Niezależnie od tego, jaki model samochodu masz i jakiej klasy autem poruszasz się na co dzień, Twój pojazd wymaga regularnego serwisu. Wymiana zużytych części i olejów, usuwanie usterek i cykliczne przeglądy stanu technicznego – wszystko to zapewnia komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zastanawiasz się, czy lepiej jest korzystać z usług ASO (autoryzowanego serwisu obsługi), czy raczej powierzyć swoje auto w ręce pracowników niezależnego warsztatu? Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

aso
The acronym „ASO” is lined with gold letters on wooden planks. 3D illustration image

Zbliża się termin przeglądu Twojego auta? A może zauważyłeś, że jakaś część wymaga wymiany? W takiej sytuacji jedno jest pewne: musisz udać się do serwisu. Tych jest jednak wiele – a wybór odpowiedniego jest bardzo ważny. W końcu każdy kierowca chce, by jego pojazdem zajmowali się doświadczeni profesjonaliści! Zdaniem niektórych, jedynie serwis ASO jest w stanie zagwarantować najwyższą jakość usług – inni twierdzą, że zwykłe warsztaty są równie dobre, jak w autoryzowanym serwisie, a ceny są w nich znacznie niższe. Jak to wygląda w rzeczywistości? Sprawdzamy, czy ASO faktycznie jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem – i wyjaśniamy, jak wybrać dobry warsztat samochodowy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

ASO serwis – co to znaczy?

ASO, czyli autoryzowana stacja obsługi. Jest to warsztat, którego działanie powiązane jest z systemem dystrybucji danej marki pojazdów. Każdy serwis ASO ściśle współpracuje z dostawcą samochodów – naprawy są więc przeprowadzane z wykorzystaniem wyłącznie oryginalnych części.

Serwis w ASO – zalety 

Nie da się zaprzeczyć temu, że serwisowanie swojego pojazdu w autoryzowanym warsztacie niesie za sobą pewne zalety. Dla wielu kierowców najważniejsze jest to, że serwis w ASO daje gwarancję profesjonalnej obsługi i wykorzystywania wysokiej jakości części zamiennych. Zwykłe warsztaty to niekiedy loteria: można trafić tam na świetnych specjalistów… lub na ich przeciwieństwo. Jeśli nie masz czasu na poszukiwanie dobrej autonaprawy, to serwis autoryzowany zawsze będzie bezpieczniejszym wyborem.

Pracownicy ASO specjalizują się w naprawianiu aut konkretnej marki. Dzięki temu, że pracują jedynie z określonymi modelami pojazdów, a ich wiedza jest na bieżąco uzupełniana – możesz mieć pewność, że znają się na tym, co robią. Dodatkowo autoryzowane stacje obsługi zawsze wyposażone są w nowoczesny sprzęt i specjalistyczne systemy diagnostyczne dedykowane pojazdom danej marki.

Zamienniki oryginalnych części mogą zupełnie nie odstawać od nich pod względem jakości i trwałości, jednak istnieje wiele tanich, kiepsko wykonanych produktów. Na rynku jest wiele warsztatów, które w ramach „oszczędności” wykorzystują takie właśnie podzespoły – często nawet bez wiedzy właściciela pojazdu. W autoryzowanej stacji nie ma mowy o takim postępowaniu: samochód serwisowany w ASO zawsze będzie wyposażony w oryginalne elementy.

Jeśli planujesz w przyszłości sprzedać swoje auto, to powinieneś wiedzieć, że samochód serwisowany w ASO będziesz prawdopodobnie mógł sprzedać za wyższą cenę. Udokumentowana historia przeglądów i remontów to dla potencjalnego nabywcy gwarancja tego, że pojazd naprawiany był przez profesjonalistów, z zachowaniem najwyższych standardów. I choć tę samą jakość obsługi może często zapewnić niezależny warsztat – trudniej będzie Ci to udowodnić podczas sprzedaży.

Zobacz również: Przegląd samochodu na wiosnę – o czym nie wolno zapominać?

Czy warto serwisować w ASO?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Korzystanie z usług fachowców, którzy specjalizują się w obsłudze pojazdów konkretnej marki, niewątpliwie ma swoje zalety. Jeśli masz nowy, wciąż objęty gwarancją samochód – to naprawy oraz przeglądy w autoryzowanym serwisie dadzą Ci pewność.

Spokój i pewność – to dla wielu kierowców najważniejszy argument przemawiający za serwisowaniem pojazdu w ASO. Nie każdy ma ochotę tracić czas i nerwy na poszukiwanie prywatnego warsztatu, który jest godny zaufania. Autoryzowany serwis często jest też wybierany, gdy pojawia się konieczność dokonania rzadko spotykanej, skomplikowanej naprawy: nie każdy niezależny warsztat będzie miał niezbędne w takiej sytuacji kwalifikacje i narzędzia.

Z drugiej strony – wizyty w ASO są kosztowne. Różnice w cenach są niekiedy ogromne, więc niektórzy kierowcy decydują się na „złoty środek”: rezygnują z korzystania z usług serwisów autoryzowanych w momencie, gdy kończy się czas obowiązywania gwarancji na ich samochód.

Czy serwisowanie auta poza ASO powoduje utratę gwarancji?

Wciąż zastanawiasz się, czy warto serwisować w ASO? Być może zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć, że auta naprawiane poza stacjami autoryzowanymi tracą swoją gwarancję. Uspokajamy – to jedynie popularny mit. Takie zasady byłyby niedopuszczalne na terenie Unii Europejskiej, z uwagi na obowiązującą dyrektywę GVO. Mówi ona o tym, że właściciele aut mogą serwisować swoje pojazdy zarówno w ASO, jak i w niezależnych warsztatach – i nie można z tego powodu odebrać im gwarancji.

Możesz więc korzystać z dowolnego serwisu – co nie oznacza, że nie powinieneś zachować przy tym pewnej rozwagi i ostrożności. Jeśli producent auta udowodni Ci, że naprawiałeś samochód w warsztacie, który stosował nieodpowiednie procedury i narzędzia lub wykorzystywał części zamienne niezgodne ze specyfiką pojazdu – będzie mógł odmówić Ci świadczeń gwarancyjnych.

Jak więc powinieneś postąpić, by nie ryzykować utraty gwarancji? Zadbaj o to, by wybrać sprawdzony, rzetelny serwis, w którym Twoim autem zajmą się profesjonaliści. Warsztaty niezależne mogą być równie dobre, jak te autoryzowane (a niekiedy nawet lepsze) – a ceny ich usług są na ogół znacznie niższe. Wyszukanie odpowiedniego serwisu wymaga jednak czasu: jeśli chcesz mieć pewność, że pojazd trafi w dobre ręce, a nie masz czasu na przeglądanie ofert i testowanie, rozważ skorzystanie z usług ASO.

Zobacz również: Unijne rozporządzenie MV BER lub GVO? Co oznaczają dla warsztatów i kierowców?

Ekspert radzi: jak wybrać dobry warsztat samochodowy?

Zdecydowałeś, że wolałbyś skorzystać z usług serwisu innego, niż ASO? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, by wybrać profesjonalny i rzetelny warsztat? A może potrzeba naprawy samochodu pojawiła się znienacka, w czasie dłuższej trasy – i teraz musisz znaleźć odpowiedni serwis w nieznanej sobie okolicy? Nawet jeśli teraz nie planujesz poszukiwań nowego serwisu, sytuacje bywają różne. Dobrze jest więc wiedzieć, jak znaleźć miejsce oferujące fachową naprawę. Co na ten temat mówi ekspert Inter Cars?

W obecnych czasach mamy naprawdę nieocenione narzędzie – Internet. Dzięki niemu można łatwo sprawdzić opinie o wybranych warsztatach i przekonać się, jak oceniają je inni kierowcy. To ważne źródło informacji! Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest też zapytać o zdanie znajomych lub rodzinę: wielu właścicieli samochodów ma swoje sprawdzone miejsca, z których usług korzysta już od wielu lat.

ASO

Cechą profesjonalnego warsztatu jest też transparentność – zarówno w zakresie cen, jak i stanu auta oraz prac, które trzeba przeprowadzić. Dobry specjalista wyjaśni, co dokładnie musi być zrobione i odpowie na wszystkie pytania. Sam również będzie je zadawał: informacje o przeszłości pojazdu, styl jazdy lub objawy awarii są podczas napraw i przeglądów bardzo istotne!

Warto sprawdzić, jak wybrany warsztat… wygląda. Czasami już na pierwszy rzut oka da się dostrzec pewne nieprawidłowości. Zawsze powinniśmy przyjrzeć się stanowiskom pracy i wyposażeniu. O jakości serwisu może również świadczyć liczba klientów. Parking na zewnątrz jest zapełniony, a mechanicy mają pełne ręce roboty? To zazwyczaj dobry znak!

Dlaczego kierowcy często wybierają warsztaty niezależne?

Mogłoby się wydawać, że autoryzowane serwisy będą przez kierowców wybierane najczęściej – w końcu dają gwarancję wysokiej jakości obsług! Paradoks polega jednak na tym, że choć koncerny samochodowe wspierające ASO dysponują ogromnymi środkami finansowymi i od lat toczą walkę z niezależnym sektorem motoryzacyjnym – właściciele aut wciąż chętnie korzystają z usług warsztatów niezależnych, gdy muszą wymienić olej, przeprowadzić przegląd lub dokonać naprawy pojazdu.

Dlaczego? Dla wielu kluczową kwestią jest niższa cena. Roboczogodzina w autoryzowanym serwisie może być kilkakrotnie droższa niż w prywatnym warsztacie. Przy konieczności dokonania większych napraw różnica robi się naprawdę duża! Droższe są także oryginalne części – a ASO stosują jedynie takie.

Zamienniki mogą kosztować nawet o kilkaset procent mniej! Oczywiście nie powinieneś kierować się jedynie ceną. Przy dobieraniu części zamiennych kluczowe jest doświadczenie mechanika i jego umiejętności. Podejrzanie niskie ceny mogą świadczyć o stosowaniu podzespołów o kiepskiej jakości – to tylko pozorna oszczędność, której prawdopodobnie szybko pożałujesz.

Wielu kierowców ma swoje „ulubione” serwisy, w których naprawiają samochody od lat – znają ich pracowników i wiedzą, że mogą zaufać ich umiejętnościom. Zdaniem niektórych prywatne warsztaty cechują się znacznie bardziej indywidualnym podejściem do klienta – podczas gdy w autoryzowanych serwisach procedury są standaryzowane, a pracownicy traktują każde auto w ten sam sposób. Co jednym odpowiada – innym natomiast zupełnie nie.

Czy ASO się opłaca? Zdania są podzielone. Niektórzy kierowcy nie chcą rezygnować z gwarancji bezpieczeństwa i profesjonalizmu – inni uważają, że autoryzowane serwisy, pomimo znacznie wyższych cen, wcale nie oferują wyższej jakości usług. Z pewnością powinieneś pamiętać o jednym: ASO to dobra, ale nie jedyna rozsądna opcja! Wybór należy do Ciebie – mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci w podjęciu dobrej decyzji.

Poza warsztatem potrzebujesz…

Części samochodowych mechanizmów podlegają w czasie jazdy naturalnemu zużyciu – a czasami zdarzają się również awarie. Prędzej czy później w każdym aucie trzeba będzie coś wymienić – bez względu na to, który serwis dla pojazdu wybierzesz. I choć oryginalne części to gwarancja jakości, to zamienniki mogą być równie dobre, a jednocześnie – tańsze.

Nasi specjaliści dbają o to, by w sklepie Inter Cars pojawiały się jedynie sprawdzone, dobrze wykonane części zamienne. Mamy w swojej ofercie elementy pasujące do wielu modeli aut: jeśli nie jesteś pewien, co powinieneś wybrać, chętnie pomożemy Ci w zakupach.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

ASO, czyli Autoryzowana Stacja Obsługi, to serwis napraw i konserwacji pojazdów określonej marki aut. Pracownicy takich miejsc są wyszkoleni przez koncerny – ich umiejętności skupiają się wokół modeli danego producenta samochodów. Często ASO współpracują z inżynierami producentów, a w warsztacie wykorzystywane są jedynie oryginalne części zamienne. Przy usługach takich serwisów trzeba jednak liczyć się z wyższymi cenami.

Tak – zanim wykupisz ubezpieczenie AC, powinieneś zastanowić się, czy planujesz naprawiać swoje auto w serwisie ASO, czy w zwykłym warsztacie. Istnieją różne warianty tego ubezpieczenia. Opcja ASO zakłada, że ubezpieczyciel nie wypłaci Ci rekompensaty gotówką, ale pokryje koszty naprawy w autoryzowanym serwisie. Możesz także wybrać wariant ubezpieczenia, w którym naprawa może być wykonana w dowolnym warsztacie – lub taki, w którym odszkodowanie otrzymasz po prostu w formie pieniężnej.

Często tak się zdarza – wielu klientów utożsamia naprawy w autoryzowanym serwisie z zadbanym pojazdem. Nie jest to jednak jednoznaczną regułą.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!