Światła pozycyjne służą do sygnalizowania innym uczestnikom ruchu drogowego o bryle i pozycji pojazdu podczas postoju. To obowiązkowe wyposażenie zarówno samochodów, jak i motocykli. Ich rolą jest zapewnianie bezpieczeństwa w sytuacji, gdy pojazd nie jest wystarczająco dobrze widoczny przez innych kierowców, rowerzystów oraz pieszych. 

Art. 50 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym określa, że światła pozycyjne powinny być włączone, jeśli samochód znajduje się w trakcie postoju w położeniu, które mogłoby ograniczać jego widoczność. Interpretacja tego z pozoru nieskomplikowanego przepisu może przysparzać wiele problemów zarówno doświadczonym, jak i młodym kierowcom. 

Co to są światła pozycyjne? 

Wiele osób zastanawia się, co to są światła pozycyjne. To nic innego, jak lampy zewnętrze, których należy używać obligatoryjnie w określonych przez ustawę warunkach. Warto wiedzieć, że niestosowanie się do tych zaleceń, a także jazda samochodem z niedziałającymi światłami pozycyjnymi, wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu.

Gdzie są światła pozycyjne pojazdu w aucie? 

Prawdopodobnie każdy ma świadomość, że pojazd wyposażony jest w światła pozycyjne które to jednak są i gdzie można je znaleźć? To łącznie cztery lampy — dwie z nich znajdują się z przodu samochodu, natomiast pozostałe z tyłu. Przednie emitują białe światło (do roku 2010 dopuszczalna była też barwa żółta), z kolei tylne czerwone. Taka kombinacja stanowi obowiązkowe wyposażenie pojazdów, których długość nie przekracza 600 cm i szerokość wynosi co najmniej 160 cm. Większe samochody oraz zestawy złożone z pojazdu i przyczepy bądź naczepy, których długość przekracza  6 m, muszą być wyposażone w dodatkowe światła pozycyjne boczne (znane też jako światła obrysowe). Teraz już wiesz, gdzie są światła pozycyjne w samochodzie. Warto również, abyś dowiedział się, do czego służą.

Do czego służą światła pozycyjne pojazdu? 

Każdy dopuszczony do ruchu samochód ma na wyposażeniu światła pozycyjne. Kiedy używać tego rodzaju lamp i dlaczego są one tak istotne? Przede wszystkim należy włączać je w trakcie postoju. Nie można jednak zapominać, że zasada ta obowiązuje także w przypadku, gdy zatrzymałeś się wskutek awarii. Okazuje się to szczególnie ważne, jeśli Twój pojazd nie ma świateł awaryjnych lub uległy one uszkodzeniu podczas stłuczki. Ponadto lampy pozycyjne musisz włączyć, jeżeli samochód jest holowany podczas złej pogody.

Jak włączyć światła pozycyjne w aucie? 

Jeżeli zastanawiasz się, jak włączyć światła pozycyjne, musisz wiedzieć, że każdy mechanizm działa nieco inaczej. Najczęściej jednak producenci stosują podobne rozwiązania — umieszczają włącznik na specjalnej manetce, która umiejscowiona jest  tuż obok kierownicy. Aby uruchomić lampy pozycyjne, wystarczy przestawić włącznik lub pokrętło na odpowiednią pozycję.

Światła pozycyjne a światła postojowe – różnice 

Obowiązkowym wyposażeniem auta są opisywane światła pozycyjne, natomiast światła postojowe mogą służyć jedynie jako dodatek. Zabrania się używania ich w trakcie jazdy, nie są bowiem oddzielną lampą, tylko dodatkową funkcją kierunkowskazów bądź świateł pozycyjnych. 

Prawidłowe działanie świateł pozycyjnych, w tym obrysowych, zależy przede wszystkim od żarówek. Spośród szerokiej oferty ze sklepu Intercars.pl na uwagę zasługują m.in.:

– żarówki Osram W5W Standard, pakowane w blister po 2 szt.,

– żarówki Bosch W21/5W Pure Light,

– żarówki świateł obrysowych Neonlux NLX 246, pakowane po 10 szt.

Sklep z częściami do samochodów Inter Cars

FAQ

Do czego służą lampy pozycyjne?

Głównym zadaniem lamp pozycyjnych jest sygnalizowanie pozostałym uczestnikom ruchu drogowego o bryle i pozycji auta podczas postoju.

Jaki kolor mają lampy pozycyjne?

Przednie światła pozycyjne mają barwę białą (do 2010 r. dopuszczalna była też żółta), tylne mają kolor czerwony.

Czy za brak świateł pozycyjnych grozi mandat?

Tak, zgodnie z art. 50 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym za brak sprawnych świateł pozycyjnych można otrzymać mandat.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!