Przy zakupie samochodu, jeszcze przed podpisaniem umowy, sprawdza się zazwyczaj numer VIN. Dzięki niemu można zebrać więcej informacji na temat historii auta, a także upewnić się, że wybrany model spełnia oczekiwania kupującego. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego, czym właściwie jest numer VIN, gdzie się znajduje i co oznaczają litery i cyfry, z których się składa. Od nas dowiesz się również, do czego jest potrzebny. Najważniejsze wiadomości znajdziesz w naszym artykule! Zapraszamy do lektury!

Jednym z najczęściej pojawiających się określeń w kontekście kupowania auta zarówno nowego, jak i używanego, jest numer VIN. Co to właściwie jest? Co oznacza skrót? Rozwinięcie akronimu to Vehicle Identification Number. W tłumaczeniu na język polski jest to numer identyfikacyjny pojazdu. Numer nadwozia nadaje producent pojazdu. W każdym kraju panują różne standardy, jednak są one ujednolicone przez siedemnastocyfrowy zapis. Warto wspomnieć, że przed 1981 rokiem format był niejednolity, co niekiedy utrudniało prawidłowe rozszyfrowanie zapisu. Teraz jest to znacznie prostsze. Co jeszcze warto wiedzieć o numerze VIN?

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Rozkodowanie VIN – z czego się składa?

Numer VIN w dowodzie składa się z siedemnastu znaków – cyfr i liter. Ciekawostką jest to, że przy opracowywaniu kodu, producenci nie używają liter „O” i „I”. Dlaczego tak się dzieje? Ma to związek z dużym podobieństwem z cyframi „0” i „1”. Taki zabieg wpływa na przejrzystość całego układu identyfikacyjnego. Teraz przejdziemy do tego, co oznacza VIN. Numer składa się z trzech części:

  • World Manufacturer Identifier (WMI), czyli światowy identyfikator producenta;
  • Vehicle Descriptor Section (VDS), czyli sekcja określająca typ;
  • Vehicle Identifier Section (VIS), czyli sekcja identyfikatora pojazdu.

Na podstawie informacji zawartych w poszczególnych sekcjach, można poznać dane techniczne i charakterystykę pojazdu. To właśnie części WMI/VDS/VIS tworzą numer VIN, który ma 17 znaków. Sprawdź najważniejsze wiadomości na temat poszczególnych części kodu.

numer vin w samochodzie

Jaki rozmiar powinny mieć znaki na numerze identyfikacyjnym?

Warto dowiedzieć się też, jak prezentują się kwestie techniczne związane z numerem VIN. Wszystkie znaki, które zawierają części WMI, VDS i VIS, powinny być albo literami alfabetu łacińskiego lub cyframi arabskimi. Ich minimalna wysokość ma wynosić 7 mm. Dla motocykli i motorowerów ta wartość wynosi 4 mm. Oprócz wcześniej wspomnianych liter „O” i „I” kod nie może zawierać też znaku „Q”, a także myślników, gwiazdki, czy innych znaków specjalnych.

WMI – o czym informuje światowy identyfikator producenta?

World Manufacturer Identifier stanowi początkową część numeru VIN i zajmuje pierwsze trzy miejsca. W jego skład wchodzą 3 znaki. Mogą to być zarówno litery, jak i cyfry. Jest przypisany indywidualnie dla każdego producenta i wydaje go odpowiedni urząd państwowy, w którym swoją siedzibę ma wytwórca.

Trzeba podkreślić, że numer wydaję się w porozumieniu z międzynarodową organizacją ds. normalizacji ISO. Aktualnie jest nią Society of Automotive Engineers i ma swoich przedstawicieli w najważniejszych krajach świata.

Oznaczenie umieszczone na początku odnosi się do strefy geograficznej. Następne dwa klasyfikują kraj i producenta w konkretnym państwie. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że dla marek samochodowych, które wytwarzają mniej niż 500 pojazdów rocznie, przyznaje się cyfrę 9 na trzecim polu numeru nadwozia. Oznaczenia dodatkowe nadaje Narodowa Organizacja oraz S.A.E.

Numer VIN w samochodzie – co oznacza i gdzie go znaleźć?

VDS – co oznacza sekcja określająca typ?

Vehicle Descriptor Section składa się z sześciu znaków i zajmuje miejsca od 4 do 9. Używając ich, producent koduje typ pojazdu oraz informacje o zastosowanej platformie, modelu i stylu nadwozia maszyny. Niektórzy wytwórcy używają też 8 pola w tej sekcji do określenia typu silnika. Przykładem jest Chevrolet i model Corvette z 2007 roku, gdzie oznaczenie „U” odnosiło się do jednostki napędowej 6,0l V8 a „E” do motoru 7,0l V8.

VIS – jakie dane zawiera sekcja identyfikatora pojazdu?

Vehicle Identifier Section jest trzecią częścią numeru VIN i umieszcza się go na polach od 10 do 17. Składa się z ośmiu znaków, a drugą połowę stanowią wyłącznie cyfry. VIS to numer konkretnego egzemplarza pojazdu. Producenci lokują w tej sekcji oznaczenie roku produkcji i znak fabryki – kolejno na pierwszym i drugim miejscu.

Ostatni symbol odnosi się do daty produkcji i modelu pojazdu. Maszyny produkowane w okresie od 1980 do 2000 roku znakuje się literami L-Y. Z kolei pojazdy wytwarzane od 2001 do 2009 cyframi 1-9. Następnie zmieniono oznakowanie na zgodny z kolejnością alfabetyczną – 2010 A, 2011 B, 2012 C, 2013 D itd. Wyjątek od tej reguły stanowi Ford. Producent określa rok produkcji na jedenastej, a miesiąc na dwunastej pozycji numeru VIN.

Pojazdy wytwarzane przez producentów, których produkcja nie przekracza 500 maszyn rocznie, mogą mieć dodatkową identyfikację – symbole z zakresu VIN nanosi się na trzecią, czwartą i piątą pozycję członu VIS. Teraz już wiesz, jak sprawdzić numer VIN.

baner mamy części do Twojego samochodu

Gdzie jest numer VIN? Lokalizacja identyfikatora

Numer VIN znajduje się zazwyczaj na tabliczce znamionowej, umieszczonej na przedniej szybie po stronie kierowcy pojazdu. Identyfikator może być również zlokalizowany na jednostce napędowej lub samych drzwiach. Producenci umieszczają też numer VIN na słupku po stronie kierowcy. W tym miejscu znajduje się również etykieta pojazdu zawierająca kluczowe informacje na temat maszyny – informacje umieszczone przez producenta, dane techniczne i właśnie numer VIN.

Istnieją też inne miejsca, gdzie jest numer VIN. W przypadku samochodów osobowych identyfikator znajduje się na grodzi lub podłodze w okolicy fotela umieszczonego po prawej stronie. Może też być umieszczony w pobliżu studzienki koła albo na podłodze bagażnika. Do numeru identyfikacyjnego można uzyskać dostęp najszybciej, kiedy spojrzy się na numer VIN w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Numer VIN w samochodzie – co oznacza i gdzie go znaleźć?

Jak działa numer VIN? Jakie informacje można uzyskać?

Zweryfikowanie numeru identyfikacyjnego nie jest trudne. Można do tego wykorzystać, na przykład rządową stronę https://historiapojazdu.gov.pl/. Po wpisaniu w rubryki informacji, takich jak numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji, wyszukiwarka pokaże najważniejsze wiadomości na temat pojazdu.

Dostęp do danych może uzyskać każdy, kto dysponuje numerem VIN i resztą z wymienionych danych. Po kliknięciu komendy „Sprawdź pojazd”, użytkownikowi wyświetlą się wiadomości na temat:

  • marki i modelu pojazdu;
  • daty produkcji;
  • terminu ważności badania technicznego;
  • miejsca i daty wykonania badania technicznego;
  • stanu licznika na dzień badań;
  • statusu aktualności ubezpieczenia komunikacyjnego OC.

Czy wszystkie pojazdy muszą mieć numer VIN?

Numer VIN nie jest wymagany we wszystkich przypadkach. Kluczowe informacje są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2022 roku – „Numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 r. oraz dla motocykla zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2003 r., ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego, przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami oraz pojazdu z nadanym i wybitym numerem nadwozia/podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami”.

Jeśli pojazd nie spełnia tych warunków, powinien zawsze mieć czytelny numer VIN. Identyfikator musi być też łatwy w zlokalizowaniu. Jest to o tyle ważne, że numer VIN stanowi pierwszy element weryfikacji stanu pojazdu przy badaniu technicznym. Niestety zdarzają się przypadki, gdy identyfikator ulega uszkodzeniu i nie spełnia obowiązujących norm. Co wtedy się dzieje?

Brak numeru VIN – co wtedy?

Zdarzają się sytuacje, w których numer VIN przestaje być czytelny. Może się to stać wskutek rdzy atakującej elementy nadwozia, poważnego uszkodzenia konstrukcji pojazdu lub nieumiejętnej naprawy przeprowadzonej przez mechaników. 

Trzeba wtedy niezwłocznie podjąć kroki w celu reperacji identyfikatora lub wyrobienia nowego. Za celowe uszkodzenie VIN lub ingerencję z premedytacją w unikalny kod grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. W takim razie, jak można rozwiązać ten problem?

Wyrabianie nowego numeru VIN

Procedura przebiega w ten sposób, że wzywa się rzeczoznawcę samochodowego. Weryfikuje stan pojazdu i ocenia, czy numer VIN nie jest przypisany do innej maszyny, a prace dotyczące ponownego wyrobienia identyfikatora nie mają znamion fałszerstwa. Żeby to udowodnić, niezbędna jest szczegółowa dokumentacja przeprowadzanych prac. Najlepiej zrobić to przy pomocy zaufanego mechanika.

Rzeczoznawca samochodowy zazwyczaj potwierdza, że nastąpiło uszkodzenie numeru VIN, a także wydaje opinię wykluczającą umyślną ingerencję właściciela pojazdu, na przykład w celu podrobienia kodu lub jego zniszczenia. Ekspertyza rzeczoznawcy jest kluczowa w kontekście ubiegania się o nowy numer VIN lub zatwierdzenia reperacji uszkodzonego. Trzeba za to zapłacić ok. 500 zł.

W przypadku uszkodzenia numeru VIN trzeba niezwłocznie zgłosić się do rzeczoznawcy samochodowego, który potwierdzi, że numer jest nieczytelny. Dopiero później należy podjąć działania w celu naprawy identyfikatora lub złożyć stosowne dokumenty po to, aby wyrobić nowy numer VIN — mówi ekspert Inter Cars.

Co robić, by zapobiec wyrabianiu nowego numeru VIN?

Wyrabianie nowego numeru VIN z pewnością nie należy do procedur, z którymi kierowcy chcą mieć do czynienia. Dlatego warto się dowiedzieć, jak dbać o samochód, żeby nie zaatakowała go rdza, a identyfikator – niezależnie od miejsca, w którym umieścił go producent – był czytelny.

Pomogą w tym na pewno dobre środki do mycia i czyszczenia, a także chemia do napraw i zabezpieczania. Wyposażenie można uzupełnić, na przykład o domowe urządzenia czyszcząco–myjące, które ułatwią usuwanie brudu.

Znajdziesz to wszystko tutaj:

Dlaczego należy dbać o stan numeru VIN?

Numer VIN zawiera informacje na temat marki i modelu pojazdu, numeru seryjnego, dacie produkcji oraz kraju jego pochodzenia. Są to kluczowe wiadomości na temat pojazdu.

Dlatego tak ważne jest to, aby numer identyfikacyjny był utrzymany w dobrym stanie. Dzięki temu będzie czytelny, co pozwoli uniknąć problemów, na przykład w trakcie kontroli drogowej. O numer VIN można dbać, utrzymując pojazd w dobrym stanie technicznym. Po niezbędne produkty udaj się do sklepu Inter Cars.

FAQ

Numer VIN – co to takiego?

To kod identyfikacyjny konkretnego pojazdu. Zawiera informacje na temat unikalnych cech maszyny i specyfikacji producenta.

Z czego składa się numer VIN?

Kod składa się z trzech części – WMI, VDS i VIS, które tworzą skrót z 17 znaków – liter i cyfr.

Po co jest numer VIN?

Dzięki niemu można uzyskać informacje na temat marki i modelu pojazdu, daty produkcji szczegółów badań technicznych, stanu licznika, czy statusu polisy OC.

Co grozi za brak numeru VIN?

Za poruszanie się pojazdem bez czytelnego numeru VIN, grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Czy można wyrobić nowy numer VIN?

Można to zrobić. Jest to jednak czasochłonna i skomplikowana procedura. Wymaga akceptacji rzeczoznawcy i licznych wizyt w lokalnym wydziale komunikacji.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!