Podwozie samochodu to element, który w trakcie jazdy jest narażony na wpływ wielu negatywnych czynników. Nierówna powierzchnia jezdni, woda, błoto, sól i kamienie: wszystko to niekorzystnie odbija się na jego kondycji.  Chcesz utrzymać swoje auto w dobrym stanie? Nie możesz zapominać o regularnej konserwacji! Z tego artykułu dowiesz się, jak zbudowane jest podwozie auta i w jaki sposób prawidłowo o nie zadbać. 

Korozja – oto największy wróg samochodowego podwozia. Jeżeli wydaje Ci się, że przecież nie przeoczysz pierwszych śladów rdzy, to prawdopodobnie jesteś w błędzie! Może się ona bowiem rozwijać w miejscach, które początkowo są niewidoczne, a co gorsza – zniszczenia przez nią powodowane postępują na ogół bardzo szybko. Nie jest prawdą to, że korozja dotyczy jedynie starych, zaniedbanych aut. Problem może pojawić się nawet w stosunkowo nowych samochodach. I choć producenci stosują pewne fabryczne środki ochrony, to nie działają one wiecznie: po pewnym czasie przestają pełnić swoją funkcję. Rdza osłabia całą konstrukcję samochodu, obniża bezpieczeństwo jazdy i sprawia, że znacznie trudniej będzie Ci później sprzedać używany pojazd. Chcesz tego uniknąć? Pokażemy Ci, jak zadbać o profesjonalne zabezpieczenie podwozia samochodu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Z czego składa się podwozie samochodu?

Podwozie to jeden z najważniejszych elementów każdego auta. Można w zasadzie powiedzieć, że to kręgosłup całego pojazdu: są do niego zamocowane wszystkie pozostałe układy. Nietrudno jest więc się domyślić, że uszkodzone podwozie samochodu to poważna sprawa: w niektórych przypadkach maszyna będzie nadawała się już tylko na złom. Ale spokojnie: to wcale nie musi się wydarzyć! 

W skład samochodowego podwozia wchodzi:

  • układ kierowniczy,
  • układ hamulcowy,
  • układ napędowy,
  • zawieszenie pojazdu.
podwozie samochodu

Elementy podwozia samochodu w większości produkowanych obecnie aut osobowych umieszczone są na stalowej płycie podłogowej. Jest ona wyjątkowo trwała i wytrzymała – pomimo niewielkiej grubości. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu podczas produkcji odpowiednio wykonanych zagięć i przetłoczeń. Konstrukcję dodatkowo wzmacniają podłużnice.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku samochodów terenowych, dostawczych i niektórych SUV-ów. Tu stosuje się bardziej wytrzymałe metalowe ramy – to do nich zamontowane jest nadwozie, zawieszenie, silnik oraz koła. 

Budowa podwozia samochodu zawiera układ połączonych elementów, które wzajemnie na siebie oddziałują. Dewastacja jednego z nich sprawia, że kolejne usterki pojawiają się lawinowo, a sprawność pojazdu natychmiast się zmniejsza. Coś jest nie tak z podwoziem? Potrzebna jest natychmiastowa reakcja! Nawet małe uszkodzenie znacząco obciąża całą konstrukcję. 

Konserwacja podwozia samochodu – na czym to polega?

Korozja to nic innego, jak utlenianie powierzchni metalowych elementów. Słowo „korozja” pochodzi od łacińskiego corrosio i nie bez powodu oznacza to „zżeranie”. Rdza dosłownie pochłania kolejne fragmenty auta. Nie jest to odwracalny proces! Metal, który nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, prędzej czy później pokryje się rudawymi plamami. Na rdzę narażone są wszystkie stalowe i żeliwne części samochodu, jednak podwozie wymaga szczególnej ochrony.

Konserwacja podwozia samochodu to jeden z elementów przygotowania auta do jazdy w zimowych warunkach. O co jeszcze warto zadbać przed nadejściem mrozów? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. 

Jak przebiega konserwacja podwozia?

Na początku mechanik dokładnie obejrzy Twoje auto i sprawdzi, w jakim stanie są widoczne od spodu podzespoły. Dzięki temu będzie w stanie zauważyć potencjalne problemy, a także określić, jaka metoda konserwacji najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Kolejnym etapem jest czyszczenie. Usuwane są zabrudzenia, tłuste plamy oleju, kurz i wszystkie inne zabrudzenia. Najpierw na sucho, a następnie z wykorzystaniem specjalnych środków. 

podwozie samochodu

Na dogłębnie oczyszczone podwozie nakładane są preparaty zabezpieczające przed korozją. Powłoki antykorozyjne, mrozoodporne oraz przeciwwilgociowe stosowane w dobrych warsztatach mają atesty branżowe i tworzą warstwę ochronną, która zachowuje swoją trwałość nawet w wymagających warunkach.  

Konserwacja podwozia: samemu czy w warsztacie?

Zastanawiasz się, czy konserwacja podwozia samemu to dobry pomysł? Wszystko zależy od tego, czy masz dostęp do niezbędnego sprzętu, kanału serwisowego oraz odpowiednich środków chemicznych. Jeśli tak jest, a Ty wiesz, co robisz – śmiało! Osobom, które nie mają doświadczenia, będziemy jednak odradzać zajmowanie się konserwacją na własną rękę.  Budowa podwozia samochodu jest dość skomplikowana: trzeba dużej precyzji i wiedzy, by odpowiednio zadbać o każdy element. Jeśli zlecisz wykonanie prac zabezpieczających profesjonalnemu serwisowi, to możesz mieć pewność, że konserwacja zostanie wykonana, jak należy. A dodatkowo specjaliści na pewno zauważą wszelkie ewentualne usterki, o których Ty mógłbyś nie mieć pojęcia. 

Profesjonalna konserwacja podwozia – cena 

Decydując się na usługi profesjonalistów, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 500-1500 złotych. Wszystko zależy od wielkości auta, a także od tego, jak zaawansowane zabiegi konserwacyjne będą w danym przypadku potrzebne. 

podwozie samochodu

Chcesz (i możesz) zadbać o konserwację podwozia samodzielnie? W tej sytuacji poniesiesz koszty zakupu niezbędnych środków chemicznych oraz akcesoriów. To tańsza opcja, niż wizyta w serwisie. Pamiętaj jednak, że kierowanie się jedynie kryterium najniższej ceny nie jest dobrym rozwiązaniem. Wybierając preparaty antykorozyjne, zwróć uwagę na ich jakość. 

Konserwacja podwozia: czym najlepiej usunąć rdzę?

Stało się – podwozie samochodu pokryło się plamami korozji. Rdza to groźne zjawisko, ale jeżeli udało Ci się dostrzec pierwsze ślady, to jesteś na dobrej drodze do uniknięcia poważnych problemów.  Tylko nie odkładaj działania na później! Chcesz poradzić sobie sam? Rdzę we wczesnym stadium, powierzchowną, można usunąć samodzielnie – musisz jednak zadbać, by zrobić to bardzo dokładnie. Będziesz potrzebował narzędzia, które umożliwi ci usunięcie korozji, ochronnej odzieży, preparatu zwalczającego rdzę oraz środka przed nią zabezpieczającego. 

Co należy zrobić?

  • Przygotuj stanowisko pracy. Musisz mieć dostęp do kanału lub podnośnika: bez tego usuwanie rdzy będzie bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Zgromadź niezbędne akcesoria oraz środki do czyszczenia.
  • Dokładnie, ale naprawdę bardzo dokładnie, umyj podwozie. Zadbaj, by starannie wypłukać zastosowane środki czyszczące i poczekaj, aż wszystko dobrze wyschnie. 
  • Zabezpiecz elementy, które mogą ulec uszkodzeniu podczas pracy. Zdejmij plastikowe nakładki z progów, osłoń linki i przewody. 
  • Za pomocą drucianej szczotki zamocowanej na wiertarce lub wkrętarce oczyść podwozie samochodu, ścierając plamy rdzy. Postaraj się zrobić to jak najdokładniej, ale nie przejmuj się, jeśli nie uda Ci się wyczyścić metalu perfekcyjnie: z tym poradzi sobie środek chemiczny.
  • Zastosuj preparat usuwający rdzę – stosuj się do podanych na opakowaniu zaleceń producenta. 
  • Ostatnim etapem jest konserwacja podwozia. Czym najlepiej to zrobić? Wybierz jeden ze specjalnie przeznaczonych do tego środków.
baner mamy części do Twojego samochodu

Jak często i kiedy najlepiej przeprowadzić konserwacje?

Im wcześniej zauważysz zardzewiałe elementy podwozia samochodu, tym lepiej. Dobrym momentem na to, by skontrolować stan auta, jest wiosenny przegląd techniczny. Zimowe warunki bywają dla pojazdu wymagające. Więcej informacji o tym, co warto sprawdzić po tej porze roku, znajdziesz w naszym artykule. Pamiętaj, żeby również pod koniec lata skontrolować stan podwozia i przygotować je na zimę.

Na czym polega działanie środków do konserwacji podwozia?

Jeśli oglądałeś kiedyś zdjęcia z kategorii „konserwacja podwozia: przed i po” to na pewno zauważyłeś, jak czyste i odnowione wydają się być świeżo zabezpieczone przed korozją auta. Konserwacja to jednak znacznie więcej, niż zwykłe usuwanie zanieczyszczeń. 

Preparaty antykorozyjne działają na wiele sposobów:

  • Wypierają wilgoć, która w największym stopniu przyczynia się do rdzewienia.
  • Izolują elementy od negatywnych czynników atmosferycznych.
  • Chronią przed zarysowaniami.

Środki chroniące przed rdzą działają bezpośrednio na metal i tworzą powłokę, która nie zmywa się pod wpływem wody, wnika w mikropory i szczeliny podwozia. Niektóre preparaty mają dodatkowo właściwości smarne, dzięki czemu korzystnie wpływają na pracę wszystkich mechanizmów. Pamiętaj jednak, że aby chemiczne zabezpieczenie mogło zadziałać zgodnie ze swoim przeznaczeniem, auto musi zostać wcześniej dokładnie oczyszczone. 

Chcesz zadbać o zabezpieczenie podwozia samochodu przed uszkodzeniami? Zajrzyj do sklepu intercars.pl. Znajdziesz u nas produkty, dzięki którym będziesz w stanie skutecznie zapobiegać korozji. 

Wybierz swoje produkty:

Konserwacja podwozia – okiem eksperta

Coroczna konserwacja podwozia to prosty sposób na to, by uniknąć nieodwracalnych uszkodzeń auta – mówi ekspert Inter Cars. Warto zadbać o to jeszcze w okresie letnim i skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Niestety, wielu kierowców zaczyna przejmować się problemem korozji dopiero wtedy, gdy zauważą jej oznaki a wtedy podwozie może już być zniszczone. Lepiej zapobiegać, niż naprawiać!

FAQ

Konserwacja podwozia – przed i po. Czy różnica będzie widoczna?

Zdecydowanie tak! Konserwacja podwozia wymaga dokładnego oczyszczenia wszystkich jego elementów, więc różnica z pewnością będzie zauważalna. Choć głównym celem konserwacji jest ochrona podwozia przed rdzą, to nie można zapomnieć, że ma to też wpływ na estetykę auta. Dodatkowo trzeba pamiętać, że korozja podwozia może przenieść się na karoserie.

Dlaczego podwozie rdzewieje zimą?

Sól drogowa, którą posypywane są ulice, działa na metal bardzo drażniąco, a do powstawania uszkodzeń przyczynia się wilgotne podłoże, błoto i bryły śniegu lub lodu. Mogą one uszkadzać powłokę ochronną poszczególnych elementów. 

Czy trzeba konserwować zdrowe podwozie?

Auta prosto z fabryki są obecnie całkiem dobrze zabezpieczane przed korozją. Jeżeli jednak wiesz, że Twój pojazd będzie narażony na szczególnie wymagające warunki (jazda w terenie, transport profesjonalny), warto zadbać o dodatkową ochronę. Nieco inaczej wygląda to w przypadku aut kilkuletnich: nawet jeśli podwozie wygląda w nich idealnie, działanie antykorozyjnej powłoki może być już mocno osłabione. 

Jaka pora roku jest najlepsza na konserwację podwozia?

Zadbaj o to, by przeprowadzić konserwację podwozia przed nastaniem sezonu zimowego. Nie ma co długo z tym zwlekać – jesienna pogoda bywa nieprzewidywalna, a śnieg i mróz mogą pojawić się zupełnie znienacka. Zalecamy więc wizytę w warsztacie pod koniec lata. 

Co się stanie, jeśli nie zadbam o konserwację podwozia?

Rdza rozprzestrzenia się naprawdę szybko – i może doprowadzić do całkowitego wyłączenia samochodu z eksploatacji. Osłabia dotknięte nią elementy i sprawia, że jazda staje się mniej stabilna i niebezpieczna. Samochód poważnie „przeżarty” rdzą często nie nadaje się już do ratowania: koszty wymiany wszystkich zniszczonych części nierzadko przewyższają jego wartość. Mocno zardzewiały pojazd może też nie przejść przeglądu technicznego! Auto z uszkodzonym podwoziem nie może być w pełni sprawne! Korozja atakuje znienacka: zadbaj, by odpowiednio zabezpieczyć swój pojazd i uniknąć usterek… oraz dużych wydatków. Jeżeli chcesz, by Twój samochód służył Ci dobrze jeszcze przez wiele lat — pamiętaj o regularnym, corocznym czyszczeniu i konserwacji podwozia. 

.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!