Po przekręceniu kluczyka w stacyjce na desce rozdzielczej zauważysz wiele kolorowych kontrolek. W normalnych warunkach, a więc wtedy, kiedy auto jest w pełni sprawne i wszystko działa tak, jak należy, po chwili wszystkie gasną. Z uwagi jednak na to, że ich rolą jest sygnalizowanie usterek, nigdy nie należy lekceważyć kontrolek, które nadal się świecą. Jedną z tych ważniejszych jest kontrolka check engine. Zobacz, jakich informacji dostarcza i czy jej zapalenie eliminuje samochód z dalszej jazdy.

Znajdujące się na desce rozdzielczej kontrolki mają różny kolor i kształt. Wskazują na konkretny układ lub część samochodu. Sam kolor kontrolki wskazuje na istotność. Kontrolka check engine świeci się na pomarańczowo, co jasno wskazuje, że może sygnalizować poważną awarię. Żaden odpowiedzialny kierowca nie powinien więc jej lekceważyć. Przed wyruszeniem w długą podróż zalecane jest sprawdzenie stanu pojazdu u doświadczonego mechanika. Migający check engine to sygnał, że z autem dzieje się coś, czemu należy się przyjrzeć.

Z naszego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Co to jest kontrolka check engine?

Kontrolki check engine znajdują się w tych samochodach, które wyposażone są w gniazdo diagnostyczne OBD-II. W praktyce oznacza to tyle, że stosowane są one w europejskich samochodach, które powstały po 2000 roku, jednak można znaleźć je również w starszych pojazdach. Mogą mieć różną postać. W razie usterki na desce rozdzielczej może pojawiać się albo napis „check engine” albo rysunek przedstawiający silnik. Te oznaczenia zalicza się do znajdujących się w samochodach systemów autodiagnostycznych, nad którymi kontrolę sprawuje elektroniczny sterownik silnika.

Bazując na pracy kontrolki, należy pamiętać o jej sporym ograniczeniu. Wskazuje ona tylko na te usterki, o których informację przesyłają czujniki elektroniczne. Oznacza to, że nie wykrywa ona tych awarii, które dotyczą mechaniki np. awarii czy uszkodzeń części, które nie są związane z czujnikami elektrycznymi. Wsiadając do samochodu, każdy kierowca powinien znać symbol check engine. Co oznacza taka kontrolka? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jakie kolory mają kontrolki na desce rozdzielczej?

Jak już zostało wspomniane, kontrolki znajdujące się na desce rozdzielczej mają różny kolor. Te czerwone mają za zadanie ostrzegać o niebezpieczeństwie i najpoważniejszych awariach. Kiedy się zaświecą, należy jak najszybciej zatrzymać auto i dokładnie sprawdzić, co się z nim dzieje.Kontrolki pomarańczowe sygnalizują awarię oraz zagrożenie. Zaliczana do nich pomarańczowa kontrolka silnika powinna być impulsem do wizyty w serwisie. Niezbędna jest bowiem profesjonalnie przeprowadzona diagnostyka, która wskaże przyczynę usterki w samochodzie. Kontrolki zielone dotyczą funkcji samochodu.

Co to jest kontrolka check engine

Check engine – kontrolka i jej zasada działania

Kontrolka check engine włącza się tylko wówczas, gdy odchylenia od normy notowane są przez dłuższy czas. Sterowniki są skonstruowane tak, aby pomijały krótkie wahania, które nie są powodem do niepokoju – mówi ekspert Inter Cars 

Oznacza to, że kontrolka zaświeci się tylko wówczas, gdy faktycznie dzieje się coś niepokojącego. To właśnie z tego powodu warto udać się do fachowca, który sprawdzi samochód.

Co oznacza kontrolka check engine?

Wielu kierowców zastanawia się, co zrobić, kiedy pojawi się kontrolka silnika. Co oznacza i na jakie awarie wskazuje? W zdecydowanej większości przypadków jej włączenie się dotyczy nieprawidłowości w obrębie układu wtryskowego oraz wydechowego. To właśnie te elementy w najnowszych samochodach pełne są rozmaitych czujników, których zadaniem jest zadbanie nie tylko o pasażerów, ale również środowisko naturalne.

Bardzo często kontrolka check engine włącza się wówczas, gdy katalizator jest już nadmiernie zużyty. Pojawi się ona także w przypadku usterki filtra DPF. Do najczęstszych awarii, które sprawiają, że pojawia się migający check engine zalicza się również niewłaściwe dawkowanie paliwa, zużycie/awarię świec zapłonowych, błąd sondy lambda w przypadku silników benzynowych. Kontrolka ta może mówić również o zablokowaniu układu recyrkulacji spalin.

Check engine – kontrolka i znacznie jej koloru

Doświadczeni kierowcy z pewnością wiedzą, że kontrolka silnika może świecić albo na żółto (ewentualnie pomarańczowo) albo na czerwono. To, jaki kolor pokaże się na desce rozdzielczej, ma naprawdę duże znaczenie. W przypadku barwy żółtej kierowca dostaje informację, że w układzie napędowym doszło do pewnej niezgodności. Jest to jednak stan, który nie powinien w istotny sposób przeszkadzać w dalszej jeździe. Oznacza to, że można spokojnie jechać dalej. Należy jednak jak najszybciej umówić wizytę w warsztacie. Żółta kontrolka silnika nie wymaga więc natychmiastowej reakcji.

Sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej, kiedy kontrolka świeci na czerwono. To wyraźny sygnał, że w samochodzie doszło do naprawdę poważnej awarii. Jeśli zdecydujesz się kontynuować jazdę, musisz być świadomy tego, że robisz to wyłącznie na własne ryzyko. Może to bowiem doprowadzić do poważnych uszkodzeń, których usunięcie nie będzie ani proste, ani tanie. Jeśli więc na desce rozdzielczej zobaczysz czerwoną kontrolkę, natychmiast się zatrzymaj i wezwij pomoc drogową. Kontrolki na pulpicie samochodu pełnią bardzo ważną funkcję ostrzegawczą. Każdy kierowca powinien je dobrze znać i wiedzieć co oznacza kontrolka oleju czy samochodu z kluczykiem.

Jaki jest związek między migającą kontrolką check engine a użytkowaniem LPG?

Nie brakuje kierowców, którzy decydują się na wyposażenie samochodu w instalację LPG. Gaz jest dużo tańszy od benzyny, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji pojazdu. Okazuje się jednak, że migająca kontrolka silnika to częsty problem w samochodach jeżdżących na gaz. Kiedy instalacja jest rozregulowana, a dawkowanie gazu nieprawidłowe, cały układ zasilania zaczyna działać nieprawidłowo.

Jeśli więc masz samochód na gaz, a kontrolka check engine nie daje Ci spokoju, udaj się do specjalisty. Być może wymienić trzeba będzie filtr LPG, reduktor bądź wtryskiwacz. Nie są to poważne usterki – nie przejmuj się. Koszt ich usunięcia nie powinien być wysoki. Części zamienne najwyższej jakości znajdziesz w sklepie Inter Cars. Oferta obejmuje części zamienne do pojazdów zasilanych różnym paliwem.

szukasz produktu który opisujemy?

Co w sytuacji, kiedy kontrolka check engine zapala się, a następnie gaśnie?

Bardzo wielu kierowców zgłasza, że w ich samochodach kontrolka wielokrotnie zapala się, a następnie po jakimś czasie gaśnie. W takim przypadku na ogół nie mamy do czynienia z poważną awarią. Zdecydowana większość przypadków dotyczy niskiego napięcia. W efekcie odczyt z czujników nie jest prawidłowy. Może również zdarzyć się tak, że zapłony zostały zamoczone w czasie mycia samochodu. Bardzo częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest również pokrycie śniedzią styków znajdujących się wokół czujników.

kontrolka check engine zapala się

Warto należy jednak odróżnić kontrolkę, która zapala się, a następnie gaśnie w wyniku złego napięcia od migającej kontrolki silnika. Dla każdego kierowcy jest to wyraźny sygnał, że jazda nie powinna być kontynuowana. Należy natychmiast zatrzymać się, a następnie wyłączyć silnik. Po chwili trzeba go ponownie uruchomić. Jeśli kontrolka nadal będzie migać, kontynuowanie jazdy grozi poważnym uszkodzeniem jednostki napędowej. Co więcej, może nawet dojść do kompletnego zniszczenia silnika czy niebezpiecznej kolizji. 

Check engine – czy można jeździć, kiedy pojawi się taka kontrolka?

Jedną z ważniejszych kontrolek w każdym samochodzie jest check engine. Czy można jeździć, kiedy pojawi się taka kontrolka na desce rozdzielczej? Jak już mówiliśmy, kontrolka ta ma kolor pomarańczowy. Oznacza to, że na ogół nie sygnalizuje poważniejszych awarii, a stosunkowo niegroźne usterki. Nie powinny być przyczyną poważniejszych problemów. W takim wypadku można kontynuować jazdę, jeśli jej przerwanie nie jest możliwe. Oczywiście trzeba również jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem, który podłączy auto pod tester diagnostyczny. To najprostszy sposób, aby szybko zidentyfikować problem.

UWAGA: w przypadku kontrolek czerwonych jazdę należy przerwać natychmiast. Jej kontynuowanie może skutkować poważnym uszkodzeniem samochodu, może również stanowić bezpośrednie zagrożenie dla kierowcy, pasażera, a także innych uczestników ruchu drogowego. Każdy kierowca powinien znać możliwe kontrolki wskazujące na problemy i usterki różnych układów samochodu

Jak skasować check engine?

W autach często pojawia się kontrolka silnika. Co oznacza i jak należy się w takiej sytuacji zachować, już wiesz. Warto więc zastanowić się nad tym, co zrobić, kiedy się zaświeca w wyniku błędu. Pomarańczowa kontrolka silnika może zostać w prosty sposób skasowana. Wystarczy ręcznie usunąć kod błędu znajdujący się w pamięci sterownika. Czy można zrobić to samodzielnie? Tylko wówczas, gdy dysponuje się specjalnym oprogramowaniem. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty. Obecnie nie brakuje warsztatów specjalizujących się w diagnostyce pojazdowej. Usunięcie błędu nie jest ani usługa drogą, ani zajmująca dużo czasu.

Jak skasować check engine

Czy można to robić, kiedy kontrolka zaświeca się w wyniku usterki samochodu? Oczywiście brak błędu sprawi, że samochód będzie dalej jechał. Trzeba jednak być świadomym tego, że nie rozwiązuje to problemu. Brak naprawy może prowadzić do pogłębiania się usterki, co z kolei może oznaczać dużo poważniejsze problemy. Pamiętaj, że często im wcześniej usuniesz usterkę, tym mniejsze są koszty związane z jej naprawą.

Zamiast usuwać błąd check engine samodzielnie, lepiej od razu udać się na stację diagnostyczną. Dzięki temu problem znacznie szybciej zostanie rozpoznany, co umożliwi jego usunięcie. Samo skasowanie błędu nie rozwiązuje bowiem jego przyczyny, o czym wielu kierowców zdaje się nie pamiętać.

Kontrolka silnika check engine – podsumowanie

Wiesz już co oznacza kontrolka check engine w poszczególnych kolorach. Niezależnie jednak od jej koloru powinieneś potraktować to jako sygnał, o nieprawidłowościach w aucie. Nie zawsze wymaga ona bezpośredniego udania się do warsztatu, jednak nie należy bagatelizować tego sygnału. Pamiętaj, że samo skasowanie błędu nie oznacza wyeliminowania problemu. Najlepiej udać się na stację diagnostyczną lub do profesjonalnego warsztatu, tam specjaliści rozpoznają problem i zaproponują, w jaki sposób należy go rozwiązać.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Powodów, dla których załącza się kontrolka check engine, jest wiele. Może to być między innymi awaria sondy lambda, nieprawidłowe ciśnienie paliwa, a także niewłaściwe ciśnienie doładowania. Zawsze wymagana jest odpowiednia diagnostyka. Zapalenie się kontrolki check engine jest sytuacją, której nie należy bagatelizować.

Wbrew obiegowej opinii włączenie się kontrolki silnika nie wymaga zatrzymania pojazdu. Spokojnie możesz kontynuować jazdę. Na ogół awaria nie jest zbyt poważna lub nie wymaga natychmiastowej naprawy. Rozsądne jest jednak jak najszybsze umówienie się na wizytę w warsztacie w celu przeprowadzenia diagnozy problemu. Należy przy tym odróżnić od siebie dwie sytuacje: kiedy kontrolka miga, a kiedy się świeci. Kiedy check engine miga, należy potraktować ją jak wszystkie czerwone kontrolki. Należy przerwać jazdę lub jej zaniechać i udać się do najbliższego warsztatu samochodowego.

Jedną z ważniejszych kontrolek w samochodach jest check engine. Kontrolka ta na ogół sygnalizuje konkretny problem. Błąd ten można jednak skasować, korzystając ze specjalnego oprogramowania. Należy jednak pamiętać, że wprawdzie wyeliminuje to zapaloną kontrolkę na desce rozdzielczej, ale nie rozwiąże problemu, który może narastać.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!