W Twoim samochodzie jest kilka rodzajów świateł. Znajdziesz m.in. kierunkowskazy, światła mijania, drogowe, światła stop oraz reflektory, których tryby możesz zmieniać. Każdy z nich ma swoje konkretne zadanie, dzięki któremu poruszanie się po drodze jest bezpieczne. W aucie możesz znaleźć również światła pozycyjne oraz światła postojowe. Czym się różnią od siebie? Kiedy można ich używać? Dowiedz się o nich więcej i sprawdź, co na ten temat ma do powiedzenia ekspert Inter Cars!

Światła w samochodzie mają różne funkcje, jednak jak już wspomnieliśmy, ich głównym zadaniem jest zapewnianie bezpieczeństwa na drodze. Mnogość świateł sprawia, że możesz mylnie je określać. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nieznajomość prawa szkodzi. Bardzo często nawet doświadczeni kierowcy mylą światła pozycyjne z postojowymi i używają tych nazw jako synonimów. Jest to jednak duży błąd. Polskie przepisy rozróżniają te dwa rodzaje oświetlenia. Każdy z nich ma różne funkcje. Inne są również warunki ich użycia. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Światła pozycyjne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Najczęściej kierowcy korzystają ze świateł mijania oraz kierunkowskazów. Bez nich ciężko sobie wyobrazić bezpieczną podróż. Światła pozycyjne to element wyposażenia samochodu, który jest rzadziej używany, niemniej jednak ma również odpowiedzialne zadanie. Jak sama nazwa wskazuje, światła pozycyjne mają sygnalizować położenie Twojego pojazdu. 

Według polskich przepisów każdy pojazd musi być wyposażony w światła pozycyjne przednie oraz tylne. Z obu stron mają to być dwa punkty świetlne. Lampy z przodu powinny emitować światło białe, tak przez wiele lat warunkował przepis, jednak w 2010 roku doszło do zmiany przepisów, które obecnie umożliwiają zastosowanie żółtego światła. Jeśli chodzi o światła pozycyjne tylne, to w tym przypadku polskie prawo jest stanowcze i określa, że musi być to światło czerwone. 

Kiedy można włączyć pozycyjne światła?

Wiesz już, do czego służą pozycyjne światła, jednak czy wiesz, kiedy można ich używać? Stosowanie tego rodzaju oświetlenia jest ściśle określone w przepisach, a konkretnie w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Światła pozycyjne należy włączyć:

  • podczas holowania w warunkach niedostatecznej widoczności – informuje o tym art. 31 ust. 1 pkt 5. Przepisy określają, że pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, musi być oznaczony z tyłu po lewej stronie trójkątem odblaskowym. Jeśli jednak warunki nie zapewniają odpowiedniej widoczności, wówczas pojazd powinien mieć dodatkowo włączone światła pozycyjne;
  • podczas uszkodzenia lub wypadku pojazdu silnikowego bądź przyczepy na drodze ekspresowej, lub autostradzie – art. 50 ust. 2 pkt 1a mówi, że w razie gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, wówczas należy użyć świateł pozycyjnych. Punkt 2a oraz 2b informują, że to oświetlenie należy włączyć na drogach, jak i poza obszarem zabudowanym w razie postoju na jezdni w miejscu zabronionym lub w przypadku ograniczonej widoczności pojazdu;
  • w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju – art. 52 ust 1 dodaje, że w powyższych warunkach w pojeździe silnikowym lub szynowym kierowca jest zobowiązany do włączenia świateł pozycyjnych przednich oraz tylnych, lub świateł postojowych. 
Światła postojowe

Niewłaściwe korzystanie ze świateł może doprowadzić do potencjalnie niebezpiecznej sytuacji na drodze. Jest to zagrożenie zarówno dla właściciela uszkodzonego pojazdu, jak i innych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym, w razie kontroli policji, kierowca samochodu z wadliwym oświetleniem musi liczyć się z karą w postaci mandatu. Funkcjonariusz ma również prawo zatrzymać dowód rejestracyjny takiego pojazdu. Za nieużywanie wymaganego oświetlenia w trakcie postoju lub podczas zatrzymania w warunkach niedostatecznej widoczności grozi mandat od 150 do nawet 300 złotych. 

Światła pozycyjne – symbol

Jak mieć zatem pewność, że masz włączone światła pozycyjne? Symbol na desce rozdzielczej to jeden z elementów, który będzie Cię o tym informował. W przypadku świateł pozycyjnych ikona to dwa odwrócone od siebie reflektory, które wysyłają po trzy wiązki światła. Ten sam symbol powinieneś znaleźć na włączniku reflektorów w aucie. Po włączeniu oświetlenia na desce rozdzielczej powinna wyświetlić się zielona ikonka. Będzie ona informować o tym, że światła pozycyjne zostały włączone prawidłowo. 

Czym są światła postojowe? 

Światła postojowe bardzo często są mylone z pozycyjnymi. Jest to spowodowane tym, że oba rodzaje oświetlenia wykorzystuje się w podobnych sytuacjach. Światła postojowe powinny być włączone, gdy holujesz pojazd, a na drodze panują warunki niedostatecznej widoczności. Są one również przydatne podczas zatrzymania samochodu w miejscu, które nie jest dostatecznie doświetlone. Wówczas auto trzeba odpowiednio doświetlić, by inni kierowcy mogli wcześniej zareagować i przejechać obok Twojego pojazdu. Należy jednak pamiętać, że nie stanowią one obowiązkowego elementu wyposażenia auta.

Dz.U. z 2015 roku, poz. 305 informuje, że światła postojowe możesz włączyć jedynie od środka jezdni. Oznacza to, że w przypadku zatrzymania pojazdu przy prawej krawędzi, należy włączyć oświetlenie wyłącznie z lewej strony. Przepis ten dotyczy jednak określonych pojazdów. Dopuszcza się wyposażenie w światła postojowe pojazd samochodowy, którego długość nie przekracza 6 metrów oraz o szerokości nieprzekraczającej 2 metrów. 

Jak włączać światła postojowe?

Ten rodzaj oświetlenia uruchamia się na zgaszonym silniku,  przy pomocy kierunkowskazu poprzez włączenie go z lewej, bądź prawej strony, w zależności od tego, którą stronę pojazdu chcesz oświetlić.  Po włączeniu świateł postojowych na desce rozdzielczej powinna pojawić się ikonka o kolorze zielonym przedstawiająca dużą literę „P” z odchodzącymi od niej promieniami. Oświetlenie umieszcza się w samochodzie zazwyczaj w liczbie 2 lub 4 sztuk. Najczęściej emituje ono barwę białą z przodu, a z tyłu czerwoną lub pomarańczową. Przepisy mówią również, że światła postojowe nie mogą znajdować się dalej niż 400 mm od obrysu pojazdu. 

Podczas montażu świateł postojowych należy pamiętać, by podłączyć je elektrycznie w taki sposób, by można było je uruchomić wyłącznie z jednej strony. Jeśli chodzi o włączanie ich w kabinie pasażerskiej, to rozwiązań jest wiele. Odpowiedni włącznik może znajdować się na pokrętle przy kontroli centralnej pojazdu czy na lewej manetce, którą uruchamiasz inne światła. 

Światła postojowe

Awaria światła postojowego – konsekwencje prawne

Światła postojowe nie są konieczne, jednak jeśli masz je w swoim samochodzie, to musisz zadbać o to, by były sprawne. Polskie przepisy mówią jasno, że po drodze należy poruszać się z w pełni działającym oświetleniem. Jeśli dany samochód ma fabrycznie zamontowane światła postojowe, wówczas policjant w trakcie kontroli drogowej może sprawdzić, czy jest ono sprawne. Jeżeli natomiast któraś z lamp jest uszkodzona lub nie działa poprawnie albo wcale, to wówczas funkcjonariusz może postąpić na dwa sposoby. Jeśli trafisz na swój szczęśliwy dzień, policjant jedynie Cię pouczy. W gorszej wersji zatrzyma on dowód rejestracyjny pojazdu. 

W przypadku pouczenia musisz jak najszybciej usunąć awarię. Warto na takie przypadki mieć przy sobie zestaw żarówek. Jeśli nie masz ich pod ręką, wówczas podjedź do sklepu motoryzacyjnego. Gorszy scenariusz ma miejsce, gdy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny. W takiej sytuacji również musisz niezwłocznie usunąć awarię, a następnie udać się do właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania wydziału komunikacji. Na miejscu będzie czekał na Ciebie dowód rejestracyjny. W dokumencie będzie znajdować się specjalna adnotacja z informacją, dlaczego został on zatrzymany. 

Właściciel pojazdu musi przedstawić w urzędzie dowód zakupu nowej żarówki lub pisemne potwierdzenie wymiany. Pracownik wydziału razem z kierowcą sprawdzi, czy usterka została faktycznie usunięta. Jeśli wszystko jest w porządku, wówczas otrzymasz z powrotem dowód rejestracyjny.

Światła postojowe

Światła pozycyjne a postojowe

Rozróżnienie poszczególnych świateł w samochodzie wchodzi w zakres kursu na prawo jazdy. Jak już wspomnieliśmy, wielu nawet doświadczonych kierowców myli i traktuje światła pozycyjne i postojowe jako tożsame. Ten błąd może jednak przysporzyć niepotrzebnych kłopotów. Światła postojowe a pozycyjne – jakie są zatem różnice między nimi? O kilku z nich już napisaliśmy, jednak poniżej znajdziesz najważniejsze cechy, dzięki którym będziesz w stanie odróżnić jedne od drugich.

Podstawową różnicą między światłami postojowymi a pozycyjnymi jest fakt, że te pierwsze nie są obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. To oświetlenie jest stosowane jedynie przez niektórych producentów pojazdów. Nie służy ono jednak jako zamiennik dla świateł pozycyjnych. Światła postojowe można również włączać na wiele różnych sposobów. W zależności od rodzaju podłączenia elektrycznego może to być tylko z lewej lub prawej strony pojazdu, z przodu lub z tyłu. Światła postojowe powinno również dać się włączyć w momencie, gdy jednostka napędowa nie pracuje. W przypadku świateł pozycyjnych nie ma takiego wymogu. 

Światła pozycyjne i postojowe mają wspólne zadanie – zapewnić bezpieczeństwo w warunkach ograniczonej widoczności czy podczas holowania. Każdy kierowca powinien jednak pamiętać, że nie można ich dowolnie zamieniać. Światła postojowe możesz zastąpić pozycyjnymi, ale nie można już tego zrobić na odwrót. Jest to spowodowane tym, że dodatkowe reflektory nie mogą pełnić tych samych funkcji, co obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu – mówi ekspert Inter Cars.

Światła postojowe

Zadbaj o oświetlenie z Inter Cars

Odpowiednie oświetlenie samochodu to naprawdę ważna kwestia. Dzięki niemu jesteś w stanie dostrzec przeszkodę na jezdni oraz zapewniasz odpowiednią widoczność samochodu dla innych uczestników ruchu drogowego. Aby tak jednak było, wszystkie elementy muszą działać sprawnie. Podstawą dobrego oświetlenia są jakościowe części samochodowe. Gdzie znajdziesz dla siebie najlepsze produkty? Oczywiście w Inter Cars! Nasz bogaty asortyment zawiera wszystkie niezbędne elementy. Dostępne są m.in. reflektory, żarówki LED, lampy wyładowcze czy przetwornice

W naszym sklepie skompletujesz wszystkie niezbędne części do swojego pojazdu. Sprawdź naszą ofertę i wybierz dla siebie odpowiednie produkty! 

szukasz produktu który opisujemy?

Światła postojowe a pozycyjne – podsumowanie

Podczas postoju lub w czasie niedostatecznej widoczności, ale również od zmierzchu do świtu Twój samochód powinien być odpowiednio oświetlony. Takie zadanie mają właśnie światła pozycyjne oraz postojowe. Pamiętaj jednak, że zabronione jest korzystanie z nich zamiennie. W przeciwnym razie możesz zostać ukarany stosownym mandatem. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów z niewłaściwym oświetleniem, pamiętaj o prawidłowym ich stosowaniu i wybieraj do swojego pojazdu najlepsze części. Sprawdź ofertę Inter Cars i spokojnie ruszaj w trasę!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Światła pozycyjne możesz włączyć w określonych sytuacjach opisanych w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Są to m.in. holowanie czy awaria pojazdu. Ze świateł pozycyjnych trzeba również korzystać w razie postoju czy zatrzymania samochodu w warunkach niedostatecznej widoczności. 

To przede wszystkim dwa różne rodzaje oświetlenia. Światła pozycyjne są obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. Z kolei „postojówki” nie muszą znajdować się w pojeździe. Ten rodzaj oświetlenia może być używany wyłącznie od strony jezdni.

W przypadku świateł pozycyjnych ikona przedstawia dwa ustawione tyłem reflektory, które wypuszczają po trzy wiązki światła. Z kolei symbol „postojówek” to duża litera „P”, od której także wychodzą trzy wiązki światła.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!