Widząc auto po tuningu, kierowcy bardzo często zastanawiają się, jak właścicielowi udało się uzyskać tak efektowny wygląd. Niejednokrotnie samochód po tych zmianach jest szerszy od egzemplarzy, które wyjechały z salonu. Wcale nie musi być to złudzenie optyczne. Taki efekt da się łatwo uzyskać. Wystarczy wyposażyć swój samochód w dystanse do felg. Jakie pełnią funkcje w aucie? Czy ich stosowanie jest bezpieczne i zgodne z prawem? W jaki sposób wybrać odpowiednie dystanse samochodowe? Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat!

Z tego artykułu dowiesz się: 

  1. Co warto wiedzieć o dystansach do felg?
  2. Jak zamontować dystanse do felg – krok po kroku?
  3. O czym pamiętać, jeśli chodzi o dystanse do felg?

Dystanse do felg – co musisz o nich wiedzieć?

Zmiany w obrębie rozstawu kół mogą diametralnie odmienić wygląd Twojego pojazdu. Dzięki dystansom możesz również wpłynąć na zachowanie samochodu na zakrętach. Jeżeli widzisz, że stuningowane auto wydaje się szerze niż wersja fabryczna, możesz śmiało przypuszczać, że jego właściciel zainwestował w dystanse do felg. Co to tak właściwie jest?

Baner Inter Cars - sklep z częściami samochodowymi

1. Czym są dystanse?

Dystanse samochodowe to krążki, które zazwyczaj wykonane są z aluminium. Element zakłada się na piastę koła. Dystanse montuje się w samochodzie zazwyczaj z dwóch powodów. Po pierwsze, chodzi o poprawę estetyki samochodu. Dzięki tym elementom możesz poszerzyć rozstaw kół swojego auta od 10 do nawet 60 mm z każdej strony. Pojazd wyposażony w dystanse do felg prezentuje się agresywniej. 

Po drugie, ten element może być również przydatny gdy mocowania felgi nie pasują do rozstawu mocowań piasty. Oczywiście możesz problem rozwiązać przy pomocy śrub lub nakrętek pływających, jednak dystans do kół jest lepszym wyjściem w takiej sytuacji. Choć jego zastosowanie nie zawsze jest proste, daje większe poczucie bezpieczeństwa oraz stabilności.

Dystanse do felg aluminiowych mają przede wszystkim poprawić wygląd oraz sterowność pojazdu. Dzięki nim Twoje auto ma bardziej sportowy charakter. Musisz jednak liczyć się z tym, że montaż dystansu może doprowadzić do szybszego zużycia innych elementów m.in. tulei wahaczy czy łożyska. Pamiętaj również, aby kupować wyłącznie markowe produkty. Dystanse od innych producentów mogą nie gwarantować bezpieczeństwa podczas dynamicznej jazdy.

Dystanse do felg

2. Czy dystanse do kół są legalne? 

Dystanse do felg są najprostszym sposobem do zwiększenia rozstawu kół. Czy są jednak legalne w świetle polskiego prawa? Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami homologacyjnymi oraz przepisami dotyczącymi warunków technicznych i badań pojazdów koło nie może wystawać poza obrys samochodu

Przekładając to na konkretne części Twojego auta, opona wraz z obręczą koła nie może wychodzić poza błotnik. Dystanse dostępne na rynku są bardzo różne. Możesz znaleźć szersze lub węższe modele. Istnieje zatem bardzo duże ryzyko, że wybierzesz element za szeroki. W związku z tym przed zakupem trzeba dokładnie zmierzyć odległości między poszczególnymi częściami pojazdu. Jak dobrać dystanse do felg? O tym dowiesz się w kolejnej części tego artykułu!

Dystanse do kół nie są elementem nielegalnym. A co jeśli dokonasz złego pomiaru i okaże się, że po zamontowaniu koło będzie wystawać poza obrys auta? Przede wszystkim pamiętaj, że taki pojazd nie jest dopuszczony do ruchu. Niedostosowanie się do obowiązujących w Polsce przepisów może skończyć się tym, że diagnosta nie przedłuży ważności obowiązkowego badania technicznego. Pamiętaj także, że każda kontrola policyjna może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. 

3. Jak dobrać dystanse do felg? 

Aby uniknąć konsekwencji prawnych, warto wiedzieć, jak dobrać dystanse do felg. Nie musisz mieć specjalistycznych  w garażu. W zasadzie wystarczą dwa proste narzędzia: miarka oraz linijka lub listwa. Całość pracy zamyka się w trzech prostych krokach: 

  1. Przyłóż listwę do koła. Pamiętaj, by obejmowała ona felgę oraz oponę. Następnie sprawdź, czy listwa dotyka opony w dwóch punktach. Musi być ona idealnie równo z powierzchnią koła. 
  2. W kolejnym kroku przy pomocy miarki zmierz odległość między wewnętrzną częścią listwy a wewnętrzną częścią obudowy błotnika. 
  3. Na koniec upewnij się, czy pomiar został dokonany w punkcie, w którym felga i opona są najbliżej błotnika. Jest to naprawdę ważne. Zwróć uwagę, że niektóre samochody mają duży negatywny kąt pochylenia kół. W takiej sytuacji opona z felgą mogą być nieco bliżej błotnika w przedniej lub tylnej części.

Ważne jest, aby dokładnie zmierzyć odległości. Dzięki temu wybierzesz odpowiednie dystanse kół. W niektórych przypadkach sprawdź również wysokość kołnierza centrującego w aucie. Pamiętaj, aby zmierzyć odległości zarówno od strony kierowcy, jak i pasażera. Lokalizacja piasty mogą się nieco różnić. Jeżeli tak jest, zawsze należy brać pod uwagę mniejszy wynik.

Dystanse do felg

4. Dystanse kół – jakie rodzaje wyróżniamy?

Dystanse to elementy, dzięki którym możesz w łatwy sposób wpłynąć na wygląd swojego pojazdu. Aby jednak to zrobić, musisz zdecydować się na odpowiedni rodzaj. Obecnie na rynku możesz znaleźć trzy typy: 

  • Dystanse przelotowe bez kołnierza centrującego – nazywane są również dystansami przelotowymi. Ich grubość zazwyczaj oscyluje w granicy 5-6 mm. Ten rodzaj dystansu nie ma kołnierza centrującego, ponieważ nie zakrywają one kołnierza centrującego piasty. Dzięki temu możesz bezpiecznie zamontować felgę.
  • Dystanse przelotowe z kołnierzem centrującym – jest to dobry wybór, jeśli chcesz poszerzyć rozstaw ponad 6 mm z każdej strony. Dystans ma kołnierz centrujący, ponieważ pierwotny element zostanie zasłonięty. W trakcie montażu takiego elementu musisz użyć dłuższej śruby.
  • Dystanse przykręcane do piasty – są to najdroższe oraz najszersze dystanse do felg aluminiowych. Montuje się je do piasty przy pomocy śrub, które są dołączone do zestawu. Dopiero po zamocowaniu dystansu można przykręcić do nich felgę. Ten rodzaj umożliwia również zmianę rozstawu elementów mocujących. 

5. Śruby do dystansów – rodzaje, dobór

Śruby do dystansów to elementy, których zadaniem jest poprawnie umocować koło do piasty. Aby tak się stało, przynajmniej 10-12 mm gwintu musi znaleźć się w gnieździe. Jeżeli śruby do dystansów nie zostaną wkręcone na odpowiednią głębokość, wówczas istnieje ryzyko, że dojdzie do zerwania gwintu.

Wyróżnia się 2 rodzaje gniazd w feldze – stożkowe oraz kuliste. Warto przed montażem upewnić się, jaki typ masz w swoim aucie. Jeżeli będziesz chciał przykręcić felgę śrubą z nieodpowiednim podsadzeniem, wówczas będzie ona zamocowana wyłącznie punktowo. W konsekwencji może to doprowadzić do odkręcenia koła. 

Sprawdź również skok oraz średnicę gwintu. Prawidłowo dobrane śruby powinny przy wkręceniu wykonać określoną liczbę obrotów. Długość elementu jest istotna. Zbyt krótka będzie powodować wyrwanie gwintu z piasty, z kolei zbyt długa będzie wystawać i po czasie skoroduje. 

Dystanse do felg

Dystanse do kół – montaż krok po kroku!

Dystans do kół, aby spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio zamontowany. Jak to zrobić poprawnie? Poniżej znajdziesz instrukcję montażu dystansu do felgi bez własnego centrowania, dzięki której praca przebiegnie sprawnie i bez żadnych komplikacji. 

Krok 1. Przygotowanie do pracy

Najpierw należy przygotować samochód oraz miejsce pracy. Auto zaparkuj na równej powierzchni w garażu lub na placu przed domem. Najważniejsze, żeby samochód stał na płasko. Wrzuć pierwszy bieg, włącz hamulec ręczny i włóż klin pod koło. Oczywiście pod to, które nie będzie odkręcane. Pamiętaj, aby koła samochodu były ustawione w linii prostej.

Teraz możesz zabrać się za odkręcanie koła. Ustaw podnośnik samochodowy w odpowiednim punkcie. Zazwyczaj w okolicach progu, blisko błotnika a przed kołem znajduje się specjalnie przygotowane miejsce. Jeżeli nie jesteś pewny, otwórz instrukcję obsługi. Znajdziesz tam informacje dotyczące wymiany koła. Jeśli nadal nie wiesz, gdzie może znajdować się miejsce pod podnośnik samochodowy, skontaktuj się z mechanikiem. Pamiętaj: od odpowiedniego ustawienia elementu zależy Twoje bezpieczeństwo.

Podnieś lekko koło. Zwróć jednak uwagę, by miało cały czas kontakt z podłożem. Poluzuj śruby oraz nakrętki. Teraz możesz podnieść koło tak wysoko, by zmieścić pod nim swoją dłoń. Warto również podłożyć podpory. Dzięki temu zabezpieczysz auto przed opadnięciem. Wykręć śruby i zdejmij koło. 

Krok 2. Oczyszczanie i przymiarka dystansu

Przygotuj odpowiednio piastę koła. Usuń z niej wszelkie zabrudzenia oraz rdzę. Dzięki temu nie będziesz miał żadnych problemów z montażem dystansu. Zwróć jednak uwagę na narzędzia oraz preparaty, które wykorzystasz do czyszczenia. Do miękkich elementów aluminiowych wykorzystaj drobny papier ścierny. W przypadku twardych elementów sprawdzi się druciana szczotka. Możesz również wykorzystać płyn czyszczący. Zdecydowanie nie polecamy używania olejów czy środków czyszczących, które zawierają w silikon.

Gdy piasta jest oczyszczona, możesz przejść do przymiarki. Sprawdź, czy zakupiony dystans do kół pasuje do felgi oraz piasty. Tarcze dystansujące muszą swobodnie nachodzić na koła, jednak zwróć uwagę, by się nie kiwały. Upewnij się także, że nie ma żadnych szczelin między dystansem a piastą.

Dystanse do felg

Krok 3. Montaż dystansu do felgi

Zanim zabierzesz się za montaż, przesmaruj dystans do kół specjalnym środkiem. Dzięki temu ewentualny demontaż będzie o wiele łatwiejszy. Załóż dystans na piastę. Upewnij się, że jest ona ustawiona fazą do środka tzn. do tarczy hamulcowej. Pamiętaj również, aby piasta wystawała ok. 3 mm ponad dystans. Jest to konieczne do późniejszego centrowania felgi. W przypadku dystansu do kół bez własnego centrowania warto zastosować dłuższe śruby mocujące felgę.

Kiedy dystanse do felg są zamontowane, możesz ponownie założyć koło. Dokręć je na krzyż. Najpierw delikatnie, ręcznie, a następnie kluczem dynamometrycznym. Pamiętaj jednak, aby użyć właściwego momentu obrotowego. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych komplikacji. Gdy koło jest dokręcone, usuń podporę spod samochodu i opuść je na podnośniku.

Gdy dystanse do kół są zamontowane, warto wybrać się na krótką wycieczkę. Dzięki temu sprawdzisz, czy elementy koła nie trą o karoserię. Po powrocie do garażu upewnij się, że wszystkie śruby są solidnie dokręcone. To wszystko! Dystanse samochodowe są zamontowane!

Samodzielnie czy u mechanika?

Jak wspomnieliśmy powyżej, montaż dystansu do kół możesz przeprowadzić samodzielnie. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach lub nie masz odpowiednich narzędzi, powierz samochód w ręce doświadczonego mechanika. Odpowiednie ustawienie zbieżności kół jest kluczowe dla bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Warto również udać się do specjalisty, jeśli po samodzielnym montażu poczujesz jakieś nieoczekiwane zmiany w prowadzeniu pojazdu.

Wybierz swoje produkty:

Dystanse do felg – kilka słów na koniec

Dystanse samochodowe to szybki sposób na odmianę Twojego pojazdu. Dzięki nim będzie wyróżniał się wśród innych aut.

Dystanse samochodowe to elementy, które montuje się przede wszystkim dla efektu wizualnego. Dzięki nim Twój pojazd może naprawdę zyskać sportowego charakteru. Pamiętaj jednak w tym wszystkim o swoim bezpieczeństwie. Źle dobrane dystanse kół mogą doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. W związku z tym dokładnie zmierz wszystkie długości, otwory. Jeżeli nie masz pewności, warto poprosić o poradę doświadczonego mechanika. Dzięki temu będziesz mógł być spokojny o bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników dróg i pasażerówtłumaczy ekspert Inter Cars.

Marzy Ci się samochód z szerszym rozstawem kół, jednak nie masz pewności co do rozmiaru oraz rodzaju dystansu do swojego auta? Asortyment sklepu Inter Cars to gwarancja wysokiej jakości części samochodowych, bezpieczeństwa oraz dobrze dobranych elementów

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać odpowiedni produkt! W naszym sklepie znajdziesz również wiele innych elementów oraz akcesoriów, dzięki którym Twoje auto zyska zupełnie nowy wygląd. Sprawdź naszą pełną ofertę i przekonaj się sam!

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!