Czujnik ciśnienia oleju to niepozorny, ale niezwykle ważny w kontekście prawidłowego działania samochodu element. Niegasnąca lampka symbolizująca układ smarowania oznacza, że najprawdopodobniej awarii uległ właśnie ten moduł. Za co jednak odpowiada czujnik, jak działa i na czym polegają najczęstsze usterki związane z tym podzespołem? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. 

Nieprawidłowe ciśnienie poziomu oleju może być poważne w skutkach i prowadzić do uszkodzenia silnika. Kiedy dochodzi do wycieków oleju, istnieje duże ryzyko uszkodzeń jednostki napędowej. Ponadto może to grozić także otrzymaniem mandatu. W końcu poruszanie się niesprawnym autem jest w polskich przepisach zabronione i można za nie ponieść wysokie kary. Jeśli więc chcesz uniknąć mandatu oraz kosztownej naprawy, powinieneś zapoznać się z tematem czujnika oleju i poznać ewentualne usterki, jakie mogą pojawić się w obrębie tego elementu. 

Z poniższego artykułu dowiesz się:

baner mamy części do Twojego samochodu

Czujnik ciśnienia oleju – czym jest?

Skoro czytasz ten tekst, istnieje duże prawdopodobieństwo, że na Twojej desce rozdzielczej pojawiła się kontrolka sygnalizująca nieprawidłowe ciśnienie oleju. W takich przypadkach zazwyczaj winowajcą jest uszkodzony czujnik ciśnienia oleju. O przypadłościach tego podzespołu dowiesz się z dalszej części tekstu. Teraz jednak skupmy się na tym, czym właściwie jest czujnik i za co odpowiada. Jego rola jest bowiem często niedoceniana.

Czujnik ciśnienia oleju to element umieszczony w pobliżu misy olejowej lub bezpośrednio przy filtrze oleju, a jego zadanie polega na monitorowaniu ilości środka smarnego znajdującego się w silniku Twojego samochodu. Z całą stanowczością należy zaznaczyć, że czujnik jest niezwykle istotny w kontekście prawidłowej pracy auta. Dzięki niemu możliwa jest skuteczniejsza diagnostyka w razie usterek. To z kolei może uchronić Cię przed koniecznością dokonywania kosztownych napraw związanych z uszkodzeniami silnika. Niskie ciśnienie oleju może doprowadzić do usterek w obrębie jednostki napędowej. Z tego też powodu ignorowanie palącej się kontrolki oleju, podobnie jak świecącej się kontrolki check engine to niezbyt rozsądny pomysł.

Dobry stan czujnika powinien być priorytetem każdego kierowcy. Gdy ten element nie wskazuje poprawnie poziomu oleju, nie wiadomo, czy potrzebne jest uzupełnienie środka smarnego, czy też nie. Poziom tego płynu to jeden z podstawowych warunków pozwalających na sprawną jazdę. 

Jak działa taki czujnik?

W starszych pojazdach czujnik był montowany razem z zegarem wskazującym poziom ciśnienia oleju, na desce rozdzielczej. Rozwój motoryzacji sprawił, że czujnik zmienił swoje miejsce, a na desce rozdzielczej została tylko kontrolka, która ma za zadanie sygnalizować poziom płynu. Dziś jedynie w sportowych autach czujnik dalej znajduje się przy wskaźniku ciśnienia oleju. Rozmiary tego elementu są niewielkie, a jego długość to w większości przypadków zaledwie kilka centymetrów. Budowa czujnika jest stosunkowo prosta. Urządzenie z jednej strony wyposażone jest w element pomiarowy oraz gwint, a z drugiej w główny element przetwarzający wyniki pomiarów poziomu oleju i gniazdko, w którym umieszcza się przewód sygnałowy. 

Czujnik ciśnienia oleju

Działanie czujnika oleju w dużej mierze polega na pracy wewnętrznej membrany, która rozszerza się lub zwęża, gdy dochodzi do zmiany ciśnienia oleju silnikowego. Co ważne, ruchy membrany są przetwarzane na sygnał elektryczny i przesyłane przewodem do głównego sterownika czujnika ciśnienia. 

Uszkodzony czujnik ciśnienia – objawy

Kiedy wsiadasz do samochodu i przekręcasz kluczyk w stacyjce, na desce rozdzielczej zapala się kontrolka odpowiedzialna za sygnalizowanie poziomu ciśnienia oleju. W sprawnym aucie po chwili wszystkie świecące się kontrolki gasną, a samochód jest gotowy do jazdy. Inaczej jednak jest, w przypadku gdy masz problem z poziomem ciśnienia oleju silnikowego. Świecąca się nieustannie lampka powinna być dla Ciebie pierwszym znakiem, że któryś komponent w samochodzie działa niepoprawnie. Poniżej opisaliśmy dwa najczęściej występujące scenariusze, które pojawiają się, gdy uszkodzony jest czujnik ciśnienia oleju. Objawy są dość charakterystyczne i trudno ich nie zauważyć.

Kontrolka na desce rozdzielczej nie gaśnie po uruchomieniu silnika

W większości przypadków takie zachowanie lampki jest spowodowane zbyt małą ilością oleju silnikowego znajdującego się w jednostce napędowej. Możliwe również, że układ smarowania uległ uszkodzeniu i nie nadaje olejowi odpowiedniego ciśnienia. Bywa, że winowajcą jest niesprawny czujnik.

Jeśli kontrolka nie gaśnie, wyłącz silnik, otwórz go i sprawdź poziom oleju przy pomocy bagnetu. Odczyty wskazujące na zbyt niską ilość oleju to jasny sygnał, że musisz uzupełnić środek zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz ten sam olej, z którego korzystałeś wcześniej. Sprawdź, dlaczego nie można mieszać olejów silnikowych.

Kontrolka na desce rozdzielczej zapala się podczas jazdy.

W tej sytuacji również może chodzić o niski poziom oleju w silniku, ale nie zawsze. Kontrolka zapala się w niespodziewanych momentach. Powodem może być niesprawny układ smarowania (zapchany smok olejowy), który nie może pobrać odpowiedniej ilości środka smarnego niezbędnego do prawidłowej pracy.

Przyczynami problemów nie zawsze musi być czujnik ciśnienia oleju. Bardzo często kierowcy zmagają się też z problemami wynikającymi ze źle dobranego środka smarnego, zapchanego filtra lub awarii innych pomniejszych elementów układu. Jeśli więc zauważyłeś niepokojące odczyty czujnika i nie wiesz, co jest ich przyczyną, zgłoś się do mechanika, który pomoże Ci w zdiagnozowaniu usterki, zaproponuje odpowiednie rozwiązanie i w razie potrzeby podejmie się naprawy.

Sprawdzanie poziomu oleju – jak to zrobić?

Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego to elementarz każdego kierowcy. Wszyscy, którzy zdali egzamin na prawo jazdy, musieli się nauczyć jak przeprowadzić ten prosty proces. Praktyka pokazuje jednak, że wiele osób prowadzących auta, nie potrafi tego zrobić.

  1. Ustaw samochód na równej i płaskiej powierzchni.
  2. Poczekaj, aż silnik ostygnie (powinno wystarczyć około 15 minut).
  3. Podnieś maskę i znajdź bagnet olejowy.
  4. Wyciągnij bagnet i przetrzyj go szmatką tak, aby nie znajdował się na nim olej.
  5. Wsuń bagnet z powrotem na miejsce i wyjmij go ponownie. 
  6. Sprawdź poziom oleju, zwracając uwagę na oznaczenia MIN i MAX, które znajdują się na bagnecie.
Czujnik ciśnienia oleju

Jeśli pomimo uzupełnienia poziomu oleju kontrolka odpowiedzialna za poziom ciśnienia nie chce zgasnąć, czas zajrzeć pod samochód. Sprawdź, czy nie dochodzi do żadnych wycieków. Tego typu usterka będzie wymagać wezwania lawety i jak najszybszej wizyty u mechanika – mówi ekspert z Inter Cars.

Jak sprawdzić czujnik ciśnienia?

Skoro wiesz już, gdzie jest czujnik ciśnienia oleju oraz na czym najczęściej polegają jego usterki, przejdźmy do tego, jak sprawdzić działanie tego elementu. By dowiedzieć się, jak sprawny jest czujnik ciśnienia oleju, potrzebna będzie diagnostyka w warsztacie samochodowym. Konieczne jest bowiem podłączenie auta do urządzenia diagnostycznego, które sprawdzi zapisane w pamięci sterownika błędy. Oprócz tego mechanik sprawdzi, czy uszkodzenia nie są związane z gniazdkami, przewodami, czy też nieszczelnością.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie poziomu oleju przy pomocy manometru podłączonego w miejsce usuniętego, niesprawnego czujnika. Specjalista porówna wartości ciśnienia z danymi dostarczonymi przez producenta samochodu. Badanie będzie odbywać się przy różnych prędkościach obrotowych. Jeśli pomiary będą się pokrywać, czujnik jest sprawny. Każdy inny scenariusz oznacza uszkodzenie tego niewielkiego elementu oraz konieczność wymiany. W dalszej części tekstu znajdziesz szczegółowy opis procesu wymiany czujnika ciśnienia oleju.

Jak wymienić taki czujnik – instrukcja krok po kroku

Zacznijmy od tego, że w większości przypadków czujnik oleju nie nadaje się do naprawy. Wynika to z jego niewielkich kosztów. Nowy element można kupić już za kilkadziesiąt złotych, więc jest to nieopłacalne. Co więcej, naprawa czujnika nie gwarantuje sprawnego i długotrwałego działania, dlatego lepiej jest wydać niewielką ilość pieniędzy na nowy.

Czujnik ciśnienia oleju

Sprawdź, jak wymienić czujnik ciśnienia substancji

  1. Dobierz czujnik zgodnie ze specyfikacją samochodu. Jeśli na tym etapie zdecydujesz się na nieodpowiedni czujnik, Twoja praca pójdzie na marne. W ostateczności możesz też skorzystać z adaptera. 
  2. Zlokalizuj czujnik. W większości przypadków będą to okolice miski olejowej lub filtra olejowego. 
  3. Odkręć stary czujnik (może zdarzyć się, że będziesz zmuszony zdemontować adapter sensora). Wystarczy, że odepniesz element od gniazda zasilającego i zamienisz na nowy.

Jak widzisz, cały proces wymiany nie wygląda na zbyt skomplikowany. Oczywiście wiele zależy od Twoich umiejętności, doświadczenia oraz dostępnych narzędzi. Musisz bowiem wiedzieć, że nie uda Ci się wymienić czujnika bez wykorzystania dodatkowych akcesoriów. Z tego też względu czasami o wiele lepiej jest zgłosić się do warsztatu samochodowego i skorzystać z pomocy specjalistów. Będziesz mieć wtedy pewność, że procedura zostanie wykonana prawidłowo i z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności. Koszt usługi w większości przypadków nie powinien przekraczać 200 zł, w zależności od konkretnego warsztatu. Zanim więc zawieziesz auto do fachowca, ustal, ile dokładnie przyjdzie zapłacić Ci za pomoc. Unikniesz dzięki temu przykrej niespodzianki w postaci zaskakująco wysokiego rachunku za pozornie niewielki nakład pracy, jaką wykona mechanik.

Czujnik ciśnienia oleju – znajdziesz go w Inter Cars

Jeśli w Twoim aucie kontrolka oleju nie gaśnie, to znak, że powinieneś zajrzeć do sklepu internetowego Inter Cars. Czeka tam na Ciebie szereg rozwiązań dopasowanych do potrzeb Twojego samochodu. Dostępny asortyment pochodzi od sprawdzonych dostawców i gwarantuje Twojemu pojazdowi długie i poprawne działanie. Odwiedź nas już dzisiaj i poznaj ofertę.

szukasz produktu który opisujemy?

Zadbaj o stan ciśnienia oleju w aucie

Jak widzisz, czujnik ciśnienia oleju, pomimo niewielkich rozmiarów, jest niezwykle ważny dla poprawnego działania samochodu. Bagatelizowanie odczytów czujnika może doprowadzić do poważnej usterki silnika, która będzie kosztować o wiele więcej niż wymieniony w odpowiednim czasie sensor. Jeśli więc zauważyłeś, że kontrolka na desce rozdzielczej nie gaśnie, sprawdź poziom oleju i upewnij się, że nie masz do czynienia z wyciekami płynu. Nie wiesz, jak sprawdzić, czy czujnik ciśnienia oleju działa? W razie potrzeby skonsultuj się z mechanikiem, który przy wykorzystaniu narzędzi diagnostycznych oceni, czy czujnik jest sprawny. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czujnik jest odpowiedzialny za kontrolę ciśnienia oleju znajdującego się w silniku. Jego odczyty sygnalizowane są poprzez kontrolkę na desce rozdzielczej. 

W większości przypadków sensor znajduje się w okolicach miski olejowej lub filtra olejowego. Jeśli chodzi jednak o starsze samochody, czujnik może być umiejscowiony obok wskaźnika ciśnienia oleju na desce rozdzielczej. W nowoczesnych pojazdach takie rozwiązanie nie jest już stosowane z wyjątkiem aut sportowych.

Niepokoi Cię czujnik ciśnienia oleju? Objawy uszkodzenia tego elementu nie są bezpośrednio związane z pracą silnika. Przy sprawnie działającym czujniku kontrolka oleju powinna zgasnąć zaraz po uruchomieniu silnika. Kiedy nie działa poprawnie czujnik ciśnienia oleju, objawy uszkodzenia możesz zauważyć właśnie na desce rozdzielczej. Kontrolka oleju nie zgaśnie. Warto jednak najpierw sprawdzić poziom oleju, aby upewnić się, że czujnik nie daje znać o konieczności uzupełnienia środka smarnego.

W celu diagnozy tego elementu najlepiej udaj się do profesjonalisty, który za pomocą narzędzi diagnostycznych oceni stan czujnika. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!