Kierunkowskazy w samochodzie to sygnał wysyłany przez nas do innych kierowców, który przede wszystkim ma zapewnić przewidywalność ruchów i wykonywanych manewrów, a tym samym zwiększać bezpieczeństwo jazdy. Jednak niektórym użytkownikom drogi zdarza się zapominać o tym z pozoru oczywistym sygnale. Wówczas dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji i zdarzeń drogowych. Dlaczego tak ważne jest, aby pamiętać o włączaniu kierunkowskazów? Jak poprawnie z nich korzystać i jakimi zasadami się kierować? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale początki istnienia sygnalizacji zmiany kierunku to już lata 20. XX wieku. Ich pojawienie się spowodowane było między innymi rosnącą liczbą wypadków drogowych w tamtych czasach. Wówczas stwierdzono, że jest to wynikiem braku komunikacji pomiędzy kierowcami – wyciągnięta przez okno ręka, która miała informować o zamiarze skrętu, była słabo widoczna, przez co mało skuteczna. Pierwsze kierunkowskazy pojawiły się w 1928 roku i były dziełem niemieckiej firmy Bosch. Mechaniczny kierunkowskaz miał postać ramienia zakończonego światłem, który podczas skrętu podnosił się, wychodząc poza konstrukcję samochodu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  1. Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?
  2. Kiedy włączać kierunkowskaz w aucie?
  3. Jakie są najczęstsze błędy podczas używania kierunkowskazów?
  4. Czym są kierunkowskazy dynamiczne?
baner mamy części do Twojego samochodu

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?

Nie trzeba nikomu tłumaczyć roli, jaką spełniają kierunkowskazy w samochodzie i w jaki sposób sygnał z auta jest przekazywany innym kierowcom. Mało kto jednak wie, że kierunkowskaz migowy jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Pierwszy raz bowiem został użyty dopiero w 1952 roku, ale wcale nie spodobał się obecnym wówczas kierowcom. Był wtedy instalowany jedynie z przodu i z tyłu, jako część reflektorów. W dzisiejszych czasach sygnał świetlny jest montowany również z boku, najczęściej pomiędzy przednim kołem a drzwiami. Dodatkowo, w niektórych pojazdach znajdziemy również kierunkowskazy instalowane na lusterkach. 

Jako kierujący samochodem jesteś odpowiedzialny nie tylko za swoje bezpieczeństwo – wszelkie działania powinieneś wykonywać tak, aby nie stworzyć zagrożenia innym uczestnikom ruchu drogowego, czyli zarówno kierowcom, rowerzystom, jak i pieszym. Przed każdym manewrem upewnij się, że wykonując go, nie stworzysz niebezpieczeństwa na drodze. Dokładnie oceń sytuację, spoglądając na boki i w boczne lusterka oraz obserwując przestrzeń za Tobą. Dopiero wówczas możesz włączyć kierunkowskaz. Akcję tę wykonuje się oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem, aby przekazać innym kierowcom swoje zamiary. Pamiętaj jednak, że zbyt długie miganie światłami kierunkowskazów może dezorientować innych użytkowników drogi.

Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów

Zasady korzystania z kierunkowskazów w Twoim samochodzie

Choć korzystanie ze świateł kierunkowskazów może się wydawać banalnie proste i oczywiste, kierowcom zdarza się zapominać o używaniu migaczy podczas wykonywania manewrów, zwłaszcza w czasie parkowania czy wyprzedzania. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych zasad, które z pewnością rozjaśnią, jak powinno wyglądać prawidłowe korzystanie z kierunkowskazów. 

Opuszczanie ronda

Używanie prawego światła kierunkowskazu podczas zjazdu z ronda jest kluczowe w zachowaniu bezpieczeństwa jazdy. Oczywiście pamiętaj o tym, że przy włączaniu się w ruch na rondzie kierunkowskaz nie jest wskazany, jest wręcz uznawany za błąd. Nadużywanie migaczy także może doprowadzić do kolizji. Włącz kierunkowskaz odpowiednio wcześnie przed swoim wybranym zjazdem, ale dopiero po minięciu poprzedniego. W trakcie poruszania się po rondach turbinowych pamiętaj o użyciu migacza przy zmianie pasa.

Kierunkowskaz nie oznacza pierwszeństwa

Obowiązek użycia kierunkowskazu przed rozpoczęciem manewru nie uprawnia jednak do możliwości rozpoczęcia ruchu. Upewnij się, że wykonując ruch, nie spowodujesz tym samym zagrożenia drogowego. Nie zapominaj o przepisach ruchu i przepuść wszystkie pojazdy, które mają przed Tobą pierwszeństwo.

Kierunkowskaz nie oznacza pierwszeństwa

Hamowanie a kierunkowskazy w samochodzie

Podczas hamowania, zwłaszcza gwałtownego, podstawowym sygnałem świetlnym są światła stopu. Jednak w nowszych modelach samochodów, często światło hamowania zaczyna pulsować. Przepisy drogowe dopuszczają używanie świateł awaryjnych podczas gwałtownego hamowania np. w przypadku gęstej mgły na drodze lub zdarzenia drogowego, jednak nie jest to obowiązek. 

Lusterko–sygnał–manewr, czyli zasada bezpieczeństwa

Zanim przystąpisz do wykonywania manewru, upewnij się, że panują bezpieczne warunki na drodze. Najpierw oceń sytuację dookoła Ciebie – spójrz na boki i w boczne lusterka, nie zapominaj również o przestrzeni za Twoim samochodem. Jeśli już wiesz, że Twój ruch nie stworzy niebezpiecznej sytuacji, włącz kierunkowskaz, oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem. Wykonaj manewr, ale pamiętaj, że gdy migacz jest włączony zbyt długo, może to zdezorientować innych kierowców.

Sygnalizowanie każdego etapu manewru

Kierowcy często zapominają, że podczas wykonywania poszczególnych manewrów, każdy etap powinien zostać zasygnalizowany za pomocą świateł kierunkowskazu. Weźmy pod lupę wyprzedzanie. Należy włączyć migacz podczas zmiany pasa ruchu, następnie wyłączyć go w czasie wymijania wyprzedzanego pojazdu lub przeszkody, a następnie znowu włączyć podczas powrotu na swój pas.

Sygnalizowanie każdego etapu manewru

Na naszym blogu możesz dowiedzieć się więcej o innych rodzajach świateł. Polecamy artykuł, w którym tłumaczymy, po co są światła pozycyjne? Tłumaczymy również, jak zamontować samodzielnie oświetlenie do drzwi.

Kierunkowskazy w samochodzie – kiedy włączyć? 

Czy wiesz, w jakich dokładnie sytuacjach użycie migaczy jest niezbędne? Poniżej podpowiadamy, kiedy włączyć kierunkowskaz.

Nie ma wątpliwości, że włączenie kierunkowskazu jest konieczne wtedy, gdy zamierzamy skręcić na skrzyżowaniu albo zmienić pas ruchu. Jak już wcześniej wspominaliśmy, użycie migaczy nie upoważnia nas do nabycia pierwszeństwa. W dalszym ciągu musisz ustąpić wszystkim uczestnikom, którzy znajdują się na pasie ruchu, na który Ty chcesz wjechać.

Oprócz tych dwóch sytuacji nierzadko zdarza się, że kierowcy zapominają użyć świateł kierunkowskazów na łamanej drodze z pierwszeństwem. Realia wyglądają tak, że nawet jeśli poruszasz się drogą z pierwszeństwem, jesteś zobligowany zasygnalizować to innym kierowcom – w końcu dochodzi do zmiany kierunku jazdy. 

Kiedy jeszcze włączamy „kierunek”? Ronda to miejsca, które niektórym kierowcom sprawiają wiele kłopotu. A zasada jest bardzo prosta. Nie należy włączać kierunkowskazu przy wjeździe na skrzyżowanie o okrężnym ruchu, jedynie przed zjazdem z niego. Pamiętaj jednak, że prawy kierunkowskaz w aucie powinieneś włączyć dopiero po minięciu zjazdu przed docelowym – w innym wypadku będzie to mylące dla innych uczestników ruchu. 

Rondo

Oprócz tego kierunek jest konieczny przy włączaniu się do ruchu z pobocza, parkingu lub posesji. Oczywiście po wcześniejszym upewnieniu się, że możemy bezpiecznie wykonać manewr. Gdy na Twojej drodze pojawia się znak nakazujący jazdę w lewo lub w prawo, również jesteś zobligowany do użycia kierunkowskazu – dochodzi wówczas do zmiany kierunku. 

Kluczowe jest używanie świateł zmiany kierunku jazdy podczas manewrów wyprzedzania i omijania. Pamiętaj też o tym, że z tego typu komunikacji na drodze korzystają nie tylko inni kierowcy, ale również piesi czy rowerzyści. 

Dynamiczny kierunkowskaz – co to jest?

Dynamiczny kierunkowskaz to nic innego jak sygnalizacja świetlna składająca się z linijki diod LED, które w czasie zasilania są zaświecane sekwencyjnie, tworząc pewnego rodzaju falę świetlną. Niektórzy uważają takie rozwiązanie za zbędny „gadżet”, który bardziej irytuje, niż spełnia swoją funkcję. Pomijając negatywne uwagi, należy przyznać, że kierunkowskazy dynamiczne przykuwają uwagę współuczestników drogi, co może znacząco przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa ruchu. 

Poprawne korzystanie z kierunkowskazów – co na ten temat ma do powiedzenia ekspert Inter Cars? 

Kierowcy bardzo często zapominają o tak istotnym sygnale świetlnym, jakim są właśnie kierunkowskazy. Do wypadków drogowych dochodzi zwykle wskutek braku komunikacji lub źle zrozumianych zamiarów. Najczęstszym błędem kierowców jest nieużywanie kierunkowskazów w sytuacji poruszania się po skrzyżowaniu z łamaną drogą z pierwszeństwem. Błędnie zakłada się, że skręcając zgodnie z kierunkiem drogi z pierwszeństwem, użycie migacza jest zbędne. Otóż nie jest to prawdą, ponieważ dochodzi do zmiany kierunku ruchu i użycie kierunkowskazu jest wskazane. 

W sytuacji, gdy zjeżdżamy z drogi z pierwszeństwem, ale wciąż poruszamy się prosto, użycie kierunkowskazu jest błędem. Często nie zauważa się również użycia sygnalizacji świetlnej podczas wykonywania manewru wyprzedzania, co także stanowi ogromny błąd. Niezwykle ważna jest również komunikacja pomiędzy kierowcami na rondzie. Obserwuje się tendencję do niewłączania migaczy przed wykonaniem manewru zjazdu z ronda. Wówczas nierzadko dochodzi do poważnych stłuczekmówi ekspert Inter Cars.

Postaw na jakość – wybierz Inter Cars!

W naszym sklepie Inter Cars znajdziesz szeroki wybór wymiennych lamp kierunkowskazów, które bez problemu dopasujesz do swojego auta. Oprócz tego oferujemy akcesoria samochodowe takie jak praktyczne czujniki parkowania, zestawy słuchawkowe, czy pokrowce na fotele. Znajdziesz u nas również wybór części zamiennych, np.: sprzęgła, filtry, hamulce i wiele innych. Potrzebujesz najlepszych kierunkowskazów do auta? Skorzystaj z oferty Inter Cars!

szukasz produktu który opisujemy?

Podsumowując – kierunkowskazów używamy zawsze, gdy planujemy zmienić kierunek lub pas ruchu. O swoich zamiarach zawsze powinniśmy poinformować innych kierowców. Jest to szczególnie ważne przed wykonaniem manewrów, takich jak: skręt na skrzyżowaniu, zjazd z ronda, włączenie się do ruchu. Dodatkowo niezwykle ważne jest użycie kierunkowskazu podczas wyprzedzania i omijania – pamiętaj, że migacze powinny być włączone tylko w czasie zmiany pasa ruchu, wyłączone podczas omijania, a potem znów włączone podczas powrotu na swój pas. Sygnały świetlne muszą zostać użyte także na łamanej drodze z pierwszeństwem, choć wielu kierowców o tym zapomina.

FAQ

Czy czerwone kierunkowskazy są legalne? Jaki kolor powinny mieć żarówki kierunkowskazów?

Czerwone kierunkowskazy w samochodzie są niezgodne z polskimi przepisami ruchu drogowego. Bardzo często w autach sprowadzanych z zagranicy, zwłaszcza z USA i Kanady, spotkać można właśnie czerwone żarówki w kierunkowskazach, które są zwykle zintegrowane ze światłami stop. W takim przypadku konieczna jest wymiana lamp w celu uniknięcia mandatu karnego.

To, jaki kolor powinny mieć żarówki kierunkowskazów, określają przepisy prawa drogowego. Jasno wynika z nich, że światła migaczy powinny świecić w kolorze pomarańczowym. Jedyne modyfikacje możliwe są jedynie w zakresie zmiany koloru kloszów kierunkowskazów lub samej zgaszonej żarówki. 

Kontrolka kierunkowskazu – do czego służy?

Kontrolka kierunkowskazu przede wszystkim informuje kierowców o prawidłowym działaniu migaczy. Może być również pomocna w zlokalizowaniu usterki świateł kierunkowskazów – nietypowy tryb pracy lamp, najczęściej znacznie przyspieszony, może być zauważony dzięki szybko migającym kontrolkom na desce rozdzielczej i charakterystycznemu dźwiękowi. Nietrudno wówczas zauważyć, że kierunkowskazy w samochodzie działają nieprawidłowo i można szybko przystąpić do rozwiązania problemu.

Żarówki do jazdy dziennej w kierunkowskazach – kiedy można zastosować?

Żarówki do jazdy dziennej w kierunkowskazach to rodzaj jednolitego oświetlenia, które w czasie jazdy świeci białym światłem LED, a włączenie migaczy powoduje aktywację pomarańczowego kierunkowskazu oraz zgaszenie białego oświetlenia. Jest to stosunkowo nowy wynalazek, częściej spotykany w nowych samochodach. Montaż świateł do jazdy dziennej w kierunkowskazach jest nielegalny, jeśli ich instalacja wymaga przerobienia klosza lub zmiany źródła światła.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!