Znakomita potęga i imponujące rozmiary – to cechy, które na pierwszy rzut oka definiują Dodge, jedną z najbardziej ikonicznych marek motoryzacyjnych. Ale to nie wszystko. Asortyment Dodge to zróżnicowany wachlarz modeli i rodzajów nadwozi, który oferuje coś dla każdego miłośnika czterech kół. Ciekawa jest również historia Dodge, samochody tej marki po raz pierwszy pojawiły się na rynku już w XIX wieku i są produkowane aż do dziś. Przyjrzyjmy się bliżej, jak ewoluowały auta pod znakiem Dodge’a przez lata i co warto o nich wiedzieć.

Firma Dodge została założona w 1897 r. przez braci Johna i Horace Dodge. Początkowo przedsiębiorstwo działało pod nazwą Dodge Brothers Bicycle & Machine Factory i zajmowało się produkcją rowerów oraz części do maszyn. Po kilku latach fabryka rozwinęła swoją działalność i zaczęła wytwarzać łożyska, których pomysłodawcą był Horace Dodge. Przełom nastąpił w 1901 r., kiedy to bracia przenieśli swoją firmę do Detroit i nawiązali współpracę z marką Ford. Miało to ogromny wpływ na rozwój firmy Dodge, która w tamtych latach została uznana za jednego z najlepszych producentów silników i części samochodowych. Konflikt z Henrym Fordem zakończył jednak burzliwą współpracę, a bracia Dodge kontynuowali rozwijanie działalności pod marką własną.

Dodge i jego niełatwa historia

Historia koncernu rozpoczęła się pod koniec XIX w., jednak początkowo firma skupiała działalność na produkcji części samochodowych. Samochód tej marki został zaprezentowany dopiero w 1914 r. Był nim Old Betsy, który został wyprodukowany w 45 tys. egzemplarzach. Kolejnym etapem rozwoju przedsiębiorstwa było rozpoczęcie produkcji pojazdów ciężarowych, których odbiorcami była m.in. amerykańska armia. Od 1916 r. portfolio marki zostało rozszerzone o pojazdy użytkowe, dostawcze i pick-upy. W 1920 r., po śmierci braci Dodge, prowadzeniem firmy zajęły się ich żony, jednak nie radziły sobie z tym zadaniem, a firma zaczęła notować straty. Sprzedały więc przedsiębiorstwo i od 1928 r. firma Dodge została oficjalnie przejęta przez koncern Chrysler.

Dodge po II wojnie

W 1951 r. po raz pierwszy został wprowadzony do użytku silnik V8. Auto wyposażone w tę jednostkę było dostępne w modelu Coronet i przyniosło marce światową sławę. Firma została bowiem uznana za jednego z najlepszych producentów wśród sportowych marek. Ciekawym krokiem w historii koncernu Dodge było skonstruowanie specjalnej linii LaFemme, stworzonej z myślą o kobietach. Auta miały różowe wykończenie wnętrza i elementów nadwozia i były wyposażone w praktyczne rozwiązania dla pań, takie jak schowek na płaszcz i parasol oraz zestaw przyborów kosmetycznych sygnowanych logo marki Dodge. Samochód nie odniósł jednak sukcesu na rynku i szybko został wycofany z produkcji.

Nie można tego powiedzieć o modelu Lancer, który zjechał z linii produkcyjnej w 1961 r. Był to kompaktowy samochód osobowy, który cieszył się sporym zainteresowaniem. Na jego konstrukcji bazowały również późniejsze modele: Dart, Demon i Swinger, które także odniosły spektakularny sukces na rynku. Przełomowym momentem okazał się 1966 r., kiedy to firma zaprezentowała model Charger, który cechował się masywną konstrukcją i silnikiem o dużej mocy. Zapoczątkował on erę amerykańskich muscle cars i jest uznawany za najbardziej rozpoznawalne auto z całej gamy Dodge. Samochód jest produkowany aż do dziś i obecnie jest dostępna już VII generacja tego pojazdu. Do serii muscle car zaliczają się też modele Super Bee, Coronet i Charger.

Nawiązanie współpracy z koncernem Mitsubishi w 1973 r. zmieniło nieco koncepcje produkcyjne marki Dodge, która zaczęła się koncentrować na wytwarzaniu samochodów w wersji sportowej. Efektem tego było powstanie modeli Omni i Colt, a w 1984 r. dołączył do nich dobrze znany model Dodge Caravan. W 1992 r. rozpoczęła się produkcja kultowego Dodge Viper, który łączy w sobie elementy auta sportowego i muscle car. Cztery lata później firma wypuściła na rynek unowocześnioną wersję Viper SR Phase II z silnikiem V10 i konstrukcją nadwozia typu coupe. Później, w roku 2002, portfolio marki zostało uzupełnione o model RAM o konstrukcji pick-up, który do dzisiaj jest jednym z najchętniej kupowanych aut na terenie USA.

W 2011 r. firmę Dodge przejął Fiat, czego efektem było powstanie koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Po tym kroku marka została stopniowo wycofywana ze światowych rynków, skupiając się głównie na dystrybucji pojazdów na terenie USA. W tym czasie powstawały udoskonalone wersje modeli Charger, Challenger i Durango w wersji z nadwoziem typu SUV. Nowe możliwości przyniósł rok 2021, kiedy to marka trafiła pod skrzydła koncernu Stellantis. W 2022 r. swój debiut miał model Hornet powstały we współpracy z marką Alfa Romeo, a obecnie trwają prace nad rozpoczęciem produkcji pierwszego zelektryfikowanego Dodge Charger Daytona SRT Concept.

Dodge – logo i geneza jego powstania

Ciekawa historia wiąże się również z logo marki, które na przestrzeni lat przeszło całkowitą metamorfozę. Pierwsza wersja została zaprojektowana przez braci Dodge i przedstawiała sześcioramienną gwiazdę z umieszczonymi na środku literami DB na tle mapy świata. Symbolizowała ona braterską więź i bliskie relacje łączące braci, a jednocześnie sugerowała chęć ekspansji na światowe rynki. Znaczek w tej formie funkcjonował do 1930 r., kiedy to został zmieniony na minimalistyczny napis „Dodge Brothers”. Prototyp charakterystycznego emblematu muflona pojawił się dopiero w 1935 r. i zaprojektował go Walter P. Chrysler. Do dziś jest on znakiem rozpoznawczym pojazdów Dodge, mimo że obecnie logo zostało uproszczone wyłącznie do napisu. W swojej historii marka miała również inne wersje znaczków, które co kilka lat się zmieniały. Nawiązywały one stylistycznie do silników V8 i przedstawiały emblemat w kształcie litery V z umieszczonymi po bokach skrzydłami.

Dodge – modele, które warto znać

Jeśli chodzi o auta Dodge, Polska jest krajem, gdzie pojazdy tej marki nie są zbyt często spotykane. Cieszą się jednak całkiem sporym zainteresowaniem wśród osób, które szukają niezawodnego samochodu o dobrych osiągach i oryginalnej stylistyce. Z pewnością nie są to auta dla każdego, gdyż trzeba się liczyć z wysokimi kosztami utrzymania. Znak rozpoznawczy pojazdów Dodge stanowią potężne silniki o dużej mocy, co z kolei przekłada się na spore zużycie paliwa. Wśród nich przeważają ośmiocylindrowe jednostki V8 o pojemności powyżej 5 l. Cechują się doskonałą kulturą pracy i są wytrzymałe, ale niestety dosyć mocno obciążają portfele właścicieli. Marka ma w swojej ofercie również nieco bardziej ekonomiczne samochody Dodge. Modele, takie jak np. Avenger II były dostępne w wersji benzynowej: 2.0 156 KM, 2.4 175 KM, 2.7 V6 192 KM i 3.5 V6 238 KM. Istniała również taka z jednostką diesla – 2.0 140 KM. 

Marka może pochwalić się rozbudowanym portfolio, dlatego wybraliśmy najciekawsze opcje z całej gamy Dodge.

Dodge Challenger (od 2008)

Trzecia generacja kultowego modelu Challenger, której produkcja trwa do dziś. To auto sportowe w typie muscle car z nadwoziem coupe. Jego konstrukcja opiera się na skróconej płycie podłogowej Chargera, a wiele podzespołów pochodzi z Mercedesa. Dotyczy to głównie elementów przedniego zawieszenia, systemu kontroli trakcji ESP oraz 5 biegowej automatycznej skrzyni biegów.

Dodge Challenger występuje w trzech wersjach silnikowych – 3.5 V6 o mocy 254 KM, 5.7 V8 HEMI generujący moc 377 KM oraz 431-konna jednostka V8 HEMI o pojemności 6.1 l. Modele wyposażone w najmocniejszą wersję silnikową są oznaczane jako SRT8, a deklarowane przez producenta średnie zużycia paliwa wynosi 18,5 l/100 km. Słabsze jednostki są nieco oszczędniejsze pod tym względem, gdyż w ich przypadku średnie spalanie oscyluje w granicach 13 l/100 km.

W 2015 r. zadebiutowała specjalna wersja Dodge Challenger Hellcat z silnikiem V8 o pojemności 6.2 l. i o mocy aż 707 KM. Wszystkie auta zostały wyposażone w napęd na tylną oś i manualną skrzynię biegów. Jedynie w wersji Hellcat producent przewidział możliwość zamówienia auta z 8-biegową przekładnią automatyczną.

Dodge Charger VII (od 2014)

Od 2014 roku jest produkowana VII generacja Dodge Charger z nadwoziem typu sedan. Auto wyróżnia się sportową stylistyką z charakterystycznymi reflektorami osadzonymi pomiędzy szeroką atrapą chłodnicy. Agresywnego wyglądu dodają mu też tłoczenia, biegnące nad tylnymi nadkolami oraz delikatnie zarysowany spojler.

Auto jest dostępne w wersjach silnikowych – 3.6 V6 296 km, 5.7 V8 HEMI 375 KM i 6.4 V8 HEMI 492 KM. Od 2016 jest produkowany również wariant 6.2 V8 o mocy 717 KM. Mimo dużej pojemności jednostki napędowe są dość oszczędne w zużyciu paliwa, a średnie spalanie wynosi od 11 do 17 l na 100 km. Wszystkie silniki są uważane za pancerne i mało awaryjne, co jest zasługą żeliwnego bloku silnika oraz aluminiowych głowic. Pojazdy są wyposażone w 8-biegową skrzynię automatyczną oraz napęd na tylną oś. 

Dodge Journey (2008-2020)

To auto typu crossover, które jest uznawane za następcę Caravana. Ma nadwozie łączące w sobie cechy suva i vana, opierające się na platformie pochodzącej z modelu Avengers. Jest też nieco podobne do niego pod względem stylistycznym, o czym przypomina duża atrapa chłodnicy oraz podłużne oświetlenie. W 2010 r. auto przeszło facelifting i zostało wyposażone m.in. w nowe reflektory i zderzaki, co nadało mu bardziej sportowego charakteru.

Dodge Journey występuje w czterech wariantach silników benzynowych – 2.4 170 KM, 2.7 V6 185 KM, 3.5 V6 238 KM oraz 3.6 V6. Dostępna jest także wersja z jednostką diesla o pojemności 2.0 i mocy 140 KM. Wszystkie odmiany silnikowe cechują się rozsądnym spalaniem, które mieści się w granicach od 10 do 13 l/100 km. Ponadto z powodzeniem montuje się w nich instalację LPG, dzięki czemu można jeszcze bardziej obniżyć koszty utrzymania.

Journey to jeden z najbardziej ekonomicznych modeli z całej gamy Dodge i świetna opcja do jazdy po mieście. Na uwagę zasługuje też przestronny bagażnik o pojemności 1924 l, który po złożeniu siedzeń oferuje maksymalną przestrzeń 2296 l.

Dodge – konfigurator części

Auto tej marki nie należy do tanich w utrzymaniu, głównie ze względu na spore zużycie paliwa. W portfolio znajdziesz jednak nieco bardziej ekonomiczne modele, które pozwolą Ci czerpać przyjemność z jazdy bez nadwyrężania portfela. Pojazdy są wyposażane w pancerne silniki o dużej wytrzymałości i niskiej awaryjności..

Amerykańskie auta nie cieszą się dużą popularnością, przez co można mieć wątpliwości co do dostępu części. Wbrew pozorom nie jest to obecnie żadnym problemem, gdyż bez trudu zakupisz komponenty nawet do mało spotykanych modeli Dodge. Konfigurator części dostępny na stronie Inter Cars umożliwi Ci znalezienie odpowiednich produktów do konkretnego typu i modelu auta z każdego rocznika. Oprócz oryginalnych podzespołów możesz zdecydować się na zakup wysokiej jakości zamienników – mówi ekspert Inter Cars.

Samochody Dodge mimo swojej niezawodności również wymagają okresowej kontroli i wymiany zużytych części eksploatacyjnych, takich jak hamulce czy elementy układu zawieszenia. Wszystkie niezbędne podzespoły do każdego modelu Dodge znajdziesz w Inter Cars! Sprawdź polecane produkty!

baner inter cars

Dodge – podsumowanie

Dodge to jedna z najbardziej ikonicznych marek motoryzacyjnych. Po lekturze tego artykułu znasz już jej historię od skromnych początków do obecnej pozycji w czołówce producentów muscle cars – poprzez masywną konstrukcję, mocne silniki i szeroką gamę modeli, od sedanów po minivany. Dodge, chociaż w niewielkim stopniu obecny na rynku europejskim, zdecydowanie wyznacza standardy w swojej klasie.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Głównymi pozycjami w ofercie Dodge są samochody typu muscle car, choć asortyment obejmuje również modele sedan, coupé i minivan. Charakterystycznymi cechami tych pojazdów jest ich solidna budowa i mocne silniki o dużej pojemności.

Marka Dodge jest własnością Stellantis. Stellantis powstało z fuzji Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i PSA Group w styczniu 2021 roku. FCA był wcześniejszym właścicielem marki Dodge. 

Do najpopularniejszych modeli, zwłaszcza na polskich drogach, zaliczają się Journey, Challenger i Charger. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!