Olej silnikowy jest produktem, który umożliwia utrzymanie silnika w dobrej kondycji. Bez niego ani rusz – mechanizmy nie będą działały poprawnie! Przed każdą dłuższą podróżą warto więc sprawdzić, czy poziom tej cieczy jest prawidłowy. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy oleju jest za mało, a nie masz przy sobie dokładnie tego samego produktu, który używany był dotychczas? Czy można mieszać oleje silnikowe? W artykule przeczytasz o różnicach pomiędzy poszczególnymi olejami, a także dowiesz się, czy można mieszać ze sobą oleje różnych firm!

Nie ma co ukrywać – dolanie do zbiornika z olejem silnikowym produktu innego, niż aktualnie używany, w wielu sytuacjach jest bardzo praktyczne… i może generować spore oszczędności. Prawdopodobnie zastanawia Cię jednak, czy jest to dla silnika bezpieczne – w końcu oleje różnych firm różnią się właściwościami i składem. Czy oleje silnikowe można mieszać? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna: wszystko zależy od tego, jakie dokładnie oleje masz na myśli. Nie jest to jednak tak skomplikowane, jak może Ci się wydawać – w naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Czy można mieszać oleje silnikowe? Typy olejów i przykładowe mieszanki

Istnieją różne typy olejów silnikowych i warto wiedzieć o tym, że nie wszystkie należy ze sobą mieszać! Na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę podczas kupowania oleju i które oznaczenie powie Ci o tym, czy dany produkt możesz dolać do silnika?

Typy olejów silnikowych

Dostępne na rynku oleje można podzielić na trzy kategorie:

  • oleje syntetyczne,
  • oleje półsyntetyczne,
  • oleje mineralne.

Różnice pomiędzy nimi są dość spore – wymienione powyżej oleje mają zupełnie inne bazy, różnią się także dodatkami uszlachetniającymi. Oleje można więc mieszać, ale biorąc pod uwagę to, by oba produkty były tego samego typu. Tak więc olej syntetyczny możesz wymieszać z olejem syntetycznym, a mineralny z mineralnym. Łączenie ich w inny sposób obniża stabilność termiczną powstałej mieszanki – sprawia to, że ryzyko awarii silnika staje się o wiele większe. 

Olej 5W30 a 5W40 – czy można mieszać oleje silnikowe ze sobą?

Czy można mieszać olej 5W30 z 5W40? Nie bez powodu zastanawia się nad tym wielu kierowców. Parametry tych substancji są do siebie stosunkowo podobne. Wciąż jednak będzie to mieszanka produktów o różnych właściwościach. Lepiej będzie jej unikać! 

Z uwagi na to, że oleje 5W30 i 5W40 są zbliżone składem i parametrami, w sytuacji awaryjnej możesz je ostatecznie zmieszać – jednak postaraj się dodać jak najmniejszą ilość, a później zadbać o wymianę oleju na nowy. Pamiętaj też, że choć te oleje w pewnym stopniu do siebie „pasują”, to łączenie takich, które znacznie różnią się parametrami, jest ryzykowne. Koszty naprawy silnika, który uległ uszkodzeniu przez zastosowanie niewłaściwego środka smarnego, mogą być naprawdę wysokie!

Miej jednak na uwadze również to, że jakikolwiek olej w silniku zawsze będzie lepszy niż jego brak. Nie mając wyboru, lepiej dolać do silnika inny olej, niż pozwolić, by pracował bez środka smarnego. Nie oznacza to jednak, że takie postępowanie nie jest obarczone ryzykiem – to raczej sposób na zmniejszenie zakresu uszkodzeń.

Olej 5W30 a 5W40

Mieszanie oleju 5W30 z 10W40 – co w tym przypadku?

Czy można mieszać oleje silnikowe o  całkiem różnych właściwościach? Zdecydowanie lepiej jest tego nie robić – w dalszej części tego artykułu wyjaśnimy dokładniej, jakie mogą być konsekwencje stosowania nieodpowiednio dobranych olejów. Najważniejsze jest jednak to, aby kompatybilne były klasy lepkości obu preparatów – mówiąc najprościej, musisz wybierać produkty, w których oznaczeniu cyfra po literze „W” jest taka sama. 

Mieszanie olejów o różnych lepkościach w najgorszym wypadku uszkodzi silnik Twojego auta, a w najlepszym – przyczyni się do znacznego podniesienia kosztów eksploatacyjnych. Oleje 5W30 i 10W40 są zupełnie inne – nie nadają się więc do mieszania. 

Zanim dolejesz olej do silnika, dwa razy upewnij się, czy na pewno wybrałeś właściwy preparat! Oczywiście, aby móc to zrobić, trzeba wiedzieć, jaki olej znajduje się aktualnie w aucie. Jeżeli wiesz, że możesz mieć problem z zapamiętaniem tej informacji, zapisz ją w miejscu, o którym będziesz pamiętać i do którego masz dostęp.

Czy można mieszać oleje silnikowe 5W30 z 5W30? Czyli dolewanie oleju

Czy można mieszać oleje silnikowe 5w40 z 5w40 lub 5w30 z 5w30? Oleje o takich samych parametrach dobrze łączą się ze sobą. Dolewanie preparatu o tej samej klasie lepkości jest w zasadzie najlepszym możliwym rozwiązaniem. Czy zawsze jest to bezpieczne? W zasadzie tak, oprócz sytuacji, w których nowy olej dolewany jest do tego już mocno zużytego. 

Zapamiętaj więc – jeśli masz taką możliwość, to wybierz do uzupełnienia olej o dokładnie takiej samej klasie jakościowej i klasie lepkości. To skuteczny sposób na to, by uchronić elementy silnika przed uszkodzeniami!

dolewanie oleju

Czy można mieszać oleje różnych firm?

Zastanawiasz się, czy można mieszać oleje silnikowe różnych marek bezpiecznie? Wiadomo, że najlepiej byłoby łączyć ze sobą produkty tej samej firmy – jednak sytuacje bywają różne i nie zawsze pod ręką jest rozwiązanie idealne. 

Jeśli masz taką możliwość – sięgnij po olej tej samej firmy. Jeśli nie – pamiętaj, że obecnie nie ma to aż tak dużego znaczenia. Większość marek stosuje te same albo bardzo podobne technologie produkcji i surowce. Zwróć jednak uwagę na to, by wybrać olej o dokładnie takiej samej jakości i lepkości, jak ten używany aktualnie. 

Jak uniknąć sytuacji, w której nie możesz kupić odpowiedniego oleju, choć pilnie go potrzebujesz? Dobrym rozwiązaniem jest zapakowanie do bagażnika litrowego opakowania tego samego produktu, który znajduje się aktualnie w silniku. Niewielki wysiłek włożony w takie przygotowanie może naprawdę uchronić Cię przed problemami w trasie!

Stosowanie nieodpowiednich olejów – jakie są tego konsekwencje?

Wymieszanie ze sobą olejów o różnych parametrach obniża stabilność powstałej mieszanki i wpływa na znaczne pogorszenie jej właściwości. Konsekwencje wlania do silnika niewłaściwego oleju mogą być różne – każde auto ma nieco inne potrzeby, nie bez znaczenia są także warunki, w których eksploatujesz silnik. 

Przykładowo – jeżeli w Twoim aucie znajduje się filtr cząstek stałych, to dolanie oleju o wysokiej zawartości popiołów siarczanowych doprowadzi do jego zapchania – co poskutkuje poważną (i kosztowną) awarią. Podobnie jest wtedy, gdy w silniku zamontowany jest pompowtryskiwacz – ten element również wymaga stosowania środków smarnych o konkretnie określonej specyfice. 

Ważny jest nie tylko skład oleju silnikowego, ale również jego parametry, a przede wszystkim lepkość. Gęstsze oleje sprawiają, że zużycie paliwa wzrasta, rzadsze – zwiększają zużycie silnika. Każdy rodzaj preparatu ma więc swoje zalety i wady – musisz zadbać, by dostosować rodzaj oleju do tego, w jaki sposób użytkujesz samochód. Przestrzegaj zasad, które podaje producent silnika, w przeciwnym wypadku elementom grozi zatarcie. 

Zanim wymienisz olej, sprawdź: Najczęściej popełniane błędy przy doborze oleju.

Odpowiedni olej w silniku

Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy? Podpowiadamy!

Wymieniasz olej i nie wiesz, jaki produkt sprawdzi się najlepiej? Zajrzyj do instrukcji i sprawdź rekomendacje producenta. Oleje oznaczane są symbolami, których znaczenie nie jest trudne do zrozumienia. Ciąg cyfr z literą „W” wyjaśnia, w jaki sposób olej będzie zachowywał się w niskich i wysokich temperaturach. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Inter Cars – oferujemy oleje mineralne, syntetyczne i półsyntetyczne (semisyntetyczne). W sklepie znajdziesz środki o różnych klasach lepkości, klasach jakościowych czy dostosowane do aut poszczególnych producentów. Dbamy o to, by każdy mógł kupić u nas niezbędne materiały eksploatacyjne – bez względu na to, jakim pojazdem dysponuje. Zapoznaj się z naszym asortymentem!

szukasz produktu który opisujemy?

Zużyty olej silnikowy: kiedy lepiej wymienić, zamiast dolewać?

Olej zużywa się w trakcie pracy silnika – to zupełnie normalne, pod warunkiem, że ubytki mieszczą się w zakresie podawanych przez producenta samochodu norm. Należy jednak pamiętać, że niektórzy producenci zawyżają te wartości. Konstrukcja silnika nigdy nie jest do końca szczelna, często pojawiają się także luzy konstrukcyjne. To zdarza się nawet w zupełnie nowych autach i nie jest to powód do niepokoju. 

Auto intensywniej zużywa olej także wtedy, gdy jest intensywnie eksploatowane – szczególnie na krótkich trasach. Zużycie oleju podnosi także obecność turbosprężarki. Dodawanie nowego oleju do zbiornika, w którym znajduje się olej już zużyty, jest możliwe, jednak nie powinno to zastępować regularnej wymiany całego oleju.

Pod wpływem eksploatacji silnika podczas jazdy, z paliwa wytrąca się siarka, która przyczynia się do zmiany odczynu oleju z kwasowego na zasadowy. Prowadzi to do żelowania oraz chemicznej korozji. Do olejów są co prawda dodawane substancje, które mają temu przeciwdziałać (dodatki uszlachetniające), jednak po pewnym czasie przestają pełnić swoją funkcję. 

Co ważne, w miarę upływu czasu, olej staje się rzadszy i nie chroni już silnika przed zatarciem tak skutecznie, jak na początku. Jeżeli do zużytego oleju dolejesz trochę oleju „świeżego” – wcale nie poprawi to znacząco jego parametrów, a jedynie uśpi Twoją czujność. Nie mówiąc już o tym, że olej, tak czy inaczej, będziesz musiał wymienić. Dolewanie oleju nie może zastąpić jego regularnej wymiany.

Wymiana oleju

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Olej należy zazwyczaj wymieniać co 15–20 tysięcy kilometrów, a jeżeli stosujesz odmiany „LongLife” – możesz przejechać o 10–15 tysięcy kilometrów więcej. Jeśli jeździsz mało, uważaj – nawet jeśli przejechałeś o wiele mniejszy dystans, raz na 12 miesięcy olej musi być wymieniony. Jazda po mieście, krótkie trasy, nierównomierna jazda i stanie w korkach znacznie przyspieszają zużywanie się oleju. 

Planujesz wymienić olej? Przeczytaj nasz artykuł: Zużyty olej silnikowy – co należy z nim zrobić?

Opinia eksperta Inter Cars

Czy oleje silnikowe można mieszać bezpiecznie? To możliwe – jednak nie należy robić tego bezmyślnie! Szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na zgodność klas lepkościowych oraz jakościowych olejów – mówi ekspert Inter Cars. – Nie powinno się dolewać do zbiornika olejów niewiadomego pochodzenia – podróbki mogą doprowadzić do poważnej awarii! Zdecydowanie lepiej jest wybierać preparaty od sprawdzonych producentów. Często popełnianym błędem jest także zbyt rzadkie wymienianie oleju, co grozi zatarciem silnika. 

Czy można mieszać oleje silnikowe 5w40 z 5w40? Na co zwrócić uwagę, dolewając olej do silnika i które preparaty można ze sobą łączyć? Mamy nadzieję, że to już wiesz. Dbanie o to, by w silniku zawsze znajdowała się odpowiednia ilość oleju, jest bardzo ważne – dzięki informacjom zawartym w tym artykule będziesz mógł uzupełniać olej w bezpieczny sposób.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Cyfra przed literą „W” pokazuje, jaka jest płynność oleju przy niskich temperaturach. Im jest wyższa, tym olej jest mniej odporny na chłód. Każdy z nich posiada graniczną temperaturę poniżej, której traci pompowalność lub powyżej, której traci zdolność płynięcia. Cyfra po literze „W” określa lepkość. Czy można mieszać oleje silnikowe 5W30 z 5W40? Niekoniecznie – klasa lepkości powinna być taka sama. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy można mieszać olej 5W30 z 5W40 w sytuacji awaryjnej – takie wyjście jest lepsze, niż pozwolenie, by auto jechało bez odpowiedniej ilości oleju w silniku.

Wszystko zależy od modelu auta oraz tego, w jaki sposób je użytkujesz. Ogólnie przyjmuje się jednak, że olej warto wymienić co 10-15 tysięcy kilometrów lub raz w roku.

Nie powinieneś dolewać zimnego oleju do rozgrzanego silnika – otwórz maskę i odczekaj kilkanaście minut, aż mechanizm choć trochę ostygnie.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!