W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić samochód bez elektrycznych szyb. Instalacja ta nie zajmuje dużo miejsca, a jej mechanizm jest ukryty w drzwiach.  Wygodne rozwiązanie, dzięki któremu opuszczanie szyb jest szybkie i wymaga tylko naciśnięcia guzika. Jednak co zrobić, gdy po dotknięciu przycisku nic się nie dzieje? W takim przypadkach konieczna może być wymiana mechanizmu podnoszenia szyby. Z tego artykułu dowiesz się, jak jej dokonać.

wymiana mechanizmu podnoszenia szyby

Pierwszym autem z automatycznie podnoszonymi oknami był amerykański Packard 180. Mechanizm działania opierał się na systemie hydraulicznym, a całkowicie elektryczne podnośniki szyb pojawiły się w 1951 roku, w modelu Chrysler Imperial. Od tego czasu rozwiązanie zostało wprowadzone do pojazdów prawie każdej marki. Najpierw jako wyposażenie dodatkowe, a później standardowe – przynajmniej w przypadku przednich szyb bocznych. Obecnie kierowcy nie wyobrażają sobie innego sposobu na otwieranie okien w pojeździe. Na co dzień mało kto zastanawia się jednak: jak taki system działa. Dopiero gdy deszcz, śnieg albo hałas dostaną się do wnętrza pojazdu, a szyba ani drgnie, kierowcy zaczynają myśleć o szybkiej i skutecznej naprawie.

Z tego artykułu dowiesz się, m.in.:

Dlaczego dochodzi do uszkodzenia podnośnika szyb

Powodów awarii elektrycznego podnośnika do szyb może być wiele. Często jest to coś tak trywialnego, jak przepalanie bezpiecznika odpowiedzialnego za jego sterowanie. W takim przypadku wystarczy wymienić wadliwy element i szyby będą znowu się podnosić i opuszczać. Jednak nie zawsze będziesz miał tyle szczęścia. 

Oto inne, znacznie poważniejsze przyczyny awarii podnośników szyb w samochodzie:

  • intensywne użytkowanie – dotyczy to zwłaszcza bocznych przednich okien. Bardzo częste używanie elektrycznego otwierania szyb prowadzi do wyrobienia się elementów podnośnika, ich osłabienia, a w konsekwencji do uszkodzenia; 
  • uszkodzenie przewodów zasilających – np. na skutek działania wilgoci mogło dojść do zaśniedzenia wtyczki lub przerwana kabli, które biegną w drzwiach oraz pod gumowymi uszczelkami w progach auta;
  • korozja – do wnętrza drzwi stale dostaje się woda, może ona spowodować rdzewienie  metalowych elementów elektrycznego podnośnika szyb;
  • wyschnięcie smaru nałożonego na mechanizm w fabryce – przez lata użytkowania smar wysycha lub spływa. Jego brak może spowodować zatarcie mechanizmu. Niewiele osób pamięta o regularnym smarowaniu. Jest to utrudnione, ponieważ trzeba zdjąć panel drzwi;
  • uszkodzenie silnika elektrycznego – zwarcie, przepalenie lub mechaniczna awaria silniczka skuteczne uniemożliwia otwieranie i zamykanie szyb w samochodzie.
wymiana mechanizmu podnoszenia szyby

Mechanizm podnoszenia szyb może nie działać prawidłowo z kilku przyczyn. Aby odkryć, dlaczego tak się dzieje, należy przyjrzeć się mu z bliska. W niektórych przypadkach wystarczy wymiana poszczególnego elementu lub jego naprawa. Niestety zdarzają się także sytuacje, gdy konieczna jest reinstalacja całego układu elektrycznego podnoszenia szyb na nowy. Nie warto odkładać naprawy, bo może to prowadzić do uszkodzenia wnętrza pojazdu, zwłaszcza zimą

Jak zabezpieczyć auto w zimowe miesiące przeczytasz w artykule: Pokrowiec na samochód na zimę? 5 akcesoriów samochodowych na mrozy.

Objawy zdradzające uszkodzenie podnośnika

Zanim okna całkowicie przestaną reagować na naciśnięcie guzika, możesz zaobserwować pewne objawy świadczące o tym, że mechanizm podnoszenia szyb w Twoim samochodzie wymaga naprawy. Jeżeli wystarczająco wcześnie je zauważysz, zaoszczędzisz sobie czasu i pieniędzy. Może się okazać, że usterka jest mała, a jej naprawa prosta i tania. Pozostawiona sama sobie najpewniej spowoduje znacznie większe problemy i koszty. Poniżej znajdziesz symptomy uszkodzonego mechanizmu podnoszenia szyb.

Pierwszym z objawów jest przerywana praca podnośnika szyb. Przez większość czasu urządzenie działa normalnie, ale zdarza się, że okno zatrzyma się w trakcie podnoszenia lub opuszczania, po czym znowu wszystko wraca do normy. Są to pierwsze oznaki, że kable mogą się przecierać lub inny element w tym układzie zaczyna się psuć. Na typ etapie może wystarczyć naprawa mechanizmu podnoszenia szyby. Jednak jeśli będziesz za długo z nią zwlekał, może być konieczna wymiana całego podzespołu.

Kolejnym niepokojącym objawem jest bardzo głośna praca szyby podczas jej opuszczania lub podnoszenia. Oznacza to, że nie wszystkie elementy działają prawidłowo lub dochodzi między nimi do tarcia. Gdy tak się dzieje w Twoim aucie, warto udać się do warsztatu, by mechanik przyjrzał się mechanizmowi podnoszenia szyb z bliska.

wymiana mechanizmu podnoszenia szyby

Uszkodzenie tego systemu może także powodować niedokładne zamykanie się szyby. Wówczas nie dochodzi do końca okna lub lekko odstaje. W wyniku tego powstaje szczelina między szybą a ramą okna – mówi ekspert Inter Cars. To także wskazuje na to, że elektryczne podnośniki szyb w Twoim aucie wymagają naprawy lub wymiany na nowe.

Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby może być także konieczna, gdy podnoszą się one zbyt szybko i z dużą siłą uderzają w ramę okna. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić do jej zbicia. W końcu szyby mogą przestać reagować na naciśnięcie przycisku. Najgorszy scenariusz jest wtedy, gdy okno zablokuje się po otwarciu. 

Co wtedy zrobić? Zabezpiecz okno folią, by deszcz lub inne zanieczyszczenia nie uszkodziły wnętrza. Pod żadnym pozorem nie próbuj zamknąć szyby na siłę, w ten sposób możesz tylko pogorszyć sytuację. Po prostu jak najszybciej udaj się do warsztatu lub sam przystąp do naprawy uszkodzonego elementu. 

Poza tym niedomykanie się szyb może prowadzić do ich zaparowania. O tym, jak sobie z tym poradzić, przeczytasz w artykule: Zaparowane szyby w aucie  –  sprawdź, jak rozwiązać ten problem.

wymiana mechanizmu podnoszenia szyby

Jeśli chcesz, aby naprawa mechanizmu podnoszenia szyby została wykonana szybko, możesz zrobić to samodzielnie. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i będziesz miał pewność, że wszystko wykonałeś sumiennie. Naprawę możesz przeprowadzić w garażu lub na parkingu w słoneczny dzień, a cała operacja nie powinna zabrać więcej niż kilka godzin.

Wymiana mechanizmu podnoszenia szyby – krok po kroku

Jeżeli zastanawiasz się jak naprawić szyby elektryczne, które przestały reagować na Twoje polecenia, to przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik kroku po kroku. Jeszcze zanim przystąpisz do pracy, powinieneś przygotować sobie potrzebne narzędzia i elementy. Są to m.in.:

  • klucze imbusowe,
  • klucze oczkowe,
  • wkrętak krzyżowy,
  • środek do czyszczenia urządzeń elektrycznych,
  • szczypce igłowe,
  • rękawice ochronne,
  • grzechotka z nasadkami, 
  • żyletka,
  • okulary ochronne,
  • mały młotek,
  • przewody pomiarowe,
  • zestaw bitów Torx.

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak prawidłowo powinna przebiegać wymiana mechanizmu podnoszenia szyby.

Demontaż starego mechanizmu podnoszenia szyb

Krok 1: Zaparkuj pojazd na płaskiej, twardej powierzchni. Upewnij się, że wrzucony jest pierwszy bieg lub, w przypadku aut z automatyczną skrzynią biegów pozycja Parking. Zgaś silnik.

Krok 2: Otwórz maskę pojazdu i odłącz akumulator. W ten sposób odetniesz zasilanie do mechanizmu podnoszenia okien. Zapobiega to jego uszkodzeniom, jak i przypadkowemu porażeniu prądem. Ważne jest, aby chronić ręce. Przed zdjęciem zacisków akumulatora należy założyć rękawice ochronne.

Krok 3: Przed zdjęciem panelu drzwi należy odkręcić śruby mocujące przełącznik szyby do uchwytu, w którym są zamontowane. Nie jest to możliwe? Podczas zdejmowania można odłączyć wtyczkę wiązki przewodów pod panelem drzwi.

Krok 4: Zdejmij panel na drzwiach z uszkodzonym mechanizmem podnoszenie szyby. Usuń również przezroczystą plastikową osłonę za panelem. Będziesz potrzebował żyletki, aby zrobić to bez uszkodzenia zdejmowanego elementu. Zadaniem osłony jest utworzenie bariery wodoodpornej, ponieważ podczas deszczowych dni lub w myjni samochodowej do wnętrza drzwi zawsze dostaje się trochę wody. Sprawdź, przy okazji, czy 2 otwory odpływowe w dolnej części są czyste i czy na dnie drzwi nie gromadzą się zanieczyszczenia.

Krok 5: Zlokalizuj mechanizm podnoszenia okien. Będziesz musiał usunąć 4 lub 6 śrub mocujących. Łączą one zespół podnośnika szyby z obudową drzwi. Aby uzyskać dostęp do śrub mocujących, konieczne może być wymontowanie znajdującego się tam głośnika.

Krok 6: Zabezpiecz szybę przed upadkiem. Jeśli silnik okna nie działa, będziesz musiał użyć łomu, aby popchnąć mechanizm w celu zamknięcia. Użyj taśmy maskującej, aby przymocować okno do drzwi. W ten sposób zapobiegniesz upadkowi szyby podczas pracy.

Krok 7: Po całkowitym podniesieniu i zabezpieczeniu okna widoczne będą górne śruby mocujące podnośnika szyby. Wykręć je ostrożnie, uważając, by nie wpadły do wnętrza drzwi.

Krok 8: Usuń mechanizm podnoszenia szyby. Wyciągnij go z drzwi. Pamiętaj, by odłączyć wiązkę przewodów przymocowaną do mechanizmu, która przechodzi przez drzwi do komory silnika.

Krok 9: Wymyj pozostałe w drzwiach elementy środkiem do czyszczenia urządzeń elektrycznych. Usuń całą wilgoć i zanieczyszczenia ze złącza, aby zapewnić prawidłowe przewodzenie prądu.

Wymiana mechanizmu podnoszenia okna

Krok 1: Przeprowadź wiązkę nowego mechanizmu przez drzwi. Zamontuj śruby mocujące, aby przytwierdzić podnośnik szyby na jego miejscu.

Krok 2: Przymocuj mechanizm podnośnika do szyby. Usuń taśmę maskującą z okna. Powoli opuść szybę i zamontowany element. Dopasuj otwór montażowy do podnośnika okna i poszycia drzwi.

Krok 3: Wkręć 4 do 6 śrub mocujących, aby przymocować zespół podnośnika szyby do poszycia drzwi. W przypadku konieczności wyjęcia głośnika upewnij się, że został on zainstalowany i ponownie podłącz do niego wszystkie kable lub wiązki przewodów.

Krok 4: Zamontuj plastikową osłonę z powrotem na drzwiach. Jeśli nie przylega ona do drzwi, można nałożyć na nią niewielką warstwę przezroczystego silikonu. To utrzyma plastik na miejscu i zapobiegnie przedostawaniu się do środka wilgoci.

Krok 5: Zamontuj panel drzwi z powrotem na jego miejscu. Zatrzaśnij wszystkie plastikowe zaczepy i wymień te, które się zerwały podczas jego zdejmowania.

Krok 6: Podłącz mechanizm do wiązki elektrycznej. Zamontuj przełącznik szyby z powrotem na panelu drzwi. Wkręć śruby w przełącznik, aby przymocować go do panelu.

Krok 7: Ponownie podłącz akumulator. Otwórz maskę pojazdu. Podłącz przewód uziemiający do ujemnego bieguna akumulatora. Dokręć zaciski, aby upewnić się, że połączenie jest dobre. Po uruchomieniu silnika będziesz musiał zresetować wszystkie ustawienia w pojeździe, takie jak radio, elektrycznie sterowane siedzenia i elektrycznie sterowane lusterka.

Krok 8: Przetestuj nowy mechanizm podnoszenia okna. Użyj przełącznika szyby w drzwiach. Upewnij się, że okno podnosi się i opuszcza prawidłowo. Oto cała procedura tego, jak naprawić szyby elektryczne.

wymiana mechanizmu podnoszenia szyby

Zadbaj o swoje szyby z Inter Cars

Bez względu na to, czy jest zima, czy lato, szyby w samochodzie powinny być czyste. Z tego względu polecamy stosowanie wysokiej jakości płynu do spryskiwaczy. Pamiętaj, aby stosować odpowiedni rodzaj substancji do danej pory roku. Praktycznym rozwiązaniem jest także osłona przeciwszronowa, która zapobiega zamarzaniu szyby zimą. Warto pamiętać także o zakupie odmrażacza. Produkty te znajdują się w sklepie Inter Cars i pozwolą Ci zadbać o okna w Twoim aucie, przez cały rok. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Cena takiej usługi waha się od 50 do 1 tys. zł. Pamiętaj, że na ostateczny koszt usługi wpływa wiele czynników, m.in.: marka i model samochodu, złożoność funkcji, czy lokalizacja podzespołów do wymiany lub naprawy. 

W zależności od modelu pojazdu i sposobu montażu tego podzespołu, jego wymiana może zająć od 2 do 4 godzin. Ma na to wpływ także rodzaj używanych narzędzi oraz umiejętności i doświadczenie osoby przeprowadzającej taką czynność.

Kodeks ruchu drogowego nie wspomina nic o szybach bocznych, poza tym, że nie mogą być one przyciemnione. Jeżeli twoje szyby się nie otwierają, możesz takim autem się poruszać. Jednak w wielu sytuacjach, takich jak pobieranie biletu parkingowego, będzie to niewygodne.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!