Wiejski tuning to określenie nadawane nieumiejętnie przerobionym autom. Gdzie znajduje się granica pomiędzy dobrze zmodyfikowanym autem a brakiem gustu? Jest to kwestia dyskusyjna, ponieważ każdy ma inne wyczucie stylu. Można jednak wskazać pewne elementy tuningu, które przez większość osób są odbierane negatywnie. Z naszego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest wiejski tuning, jakich zabiegów warto unikać i czy przeróbki auta są bezpieczne. Zapraszamy do lektury!

Co ciekawe, wiejski tuning może dotyczyć nie tylko zewnętrznej i wewnętrznej prezencji pojazdu, ale także elementów odpowiadających za jego ogólne działanie. Mogą to być np. poziom głośności i brzmienie wydechu, moc, jakość działania zamontowanego systemu audio lub przerobione drzwi. Kreatywność właścicieli samochodów nie zna granic, dlatego nie brakuje przykładów wiejskiego tuningu przeprowadzonego na autach niemal wszystkich marek, takich jak m.in. BMW, Audi, Opel, Volkswagen czy Honda.

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest wiejski tuning i na czym dokładnie polega?

Przeróbki samochodowe zaczęły cieszyć się sporą popularnością po boomie na serię filmów Szybcy i Wściekli. Niedługo po premierze na ulicach pojawiło się wiele stuningowanych aut, a sklepy z częściami samochodowymi zaczęły odnotowywać zwiększenie zysków. Przeróbki te były mniej lub bardziej udane, ale dużą część z nich można śmiało zaliczyć do kategorii wiejskiego tuningu.

Do najczęściej stosowanych zmian należały wtedy głośne układy wydechowe (tzw. fart-can) i niedopasowane spoilery tylne – za duże w stosunku do gabarytów pojazdu lub kompletnie nieprzystające do konstrukcji nadwozia. Jednym z najbardziej tandetnych sposobów tuningu było także stosowanie naklejek imitujących błyskawice czy płomienie ognia na bokach samochodu

Jakie są inne przykłady nieudanych przeróbek? Przyjrzyj się przykładom wiejskiego tuningu wykonanego na pojazdach konkretnych marek.

BMW – wiejski tuning w praktyce

Jedną z marek, która najczęściej pada ofiarą tandetnych modyfikacji, jest z całą pewnością BMW. Wiejski tuning obejmuje w tym przypadku m.in. odciążanie samochodu poprzez usunięcie z niego elementów konstrukcyjnych znajdujących się wewnątrz. To dobry sposób na zwiększenie osiągów za stosunkowo niewielkie pieniądze. Pozwala ponadto na upodobnienie środka auta do surowego designu aut ścigających się w WRC. Oczywiście ma to miejsce tylko wtedy, gdy prace zostaną wykonane prawidłowo.

Niestety zazwyczaj kierowcy usuwają zbyt dużo elementów wewnętrznych. W rezultacie pozbywają się też części wpływających na komfort jazdy, takich jak, chociażby dmuchawa dbająca o ciepło, gdy temperatura zewnętrzna osiąga ujemne wartości. Jeśli nie masz zamiaru używać swojego samochodu wyłącznie do spotów czy driftowania, zwróć uwagę na to, by pozostawić w środku niezbędne wyposażenie.

baner mamy części do Twojego samochodu

Samochody tej marki mogą zostać poddane jeszcze innym modyfikacjom, które z pewnością można określić jako wiejski tuning. BMW może np. zostać zestawione z kołami o niewłaściwym rozmiarze i nieodpowiednim odsadzeniu felgi z offsetem. Nawet najładniejsze, ale źle zamontowane obręcze, nie będą wpływać pozytywnie na prezencję pojazdu. Co więcej, montaż zbyt dużych opon może też wpłynąć negatywnie na osiągi auta.

Wiejski tuning BMW może także dotyczyć za niskiego zawieszenia. Do pozytywnych aspektów takiej modyfikacji – oczywiście prawidłowo przeprowadzonej – zalicza się to, że pojazd lepiej trzyma się drogi. Co więcej, nadwozie utrzymuje stabilną pozycję i nie przechyla się podczas pokonywania zakrętów. Jest to również sposób na wyeksponowanie felg.

Jeśli jednak dojdzie do wiejskiego tuningu, auto skończy najpewniej ze zbyt nisko osadzonym zawieszeniem. Przełoży się to na niższy komfort jazdy, bo wszelkie nierówności podłoża będą bardziej odczuwalne. Błędnie przeprowadzone obniżenie zawieszenia będzie też skutkować pogorszeniem sterowności samochodu. Dodatkowo pojazd może zostać uszkodzony po najechaniu na wysoki krawężnik, kamień czy dziurę w drodze.

Wiejski tuning – czym jest i jak uniknąć tego efektu?

Volkswagen Golf – wiejski tuning samochodu

Obok BMW jest to jedna z najczęściej przerabianych marek. Niestety często okazuje się, że efektem tych działań jest wiejski tuning. Golf może mieć np. dodane nadprogramowe elementy karoserii, takie jak zderzaki czy progi. Za najbardziej tandetne uważa się, chociażby części nadwozia, które nie współgrają kolorystycznie z ogólnym odcieniem karoserii. Wyblakły czarny lub biały na tle oryginalnego lakieru jest jednym z przykładów na to, jak może zostać oszpecony Volkswagen Golf. Wiejski tuning dotyczy jednak wielu innych aspektów, a nie tylko dopasowania barw, które jednak jest mocno subiektywną kwestią.

Jak jeszcze może zostać przerobiony Golf? Wiejski tuning może polegać np. na montażu „ulepszonego układu wydechowego”, który sprawia, że samochód jest głośny nawet przy niskich prędkościach. Niestety często okazuje się, że auto nie jest tak dynamiczne i szybkie, jak sugeruje generowany przez niego hałas – i efekt takiego zabiegu jest po prostu śmieszny. Pozostając przy dużym natężeniu dźwięku, nie można też zapomnieć o innym elemencie wiejskiego tuningu, jakim są niedopasowane systemy audio. Newralgiczną częścią takiego układu jest zawsze subwoofer o zbyt dużej mocy w porównaniu do pojazdu lub nieodpowiednim wytłumieniu. Głośnik generuje najczęściej intensywne wibracje, które oddziałują również na elementy karoserii i sprawiają, że poszczególne części nadwozia niemal brzęczą pod ich wpływem.

Wiejski tuning Audi – złe rozwiązania stylistyczne

Nie w każdym aucie można łatwo wprowadzić przeróbki. Jedną z takich „trudnych marek” jest Audi. Wiejski tuning jest zatem bardzo prawdopodobnym skutkiem wszelkich działań w tym zakresie, niezależnie od intencji właściciela. Dzieje się tak m.in. ze względu na obły kształt nadwozia samochodu. Jego wygląd można łatwo zepsuć choćby poprzez dodanie spoilera na tylną część

Patrząc na nieudane przeróbki auta, można stwierdzić, że kierowcy zdają sobie z tego sprawę. Rzadko spotyka się Audi z dodatkowymi elementami karoserii, jak np. przedłużenie przedniego zderzaka czy nadprogramowe progi. Jednak fani wiejskiego tuningu znaleźli inne części tego samochodu, które chętnie poddają przeróbkom. Zaliczają się do nich, chociażby przyciemniane reflektory. Takie modyfikacje często są oceniane negatywnie ze względu na całkowitą zmianę charakteru auta. Dotyczy to szczególnie modeli, które mają ciemny kolor karoserii. Jednolity odcień nadwozia i reflektorów sprawia, że pojazd może wyglądać nijako.

Wiejski tuning Audi obejmuje również stosowanie naklejek. W przypadku tej marki jest to zauważalne wyjątkowo często. Auto z nalepkami imitującymi płomienie ognia czy wyścigowe pasy w jakimkolwiek kolorze bywa czasem uważane za tandetne. Za najmniej gustowne rozwiązania uchodzą naklejki z grafikami, np. z motywem smoka lub śladów po strzałach z broni palnej.

Wiejski tuning – czym jest i jak uniknąć tego efektu?

Przerabianie auta Opel Calibra – wiejski tuning

Jeżeli chcesz nadać swojemu samochodowi sportowy charakter, powinieneś najpierw zastanowić się, czy będzie on do niego pasować. Nie mówimy tutaj o skrajnych przypadkach, jak np. tuningowanie Fiata Multipli. Jednak przerabianie standardowego auta osobowego (takiego jak Opla Vectra C) może skończyć się katastrofalnie. 

Jednym z samochodów, które stały się ofiarą bezgustownych i nieprzemyślanych modyfikacji, jest Opel Calibra. Wiejski tuning tego pojazdu polega najczęściej na pozbawieniu auta dynamicznej i opływowej stylistyki karoserii za sprawą dodania szerokich, wysokich i niezgrabnych spoilerów. Wśród takich nieestetycznych przeróbek nie brakuje też aut z drzwiami, które otwierają się do góry – jak w samochodach Lamborghini. Rozwiązania tak renomowanego producenta w pojeździe za kilka tysięcy złotych wyglądają po prostu komicznie.

Honda Civic – wiejski tuning i nieudane przeróbki

Do ofiar wiejskiego tuningu zalicza się też czasem popularna Honda Civic. Wśród najczęściej wykonywanych modyfikacji w tym samochodzie wymieniane są m.in. konwersja nadwozia i przerabianie reflektorów z wąskich na obłe. W rezultacie auto o oryginalnie zarysowanej linii staje się kanciastym modelem bez charakteru.

Jakie inne przeróbki są czasem wykonywane w aucie Honda Civic? Wiejski tuning dotyczy też montowania dodatkowego oświetlenia LED. Lampy mogą być umieszczone pod obwodem nadwozia, za grillem, a nawet we wnętrzu pojazdu. Ta modyfikacja może wyglądać bardzo atrakcyjne, jeśli zostanie przeprowadzona umiejętnie. Jednak dość często Honda Civic wygląda po tym jak mobilna dyskoteka.

Jak uniknąć efektu wiejskiego tuningu?

Pojęcie dobrego gustu jest subiektywne. Mimo wszystko warto wymienić kilka zasad, których warto się trzymać, żeby przeprowadzone modyfikacje nie zaliczały się do tzw. wiejskiego tuningu. Na co zwrócić uwagę przy przerabianiu swojego samochodu?

Na początku przygotuj szczegółowy plan modyfikacji i zastanów się, jak powinno wyglądać Twoje auto. Zmiany estetyczne powinny być wprowadzane z umiarem. Pierwsze modyfikacje mogą wyglądać nieco inaczej, niż sobie wyobrażałeś. Dlatego nie decyduj się na realizację całego projektu od razu, lecz podziel go na etapy. Być może początkowe zmiany od razu dadzą efekt, którego oczekujesz. A jeśli nie, opracujesz inną strategię.

Wiejski tuning – czym jest i jak uniknąć tego efektu?

Wspomnieliśmy wcześniej o przykładowych modyfikacjach, które bywają określane mianem wiejskiego tuningu. Jednak nie musisz traktować naszych wskazówek dosłownie. Samochód powinien bowiem podobać się Tobie – opinia postronnych obserwatorów jest zatem bez znaczenia. 

„Unikaj niedopasowanych elementów, takich jak: opony, felgi, źle odmierzony prześwit pomiędzy karoserią a podłożem, zbyt mocny system audio lub głośny układ wydechowy. Niemal zawsze wpłynie to negatywnie nie tylko na prezencję pojazdu, ale także na jego użytkowanie” – radzi ekspert sklepu Inter Cars.

Prosty sposób na upiększenie wyglądu auta

Prawdopodobnie najbezpieczniejszą opcją, która nie ingeruje w stylistykę auta, jest przeróbka oświetlenia. Zamontowanie żarówki LED czy zestawu Xenon HID wpłynie korzystnie na prezencję samochodu, szczególnie podczas wieczornych przejażdżek miastem. Chcąc wykonać modyfikację oświetlenia, warto też zwrócić uwagę na efektowne lampy wyładowcze

Nie trzeba od razu uciekać się do przeróbek w karoserii samochodu. Za sprawą detailingu z powodzeniem odświeżysz wygląd pojazdu i wydobędziesz z niego wszystko, co najlepsze. Produktem, który w tym pomoże, jest Quartz Shampoo z dodatkiem kwarcu. Jest dostosowany do użytkowania na karoserii i szybach. Skutecznie usuwa brud z tych powierzchni, a także chroni lakier.

Jak zadbać o wygląd samochodu?

Wiejski tuning jest pewnym zagrożeniem w kontekście estetyki samochodu. Z tego powodu wszelkie modyfikacje powinny być dobrze przemyślane. Dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie tego, np. ze znajomymi, którzy pozwolą uzyskać inną perspektywę na Twoją wizję pojazdu.

Nie w każdym przypadku samochód potrzebuje znaczących zmian, na przykład w karoserii czy w układzie wydechowym. Niekiedy wystarczy go po prostu gruntownie wyczyścić. 

Niezależnie od tego, czy planujesz poważny tuning, czy szukasz środków do konserwacji auta, odwiedź stronę Inter Cars. Sklep oferuje dostęp do szerokiej palety produktów, w tym dla osób, które chcą przeprowadzić tuning.

Odwiedź stronę Inter Cars i kup potrzebne części oraz akcesoria:

FAQ

Co to wiejski tuning?

Wiejski tuning to nieumiejętne wykonywanie przeróbek w aucie, które negatywnie wpływają zarówno na jego wygląd, jak i późniejsze użytkowanie.

Jakie auta są najczęściej poddawane wiejskiemu tuningowi?

Są to zwykle samochody marek BMW, Volkswagen, Audi, Opel i Honda.

Jak uniknąć efektu wiejskiego tuningu?

Używaj dobrze dopasowanych elementów, a przed realizacją swojego pomysłu koniecznie przygotuj plan wdrożenia modyfikacji.

Jaki łatwo polepszyć wygląd auta?

Nie zawsze trzeba modyfikować wygląd nadwozia czy wnętrza pojazdu. W większości przypadków wystarczy postawić na detailing samochodu, a efekt pozytywnie Cię zaskoczy.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!