Prowadzisz auto, a przed Tobą rozciąga się ośnieżona, śliska droga… Mróz skrzypi pod kołami, a Ty zastanawiasz się, jakie „supermoce” mają Twoje obecne opony zimowe? Czy są stworzone do radzenia sobie z tak surowymi warunkami? Czy zapewniają Ci bezpieczeństwo? Jesteś pewny, że bez względu na pogodę, dotrzesz do celu?

To właśnie w takich ekstremalnych warunkach doceniamy opony zimowe klasy premium. Oferują one nie tylko doskonałą przyczepność na śniegu i lodzie, ale także wytrzymałość, która pozwoli im służyć przez wiele sezonów. W naszym zestawieniu Top 10 opon zimowych premium przyjrzymy się bliżej tym „supermocom” i pomożemy Ci zrozumieć, dlaczego warto zainwestować w opony najwyższej jakości. Czy jesteś gotowy na tę zimową podróż?


Zobacz również…

Tytuł filmu 1 Tytuł filmu 2 Tytuł filmu 3

Opony zimowe premium – co to właściwie znaczy?

Kiedy o oponach zimowych możemy powiedzieć, że są „premium”? I mamy tu na myśli, nie tylko określenie marketingowe, ale coś znacznie więcej. Wśród rozwiązań budżetowych możemy znaleźć wiele produktów specjalizujących się w określonych warunkach – na śnieg, na długie przebiegi, na mokre nawierzchnie. Ale co, jeśli potrzebujemy opony, która poradzi sobie dobrze we wszystkich tych sytuacjach? Tutaj właśnie zaczyna się rola opon premium. Łączą one zaawansowane technologie, innowacyjne materiały i precyzyjne wykonanie, aby dostarczyć produkt, który sprosta najtrudniejszym warunkom, bez względu na to, czy jest to śnieg, deszcz czy suchy asfalt. Jednocześnie takie opony to gwarancja długich przebiegów. Właśnie dlatego są droższe – ale w zamian otrzymujemy nowe supermoce.

W naszym zestawieniu skupiamy się na oponach w rozmiarze 225/50 R17. Przedstawiamy je w kolejności od najtańszych do najdroższych, abyś mógł łatwo porównać ceny i zdecydować, która opcja jest dla Ciebie najlepsza. Przygotuj się na odkrycie świata opon premium!

Szukasz modeli z niższej półki? Zobacz artykuł: Tanie opony zimowe? TOP 10 + 1 modeli, które warto wybrać!

Opomu zimowe premium Yokohama BluEarth*Winter V906 – technologia prosto z Japonii

Zaczynamy nasze zestawienie od modelu firmy Yokohama: BluEarth*Winter V906. Ta opona wyróżnia się bardzo wysokim bieżnikiem, który przypomina klasyczną jodełkę. Wzory V z przeniesionym środkiem symetrii oraz duża liczba lameli zygzakowatych w środkowej części gwarantują znakomitą trakcję na śniegu nie tylko na prostej, ale również w zakrętach. Jednocześnie masywne i mniej nacinane klocki bieżnika po stronie zewnętrznej i wewnętrznej świetnie sprawdzą się podczas jazdy na asfalcie, zwiększając odporność na zużycie. Mówiąc prościej, bieżnik opony Yokohama BluEarth*Winter V906 jest zaprojektowany tak, aby środkowa część zapewniała przyczepność na śniegu, natomiast zewnętrzna odpowiadała za trakcję na suchym asfalcie. Dodatkowo opona ma dwa kanały obwodowe ze specyficznymi kantami, które zwiększają przyczepność na śniegu, choć wpływają na zwiększoną głośność. 

Warto również wspomnieć o technologii Blue Earth, która oznacza, że opona została zaprojektowana z myślą o ochronie środowiska. Jest ekonomiczna i ekologiczna, zarówno jeśli chodzi o produkcję, jak i użytkowanie – co przekłada się na niższe zużycie paliwa. 

Widać również ścisłą relację producenta ze światem motosportu – opona ma sztywną ściankę boczną oraz rant ochronny, który dba o felgi i wpływa na sztywność. 

Reasumując, opona BluEarth*Winter V906 jest idealnym wyborem dla osób poszukujących produktów z wyższej półki, które nie chcą wydawać całych oszczędności. Świetnie sprawdzi się w samochodach z mocniejszymi silnikami oraz tych, przed którymi trudne zadanie jazdy po śniegu przez zdecydowaną większość zimy. 

Vredestein Wintrac PRO – gdy wygląd opony ma znaczenie 

Kolejną oponą w naszym zestawieniu jest produkt od holenderskiego producenta Vredestein: Wintrac PRO. Jest ona wyposażona w rant ochronny, a miękka ścianka boczna, przypadnie do gustu osobom, które szukają idealnego kompromisu między komfortem a precyzją prowadzenia. Co ciekawe, bok tej opony był projektowany we współpracy ze znanym studiem Giugiaro.

Wintrac PRO wyróżnia się niestandardowymi dla tego typu produktów dwoma kanałami obwodowymi. Mają one za zadanie odprowadzać wodę przed czołem opony, co zwiększa bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni. Jednym z kluczowych elementów tej opony jest duża liczba lameli zygzakowatych. Mają one za zadanie maksymalizować trakcję na śniegu, co gwarantuje, że sprawdzi się doskonale w trudnych zimowych warunkach. Dodatkowo nacięcia poprzeczne bieżnika nie są ostre, co sprawia, że jest to opona niezwykle cicha.

Nokian Snowproof 2 – nordycka legenda

Kolejną propozycją w naszym zestawieniu jest, produkowana w Finlandii, tegoroczna nowość, o której już pisaliśmy w artykule o nowościach sezonu 2023/24. Nie mogło jej jednak zabraknąć, gdy omawiamy rozwiązania premium, ponieważ ta opona zaskakuje kilkoma innowacjami. 

Na uwagę zasługuje ciekawy znacznik zużycia w postaci cyfr i płatka śniegu, które znikają wraz z upływem kilometrów. Gdy zniknie płatek, oznacza to, że opona już nie ma własności zimowych. 

Warto również zwrócić uwagę, że względem poprzednika ten model ma zmienione kanały na prostsze, co przekłada na lepsze odprowadzanie wody, choć kosztem trakcji na śniegu. Jednak gdy dodamy do tego bieżnik pozbawiony ostrych krawędzi, otrzymujemy oponę bardzo cichą.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest podział opony na dwie strefy: przyczepności i stabilności. Strefa przyczepności to małe klocki bieżnika w bocznych sekcjach, które są mocno ponacinane agresywnymi, zygzakowatymi lamelami. Dzięki zjawisku deflacji oraz ustawieniu lameli pod różnym kątem opona gwarantuje maksymalną przyczepność. Mniej lameli zygzakowatych na klockach zewnętrznych przekłada się na lepszą trakcję na asfalcie.

Strefa stabilności to natomiast środkowa część opony, gdzie wszystkie klocki bieżnika są połączone. Ta część została usztywniona masywnym żebrem, co przekłada się na lepsze utrzymanie toru jazdy w zakręcie. Jednocześnie miękkie czoło opony maksymalizuje trakcję na mniej przyczepnej nawierzchni, gwarantując lepsze dopasowanie do podłoża. 

Reasumując, Nokian Snowproof 2 to idealna opona dla kierowców ceniących innowacyjne rozwiązania i bezpieczeństwo na drodze, niezależnie od warunków pogodowych.

Dunlop Winter Sport 5 – wysoki bieżnik

Następną oponą, którą chcielibyśmy przedstawić, jest najlżejszy w naszym zestawieniu model. Mowa oczywiście o Dunlop Winter Sport 5, która na rynku jest obecna już od dłuższego czasu i  została zbudowana w duchu minionych lat. Dlaczego? Cechuje ją wysoki bieżnik i dość miękka mieszanka, które razem dają fenomenalną trakcję na śniegu. Jednak taki bieżnik jest obecnie rzadko stosowany w oponach zimowych, ponieważ wpływa na zmniejszenie precyzji prowadzenia, zwiększa opory toczenia, co sprawia, że opona jest mniej ekonomiczna, a także głośniejsza. Mimo to, tak jak zaznaczyliśmy wcześniej, jest to wybitny specjalista w warunkach zimowych. 

Oprócz wysokiego bieżnika opona ta charakteryzuje się dużą liczbą lameli zygzakowatych, ponacinanych pod różnymi kątami, co gwarantuje trakcję przy jeździe na wprost oraz w zakrętach. Jednocześnie powierzchowne nacięcia tworzą tzw. kieszonki w klockach bocznych, dzięki czemu opona oferuje trakcję na wstecznym!

Szerokie kanały obwodowe do odprowadzania wody i błota pośniegowego korespondują z szerokimi nacięciami po stronach zewnętrznych. Dodatkowo opona ma niezbyt twardą ściankę boczną, co pozwala na zjawisko deflacji i jeszcze większą przyczepność. Zadbano również o ochronę felgi, dodając rant ochronny. 

Dla kogo jest to opona? Dunlop Winter Sport 5 będzie idealnym wyborem dla osób, które poszukują maksymalnej trakcji na śniegu – szczególnie mieszkańców terenów górskich.

Pirelli Cinturato Winter 2 – adaptacyjny bieżnik

O tym, że Pirelli Cinturato Winter 2 to opona innowacyjna, mówią wszyscy… Fakt, że bieżnik bardzo mocno inspiruje się doświadczeniami z rajdów szutrowych, to również często cytowana informacja. My jednak pokażemy Ci, dlaczego tak właśnie jest. Zaczynamy od elementu rzadko spotykanego w oponach zimowych, a mianowicie: adaptacyjne lamele 3D. Na początku są one proste, ale wraz ze zużyciem opony zmieniają kształt na zygzakowaty. Jedną z największych zalet tej opony jest to, że zachowuje swoje właściwości przez cały okres eksploatacji. Jednocześnie zmienna szerokość rowków zewnętrznych pomaga w redukcji emisji głośności, co przekłada się na większy komfort jazdy.

Kształt klocków bieżnika w formie litery C poprawia stabilność i usztywnia centralną część opony na twardej nawierzchni. Co ważne, owe litery C tworzą tzw. jodełkę z przesuniętą osią symetrii, co maksymalizuje trakcję na śniegu. 

Pirelli Cinturato Winter 2 wyposażona jest w twardą ściankę boczną oraz rant ochronny, co zapewnia ochronę felgi i dodatkową stabilność. Ta opona to świetny wybór dla kierowców ceniących innowacyjne rozwiązania, wysoką jakość oraz długotrwałe zachowanie optymalnych właściwości.

Bridgestone Blizzak LM005 – zwycięzca testów opon zimowych

Bridgestone Blizzak LM005 to zwycięzca wielu testów, który na naszym blogu zasłużył na swój oddzielny test opon zimowych. Nie mogło go jednak zabraknąć w zestawieniu opon zimowych premium, ponieważ jest to model łączący różne, często przeciwstawne cechy (czyli idealnie spełnia przytoczoną przez nas definicję). Świetnie radzi sobie na śniegu, ale równie dobrze sprawdza się w „warunkach suchych”. Przede wszystkim jednak jest to genialna opona na mokrej nawierzchni, co potwierdza ocena A na etykiecie.

Mówiąc wprost, Blizzak LM005 jest niezwykle uniwersalna, a jej doskonałe właściwości w różnych warunkach to zasługa innowacyjnej mieszanki Nano Pro Tech, która oferuje trakcję w szerokim spektrum warunków i temperatur.

Bieżnik Bridgestone Blizzak LM005 to natomiast klasyczna jodełka z przesunięciem osi symetrii. Rozwiązanie to ma na celu maksymalizację trakcji w zakrętach. Niezbyt szerokie kanały obwodowe sprawiają, że opona nie będzie się zbytnio zużywać, co przekłada się na duże przebiegi. 

Podsumowując, opony zimowe Bridgestone Blizzak LM005 zdecydowanie zasługują na uwagę. Jest to idealny produkt dla tych, którzy szukają rozwiązania doskonale radzącego sobie w zmiennych warunkach pogodowych. 

Opony zimowe Michelin Alpin 6 – bardzo komfortowe  

Michelin Alpin 6 to opona stworzona z myślą o komforcie. Zastosowanie miękkiej mieszanki sprawia, że jest niezwykle cicha, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na samopoczucie w trakcie jazdy.

Miękka i komfortowa ścianka boczna gwarantuje odpowiednią elastyczność, natomiast sztywność opony uzyskana jest dzięki specjalnej konstrukcji jej czoła. Szczególnym atutem jest zastosowanie technologii Ever Grip, która przedłuża żywotność. Technologia ta polega na tym, że wraz ze zużyciem bieżnika opona odsłania szersze nacięcia, dzięki czemu przez dłuższy czas oferuje nominalną przyczepność w trudnych warunkach. Prosty bieżnik oznacza, że nie ma zbyt wielu ostrych krawędzi. To sprawia, że opona jest mniej podatna na uszkodzenia i zużywa się wolniej. 

Dla kogo jest Michelin Alpin 6? To idealna opona zimowa, która łączy w sobie komfort, cichą pracę oraz długą żywotność, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają ogumienia zapewniającego komfort jazdy i planują zrobić duże przebiegi.

Michelin Pilot Alpin 5 – opona z technologią Run Flat 

Prezentowana opona to model zimowy stworzony z myślą o autach sportowych. Jest to zupełnie inna seria niż Alpin 6 i oferuje unikalne właściwości. Po pierwsze, jest to rozwiązanie typu Run Flat, co oznacza, że ma zdolność do jazdy po przebiciu. Taka konstrukcja wiąże się z wyższą wagą, ale zapewnia bezpieczeństwo i komfort nawet w sytuacjach awaryjnych.

Po drugie, Pilot Alpin 5 charakteryzuje się niższym bieżnikiem i twardszą mieszanką, co przekłada się na lepsze zachowanie na asfalcie i większą precyzję prowadzenia. Kanał środkowy gwarantuje właściwe odprowadzanie wody, co jest szczególnie ważne podczas jazdy w warunkach deszczowych.

Po trzecie, bieżnik ma unikalną konstrukcję – jeden kanał obwodowy na środku, po którego zewnętrznych stronach tworzą się dwa żebra, które nie są mocno ponacinane. Rozwiązanie to ma na celu zapewnienie jak największej sztywności w środkowej strefie opony, co jest szczególnie przydatne na asfalcie.

Podsumowując, Michelin Pilot Alpin 5 to idealne rozwiązanie dla kierowców aut sportowych, którzy oczekują od opony wytrzymałości, precyzji i doskonałych właściwości jezdnych na asfalcie, nawet w trudnych warunkach zimowych.

Continental WinterContact TS 870 – zaawansowana mieszanka 

Continental WinterContact TS 870 to opona, która łączy w sobie zaawansowane technologie i innowacyjne rozwiązania. Brzmi enigmatycznie, prawda? Dlatego od razu przechodzimy do konkretów. 

Zastosowanie systemu podwójnych lameli pozwala na kreowanie trakcji bez wpływu na precyzję prowadzenia. Zaawansowana mieszanka zimowa Cool Chilli, wzbogacona o dodatek żywicy, poszerza okno temperaturowe opony oraz wydłuża przebiegi. Dzięki temu opona generuje trakcję w niskich temperaturach, a jednocześnie nie zużywa się mocno i zachowuje swoją sztywność podczas podróży po odśnieżonej autostradzie.

Opona Continental WinterContact TS 870 jest także przystosowana do aut z napędem elektrycznym i hybrydowym, co oznacza, że jest EV Ready. 

Centralny kanał obwodowy odpowiada za to, że opona świetnie radzi sobie ze zjawiskiem aquaplaningu. Natomiast sztywna ścianka boczna i rant ochronny gwarantują bezpieczeństwo oraz długą żywotność opony. 

Continental WinterContact TS 870 to doskonały wybór dla kierowców ceniących sobie bezpieczeństwo, wydajność i innowacyjność. Jest to opona stworzona z myślą o samochodach sportowych i z napędem elektrycznym bądź hybrydowym.

Goodyear UltraGrip Performance 3 – testowana w Arktyce 

Goodyear UltraGrip Performance 3 to opona zimowa, której skuteczność została sprawdzona w ekstremalnych warunkach Arktyki. Jest to wybitna specjalistka od śniegu, stworzony z myślą o kierowcach, którzy potrzebują niezawodnej opony w trudnych warunkach zimowych.

Opona ta charakteryzuje się miękką mieszanką, jednak w tym rozmiarze jest ona nieco twardsza niż model 205/55/16, który był ostatnio testowany na naszym blogu. UltraGrip Performance 3 ma bardzo wysoki bieżnik oraz dużą liczbę lameli, które generują trakcję na śniegu. Natomiast kanały obwodowe skutecznie odprowadzają wodę, zapobiegając aquaplaningowi.

Na bieżniku znajduje się płatek śniegu, który informuje, do kiedy opona jest skuteczna na ośnieżonej nawierzchni. Jednocześnie środkowe żebro usztywnia konstrukcję, co jest szczególnie ważne podczas jazdy po asfalcie.

Goodyear UltraGrip Performance 3 to propozycja dla osób, które potrzebują specjalisty od śniegu. Poradzi sobie zarówno na płaskim terenie, jak i w górach. Jest to opona, na której można polegać w ekstremalnych warunkach.

Jakie opony zimowe wybrać?

W naszym zestawieniu opon zimowych premium przedstawiliśmy różnorodność oferty dostępnej na rynku, która łączy zaawansowane technologie, innowacyjne materiały i precyzyjne wykonanie. Każdy z omówionych modeli oferuje unikalne cechy i zalety, od technologii prosto z Japonii, przez holenderskie rozwiązania, aż po nordycką legendę. 

W zestawieniu mamy specjalistów od śniegu, modele, które doskonale sprawdzają się na asfalcie (zarówno suchym, jak i mokrym), a jeszcze inne oferują specjalne funkcje, takie jak zdolność do jazdy po przebiciu. Niezależnie od wyboru wszystkie opony gwarantują bezprecedensową jakość i niezawodność, nawet w najtrudniejszych warunkach zimowych. Każda z nich w pełni zasłużyła na przydomek premium.

Pamiętaj, że wybór odpowiednich opon zimowych to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dlatego warto zainwestować w opony, które sprostają wszystkim wyzwaniom, jakie stawia przed nami zima. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Opony zimowe klasy premium charakteryzują się zaawansowanymi technologiami, innowacyjnymi materiałami i precyzyjnym wykonaniem. Oferują doskonałą przyczepność na śniegu oraz asfalcie, a także ponadprzeciętną wytrzymałość. 

Opony zimowe klasy premium to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii i innowacyjnych materiałów takie opony zapewniają doskonałe osiągi na śniegu i asfalcie, a także długą żywotność. Co więcej, dzięki różnym modelom dostępnym na rynku, można wybrać opony spełniające indywidualne wymagania, niezależnie od warunków zimowych, które mogą wystąpić.

Wśród opon zimowych klasy premium warto zwrócić uwagę na takie modele, jak: Yokohama BluEarth*Winter V906, Vredestein Wintrac PRO, Nokian Snowproof 2, Dunlop Winter Sport 5, Pirelli Cinturato Winter 2, Bridgestone Blizzak LM005, Michelin Alpin 6, Michelin Pilot Alpin 5, Continental WinterContact TS 870, czy Goodyear UltraGrip Performance 3. Każdy z nich oferuje unikalne właściwości i zalety, a ich wybór powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i warunków, w jakich planujemy jeździć.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!