Od świętego Marcina zima się zaczyna… a Ty nadal zastanawiasz się, jakie odpowiednie opony zimowe wybrać? Nie wiemy, czy to przypadek, czy przeznaczenie, ale właśnie Marcina poprosiliśmy o przygotowanie 10 propozycji tanich i dobrych opon zimowych do aut osobowych. Efekt? Zestawienie Top 10 + 1, w którym skupiliśmy się na tym, aby komplet nie kosztował więcej niż 1 300 zł. Oczywiście ceny niebawem mogą się zmienić, dlatego nie przedłużając, zapraszamy Cię do lektury.

Nadejście zimy to nie tylko czas świątecznych przygotowań i oczekiwania na pierwsze płatki śniegu, ale przede wszystkim sygnał dla kierowców do podjęcia ważnych decyzji dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Pierwsza i najważniejsza z nich to odpowiedni i świadomy dobór opon zimowych! Dlaczego jest on tak istotny? Na drodze czekają na Ciebie różne typy śniegu – mokry, twardy, kopny – wymagające od ogumienia specyficznych właściwości. W związku z tym mamy dla Ciebie dwie dobre informacje! Po pierwsze, w naszym zestawieniu podpowiadamy, jakie opony wybrać na dany typ śniegu. Po drugie, dzięki stabilizacji rynku surowców, wybór jest znacznie większy niż w poprzednich latach. 


Zobacz również…

Tytuł filmu 1 Tytuł filmu 2 Tytuł filmu 3

„Opony zimowe ekonomiczne”, które pozytywnie Cię zaskoczą na drodze

Profil Wintermaxx – polskie opony bieżnikowane

Profil Wintermaxx – polskie opony bieżnikowane - tanie opony zimowe

Profil Wintermaxx to bieżnikowane opony zimowe, które mogą zaskoczyć niejednego kierowcę. Produkowane w Polsce, z bieżnikiem sięgającym 9 mm, zapewniają niezłą trakcję w trudnych warunkach zimowych. Ich miękka mieszanka (56 w skali Shore’a) sprawdzi się, zwłaszcza w kopnym śniegu. Jednocześnie elementy decydujące o skuteczności na śniegu powodują, że na mokrym asfalcie opony Wintermaxx tracą na precyzji i przyczepności. Są w związku z tym idealnym wyborem dla tych, którzy potrzebują solidnego ogumienia do trudnych warunków zimowych oraz  amatorów sportów motorowych, takich jak KJS (Konkursowa Jazda Samochodem).

Sunfull SF-982 – opony zimowe ekonomiczne, a wyglądają jak premium…

Sunfull SF-982 – opony zimowe ekonomiczne, a wyglądają jak premium... - tanie opony zimowe

Na pierwszy rzut oka opony Sunfull SF-982 bardzo przypominają popularny model Continental WinterContact TS 830 P, który na dobre rozgościł się w segmencie premium. Ich asymetryczna budowa sugeruje dobrą równowagę właściwości jezdnych zarówno na śniegu, jak i na mokrym asfalcie. Co ciekawe, marka Sunfull nie jest jeszcze szeroko znana na polskim rynku, ale jej produkty zdobywają coraz większe uznanie wśród kierowców ceniących sobie dobry stosunek jakości do ceny.

Trazano SW608 – tanie i dobre opony na zimę? 

Trazano SW608 – tanie i dobre opony na zimę? - tanie opony zimowe

Lekka konstrukcja i dużą liczbą lameli, czyli dobry kompromis między wydajnością a ceną. Rant ochronny to dodatkowy atut, szczególnie dla kierowców ceniących sobie trwałość i bezpieczeństwo. Trazano SW608 to opony zimowe, które będą dobrym wyborem dla osób szukających ekonomicznych rozwiązań bez znaczącego kompromisu w zakresie jakości.

Zakup opon zimowych, czyli co najczęściej wybierają polscy kierowcy?

Kormoran Snow – idealne na „zimową pluchę”

Kormoran Snow – idealne na „zimową pluchę” - tanie opony zimowe

Opony zimowe Kormoran Snow to model z wysokim bieżnikiem zaprojektowanym do zatrzymywania mokrego śniegu. W związku z tym świetnie sprawdzi na „zimową pluchę”, gdy temperatura oscyluje w okolicach 0 st. C, a na drodze mamy mokry śnieg. Wszystko dzięki zjawisku adhezji, czyli (w dużym uproszczeniu) łączeniu się warstwy śniegu zatrzymanego w bieżniku opony, a tym, który spoczywa na drodze. Jednocześnie brak lameli zygzakowatych oznacza mniejszą skuteczność na twardym śniegu. Warto również pamiętać, że marka Kormoran należy do grupy Michelin, co gwarantuje solidność wykonania. 

Dębica Frigo 2 – opony zimowe dopasowane do warunków śniegowych

Dębica Frigo 2 – opony zimowe dopasowane do warunków śniegowych - tanie opony zimowe

Jeżeli śledzicie naszego bloga, to zapewne już nie raz czytaliście te słowa: Dębica Frigo 2 to opona zimowa bardzo dobra na śniegu, ale wymagająca uwagi i wyczucia przy jeździe po suchym asfalcie. Wszystko za sprawą bardzo dużej liczby lameli zygzakowatych, które przy dynamicznej jeździe po twardej nawierzchni szybko się zużywają i zmniejszają skuteczność opony. W związku z tym będzie to idealne rozwiązanie dla mieszkańców terenów górskich. Dębica, będąca częścią koncernu Goodyear, jest dobrze znana polskim kierowcom i często wybierana ze względu na dobry stosunek jakości do ceny.

Dębica Frigo HP 2 – ta, która wytrzymuje zdecydowanie więcej

Dębica Frigo HP 2 – ta, która wytrzymuje zdecydowanie więcej - tanie opony zimowe

Dębica Frigo HP 2 to sztywniejsza i bardziej wytrzymała (wzmocniony karkas, jak i bloczki bieżnika) wersja Frigo 2, z wyższym indeksem prędkości i mniejszą podatnością na zużycie. Dodajmy do tego brak lameli zygzakowatych oraz odwrócone żebro środkowe, dzięki któremu opona świetnie poradzi sobie w kopnym śniegu. W efekcie otrzymujemy kompromis między przyczepnością na ośnieżonych drogach i nadmiernym zużywaniem na suchym asfalcie. Opona zimowa Dębica Frigo HP 2 jest rekomendowana dla cięższych pojazdów, które potrzebują solidnego ogumienia zdolnego wytrzymać większe obciążenia.

Więcej na temat Dębicy Frigo 2 (oraz Frigo HP 2) przeczytasz w naszym artykule: Dębica Frigo 2 – test używanej opony zimowej

Najlepsze opony zimowe do 1 300 zł – nasze TOP 4 + 1

Laufenn i Fit+ LW31 – dobra cena i jakość w jednym 

Laufenn i Fit+ LW31 – dobra cena i jakość w jednym - tanie opony zimowe

Marka należąca do Hankooka oferuje opony z twardą (jak na zimówki) mieszanką, co przekłada się na dłuższe przebiegi. Jednocześnie duża liczba zygzakowatych lameli ułożonych pod różnym kątem zapewnia dobrą trakcję na śniegu, a nacięcia 3D zwiększają sztywność bieżnika na suchym asfalcie. Dlatego też Laufenn i Fit+ LW31 to świetny wybór dla tych, którzy szukają złotego środka między ceną a jakością. 

Barum Polaris 5 – opona zimowa do miasta 

Barum Polaris 5 – opona zimowa do miasta - tanie opony zimowe

Barum Polaris 5 to opony idealne na łagodniejsze zimy. Świetnie sprawdzą się w mieście i jeżeli doceniasz ciche opony, również na trasie. Komfortowa ścianka boczna i dobre właściwości na mokrym to atuty, które przemawiają do tych, którzy nie są przekonani do opon całorocznych. Zatem jeżeli wybierasz opony zimowe, ale większość czasu jeździsz po mieście, to Barum Polaris będą świetnym wyborem. 

Więcej na temat opony Barum Polaris 5 przeczytasz w naszym artykule: Barum Polaris 5 – testy opony zimowej

Kleber Krisalp HP3 – bardzo komfortowe

Kleber Krisalp HP3 – bardzo komfortowe - tanie opony zimowe

Należąca do Michelin marka Kleber i jej opony Krisalp HP3 to synonim komfortu i jeden z najczęstszych wyborów polskich kierowców. Za dobrą trakcję na śniegu odpowiada duża liczba rowków oraz kieszenie, w których zatrzymuje się śnieg (zjawisko adhezji). Miękkie ścianki boczne i bardzo „klejąca” mieszanka to cechy, które z pewnością docenią kierowcy preferujący spokojną i cichą jazdę w delikatniejszych warunkach zimowych.

Uniroyal WinterExpert – idealne na mokrą nawierzchnię

Uniroyal WinterExpert – idealne na mokrą nawierzchnię -tanie opony zimowe

Opony zimowe Uniroyal WinterExpert to mistrz jazdy na mokrym. Bardzo ciche, z niskimi oporami toczenia – to efekt zastosowania Shark Skin Technology (SST). Nacięcia 3D – usztywnienie opony i zwiększenie trakcji, gdy zjedziemy z zaśnieżonej drogi. Dodajmy do tego „łapki”, które zatrzymują śnieg, dzięki czemu wykorzystujemy zjawisko adhezji do generowania trakcji. Reasumując, Uniroyal WinterExpert to idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują solidnej opony na polską, bardziej deszczową zimę.

Firestone Winterhawk 4 – jeszcze większa przyczepność opon zimowych?

Firestone Winterhawk 4 – jeszcze większa przyczepność opon zimowych? - tanie opony zimowe

Opony Firestone Winterhawk 4 są idealnym wyborem, jeśli szukasz trakcji na zaśnieżonych drogach. Dlaczego? Po pierwsze, bardzo miękka mieszanka. Po drugie, duża liczba lameli zygzakowatych ułożonych pod różnymi kątami, dzięki czemu opona wgryza się w śnieg również przy zmianie kierunku jazdy. Wreszcie po trzecie, wysoki bieżnik i szerokie kanały odprowadzające wodę lub zatrzymujące śnieg (ponownie adhezja, o której piszemy wcześniej). Zatem podsumowując: opony Firestone Winterhawk 4 są polecane dla tych, którzy oczekują maksymalnej przyczepności w zimowych/śniegowych warunkach.

Więcej na temat tego modelu przeczytasz w naszym artykule: Zimowe testy opony Firestone Winterhawk 4 – sprawdzamy, jak zachowują się na śniegu!

Kilka słów o tym jak kupić tanie zimówki?

Zależy nam, aby ten argument mocno wybrzmiał w tym tekście: wybierając opony zimowe do samochodów osobowych, warto kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim bezpieczeństwem i komfortem. Pamiętaj, że opony to jedyny punkt styku Twojego samochodu z nawierzchnią. Dlatego ich jakość ma bezpośredni wpływ na prowadzenie i skuteczność hamowania. Warto więc poświęcić czas na przemyślany wybór, który zapewni Ci spokojną i bezpieczną jazdę przez cały sezon zimowy. Dlatego właśnie powstał ten poradnik, abyś mógł dobrać rozwiązanie idealne dla Ciebie. 

Tanie opony zimowe – czy to dobry pomysł?

W powyższym artykule przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci dokonać świadomego wyboru opon zimowych, nie wydając więcej niż 1300 zł za komplet. Przedstawiliśmy Ci różne opcje, idealnie dopasowane do specyficznych warunków zimowych. Omawiamy zarówno bestsellery na polskim rynku wśród opon, jak i te mniej znane modele. Zwracamy uwagę na właściwości opon zimowych, takie jak: trakcja na śniegu, wytrzymałość czy komfort jazdy. Podkreślamy, jak ważne jest dopasowanie opon do Twoich indywidualnych potrzeb oraz różnorodności warunków zimowych. Mamy nadzieję, że dzięki temu przewodnikowi Twój wybór opon zimowych stanie się prostszy i bardziej świadomy. Niech to będzie nasza wspólna cegiełka na rzecz zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach w trudnych warunkach zimowych.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

W Polsce nie ma obowiązku używania opon zimowych. Jednak przepisy ruchu drogowego wymagają od kierowców dostosowania pojazdu do warunków panujących na drogach. Oznacza to, że w przypadku śniegu, lodu lub gołoledzi na drodze, samochód powinien być wyposażony w opony zapewniające odpowiednią przyczepność. 

Żywotność opon zimowych zależy od wielu czynników, takich jak: styl jazdy, warunki drogowe, a także przechowywanie opon poza sezonem. Zazwyczaj producenci opon zalecają wymianę po 5 latach od daty produkcji, nawet jeśli bieżnik wydaje się być w dobrym stanie. Warto również regularnie kontrolować głębokość bieżnika – nie powinna ona być mniejsza niż 4 mm. Jeżeli jest mniej, to znak, że czas kupić nowe opony zimowe.

Używanie opon zimowych latem jest technicznie możliwe, ale nie jest to zalecane. Opony zimowe są zaprojektowane do pracy w niskich temperaturach i na śniegu, dlatego ich mieszanka gumowa jest znacznie bardziej miękka niż w przypadku opon letnich. Używanie ich w cieplejszych warunkach może prowadzić do szybszego zużycia, gorszej przyczepności, dłuższej drogi hamowania oraz wyższego zużycia paliwa. Dlatego dla bezpieczeństwa i ekonomii jazdy zaleca się zmianę opon na letnie wraz z nadejściem cieplejszych dni.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!