Targi motoryzacyjne w Poznaniu mają długą tradycję. W czasach PRL w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) regularnie funkcjonowała sekcja motoryzacyjna, na której prezentowano przede wszystkim nowe pojazdy producentów z bloku wschodniego i aut zachodnich od marek współpracujących z nimi (np. Fiata). Od 1992 do 1999 roku na terenie MTP odbywały się Międzynarodowe Targi Motoryzacji, które od 2000 roku zmieniły nazwę na Poznań Motor Show. Pod tym szyldem impreza była organizowana do 2003 roku, a następnie reaktywowana w 2010. Od tamtej pory targi odbywają się regularnie, co roku, pod koniec marca lub na początku kwietnia, z wyjątkiem lat 2020 i 2021, gdy event odwołano z powodu pandemii koronawirusa. Targi przed pandemią odwiedzało regularnie ponad 100 tys. osób, a w rekordowym 2018 roku frekwencja przekroczyła 150 tys. gości. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Poznań Motor Show – międzynarodowe targi motoryzacyjne

Idea poznańskiego Motor Show nawiązuje do innych zagranicznych targów motoryzacyjnych, takich jak Geneva Motor Show czy Mondial de l’auto Paris (Międzynarodowych Targów w Paryżu), we Frankfurcie (obecnie przeniesione do Monachium i organizowane pod nazwą IAA Mobility) i Tokio. 

Prestiż polskiej imprezy nie jest tak duży, jak w przypadku największych targów światowych. Nie należy spodziewać się na nich światowych premier (chociaż wyjątkiem była pierwsza edycja Poznań Motor Show w 2000 roku, kiedy to świat zobaczył po raz pierwszy Solarisa Urbino 12), ale atmosfera i bogactwo atrakcji zbliża je do słynniejszych odpowiedników. Wielu producentów wybiera tę imprezę do zaprezentowania polskich premier nowych modeli. 

Co roku swoje stoiska na targach mają liczne, działające w Polsce marki koncernów ogólnoświatowych i mniejszych marek, np. motocyklowych. Oprócz tego można spotkać producentów części samochodowych, elementów tuningowych czy akcesoriów – od codziennych gadżetów samochodowych, po profesjonalne wyposażenie do sportu czy przepraw terenowych. W targach w Poznaniu biorą też udział kluby motoryzacyjne i warsztaty specjalistyczne. 

Targi Motor Show Poznań 2023 – relacja 

Poznań Motor Show 2023 został zorganizowany zgodnie ze sprawdzoną ideą pawilonów tematycznych. W każdej strefie można było zapoznać się z innym obliczem motoryzacji. Poniżej znajdziesz opis poszczególnych sekcji.

Salon samochodowy i motocyklowy

Najważniejszą częścią targów pozostaje salon samochodowy. W pawilonie przeznaczonym na tę część wystawiają się dystrybutorzy i dilerzy z całego świata. Największym zainteresowaniem wśród widzów cieszyły się polskie premiery przygotowane przez azjatyckich producentów. 

Mazda pokazała MX-30 R-EV, czyli hybrydowego crossovera, gdzie powrócono do idei silnika Wankla. Japońska marka była w przeszłości jednym z niewielu producentów, którzy oferowali klientom ten rodzaj napędu. Ostatnim samochodem z taką jednostką był model RX-8, którego produkcję zakończono w 2012 roku. W MX-30 silnik Wankla będzie pełnił funkcję range exchengera („przedłużacza zasięgu”) w hybrydowym układzie szeregowym, co może okazać się idealnym zastosowaniem dla tego typu jednostki. Auto miało oficjalną premierę zaledwie kilka tygodni przed targami w Poznaniu, gdzie odbyła się druga publiczna prezentacja tego modelu. 

Oprócz MX-30 zaprezentowano odświeżone stylistycznie wersje Mazdy 6 i CX-5 oraz SUV-a CX-60 z nowym 6-cylindrowym silnikiem wysokoprężnym w układzie rzędowym (3.3 Skyactivity). To odważny ruch Japończyków, nieco na przekór trendom. Należy jednak zauważyć, że CX-60 z silnikiem Diesla ma bardzo niskie wyniki spalania paliwa i emisji spalin w cyklu WLTP.

Premierę w Poznaniu miał także Ssangyong Torres, elektryczny SUV, którego światowa prezentacja odbywała się tego samego dnia w rodzimej dla producenta Korei. Podobnie jak w przypadku Mazdy MX-30, Poznań był drugim miejscem, gdzie publicznie pokazano nowy model.

Poznań Motor Show 2023 odwiedziła duża reprezentacja producentów z Chin, którzy ewidentnie widzą spory potencjał sprzedażowy w naszej części Europy. Na targach wystąpili tacy wytwórcy z Państwa Środka, jak Skywell z elektrycznym SUV-em ET-5 czy Maxus z szeroką gamą samochodów dostawczych i osobowych, także z napędem elektrycznym. 

Inni producenci, reprezentowani zwykle przez lokalnych dilerów, skupili się na prezentacji swojej obecnej linii modelowej Była to dobra okazja do szybkiego i sprawnego zorientowania się w rynku. 

W salonie motocyklowym odbyła się tylko jedna premiera wchodzącej na nasz rynek włoskiej marki Bimota. Oferuje ona głównie sprzęt wyczynowy, motocykle enduro i sportowe, wytwarzane w manufakturze w Cerasolo Ausa di Coriano, niedaleko San Marino. Oprócz tego pojawili się dilerzy większości marek sprzedających jednoślady w Polsce. Za ciekawostkę mógł uchodzić indyjski Royal Enfield, który kontynuuje tradycję tej pierwotnie angielskiej marki motocykli (w Indiach wytwarzano je na licencji już od 1956 roku). 

Targi Motor Show Poznań 2023 – samochody luksusowe i supercary, klasyki, kampery 

Wielu widzów za największą atrakcję tegorocznej edycji Poznań Motor Show uznało pawilon Luxury & Supercars, czyli miejsce, gdzie zaprezentowano kolekcję ciekawych samochodów sportowych i luksusowych. W tej sekcji wystawiono między innymi auta takich marek, jak: Porsche, Bentley, Ferrari, Aston Martin czy Lamborghini. Nie zabrakło też najmocniejszych i najbardziej wyrafinowanych Mercedesów i BMW, czy aut, takich jak McLaren 750S i Ford GT. 

Wystawę samochodów klasycznych i youngtimerów z okazji 100-lecia działalności przygotował Automobilklub Wielkopolski. W jej przestrzeni można było spotkać nie tylko dobrze znane auta zabytkowe, ale też unikatowe pojazdy, takie jak Tatra 600 „Tatraplan”, przedwojenne DKW, Adlera czy kilka modeli BMW. Drugą część pawilonu Automobilklubu wypełniały eksponaty związane z motosportem – samochody wyścigowe i rajdowe: od zmodyfikowanych Fiatów 126p, aż po Lancie Delta Integrale czy Porsche 911 w kilku wersjach. Można było obejrzeć także dość niecodzienny pojazd, czyli wyścigowy ciągnik siodłowy. 

Cieszący się w ostatnich latach dużą popularnością caravaning także otrzymał swój pawilon. Wystawcy zaprezentowali pełen przekrój „domów na kółkach”, od lekkich przyczep wyposażenia do campervanów, po luksusowe pojazdy integralne zbudowane na podwoziach mikrobusów. 

Tuning, detailing i nowe technologie na Poznań Motor Show 

Na poznańskich targach nie zabrakło strefy tuningu i car audio, chociaż temat ten nie cieszy się już takim zainteresowaniem, jak kilkanaście lat temu. Mimo że sekcja była niewielka, to można było w niej zobaczyć kilka ciekawych pojazdów, w tym modeli już uznawanych za klasyczne dla złotej ery tuningu, np. Nissana Skyline R34 czy Toyotę Suprę. 

Spore zainteresowanie wzbudziła strefa firm zajmujących się cardetailingiem, czyli profesjonalnym czyszczeniem i odświeżaniem karoserii i wnętrz samochodów. Na stoiskach można było zobaczyć efekty tego typu zabiegów, które wyraźnie robiły wrażenie na odwiedzających. 

W strefie technologicznej pojawili się przede wszystkim przedsiębiorcy związani z elektromobilnością, można było też porozmawiać z inżynierami samochodowymi czy zdobyć wiedzę o produkcji aut. Duże stoisko miał w tym miejscu poznański diler Volkswagena, który prezentował tam auta z serii ID. 

Pokazy i imprezy towarzyszące

W czasie targów w Poznaniu odbyło się sporo imprez dodatkowych, takich jak: spotkania z gośćmi (dziennikarzami motoryzacyjnymi czy kierowczynią wyścigową Gosią Rdest) i celebrytami, mistrzostwa mechaników, turniej wiedzy motoryzacyjnej, zawody w stuncie motocyklowym, pokazy kaskaderów samochodowych i driftingu.

W czasie Motor Show odbyła się także konferencja Move – International Mobility Congres, podczas której eksperci dyskutowali na temat przyszłości motoryzacji czy wyzwań i niebezpieczeństw związanych z elektromobilnością

Nie musisz jechać na targi, by znaleźć dobre części – skorzystaj z Inter Cars

Niektórzy wystawcy na targach to producenci części samochodowych. Możesz tam zapoznać się z ich ofertą i poznać zalety, ale trudno będzie Ci stwierdzić, czy warto sięgnąć po ich produkty do swojego auta. O wiele łatwiej zdecydujesz o tym, kupując w Inter Cars. Kategorie i sekcje pomogą Ci w wyborze idealnych elementów do Twojego samochodu.

Części wyselekcjonowane przez Inter Cars pochodzą od renomowanych lub dokładnie sprawdzonych producentów. Dzięki temu masz gwarancję ich jakości, bez względu na to, czy sięgasz po część znanej marki, czy po asortyment z półki budżetowej. W każdym przypadku masz pewność, że kupujesz produkt zgodny z opisem, z pełną gwarancją oryginalności i stanu, oraz tego, że przedstawiciele firmy pieczołowicie sprawdzili jakość części. 

Na targi do Poznania możesz wybrać się mimo wszystko, ale części, akcesoria, materiały eksploatacyjne czy chemię motoryzacyjną kupuj w Inter Cars!

Poznań Motor Show 2024 – czego się spodziewać?

Data przyszłorocznego Motor Show jest już znana, odbędą się w dniach 4-7 kwietnia 2024, tradycyjnie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Edycja 2023 była niezwykle udana, targi odwiedziło ponad 96 tys. osób, co jest znacznie lepszym wynikiem niż rok wcześniej. Może zapowiadać to powrót targów na dawne tory, gdy frekwencja zbliżała się do 150 tys. 

Sukces tegorocznej edycji może przyciągnąć wystawców i zaowocować większą liczbą lokalnych premier modeli czy prezentacją nowych rynkowych graczy, jak należy sądzić, głównie z Chin. Producenci z tego kraju coraz mocniej walczą o europejskich klientów, więc wizyta na Motor Show w Poznaniu w przyszłym roku może być dobrą okazją do obserwowania rozwoju tego trendu. 

Z pewnością nie zabraknie też atrakcji innego typu, na pewno pojawią się samochody egzotyczne, luksusowe, sportowe czy specjalne sekcje. Organizatorzy targów podkreślają, że chcą pokazywać jak najwięcej aspektów motoryzacji w jednym miejscu. Jak podkreśla ekspert Inter Cars: Ogólna idea targów z pewnością się nie zmieni, a jej główną oś będą stanowić stoiska importerów, dystrybutorów i dilerów samochodów. Wokół nich każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie – nie tylko ten, który lubi oglądać nowe auta.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Targi Poznań Motor Show odbyły się między 30 marca a 2 kwietnia 2023.  W czasie ich trwania odbyły się dwie krajowe premiery nowych modeli aut (Mazda MX-30 R-EV i Ssangyong Torres), prezentacja włoskiej marki motocykli Bimota oraz można było zapoznać się z ofertą dilerów większości marek samochodowych i motocyklowych dostępnych w Polsce. Oprócz tego na targach pokazano samochody luksusowe, supercary, wystawę Automobilklubu Wielkopolskiego (auta klasyczne i wystawa motosportowa), kampery, a swoje stoiska wystawili także specjaliści motoryzacyjni. 

Następna edycja poznańskiego Motor Show jest już zaplanowana. Będzie się ona odbywać od 4 do 7 kwietnia 2024 na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Jednodniowa wejściówka na targi 2023 kosztowała 36 zł. W wybranych przez organizatorów okresach można było nabyć ją taniej, np. w ramach promocji za 32 zł. Sprzedaż biletów na edycję 2024 wystartuje pod koniec bieżącego roku. Wtedy też poznamy ceny.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!