Kiedyś widok samochodu osobowego z kratką przemierzającego polskie drogi był znacznie częstszy niż teraz. Popularność ta związana była z możliwością odliczenia pełnego podatku VAT od jego zakupu. Rejestracja tego typu pojazdów jako ciężarowe pozwalała także na odliczenie VAT od wymiany części, serwisowania oraz zakupu paliwa. Mimo że pojazdy te w zasadzie zniknęły z dróg, w dalszym ciągu są dostępne na rynku wtórnym w atrakcyjnych cenach. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej na ten temat. Podpowiemy Ci też, jak zmienić samochód ciężarowy na osobowy i czy w świetle prawa jest to możliwe?

jak zmienić samochód ciężarowy na osobowy

Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Niegdyś w myśl przepisów samo zamontowanie kratki w samochodzie osobowym pozwalało na jego homologację jak auta ciężarowego. Było to bardzo ciekawe rozwiązanie, które dzięki tej nieskomplikowanej operacji, umożliwiało jego właścicielowi, nie szpecąc zbytnio samochodu, na odniesienie sporych korzyści podatkowych. Oczywiście wymagane było  prowadzenie działalności gospodarczej jednak pozwalało to na częściowe odliczanie podatku VAT od paliwa i całości podatku od jego zakupu. Brzmi interesująco prawda? Oczywiście, że tak! Ułatwienia te szybko zaczęły być wykorzystywane, w związku z czym co jakiś czas zaczęły pojawiać się próby ukrócenia tego procederu, które znalazły swój finał w nowelizacji prawa  z 2014 roku. Dzisiaj zakup samochodu z kratką nie stanowi problemu, ale kłopoty sprawia jej demontaż, którego nie można zrobić we własnym zakresie. 

Z poniższego artykułu, dowiesz się:

 1. co to jest zmiana przeznaczenia pojazdu;
 2. w jaki sposób można usunąć kratkę;
 3. jak w świetle prawa przebiega proces zmiany przeznaczenia pojazdu;
 4. ile kosztuje zmiana przeznaczenia pojazdu.

Zmiana przeznaczenia pojazdu — co to takiego?

Według przepisów wszystkie pojazdy są klasyfikowane według ich rodzaju, podrodzaju oraz właśnie przeznaczenia. Odnosi się ono przede wszystkim do samochodów ciężarowych. Ich budowa jest przecież podyktowana właśnie przeznaczeniem. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że konstrukcja chłodni w sposób znaczący różni się od budowy pojazdu straży pożarnej czy furgonu pocztowego.

Inaczej ma się sprawa samochodów osobowych. W ich przypadku nie stosuje się takiego rozróżnienia, w związku z czym nie mają sprecyzowanego przeznaczenia. Homologacja pojazdu odczytywana jest z kodu ITS (Instytutu Transportu Samochodowego) i wiąże się z konkretnymi wymaganiami zarówno technicznymi, jak i konstrukcyjnymi.

Zmiana przeznaczenia pojazdu polegała więc głównie na zamontowaniu w samochodzie osobowym kratki i przerejestrowaniu go na auto dwu lub czteroosobowe. . Obecnie, kiedy operacja ta nie przynosi żadnych korzyści, sytuacja zaczyna się odwracać. Właścicielom takich samochodów pozostaje demontaż kratki i przerejestrowanie samochodu z ciężarowego na osobowy. 

Jak zmienić samochód ciężarowy na osobowy?

Jeżeli zakupiłeś samochód osobowy zarejestrowany jako ciężarowy w okazyjnej cenie i teraz chciałbyś zmienić jego przeznaczenie, pewnie zastanawiasz się, jak to zrobić? Bez obaw! Spieszymy z wyjaśnieniem! Wspomnieliśmy już wcześniej, że zmiana samochodu ciężarowego na osobowy jest jak najbardziej możliwa i wbrew pozorom jest to całkiem powszechny proceder. Wymaga od nas jednak czasu i wydatków, ale o tym zaraz. Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, jak pozbyć się zamontowanej w nim kratki.

Czy wiesz, że możliwa jest samodzielna zmiana auta z silnikiem spalinowym na elektryczne? Sprawdź: Przeróbka samochodu na elektryczny – od czego zacząć? 

Jak usunąć kratkę?

Dokonana w naszym pojeździe przez poprzedniego właściciela zmiana z osobowego na ciężarowy wykonana była prawdopodobnie z powodu korzystania z przywilejów podatkowych. Jeśli jednak dokonałeś zakupu takiego samochodu po nowelizacji ustawy, samo usunięcie kratki niestety nie rozwiązuje problemu. Sytuacja na tak zwany „chłopski rozum” może wydawać się prosta, jednak jest ona nieco bardziej skomplikowana.

Jak zmienić samochód ciężarowy na osobowy

Samochód osobowy zarejestrowany jako ciężarowy nie może w świetle prawa zostać pozbawiony kratki przez nieuprawnioną osobę. Co oznacza to w praktyce? Mimo że czynność ta nie jest skomplikowana, a wręcz banalnie prosta, musi zostać wykonana w warsztacie. Jest to efekt przepisów zabraniających osobom bez odpowiednich uprawnień na ingerencję w konstrukcję pojazdu. . Obowiązująca ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym jasno mówi, że demontaż takiej kratki może zostać wykonany przez punkt, który działa na kodzie PKD 45.20.Z.

Co w przypadku, gdy jednak zdecydowalibyśmy się na samodzielne usunięcie tego elementu z naszego pojazdu? Na niewiele się to zda, bo bez odpowiednich dokumentów nie będziemy w stanie przerejestrować samochodu na osobowy. Z kolei jeżdżąc bez kratki samochodem, który w dowodzie rejestracyjnym jest opisany jako ciężarowy, gdy napotkamy na swej drodze kontrolę drogową — nie obejdzie się bez mandatu. 

Jak przebiega demontaż kratki? 

Przerejestrowanie samochodu z ciężarowego na osobowy wiąże się ze zwiększeniem liczby miejsc dostępnych dla pasażerów do 5. Wymusza to oprócz usunięcia kratki, przystosowanie pojazdu do tego, by  5 osoba mogła bezpiecznie podróżować. Mechanik, który będzie przeprowadzał tę czynność, musi zamocować dodatkowy zagłówek oraz pasy bezpieczeństwa. 

Po wykonaniu usługi warsztat oprócz standardowego dokumentu, jakim jest paragon bądź faktura, musi dołączyć także zaświadczenie o uprawnieniach do przeprowadzania zmian konstrukcyjnych pojazdów oraz oświadczenie, które musi zawierać zakres wprowadzonych zmian. Ile kosztuje przeprowadzenie takiej operacji? Jak zwykle jest to bardzo zróżnicowane. Samo usunięcie kratki to wydatek rzędu 150 – 200 złotych, ale zmiana z ciężarowego na osobowy wnętrza samochodu to dość kosztowna usługa i jej cena wynosi najczęściej między 1000 a 2000 złotych.

To nie koniec Twoich obowiązków

Czy dokonanie powyższej czynności i otrzymanie od warsztatu stosownych dokumentów odpowiada wyczerpująco na pytanie, jak zmienić samochód ciężarowy na osobowy? Niestety nie. Jest to tak naprawdę początek dopełniania kwestii formalnych, jakimi jest zmiana przeznaczenia pojazdu.

Po opuszczeniu warsztatu należy udać się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, gdzie wykwalifikowany pracownik dokona przeglądu wprowadzonych zmian konstrukcyjnych samochodu. Diagnosta zapoznaje się z przeprowadzonymi w pojeździe zmianami i sprawdza, czy spełnia on warunki techniczne umożliwiającego dopuszczenie go do ruchu drogowego. Zmiana samochodu ciężarowego na osobowy wymaga wpisania od niego informacji, że pojazd po wprowadzonych zmianach pozwala na przewożenie 5 osób, a nie jak ma to w przypadku samochodów ciężarowych 4 bądź 2. Bardzo ważną kwestią jest dopilnowanie tej czynności, gdyż w innym wypadku urzędnik może odrzucić wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

Jak zmienić samochód ciężarowy na osobowy

Wizyta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów wiąże się oczywiście z kosztami. Konieczne do wykonania badanie kosztuje 82 złote, do którego będziesz musiał doliczyć koszt standardowego przeglądu, który wynosi 99 złotych. Wizyta w Stacji Kontroli Pojazdów wyniesie Cię łącznie 181 złotych.

Sprawdź również: Zielone tablice rejestracyjne. Wyjaśniamy, co oznaczają i jak je zdobyć

Co dalej?

Kupiłem samochód osobowy zarejestrowany jako ciężarowy, udałem się do stosownego warsztatu i dokonałem odpowiedniej modernizacji, po czym odwiedziłem Okręgową Stację Kontroli Pojazdów, by dokonać przeglądu. Czy to już koniec? Prawie. Kolejnym krokiem, który musimy wykonać, jest wizyta we właściwym dla miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacji w ciągu  30 dni od daty badania technicznego.

Przed udaniem się do niego musimy skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. W naszej teczce powinny znajdować się poniższe dokumenty:

 • dowód rejestracyjny wraz z ważnym badaniem technicznym,
 • stosowne oświadczenie lub faktura — wystawione przez warsztat, który dokonał zmian w pojeździe. Niezbędny będzie także wpis z CEiDG lub KRS, poświadczający,  że firma, w której dokonywaliśmy modyfikacji, ma prawo prowadzić działalność w zakresie naprawy i obsługi pojazdów,
 • zaświadczenie z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów informujące o dokonanych zmianach,
 • dowód osobisty, 
 • aktualne ubezpieczenie OC pojazdu,
 • dowód opłaty uiszczonej za wymianę dowodu rejestracyjnego,
 • stosowne upoważnienie, jeżeli zamiast właściciela pojazdu sprawę prowadzi wyznaczony przez niego pełnomocnik.

Kiedy mamy do czynienia ze zmianą rodzaju pojazdu, która wymagała jego zmiany konstrukcyjnej, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 1 czerwca 2021 roku obliguje nas do:

 • potwierdzenia zapłaty akcyzy,
 • okazania dokumentu o braku obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju,
 • przedstawienia zaświadczenia o zwolnieniu z obowiązku zapłaty akcyzy.

Co w tej sprawie ma do dodania ekspert Inter Cars?

Pomiędzy 1 lipca 2021 roku a 30 czerwca 2022 roku, dokumenty potwierdzające dokonanie zapłaty akcyzy na terytorium kraju nie były wymagane. Tak samo, jak dokument potwierdzający zwolnienie z jej opłaty. Dotyczyło to zawiadomień o zmianach konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu. Wprowadzone 1 lipca 2021 roku przepisy rozszerzyły obowiązek płacenia akcyzy. Stanowią one, że zmiany konstrukcyjne w pojeździe innym niż osobowy, które powodują zmianę jego przeznaczenia na osobowy właśnie, podlegają akcyzie – mówi ekspert Inter Cars.

Jak zmienić samochód ciężarowy na osobowy

Czy to już wszystkie wskazówki dotyczące tego, jak zmienić samochód ciężarowy na osobowy? Pozostaje jeszcze kwestia zapłaty za zmianę w dowodzie rejestracyjnym. Wynosi ona 54 złote i 50 groszy. Informację zwrotną o terminie odbioru dokumentu otrzymuje się SMS-em lub drogą mailową. Czas oczekiwania wynosi około dwóch tygodni.

Sprawdź także: Kampervan od podstaw, czyli jak zrobić kampera samodzielnie!

Sprawdzone części zamienne znajdziesz w ofercie Inter Cars

Dokonałeś już zmiany samochodu ciężarowego na osobowy? Być może Twój samochód potrzebuje dodatkowej wymiany kilku elementów, by uznać cały proces za zakończony? Stary akumulator? Bez obaw! Zajrzyj do sklepu Inter Cars. W naszej bogatej ofercie znajdziesz nowy akumulator do swojego pojazdu, dzięki któremu nie będziesz musiał się martwić o to, czy odpalisz go w mroźny poranek. Oprócz tego w naszej ofercie znajdziesz również prostowniki i urządzenia rozruchowe oraz klemy. Sprawdź naszą ofertę i wybierz produkty najwyższej jakości w najlepszych cenach!

Z ciężarówki w osobówkę: to nie takie trudne

Odpowiadając na pytanie, jak zmienić samochód ciężarowy na osobowy, nie sposób podkreślić, że nie jest to proces przesadnie skomplikowany. Jednak kluczowym jest fakt, żeby nie zapomnieć o wszelkich wymogach prawnych tego przedsięwzięcia i odpowiedniej kolejności podejmowania poszczególnych kroków. Oczywiście wymaga to także poniesienia kosztów i zabierze nam trochę czasu. Nie powinno to jednak odwieść nas przed decyzją o ewentualnym zakupie, gdyż samochód osobowy zarejestrowany jako ciężarowy, możemy zakupić na rynku wtórnym nieco taniej niż jego odpowiednik bez charakterystycznej kratki.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zmiana przeznaczenia pojazdu polega na modyfikacji konfiguracji samochodu. Najczęściej dotyczy ona przekwalifikowania samochodu osobowego na ciężarowy lub odwrotnie, dodając lub usuwając z niego kratkę, zmieniając liczbę miejsc w pojeździe, montując instalację LPG lub przerabiając samochód dostawczy na kampera. Proces ten jest regulowany prawnie.

W świetle prawa kratka może zostać usunięta tylko w warsztacie, który w ewidencji prowadzonej przez siebie działalności ma wpisany kod PKD 45.20.Z. Modyfikacja przeprowadzona na własną rękę nie umożliwia zmiany przeznaczenia pojazdu.

Na całkowity koszt zmiany przeznaczenia pojazdu składa się około 150 zł za usunięcie kratki w warsztacie, dodanie zagłówka i montaż pasów bezpieczeństwa to kolejne 1000 zł. Wydatki, jakie poniesiemy na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów to 181 zł. Wizyta w Wydziale Komunikacji to koszt 54,50, za które wydany zostanie nam nowy dowód rejestracyjny. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!