Kody i oznaczenia na szybach samochodowych to cenne źródło informacji dla właściciela pojazdu. Jednak nie zawsze jesteś w stanie rozszyfrować, co oznacza dany ciąg liter i cyfr. Wiedzę na temat swojego samochodu możesz również czerpać z naklejki na szyby. Jakie informacje się na niej znajdują? Dlaczego warto wiedzieć, co kryje się za oznaczeniami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Kolizje drogowe to niestety szara rzeczywistość na drogach. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do niebezpiecznej sytuacji. Samochody „po przejściach” trafiają na rynek wtórny, gdzie reklamowane są jako „bezwypadkowe”. Prawda jednak jest zupełnie inna. Polski rynek motoryzacyjny to tysiące transakcji dziennie, stąd ryzyko trafienia na ukryte wady lub modyfikacje jest duże. 

Jak sprawdzić, czy auto miało kolizję i uchronić się przed zakupem wadliwego egzemplarza? Oto jedna z ważnych, niestety często pomijanych przez kierowców porad: czytaj oznaczenia na szybach samochodowych. Dzięki temu zbierzesz kluczowe informacje na temat przeszłości auta, które pomogą Ci podjąć przemyślaną decyzję o zakupie.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

baner mamy części do Twojego samochodu

Naklejki na szyby samochodowe – dlaczego warto je czytać? 

Nieuczciwi handlarze pojazdów zazwyczaj niechętnie opowiadają o przeszłości danego egzemplarza. Zatajają informacje o prawdziwym przebiegu samochodu, wadach podzespołów czy całych układów. Nie trzeba również wspominać, że zdarza im się pomijać ewentualne kolizje drogowe, które miały miejsce w przeszłości. Jest jednak jeden element nadwozia samochodu, który pozwala poznać historię auta – jest to przednia, czołowa szyba pojazdu. Sprawdzając oznaczenia na szybach samochodowych, możesz dowiedzieć się wiele na temat danego auta.

Dlaczego warto sprawdzić oznaczenie na szybach samochodowych? Ten element nadwozia ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa prowadzącego oraz pasażerów pojazdu. Szyba w pojeździe musi spełniać określone wymogi i zapewniać właściwe parametry użytkowania. Chodzi przede wszystkim o widoczność oraz wytrzymałość. Kierowca pojazdu musi mieć zagwarantowane pełne pole widzenia. Dotyczy to szyby czołowej oraz dwóch bocznych. 

Szyba samochodowa jest również skonstruowana w taki sposób, by chronić kierowcę i pasażerów w trakcie kolizji. Nawet w momencie uderzenia powinna zachować przezroczystość. Szyba jest również opracowana w taki sposób, by w momencie kolizji tafla nie rozpadła się na drobne kawałki, które mogłyby zranić osoby w kabinie. Szkło musi znosić obciążenia mechaniczne szczególnie powstające w trakcie jazdy na nierównym terenie, ale również podczas gwałtownego przyśpieszania, jak i hamowania. 

Szyby w samochodzie muszą ściśle spełniać wszystkie wymogi technologiczne oraz konstrukcyjne. Istotny jest także dobór materiałów. Omawiany element nadwozia ma ważne zadanie, dlatego konieczne jest, by zachowywał niezbędne parametry. Określają je przepisy ustaw międzynarodowych, regulacje Unii Europejskiej oraz oczywiście prawa krajowe. 

O tym, czy dana szyba jest dopuszczona do użytku, świadczy odpowiedni dokument. Jest to tzw. świadectwo homologacyjne. Każdy model szyby od danego producenta jest przekazywany do odpowiedniej instytucji certyfikującej, która poddaje element różnorodnym testom. Jeśli produkt spełnia wymogi, wówczas wytwórca może nakleić na nią stosowne oznaczenie.

Naklejki na szyby

Naklejki na szyby – jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych?

Naklejki na szyby mogą stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonych kierowców. Wiele różnych elementów, znaków, cyfr i liter sprawia, że ciężko odnaleźć istotne dane. Nie jest to jednak takie trudne. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące wszelkich oznaczeń, które zawiera naklejka na szybie samochodu.

Logo producenta pojazdu oraz producenta szyby

Pierwszym elementem naklejki na szyby jest logo producenta danego pojazdu. Co ważne, powinien go zawierać każdy oryginalny element. Jeśli brakuje tego oznaczenia na naklejce, możesz zacząć nabierać wątpliwości. Jednak nie w każdym przypadku będziesz mógł zobaczyć logo producenta. Czasami w tym miejscu umieszczone jest logo koncernu samochodowego. Przykładowo w Oplu zapewne na szybie będzie znajdować się oznaczenie koncernu General Motors. 

Logo producenta szyby to kolejny element, który powinna zawierać naklejka na szybie samochodu. Saint-Gobain Sekurit, Fuayo czy AGC – to tylko przykładowi wytwórcy. Szyby do samochodów dostarczają często firmy z różnych części świata, dlatego nie warto się zbytnio sugerować miejscem produkcji przy weryfikacji pojazdu. 

Data produkcji szyby

Naklejki na szyby samochodowe dostarczają również informacji na temat daty produkcji danego elementu. Jest to niezwykle ważna informacja. Data produkcji szyby samochodowej nie powinna zbytnio odbiegać od daty wyprodukowania danego egzemplarza pojazdu. Element może być nieco starszy od auta – pamiętaj, że szyba jest produkowana zazwyczaj u innego wytwórcy, w innej fabryce. Jeśli oznaczenie informuje, że element powstał kilka lat po samochodzie, wówczas możesz być pewny, że była wymieniana.

Jak jednak znaleźć informacje o dacie produkcji szyby? Oznaczenie składa się z jednej lub dwóch cyfr oraz kropek. Te mogą znajdować się przed lub za nimi. Cyfra zawiera informację na temat roku produkcji szyby, z kolei liczba kropek to oznaczenie miesiąca. Zwróć uwagę, że data może być zakodowana w jednej lub dwóch cyfrach. 17 i 7 mogą oznaczać ten sam rok produkcji, czyli 2017. W związku z tym warto znać rok produkcji swojego auta.

Nie bez znaczenia jest również umiejscowienie kropek. Jeśli te znajdują się przed cyfrą, wówczas szyba została wyprodukowana w przedziale od stycznia do czerwca. W tym przypadku 1 kropka to oznaczenie stycznia, a 6 – czerwca. Jeżeli oznaczenia znajdują za cyfrą, wówczas miesiąc produkcji to czas od lipca do grudnia. Zasada działa tu nieco inaczej – 6 kropek oznacza lipiec, z kolei 1 – grudzień.

Homologacja szyby samochodowej

Kolejnym istotnym elementem oznaczenia szyby samochodowej jest homologacja elementu. Składa się ona klasycznie z litery „E” oraz dodatkowej liczby. Ta ostatnia informuje o kraju, w którym element przeszedł testy. Przykładowo E1 oznacza Niemcy, z kolei E20 Polskę. Europejska Komisja Gospodarcza stosuje również oznaczenia dla producentów spoza UE. Są to np. ADR dla Australii, CCC dla Chin czy JIS dla Japonii. 

Czasem kraj produkcji szyby oraz homologacji może się różnić. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Przykładowo szyba, która powstała w Niemczech, może otrzymać homologację w Polsce. Ta niezgodność oznaczeń nie ma większego znaczenia, ponieważ wynika z tego, że szybę wyprodukowano w innym państwie niż kraj, w którym uzyskano homologację, nie oznacza to, że szyba auta była uszkodzona.

Właściwość szkła szyby samochodowej

Na naklejce samochodowej znajdują się również informacje o rodzaju szkła, które zostało zastosowane w produkcji. Rozróżnienie stosowane w oznaczeniach jest według standardu amerykańskiego. Naklejki na szyby mogą zawierać kod: 

  • AS1 – oznacza szkło laminowane. Jest to najpopularniejszy rodzaj wśród producentów. Ten rodzaj szkła jest w stanie przepuścić ponad 70 proc. światła; 
  • AS2 – oznacza szkło hartowane. Ten rodzaj szyby również przepuszcza ponad 70 proc. światła. To szkło jest zazwyczaj używane we wszystkich szybach poza przednią; 
  • AS3 – oznacza szkło laminowane lub hartowane. W tym przypadku szyba przepuszcza jednak mniej niż 70 proc. światła. Ten rodzaj szkła nie powinien być używany na przedniej oraz bocznej szybie.

Omawiane oznaczenie zawiera cenne wskazówki. By skorzystać z nich w pełni, musisz wiedzieć, w jakim standardzie opuszczał fabrykę dany pojazd. Bądź uważny, kiedy informacje z ASO wskazują, że samochód miał przyciemniane szyby, a w aucie znajdziesz oznaczenie AS2. Oznacza to, że dany element został z jakiegoś powodu wymieniony.

Naklejki na szyby

Inne istotne oznaczenia

Oznaczenia na szybach samochodowych zawierają znacznie więcej informacji. Na naklejce znajdziesz również numer DOT. Jest to oznaczenie fabryki, w której powstała dana szyba. Cyfry zakodowane po literze „M” oznaczają również typ budowy szkła. Chodzi przede wszystkim o jego grubość oraz kolor. Na naklejce znajduje się także numer homologacji Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. 43 R oznacza numer regulaminu, 00 – wersję, z kolei pozostałe cyfry to numer homologacji.

Oznaczenia na lampach, czyli na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu?

Każdy samochód ma również oznaczenia na lampach. Wytyczne, które się tam znajdują to informacje dla właściciela dotyczące warunków technicznych używania poszczególnych reflektorów czy lamp. Oznaczenia są zazwyczaj wytłaczane na szybie lampy. Mogą się one również znajdować na etykiecie, która jest umieszczona w widocznym miejscu. Niezależnie od formy i lokalizacji oznaczenie zawiera informacje na temat: 

  • homologacji lampy – jest to kluczowa informacja dla przyszłego właściciela pojazdu. Homologacja musi być zgodna z regulaminem Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Numer jest identyczny w przypadku szyby. Jest to litera „E” z cyfrą lub liczbą wskazującą na kraj, w którym przyznano homologację; 
  • mocy referencyjnej reflektora – określa ona moc świetlną danego elementu. Wartości, które może przyjmować to: 10; 12,5; 17,5; 20; 25;  27,5;  30 i 37,8;
  • przeznaczenia lamp – ta informacja jest szczególnie ważna w momencie wymiany starej lampy na nową. Możesz znaleźć tam następujące oznaczenia: A – światła pozycyjne, C – światła mijania, CR – światła mijania i drogowe, HR – światła halogenowe drogowe i RL – światła do jazdy dziennej;
  • nazwy producenta i jego logo. 
Naklejki na szyby

Szyby samochodowe i elementy do mocowania jej znajdziesz w Inter Cars

Szyba samochodowa spełnia wiele ważnych funkcji, dlatego musisz zadbać, by była zgodna z parametrami technicznymi. Zadbaj również o to, by pozostałe elementy pochodziły od renomowanych producentów. Wszystkie niezbędne produkty znajdziesz w ofercie Inter Cars. Dostępne są m.in. uszczelki, mocowania czy listwy ozdobne do szyby. W trosce o swoje bezpieczeństwo sięgaj po najlepsze części. Sprawdź ofertę Inter Cars i wybierz dla siebie odpowiednie produkty!

Naklejki na szyby – podsumowanie

Wiesz już, jak sprawdzić, czy auto miało kolizję. Wiele na ten temat może powiedzieć Ci oznaczenie przedniej szyby samochodu. Wiedza, o czym informują poszczególne elementy na naklejce, pomoże Ci uniknąć zakupu pojazdu powypadkowego. Pamiętaj jednak, że w obrębie jednego egzemplarzu pojazdu mogą występować szyby od różnych producentów. Pamiętaj jednak, że wymiana szyby nie zawsze oznacza, że auto brało udział w kolizji. Właściciele samochodów mogą decydować się na jej wymianę na przykład  ze względu na odprysk, który powstał od kamyka. 

Niektóre pojazdy mają również wytłoczone na szybie 6 ostatnich cyfr numeru VIN. Dzięki temu możesz łatwo sprawdzić, czy element jest oryginalny. W przypadku niektórych francuskich samochodów przednie szyby zbijają się po wystrzeleniu poduszki powietrznej. Jeśli jakaś informacja się nie zgadza, nie zawsze oznacza to nieuczciwość handlarza. Warto w takich sytuacjach zapytać właściciela samochodu o szczegółową historię pojazdu  – podsumowuje ekspert Inter Cars.

Szukasz części do swojego pojazdu lub motocykla? Sprawdź naszą ofertę i wybierz dla siebie najlepsze produkty!

szukasz produktu który opisujemy?

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Naklejki zawierają przede wszystkim logo producenta samochodu oraz szyby. Oprócz tego znajdują się tam informacje na temat fabryki, w której powstał element oraz data produkcji. Oznaczenie musi zawierać również numer homologacji produktu. Naklejka na szybę informuje również, jaki rodzaj szkła został zastosowany w danym modelu.

Oznaczenie na szybie samochodowej jest bardzo pomocne podczas oględzin pojazdów używanych. Dzięki temu możesz upewnić się, czy dany samochód uległ kolizji, po której konieczna była wymiana szyby.

Oznaczenia do lamp samochodowych również zawierają cenne informacje. Są to m.in. numer homologacji, moc świetlną danego elementu, logo i nazwę producenta oraz przeznaczenie danego modelu.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!