Jak znaleźć tanie opony letnie, które zadbają o bezpieczeństwo na drodze? Czy wybierając budżetowe ogumienie, możesz oczekiwać wytrzymałości i solidnych przebiegów? Czy możliwy jest wybór dobrych opon w niskiej cenie? Domyślamy się, że na tym etapie artykułu Twoje odpowiedzi na te pytania będą niejednoznaczne. Jednak mamy prośbę, zanim ich udzielisz, zapoznaj się z poniższym zestawieniem, w którym prezentujemy sprawdzone opony letnie klasy budżetowej. Udowadniamy, że oszczędni zasługują na dobrą jakość. Zapraszamy do lektury! 

Za każdym razem, kiedy pokonujesz zakręty, przedzierasz się przez miasto czy zabierasz rodzinę na wakacje, chcesz mieć pewność, że wybierając opony do auta, podjąłeś dobrą decyzję. A jaka to jest dobra decyzja? Po pierwsze, chcesz wiedzieć, że wybierając opony, otrzymujesz gwarancję bezpieczeństwa wytrzymałości i przewidywalności w każdej sytuacji. Po drugie, jeżeli dodamy do tego fakt, że były to opony letnie klasy budżetowej, to mamy decyzję idealną! Dlatego właśnie przygotowaliśmy poniższe zestawienie dla oszczędnych. Zestawienie, w którym dajemy poważny argument do dyskusji z każdym, kto uważa, że nie można kupić dobrych i tanich opon letnich. 


Zobacz również…

Tytuł filmu 1 Tytuł filmu 2 Tytuł filmu 3

Dlaczego należy wymieniać opony (na) letnie? 

Zanim jednak przejdziemy do samego zestawienia, jeszcze kilka słów na temat, dlaczego należy inwestować w nowe opony letnie oraz co przemawia za tym, aby opony na letnie zmieniać. Odbywa pytania, mimo podobieństwa, poruszają różna (ale nie mniej ważne) wątki związane z byciem odpowiedzialnym kierowcą. 

Dlaczego należy wymieniać opony na letnie? 

W tym przypadku chcemy zwrócić Twoją uwagę na wymianę opon letnich wraz z nadejściem sezonu. Choć polskie przepisy nie narzucają takiego obowiązku, to istnieje klika powodów, dlaczego warto to robić. Przede wszystkim technologia wykorzystana w oponach letnich pozwoli na bardziej agresywną jazdę na rozgrzanym asfalcie, umożliwiając skuteczne wykonanie manewrów nawet przy wysokich temperaturach. Poza tym znacząco (w ciepły letni dzień jest to nawet 9 metrów przy prędkości 85 km/h wobec ogumienia zimowego) skracają drogę hamowania. 

Dodatkowo opony samochodowe letnie są skonstruowane tak, aby przeciwdziałać aquaplaningowi, czyli zjawisku utraty przyczepności na mokrej nawierzchni. Kolejny argument za zmianą to oszczędność, która przecież jest główną motywacją dla naszej rozmowy. Letnie opony samochodowe są wykonane z twardszego materiału, a zatem zużywają się znacznie wolniej niż ich zimowe odpowiedniki. 

Wreszcie, gwarantują lepsze prowadzenie, większą stabilność podczas hamowania oraz mniejszy hałas. Przy jakiej temperaturze opony letnie wymieniać? Idealnym momentem jest okres, gdy średnia dobowa stabilizuje się powyżej 7 st. C.

Możesz też śledzić nasze social media, w których na bieżąco będziemy Cię informować, gdy tylko przyjdzie czas sezonowej wymiany. ​​Zastanawiasz się również, jak optymalnie użytkować opony letnie? Sprawdzone porady znajdziesz na naszym fanpage’u!

Dlaczego należy wymieniać opony letnie? 

W przypadku tak zadanego pytania skupiamy uwagę na tym, jak ogumienie się zużywa z upływem kilometrów i lat. Pytamy zatem wprost: ile wytrzymują opony letnie? Stare i wyeksploatowane gumy to spadek przyczepności i stabilności. Wyobraź sobie sytuację, w której Twoja zdolność kontrolowania pojazdu, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, jest ograniczona… Dlaczego tak się dzieje? 

Po pierwsze, powinniśmy zwrócić uwagę na głębokość bieżnika opony letniej. W Polsce minimalna dopuszczalna wartość wynosi 1,6 mm. Gdy bieżnik jest zbyt płytki, opona traci zdolność do skutecznego odprowadzania wody, co może prowadzić do zjawiska aquaplaningu.

Po drugie, zużycie opon wpływa na elastyczność. Opony letnie są zaprojektowane, aby zachować optymalną elastyczność w temperaturach powyżej 7 st. C. Zużyte mogą stać się twarde i kruche, co zwiększa ryzyko pęknięcia. Jednocześnie ogumienie z wiekiem traci pierwotne właściwości. Nawet jeśli bieżnik jest w dobrym stanie, producenci opon letnich zalecają wymianę ogumienia co 5-6 lat. 

Jakie opony letnie kupić? Zestawienie dla kierowców 

Gdy mamy już wyjaśnione, dlaczego należy wymieniać opony (na) letnie, teraz z czystym sumieniem możemy przejść do naszego zestawienia. Jaki rozmiar byłby idealny, aby stworzyć listę 10 polecanych modeli, których cena za komplet nie przekracza 1 150 zł? Oczywiście jeden z najbardziej popularnych, czyli 205/55 R16. Nie mamy jednak szklanej kuli i nie wiemy, jak ceny zmienią się w przyszłości, dlatego ważne, abyś pamiętał, że limit kwoty obowiązywał w dniu publikacji tego artykułu. Jest jednak coś, co oczywiście się nie zmieniło: tak samo jak dotychczas, każdą oponę analizujemy jako eksperci i kierowcy. Dlaczego to takie ważne? Mówiąc wprost: nasze zestawienia to oferta opon letnich, które założylibyśmy do swoich samochodów. 

Komplet opon letnich Diamondback DH201, czyli atrakcyjna cena

Ogumienie Diamondback DH201, wyprodukowane w Państwie Środka, wśród prezentowanych opon letnich wyróżnia się najkorzystniejszą ceną. Co zatem otrzymujemy za taką kwotę? Po pierwsze, opona ma oznaczenie M+S (Mud and Snow), co gwarantuje dobre zachowanie na błotnistym i bardziej grząskim terenie. Po drugie, asymetryczny bieżnik, inspirowany oponą Continental Premium Contact 6. W końcu po trzecie, parametry wskazane na etykiecie są na średnim poziomie. Hamowanie na mokrej nawierzchni oznaczone jako C, oraz efektywność paliwowa sklasyfikowana na poziomie D, dalekie są od ideału. Jeżeli jednak zastanawiasz się, czy wybrać oponę nową, czy używaną, to Diamondback DH201 będzie idealnym rozwiązaniem. 

Tanie opony letnie DIAMONDBACK DH201 205:55R16 91V FR
tanie opony letnie Opony letnie DIAMONDBACK DH201 205:55R16 91V FR

Opony letnie Laufenn S Fit EQ+ LK01 – rozsądny wybór 

Laufenn to marka firmy Hankook, a model S Fit EQ+ LK01 produkowany jest w tej samej (co opony Hankooka) fabryce na Węgrzech. W związku z tym inżynierowie i konstruktorzy oddają w nasze ręce bardzo dobrą oponę budżetową, wyposażoną w rant ochronny, której bieżnik odznacza się sportowym charakterem. Jednocześnie zastosowanie technologii Aqua Hydro Block (zamknięte po stronie zewnętrznej klocki) poprawia trakcję i obniża głośność. Dodajmy do tego niską wagę i mostki zapewniające dużą sztywność podczas jazdy na suchym asfalcie i otrzymujemy bardzo rozsądną oponę letnią. 

Tanie opony letnie LAUFENN S Fit EQ+ LK01 205:55R16 91H FR
tanie opony letnie LAUFENN-S-Fit-EQ+-LK01-min

Kormoran Road Performance – najlepsze opony letnie dla wymagającej nawierzchni 

Należącej do Michelin marki Kormoran chyba nikomu nie musimy przedstawiać. Warto jednak bliżej przyjrzeć się letniej oponie Road Performance. Zwróć uwagę na niską wagę, szerokie rowki obwodowe oraz niższy bieżnika, co daje wyjątkowo sztywną konstrukcję i dobre odprowadzanie wody. Minusem natomiast jest stosunkowo miękka mieszanka, która w połączeniu z opisywaną sztywnością całkowitą ogumienia może prowadzić do szybszego zużycia. Opony letnie Kormoran to świetny wybór, gdy podróżujesz po nieutwardzonych drogach (np. często eksplorujesz Mazury).

Tanie opony letnie KORMORAN Road Performance 205:55R16 91V
tanie opony letnie KORMORAN-Road-Performance-min

Opony letnie Nexen N’Blue HD Plus – z myślą o podróżach dalekich 

Czas na markę prosto z Korei, która jednak swoje opony produkuje po sąsiedzku, czyli w Czechach (w miejscowości Žatec). W przypadku modelu N’Blue HD Plus mamy do czynienia z oponą niezwykle cichą (tylko 69 dB) wyposażoną w miękką ściankę boczną, co daje niezwykły komfort podróży. Warto również zwrócić uwagę na ciekawą mieszankę o twardości 67 punktów w skali Shore’a, przypominającą welur, a której zwiększona porowatość pozytywnie wpływa na mikro drenaż wody. Dzięki temu indeks hamowania na mokrej nawierzchni to B. Dodajmy, że w opisywanym przypadku opony letnie mają wskaźnik treadwear na poziomie 360, czyli świetnie sprawdzą się, gdy przed Tobą wymagające podróże.

Tanie opony letnie NEXEN N'Blue HD Plus 205:55R16 91V
tanie opony letnie NEXEN-N'Blue-HD-Plus-min

 

Opony letnie Dębica Presto HP2 – na niej jeżdżą Twoi znajomi

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że opony letnie Dębica to ulubiony wybór polskich kierowców. Dlaczego jednak warto zwrócić uwagę na Presto HP2? Po pierwsze, sportowy charakter mieszanki i rzeźby bieżnika. Po drugie, masywne bloki po stronie zewnętrznej, 3 żebra ponacinane szerokimi kanałami oraz dość twarda mieszanka (71 punktów w skali Shore’a). Wszystko razem sprawia, że jest to opona, która świetnie radzi sobie podczas dłuższych podróży, a z drugiej strony wymaga uważności, gdy temperatury na zewnątrz zaczynają spadać. Z doświadczenia jednak wiemy, że wystarczy jedynie samo stwierdzenie: opony letnie Dębica i każdy kierowca wie, że to dobry wybór.

Tanie opony letnie DĘBICA Presto HP2 205:55R16 91V
Tanie opony letnie DEBICA-Presto-HP2-min

Kelly HP – czy to opony letnie Dębica?

Kelly to firma z amerykańskimi korzeniami, należąca od 1990 roku do koncernu Goodyear. Dzięki temu inżynierowie pracujący nad oponami Kelly HP mają dostęp do technologii stworzonej z myślą o klientach premium. Potwierdzeniem tych słów jest fakt, że opisywany model jest produkowany w tych samych fabrykach, co wspomniane wcześniej letnie opony Dębica. Model Kelly HP wyróżnia się bardzo niską wagą i miękkimi ściankami bocznymi, co bardzo pozytywnie wpływa na komfort podróży. 

Tanie opony letnie KELLY Kelly HP 205:55R16 91H
Tanie opony letnie KELLY-Kelly-HP-min

Opony letnie Barum Bravuris 5HM, czyli wytrzymałość na pierwszym miejscu 

W naszym zestawieniu już raz nawiązywaliśmy do firmy Continental, jednak w przypadku marki Barum warto przypomnieć, że jest ona własnością niemieckiego giganta oponiarskiego. Jak to wpływa na model Bravuris 5HM? Otóż otrzymujemy oponę: bardzo wytrzymałą (treadwear to aż 420), wykonaną z twardej mieszanki z technologią polimerową (76 punktów w skali Shore’a) oraz wysokim bieżnikiem, co gwarantuje przejechanie wielu, wielu kilometrów. Dlatego też jest to idealna opona dla tych kierowców, którzy stawiają na wytrzymałość i długie przebiegi. Warto jednak mieć na uwadze, że konstrukcja opony lepiej sprawdzi się na suchej nawierzchni. 

Tanie opony letnie BARUM Bravuris 5HM 205:55R16 91V
Tanie opony letnie BARUM-Bravuris-5HM-min

Opony letnie Hankook Ventus Prime 4 K135 – gdy lubisz podróżować w ciszy 

Czy w zestawieniu tanich opon letnich jest miejsce dla producenta, który aspiruje do bycia premium? Oczywiście, że tak! Mowa oczywiście o Hankook Ventus Prime 4 K135 prosto z Korei. Jak na prymusa w swojej kategorii przystało, opona może pochwalić się świetnym indeksem hamowania no mokrej nawierzchni (A) oraz niskim poziomem generowanego hałasu (tylko 69 dB). Wszystko za sprawą niższego bieżnika oraz wypustek na ściankach jego bloczków, których zadaniem jest absorbowanie fali dźwiękowej. Dołóżmy do tego sztywną konstrukcję, fazowane klocki bieżnika, dzięki którym opona lepiej przylega do powierzchni w trakcie pokonywania zakrętów i mamy oponę o sportowym charakterze. Warto również wyróżnić rant ochronny i wskaźnik zużycia opony w postaci znikających kropek, abyś dobrze wiedział, kiedy należy wymienić oponę na nową. 

Tanie opony letnie HANKOOK Ventus Prime4 K135 205:55R16 91H FR
Tanie opony letnie HANKOOK-Ventus-Prime4-K135-min

Opony letnie Kleber Dynaxer HP4 – królowe komfortu 

Opona Kleber Dynaxer HP4 to idealny wybór dla tych, którzy na pierwszym miejscu wybierają komfort i rozsądek. Technologia prosto ze pracowni inżynierskich Michelin, miękka ścianka boczna oraz asymetryczny bieżnik (chociaż nie widać tego na pierwszy rzut oka) sprawiają, że świetnie zachowuje się na mokrej nawierzchni, nie tracąc ani na chwilę swojego komfortu. 

Tanie opony letnie KLEBER Dynaxer HP4 205:55R16 91H DT1
Tanie opony letnie KLEBER Dynaxer HP4 205:55R16 91H DT1

Opony letnie Firestone Roadhawk – technologia od Bridgestone

Oczywiście fakt, że marka Firestone należy do Bridgestone, tylko ułatwia wykorzystanie wiedzy i doświadczenia inżynierów japońskiego producenta. W efekcie model Roadhawk w swoim charakterze bardzo przypomina flagowy model Bridgestone – Turanzę. Otrzymujemy zatem ultralekką konstrukcję, dosyć miękką ściankę boczną oraz świetne zachowanie na mokrej nawierzchni. Dodajmy do tego niższe (niż inne propozycje w zestawieniu) zużycie paliwa i mamy gotową odpowiedź, dlaczego nasza oferta letnich opon dla oszczędnych nie mogła obyć się bez Firestone Roadhawk.

Tanie opony letnie Firestone Roadhawk 205:55R16 91H
Tanie opony letnie Firestone Roadhawk 205:55R16 91H

Jak kupić opony letnie do auta? 

Za nami ranking opon letnich do samochodu, dlatego teraz czas na dokonanie zakupu. Jakie parametry brać pod uwagę przy wyborze? Gdzie dokonać zmiany ogumienia? W tej sprawie również mamy dla Ciebie dobre wiadomości… Po pierwsze, na naszej stronie znajdziesz wyszukiwarkę, która po podaniu, czym jeździsz, podpowie pasujące modele opon letnich. Po drugie, nie musisz szukać warsztatu, aby zmienić ogumienie. My już znaleźliśmy mechanika, który się tym zajmie… jak to możliwe? Zobacz poniższy film i kup opony letnie z montażem

Dobre ceny opon z Inter Cars, czyli praktyczny poradnik dla oszczędnych 

Pozwól, że raz jeszcze zadamy pytania postawione na początku naszego artykułu. Jak znaleźć tanie letnie opony, które zadbają o bezpieczeństwo na drodze? Czy wybierając budżetowe ogumienie, możesz oczekiwać wytrzymałości i solidnych przebiegów? Czy możliwy jest wybór dobrych opon w niskiej cenie? Powyższe zestawienie na każde z nich odpowiada twierdząco. Zatem teraz przed Tobą wybór opon, wymiana w wybranym warsztacie i radość z bezpiecznej i komfortowej jazdy. Wakacyjny wyjazd nad morze? Górskie rozgrzane przez słońce serpentyny? Kontakt z naturą i zjechanie z utartych szlaków? Teraz już wiesz, jakie najlepsze opony letnie powinny trafić do Twojego auta.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Główne różnice między ogumieniem zimowym i letnim to twardość mieszanki i kształt bieżnika. Dzięki innym parametrom opony lepiej radzą sobie w odpowiednio zimowych i letnich warunkach pogodowych.  

Eksperci wskazują, że optymalny moment na założenie opon letnich jest wtedy, gdy średnia temperatura dobowa przekracza 7 stopni Celsjusza.

Tak, producenci oferują opony letnie przeznaczone dla samochodów dostawczych z wyższymi ładownościami. Te opony, zwane również wysokociśnieniowymi, są wzmocnione, aby wytrzymać większe obciążenia i przejechać więcej kilometrów. Przy zakupie opon do samochodów dostawczych o większych ładownościach, należy sprawdzić indeks ładowności oraz zalecane ciśnienie powietrza.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!