Czy znasz kogoś, kto nie słyszał jeszcze o samochodach elektrycznych? Bardziej prawdopodobne jest, że w Twoim najbliższym otoczeniu ktoś już autem na prąd jeździ… Pozostając jeszcze przez chwilę w kapeluszu Sherlocka Holmesa, to właśnie Ciebie typujemy jako kierowcę elektryka. Będąc jeszcze bardziej precyzyjnym: kierowcę, który szuka opon do elektryka!  Nie pytaj, jak do tego doszliśmy… nie było to wcale takie trudne, czego już w przypadku doboru ogumienia nie można powiedzieć.  Dlatego też w tym artykule sprawdzimy, jaki jest wybór opon do aut elektrycznych. Podpowiemy również, jaki model wybrać, gdy jeździsz Fordem Mustangiem Mach-E, Nissanem Leafem czy BMW i3. Zapraszamy do lektury! 

Zanim jednak zaprezentujemy dopasowane opony do modeli aut elektrycznych, chcemy zaprosić Cię do dyskusji na temat, czym powinno charakteryzować się ogumienie do samochodu na prąd. W przestrzeni medialnej możesz usłyszeć głosy z dwóch stron: jednej, która przekonuje, że opony do elektryków niczym nie różnią się od stosowanych w autach spalinowych; drugą, która uważa, że samochód na prąd wymaga specjalnego traktowania pod względem ogumienia. Gdzie leży prawda? Jak zawsze, najlepiej jest jej szukać pośrodku, co też w niniejszym artykule czynimy. Czy nasze poszukiwania przyniosły efekt? Odpowiedź poniżej. 

Jeżeli jednak interesują Cię konkretne opony do modeli samochodów elektrycznych, to wybierz z listy model auta, który Cię interesuje i zobacz, jakie opony rekomendujemy:  

W naszym artykule opony do aut z napędem elektrycznym traktujemy ogólnie, dlatego nie rozróżniamy argumentacji na opony letnie, zimowe czy całoroczne. Jeżeli jednak zastanawiasz się, czy wybrać opony sezonowe, czy wielosezonowe, to więcej o tym piszemy w naszym artykule „Opony zimowe czy całoroczne – jakie wybrać?”

Czym charakteryzują się opony do samochodów elektrycznych?

Ten temat rozpoczynamy od spojrzenia, czym różni się samochód z napędem elektrycznym od napędzanego silnikiem spalinowym. Właśnie spojrzenie z takiej perspektywy pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, jakie zadania mają opony do aut elektrycznych.  

Po pierwsze: wyższa masa samochodów elektrycznych

Jedną z najważniejszych cech, która odróżnia samochody elektryczne od tradycyjnych pojazdów z silnikiem spalinowym, jest ich większa masa. Wynika to głównie z umieszczenia baterii, która zasila silnik elektryczny. Większa waga wymaga, aby nośność opony była na odpowiednim poziomie.

Po drugie: emitowany hałas

Kolejną istotną i odróżniającą cechą samochodów elektrycznych jest ich cicha praca. Elektryki, z założenia, są cichsze niż tradycyjne pojazdy z silnikami spalinowymi, dlatego dźwięk generowany przez toczącą się oponę wychodzi na pierwszy plan. 

Po trzecie: zasięg, zasięg, zasięg pojazdów elektrycznych

Omawiamy ten aspekt w punkcie trzecim, ale nie będzie niczym dziwnym, gdy w Twojej argumentacji zajmie on pierwsze miejsce. Zasięg auta elektrycznego to obecnie jedno z największych wyzwań branży motoryzacyjnej…a opony to opory toczenia. 

Po czwarte: bezpieczne opony, czyli przyczepność na mokrej drodze

W tym punkcie mamy połączenie dwóch różnic aut elektrycznych wobec spalinowych. Pierwsza to opisana wcześniej masa, a druga to przyśpieszenie pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi. Więcej kilogramów i moment obrotowy dostępny od samego startu to dla opon ogrom pracy, aby utrzymać trakcję i przyczepność, w szczególności na mokrej nawierzchni.   

opony do elektryka

Opony do aut elektrycznych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zaczęliśmy od różnic między elektrykami a autami spalinowymi, aby niepostrzeżenie dojść do tego momentu, czyli odpowiedzi, na co zwrócić uwagę przy wyborze opony do aut z napędem elektrycznym. Jednocześnie niżej opisane kryteria przyświecały nam przy tworzeniu zestawienia dla konkretnych modeli aut napędzanych energią elektryczną. 

Efektywność paliwowa, czyli niskie opory toczenia

Pierwszym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze opon do samochodu elektrycznego, jest ich efektywność energetyczna. Opony o niższym oporze toczenia przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii, co pozwala na oszczędności i zwiększenie zasięgu naszego pojazdu. 

Niski hałas toczącej się opony

W samochodach elektrycznych, gdzie poziom hałasu jest już niski, warto zadbać o minimalizację wszelkich źródeł dźwięku. Dlatego warto wybierać opony o niskim poziomie hałasu, który w decybelach jest zaznaczony na etykiecie. 

Przyczepność na mokrej drodze

Bezpieczeństwo w podróży samochodem elektrycznym jest najważniejsze! Dlatego zwracamy uwagę na właściwości ogumienia podczas jazdy (hamowania) na mokrej nawierzchni. Opony powinny zapewniać odpowiednią przyczepność i drogę hamowania, szczególnie w deszczowe dni. Przeglądając konkretne modele opon, sprawdzamy oznaczenia dotyczące przyczepności na mokrej nawierzchni. 

Wytrzymałość i obciążenie opon pojazdu elektrycznego

Samochody elektryczne charakteryzują się wysokim momentem obrotowym i ciężarem, co może wpływać na wyższe zużycie opon. Dlatego ważne jest, aby wybrać opony, które są odporne na ścieranie i gwarantują długą żywotność. 

Szerokość opony, indeks nośności… czyli czytamy oznaczenia opon

Ostatnim, ale równie istotnym czynnikiem, jest dobór odpowiedniego rozmiaru i parametrów. Oczywiście jest to zasada pryncypialna przy każdym wyborze ogumienia, nie tylko elektrycznego, dlatego znalazła się w naszym tekście. Zawsze sprawdzaj instrukcję obsługi samochodu, aby dowiedzieć się, jaki rozmiar oraz indeks prędkości opon są rekomendowane przez producenta auta. 

Opony do samochodów z napędem elektrycznym – zestawienie dla wybranych modeli elektryków. 

W naszym zestawieniu nie mogliśmy uwzględnić opon do wszystkich elektryków, dlatego zdecydowaliśmy się na modele samochodów, które polscy kierowcy wybierali najchętniej w roku 2022. Jeżeli Twojego pojazdu nie ma na liście, skorzystaj z wyszukiwarki! My tymczasem prezentujemy nasz wybór opon do aut elektrycznych!

Bezpieczeństwo w jeździe samochodem elektrycznym, to…

… podstwa! Dlatego właśnie tak dużo uwagi poświęciliśmy rozważaniom na temat ogumienia do samochodów napędzanych energią elektryczną. Za nami zestawienie, w którym prezentujemy opony do modeli samochodów elektrycznych. Jednak została nam jeszcze odpowiedź na pytanie, po której stronie jest prawda? Otóż oczywiście pośrodku! Po pierwsze: dlatego że samochód elektryczny będzie jeździł na oponach skonstruowanych z myślą o autach spalinowych (zadziała to również w drugą stronę). Po drugie: auta elektryczne różnią się od spalinowych, a w grze, w której stawką jest nasze (i naszych pasażerów) bezpieczeństwo, warto wybrać najlepsze rozwiązania. W tym przypadku wybrać odpowiednie opony do samochodów z napędem elektrycznym.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Opony do samochodów elektrycznych muszą być zaprojektowane tak, aby: zmniejszyć opory toczenia, zwiększając zasięg auta, zapewnić dobrą trakcję już od pierwszych metrów z uwagi na wysoki moment obrotowy oraz zminimalizować hałas pracy opony, w bezgłośnym przecież samochodzie elektrycznym. 

Tak, opony o niższym oporze toczenia mogą znacznie wpłynąć na zasięg pojazdu elektrycznego lub hybrydowego, ponieważ w rzeczywisty sposób zmniejszają zużycie energii podczas jazdy. Przybliżona różnica pomiędzy zużyciem energii z oponami z oceną „A", a pojazdem z oponami „E" to około 7,5 proc. 

Jak w przypadku wszystkich pojazdów, należy regularnie sprawdzać stan opon i  bieżnika oraz wymieniać je, gdy jest to konieczne. Jednakże samochody elektryczne oraz hybrydowe mają tendencję do szybszego zużywania się opon ze względu na większe momenty obrotowe oraz masę. Dlatego też zaleca się wymianę ogumienia co około  50 000 kilometrów. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!