Ozonowanie samochodu to zabieg, o którym możesz usłyszeć dość często. Oferują go serwisy klimatyzacji, to standardowa procedura podczas obsługi tego układu. Ozonator samochodowy to bardzo proste urządzenie, z którego możesz korzystać także samodzielnie. Jak ozonować samochód we własnym zakresie? To całkiem łatwe! Wystarczy, że przeczytasz ten tekst, a ozonowanie nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic!

W trakcie eksploatacji samochodu wewnątrz elementów układu klimatyzacji często panują idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Trafiają tam zanieczyszczenia z zewnątrz i z wewnątrz samochodu, które są pożywką dla bakterii. Zarodniki grzybów dobrze rozwijają się w klimatyzacji. Dzieje się tak z powodu wilgoci, która powstaje podczas schładzania powietrza, a także panującej wewnątrz kanałów stabilnej temperatury. Za pośrednictwem wentylatorów zarodniki trafiają do wnętrza samochodu. Są one naprawdę niebezpieczne dla zdrowia! Ozonator samochodowy to świetny sposób na to, aby bezpiecznie i skutecznie oczyścić nawet najdalsze zakamarki klimatyzacji.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Jak działa ozonator samochodowy?

Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu (O3). W odróżnieniu od zwyczajnej cząsteczki dwuatomowej jest on silnie reaktywny. Mimo tego, że składa się z tlenu, nie nadaje się do oddychania przez organizmy żywe. Wchodzi w reakcje z błonami komórkowymi i ma na nie destrukcyjny wpływ. Tę właściwość wykorzystuje się w czasie ozonowania. Co daje ozonowanie auta? Co to jest ozonator? 

Ozonator przetwarza tlen znajdujący się w powietrzu i rozprowadza go za pomocą wewnętrznego wentylatora do otoczenia. Cząsteczki są (zamiast zwykłego tlenu) wchłaniane przez bakterie, grzyby i wirusy. Silna reakcja z ozonem powoduje, że mikroorganizmy obumierają i przestają być zagrożeniem dla Twojego zdrowia.

Reaktywność ozonu powoduje, że usuwa on także nieprzyjemne zapachy. To zasługa utleniania estrów i innych substancji odpowiedzialnych za brzydką woń. Zabicie bakterii gnilnych sprawia, że z samochodu znika źródło brzydkich zapachów.

Ozonowanie samochodu – czy jest szkodliwe?

Reakcje z ozonem są szkodliwe dla wszystkich organizmów korzystających z tlenu do oddychania – także dla ludzi. Ozon to gaz, który zwiększa ryzyko wystąpienia raka, a w dużym stężeniu może uszkadzać tkanki. Jednak ta cząsteczka ma też bardzo ważną właściwość, dzięki której ozonowanie samochodu jest w pełni bezpieczne dla Twojego zdrowia!

Ozon w normalnych warunkach jest formą niestabilną. W powietrzu rozpada się do formy dwuatomowej w około 20 minut. Niemal każdy ozonator samochodowy jest wyposażony w timer, dzięki któremu nie musisz mieć w ogóle kontaktu z ozonem, który dezynfekuje Twoje auto. Po kilkudziesięciu minutach od zakończenia pracy urządzenia ozon zniknie. 

Niektóre produkty reakcji ozonu z innymi substancjami mogą być do pewnego stopnia niebezpieczne. Są to jednak wyłącznie związki lotne, do tego powstające w minimalnych ilościach. Krótkie wietrzenie samochodu po ozonowaniu rozwiązuje ten problem. 

Oznacza to, że ozonowanie nie jest szkodliwe, jeżeli tylko będziesz przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

jak ozonować samochód, wnętrze auta

Czy ozonowanie samochodu może zniszczyć wnętrze?

Ozon to substancja bardzo silnie reaktywna. To może rodzić obawy, że reakcje z gazem doprowadzą do uszkodzenia tapicerki czy innych elementów wnętrza pojazdu. Ryzyko to jest jednak minimalne. 

Zdecydowana większość materiałów stosowanych do produkcji elementów wyposażenia samochodowych wnętrz albo się nie utlenia, albo została przed tym zabezpieczona. W innym wypadku elementy byłyby niszczone także przez tlen znajdujący się w powietrzu! Na uszkodzenie są narażone jedynie elementy poddane bardzo intensywnemu bombardowaniu ozonem. 

Aby mieć pewność, że nie zniszczysz wnętrza, nie kieruj wylotu ozonatora bezpośrednio na elementy tapicerki. Ustaw urządzenie na maksymalnie odsuniętym do tyłu fotelu pasażera, wylotem w kierunku przedniej szyby. Wówczas odległość do deski rozdzielczej będzie bezpieczna. 

Jeżeli obawiasz się o tapicerkę siedziska, możesz położyć folię zabezpieczającą pod ozonatorem. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby założyć na niego pokrowiec fotelowy.

Jak ozonować auto w warsztacie?

Jeżeli nie chcesz inwestować we własny ozonator samochodowy, zwykle w celu wykonania tego zabiegu udasz się do warsztatu serwisu klimatyzacji. Będzie to dobry wybór, jeżeli dbasz o czystość w samochodzie – nie palisz w nim papierosów i nie używasz innych substancji, które mogą powodować powstawanie brzydkich zapachów. 

W takim przypadku wystarczy przeprowadzić ozonowanie samochodu dwa razy do roku, podczas regularnego przeglądu klimatyzacji. Warsztaty zwykle wyposażone są w wydajne ozonatory wysokiej jakości. Dzięki temu zabieg trwa krótko i daje bardzo dobre efekty. Dlatego warto zapytać, czy usługa obejmuje ozonowanie auta. Co to może dać? Czystość i higienę, nie ma więc nic do stracenia. 

Jeżeli decydujesz się na skorzystanie z warsztatu, wybierz dobrze wyposażoną i sprawdzoną placówkę. Jeżeli dany zakład nie ma odpowiednio mocnego urządzenia, ozonowanie nic nie da. Najlepiej korzystać z usług firm, które specjalizują się w naprawie wentylacji i klimatyzacji.

Zabieg ozonowania w warsztacie to koszt kilkudziesięciu złotych. Jeżeli wykonujesz przegląd klimatyzacji, zwykle jest on wliczony w jego cenę. 

jak ozonować samochód, wnętrze auta

Jak ozonować samochód samodzielnie? Poradnik krok po kroku

Większość osób nie potrzebuje częstszego ozonowania samochodu. Jednak użytkowanie pojazdu w specyficznych warunkach lub choroby użytkowników, mogą być wskazaniem do zwiększenia częstotliwości zabiegu. 

W samochodach, które przewożą zwierzęta, transportują żywność albo służą do przewozu wielu osób (także rodzin), zanieczyszczenia będą powstawać szybciej. Jeżeli masz w zwyczaju palić papierosy w samochodzie, to bardzo szybko nikotyna osiądzie we wnętrzu. Czynnikiem, który może skłonić do częstszej dezynfekcji, mogą być też alergie albo astma osób podróżujących autem. We wszystkich wspomnianych przypadkach warto stosować ozonator samochodowy co najmniej raz w miesiącu. 

Taki scenariusz oznacza, że wizyty w warsztacie stają się nieopłacalne. Warto wówczas zakupić własny ozonator i korzystać z niego samodzielnie. Jak ozonować auto? Oto kompleksowy poradnik!

Jak przygotować samochód do ozonowania?

Zanim rozpoczniesz ozonowanie wnętrza auta, powinieneś je w podstawowy sposób przygotować. Ozonowanie nie wymaga żadnych specjalistycznych zabiegów, można je też doraźnie przeprowadzić bez przygotowania. Sam proces będzie jednak znacznie skuteczniejszy, jeśli wcześniej zadbasz o kilka prostych rzeczy.

Najważniejsze jest pozbycie się z wnętrza samochodu śmieci, resztek jedzenia czy zawartości popielniczek. Wszystkie te rzeczy mogą być pożywką dla bakterii czy źródłami brzydkich zapachów. Ozon w takim wypadku będzie miał bardzo krótkotrwały efekt – po rozpadzie jego cząsteczek procesy, które chciałeś zwalczyć, zaczną się od nowa. Szybko powrócą nieprzyjemne wonie i szkodliwe drobnoustroje.

baner mamy części do Twojego samochodu

Warto po prostu posprzątać auto. W kurzu, zabrudzeniach i piasku na podłodze może się znajdować wiele drobinek organicznych. Będą one „zaproszeniem” dla bakterii do ponownego zasiedlenia samochodu zaraz po ulotnieniu się ozonu. Czysty samochód pozostanie po ozonowaniu świeży przez dłuższy czas.

Przed sprzątaniem włącz też nawiewy na kilka chwil, ustaw najwyższą prędkość i otwórz wszystkie kratki wentylacyjne. We wnętrzach kanałów często gromadzą się zabrudzenia, kurz, drobne liście czy pyłki drzew. Dmuchawa większość z nich przetransportuje do wnętrza. Stamtąd pozbędziesz się ich w czasie porządków. 

Jeżeli masz taką możliwość, ustaw samochód pod dachem lub w cieniu. Gdy takie miejsce nie jest dostępne, połóż na przednią szybę osłonę przeciwsłoneczną lub przykryj auto pokrowcem. Ograniczy to działanie słońca i nagrzewanie auta, co poprawi skuteczność ozonowania. 

Jak ozonować auto?

Po porządkach możesz przystąpić do samego zabiegu ozonowania. Ozonator samochodowy najlepiej wstawić do przedniej części przedziału pasażerskiego. W samochodach z klimatyzacją dwustrefową można później powtórzyć zabieg – wtedy ustaw urządzenie na tylnej kanapie. 

Włącz silnik samochodu, otwórz nawiewy i nastaw dmuchawę na maksymalną prędkość. Włącz tryb obiegu zamkniętego, aby ozon nie był wydalany przez wentylację. Ustaw minimalną temperaturę klimatyzacji! Dzięki temu zwiększysz żywotność ozonu, który szybciej rozpada się w wyższych temperaturach. W schłodzonym pojeździe cząsteczki będą mieć czas zawalczyć ze wszystkimi groźnymi substancjami i mikroorganizmami. 

Teraz wystarczy nastawić timer ozonatora, opuścić samochód i zamknąć drzwi. 

Ozonowanie samochodu – jak długo powinno trwać?

Czas ozonowania zależy przede wszystkim od wydajności ozonatora. Komercyjne urządzenia wytwarzają przeważnie około 5–7 g ozonu na godzinę. Ile trwa ozonowanie auta w takim przypadku? 

W mniejszych samochodach wystarczy 40 minut. Większe pojazdy, szczególnie wyposażone w bardziej skomplikowane układy klimatyzacji wielostrefowej, powinny być ozonowane przez co najmniej godzinę. Ozonator nie powinien pracować dłużej niż 60 minut. Dlatego, jeżeli planujesz dodatkową dezynfekcję drugiej strefy klimatyzacji, odczekaj co najmniej 15 minut, zanim uruchomisz urządzenie na ponowne ozonowanie samochodu. Jak długo ozonować za drugim razem? Wystarczy około 30 minut. 

Co zrobić po ozonowaniu? 

Gdy ozonator przestanie pracować, po prostu otwórz wszystkie drzwi samochodu i wyłącz silnik. Wietrz auto przez 20–30 minut. Po tym czasie możesz już normalnie je użytkować. 

Jeżeli poczujesz „dziwny” zapach po ozonowaniu samochodu, nie przejmuj się! To zupełnie normalne po przeprowadzeniu tego zabiegu. To rezultat dwóch czynników!

Po pierwsze jest to zapach samego ozonu. Przypomina on powietrze po burzy, ponieważ wyładowania atmosferyczne także wytwarzają ozon. Jest to woń świeża i raczej przyjemna. Może utrzymywać się w aucie przez kilka dni. Nie oznacza to jednak, że w pojeździe będzie obecny sam ozon! Pamiętaj, że zniknie on po około 30 minutach.

Po drugie zaraz po zabiegu we wnętrzu mogą unosić się produkty utleniania substancji chemicznych. Stąd też może brać się dziwny zapach po ozonowaniu. Te wonie powinny jednak zniknąć po wywietrzeniu pojazdu. 

Szybko przekonasz się, co daje ozonowanie auta, ponieważ będziesz czuł się lepiej i rzadziej chorował, dzięki temu, że Twoja klimatyzacja i wentylacja będzie wolna od patogenów. 

jak ozonować samochód, kobieta za kierownicą

Jak wybrać ozonator samochodowy?

Bardzo ważnym aspektem skutecznego zabiegu ozonowania jest wybór właściwego urządzenia. W tym wypadku najważniejsza jest wydajność generatora. Odpowiedni ozonator samochodowy musi mieć wydajność wynoszącą co najmniej 5 g (5000 mg) ozonu wytwarzanego w ciągu godziny. W innym wypadku ozon zacznie proces rozpadu zbyt szybko i nie dojdzie do pełnej dezynfekcji wnętrza. 

Ważne jest, aby używać urządzeń posiadających odpowiednie certyfikaty i produkowanych przez renomowanych producentów. Na portalach ogłoszeniowych można znaleźć setki tanich ozonatorów, które według sprzedających mają wydajność powyżej 15 g/h. Tak wysoki wskaźnik generacji ozonu jest bardzo trudny do osiągnięcia. Maszyna takiej klasy nie tylko byłaby bardzo droga, ale wręcz zbędna w użytku motoryzacyjnymmówi ekspert Inter Cars. 

Jaka wydajność?

Wybierasz ozonator samochodowy? Najlepszym wyborem będzie sprzęt o wydajności od 7 do 10 g/h. Dzięki temu ozonowanie będzie skuteczne, a koszt urządzenia dobrej jakości nie będzie bardzo wysoki. Cena takiego sprzętu wyniesie zaledwie kilkaset złotych.

Rodzaje ozonatorów

Drugim istotnym czynnikiem jest sposób, w jaki ozonator przetwarza tlen. Na rynku dostępne są dwa rodzaje ozonatorów:

  • ozonatory fotochemiczne (z lampami UV),
  • ozonatory elektrochemiczne (płytkowe).

W obu przypadkach celem elementu czynnego jest rozbicie cząsteczek tlenu i stworzenie warunków, w których połączą się one do postaci trójatomowej. Generator fotochemiczny wykorzystuje do tego światło ultrafioletowe, natomiast elektrochemiczny – wyładowania elektryczne między płytkami z izolatora (efekt przebicia). 

Różnice pomiędzy ozonatorami z lampami UV i płytkowymi

Lampowe generatory ozonu są bardziej kompaktowe, ale też sporo droższe. Ozonatory płytkowe są najpopularniejsze. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na materiał izolatora w generatorze. Najpopularniejsze są ozonatory ceramiczne, jednak mogą one uszkodzić tapicerkę – wielotlenki azotu  niekorzystnie wpływają na barwniki tworzyw oraz skórę (sztuczną i prawdziwą). Bezpieczniejszym wyborem są urządzenia z płytkami kwarcowymi. 

Poza tymi dwoma parametrami ozonatory nie różnią się od siebie znacząco. Mogą być wyposażone w mechaniczny lub elektroniczny timer i dodatkowe funkcje automatyzacji. Profesjonalne urządzenia po zakończonym procesie dezynfekcji neutralizują ozon, dzięki czemu samochód jest gotowy do oddania klientowi już po kilku minutach. Pamiętaj jednak, że nie jest to jednak opcja obowiązkowa! Do prywatnego użytku wystarczy w zupełności prosty ozonator z mechaniczną nastawą czasu. 

Jeżeli szukasz ozonatora lub innych najwyższej jakości urządzeń czyszcząco–myjących do Twojego samochodu lub warsztatu, sprawdź ofertę Inter Cars! 

Wybierz swój produkt:

Jak ozonować samochód – FAQ

Ozonowanie samochodu – co to jest?

To proces dezynfekcji wnętrza pojazdu lub pomieszczenia z użyciem ozonu (O3). To reaktywna cząsteczka tlenu, która zabija drobnoustroje i utlenia zanieczyszczenia.

Jak często ozonować samochód?

W normalnych warunkach użytkowania wystarczy ozonować pojazd co pół roku. Jeżeli w samochodzie gromadzi się więcej zabrudzeń lub zależy Ci na higienie, dobrze jest wykonać zabieg raz w miesiącu. 

Ozonowanie samochodu – czy jest szkodliwe?

Nie. Ozon przekształca się naturalnie w tlen dwuatomowy po 20-30 minutach.

Czy dziwny zapach po ozonowaniu samochodu jest normalny?

Tak, zapach „powietrza po burzy” utrzyma się kilka dni, inne wonie ulotnią się w kilkanaście minut.

Na co zwrócić uwagę, gdy kupuję ozonator samochodowy?

Ozonator do samochodu musi mieć wydajność wynoszącą co najmniej 5 g/h (5000 mg/h). Dobrze, jeśli ozon będzie produkowany w generatorze z płytkami kwarcowymi.

Ile trwa ozonowanie auta?

Około 1 godziny. Jeżeli masz ozonator o wydajności 10 g/h, możesz skrócić czas do 40 minut.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!