasować do komory w samochodzie. Należy zwrócić uwagę zarówno na długość, szerokość, jak i wysokość akumulatora. Dodatkowo ważne jest także dobranie odpowiedniej technologii akumulatora. Na rynku dostępne są akumulatory kwasowo-ołowiowe (konwencjonalne), AGM (odporny na wycieki i wstrząsy) oraz akumulatory żelowe. Wybór technologii zależy od specyfiki samochodu i preferencji użytkownika.

Chcesz wiedzieć więcej o doborze nowego akumulatora? Przeczytaj artykuł: Jak dobrać akumulator samochodowy?

Wymiana akumulatora krok po kroku

Wymiana może być przeprowadzona samodzielnie, ale pod warunkiem, że masz odpowiednią wiedzę i narzędzia. Oto kroki, które należy podjąć podczas wymiany akumulatora:

  1. Ustaw samochód na płaskim miejscu, zaciągnij hamulec postojowy i przygotuj klucz płaski o rozmiarze 10 mm oraz nasadową trzynastkę, najlepiej z tzw. przedłużką, bo będzie potrzebna do odkręcenia śruby mocującej akumulator na podstawce.
  2. Wyłącz wszystkie odbiorniki prądu i wyjmij kluczyk ze stacyjki – zdarza się, że po odłączeniu akumulatora centralny zamek rygluje wszystkie drzwi.
  3. Odłącz stary akumulator. Korzystając z klucza o rozmiarze 10, odkręć śrubę mocującą klemę kabla ujemnego, tzw. masy, zdejmij kabel z bieguna akumulatora.
  4. Powtórz te same kroki dla kabla dodatniego.
  5. Za pomocą klucza nasadowego odkręć elementy mocujące akumulator do tacki, uniemożliwiając mu przesuwanie się.
  6. Wyjmij ostrożnie akumulator, starając się go nie przechylać, żeby uniknąć ryzyka wylania żrącego elektrolitu. Następnie odstaw go w bezpieczne miejsce.
  7. W tym momencie warto obejrzeć tackę, na której zamontowany jest akumulator i sprawdzić, czy nie pokrywa jej rdzawy nalot. Jeśli tak, należy go usunąć, np. za pomocą drucianej szczotki i zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym. Chwilę uwagi warto też poświęcić klemom i przed ponownym montażem dokładnie je oczyścić, by zagwarantować jak najlepszy kontakt z biegunami akumulatora.
  8. Gdy wszystko jest gotowe, włóż na miejsce nowy akumulator, przytwierdź go do podstawki i podłącz kable – oczywiście w odwrotnej kolejności, czyli najpierw klemę dodatnią, a potem ujemną.
  9. Po zamontowaniu nowej baterii sprawdź, czy samochód uruchamia się bez problemu. Upewnij się, że wszystkie systemy elektryczne działają prawidłowo.

Pamiętaj, że zużytego akumulatora nie możesz wyrzucić. Możesz go za to oddać w sklepie, w którym kupujesz nowy element – zwykle sprzedawcy pobierają opłatę depozytową, którą oddają, gdy w ciągu 30 dni dostaną stary. Zużytą baterię można też oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u).

Wymiana akumulatora

Wymiana akumulatora samochodowego – kiedy udać się do warsztatu?

Montaż nowej baterii jest czynnością, którą większość osób może przeprowadzić samodzielnie. Jednak są sytuacje, kiedy warto udać się do warsztatu samochodowego. Przede wszystkim, jeśli nie masz odpowiednich narzędzi, doświadczenia lub pewności co do poprawnego wykonania tej czynności, zaleca się skorzystanie z usług profesjonalistów. Pracownicy warsztatu samochodowego dysponują specjalistycznymi narzędziami i wiedzą, które mogą zapewnić skuteczną i bezpieczną wymianę akumulatora.

Kiedy jeszcze pomoc fachowców może okazać się niezbędna? Na przykład wtedy, gdy Twój samochód jest wyposażony w układ start-stop, wyłączający silnik podczas krótkich postojów, np. na skrzyżowaniach. Taki akumulator musi podtrzymywać w tym czasie pracę wielu układów i pod względem konstrukcyjnym różni się od „zwykłego” – dla ułatwienia zwykle oznaczony jest symbolem EFB lub AGM. Jeśli natomiast jeździsz hybrydą, której układ napędowy potrafi odzyskiwać energię podczas hamowania, bardzo prawdopodobne, że akumulator w aucie jest jeszcze inny, z elektrolitem zamkniętym w macie szklanej – wtedy ma oznaczenie AGM. W wielu nowoczesnych samochodach różni się nie tylko sposób działania akumulatora, ale także montażu. Niekiedy konieczne jest podtrzymanie napięcia w układzie podczas wymiany, żeby zapobiec rozkodowaniu różnych funkcji i sterowników. Zdarza się również, że nową baterię trzeba zakodować w systemie – nie obędzie się bez podłączenia komputera diagnostycznego, bo samochód „nie będzie widział” nowego elementu.

Ponadto, jeśli masz wątpliwości co do kondycji akumulatora lub podejrzewasz inne problemy związane z układem elektrycznym, wizyta w warsztacie będzie najlepszym rozwiązaniem. Mechanicy mogą przeprowadzić diagnostykę, sprawdzić kondycję akumulatora i ocenić, czy wymiana jest rzeczywiście konieczna. W przypadku innych usterek elektrycznych, które mogą wpływać na działanie akumulatora, również warto skonsultować się ze specjalistą.

Jak widzisz, istnieje wiele sytuacji, w których przy wymianie akumulatora warto skorzystać z fachowej pomocy. Znajdź swój warsztat i umów się na wizytę!

Zadbaj o baterię z Inter Cars

Masz dość problemów z rozładowanym akumulatorem? Kolejny raz z nieodpalającym autem daje Ci dotkliwie znać, że czas na wymianę baterii? Nie czekaj dłużej i zamów nowy element! Dobierz odpowiednią baterię, kierując się naszymi wskazówkami (wybierz pojemność, prąd rozruchu i biegunowość) lub wpisz dane swojego auta (marka, model i typ) w wyszukiwarce i wybierz produkt dla siebie!

Wymiana baterii samochodowych – podsumowanie

Wymiana baterii w aucie jest czynnością, która prawdopodobnie Cię nie ominie w trakcie eksploatacji. Należy pamiętać, że akumulator samochodowy słabnie, tzn. nie jest wieczny i po pewnym czasie może stracić swoją sprawność. Gdy pojawiają się problemy z odpalaniem silnika, słabe oświetlenie czy nieprawidłowe działanie urządzeń elektrycznych, warto rozważyć wymianę akumulatora. Przed przystąpieniem do niej, ważne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi samochodu oraz zaleceniami producenta dotyczącymi parametrów akumulatora. Dobór odpowiedniego produktu pod względem pojemności, napięcia, rozmiaru i technologii jest kluczowy dla prawidłowego działania pojazdu. W przypadku braku wiedzy lub zaawansowanych systemów elektronicznych zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu samochodowego. Wymiana akumulatora powinna być przeprowadzona zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, a stary akumulator należy oddać do punktu recyklingu. Pamiętając o regularnej konserwacji i wymianie akumulatora, możesz zapewnić niezawodność i prawidłowe działanie elektrycznego układu samochodu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Montaż akumulatora jest stosunkowo prosty, jednak wymaga pewnej wiedzy i narzędzi. Najważniejsza jest kolejność postępowania, czyli odpięcie przewodów od starej baterii – najpierw ujemnego, potem dodatniego. Montaż odbywa się w odwrotnej kolejności.

Zużyte akumulatory (nie tylko samochodowe) zalicza się do groźnych dla środowiska odpadów. Ale też stare akumulatory czy baterie to cenne źródło surowców. Akumulatory motocyklowe, samochodowe czy stosowane w wózkach muszą trafiać do specjalnych punktów odbioru odpadów (w tym do PSZOK-u). Godnym uwagi pomysłem jest też oddanie starego akumulatora do sklepu podczas zakupu nowego. To sposób na uniknięcie kaucji. Ta jest obowiązkowa. A w sklepie dopasuj akumulator, korzystając z doświadczeń sprzedawcy.

W wielu autach, szczególnie starszych modelach, wymiana akumulatora to zadanie proste i bezpieczne. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku nowszych samochodów, których akumulatory są nieco bardziej skomplikowane, tak jak i ich montaż. Przy autach z systemem start-stop czy hybrydach polecane jest skorzystanie z pomocy fachowca.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!