Pod koniec października kierowcy zaczynają myśleć już o zbliżającej się zimie. Jest to szczególny czas w roku, w którym konieczna jest duża ostrożność oraz spokój na drodze. Dzięki temu jesteś w stanie uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. W poniższym artykule znajdziesz wiele porad, jak jeździć zimą. Oprócz tego dowiesz się, w jaki sposób przygotować samochód do zimy oraz jakie akcesoria warto mieć przy sobie w samochodzie. Dzięki nam będziesz przygotowany do jazdy po śniegu i lodzie. Zima może zaskoczyć drogowców, ale nie Ciebie!

Warunki zimowe są wyzwaniem zarówno dla kierowców, jak i opon. Odpowiednie ogumienie zimowe zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Zwiększa stabilność i zapewnia maksymalną przyczepność. Jest to możliwe dzięki połączeniu odpowiedniego materiału i bieżnika. Opony zimowe nie są jednak w stanie samodzielnie rozwiązać wszystkich problemów związanych z jazdą. Jako kierowca jesteś również odpowiedzialny. Zawsze dostosuj swój sposób jazdy do trudnych warunków. To jedyny sposób, aby jazda zimą nie stała się niebezpiecznym doświadczeniem.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

baner mamy części do Twojego samochodu

Jak przygotować auto do zimy? 

Warunki zimowe są bardzo niebezpieczne. Nie wiesz, czego możesz się spodziewać na drodze. Opady, niskie temperatury, lód schowany pod śniegiem. To tylko kilka z elementów, które wpływają na to, że jazda w zimie jest niezwykle wymagająca. Nie każdą sytuację da się przewidzieć i czasem sytuacja awaryjna pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, jednak możesz zminimalizować ryzyko i odpowiednio przygotować się do zimy.

Zanim dowiesz się jak jeździć w zimie, musisz sprawdzić, czy Twój samochód jest gotowy do drogi w trudnych warunkach. Po pierwsze upewnij się, że Twój samochód był niedawno serwisowany. Pomyśl, kiedy ostatni raz wymieniałeś olej w silniku czy skrzyni biegów. Warto udać się również na przegląd. Diagnosta sprawdzi stan opon, świec żarowych i zapłonowych czy akumulatora.

Szczególnie ważny jest ten ostatni element. Bez sprawnego akumulatora nie odpalisz silnika. W związku z tym przed zimą sprawdź stan naładowania baterii. Pamiętaj o tym, by nie zostawiać odpalonego radia, włączonych świateł czy oświetlenia kabiny, ponieważ wtedy akumulator szybko się rozładuje.

Jak sprawdzić stan opon w aucie?

Sprawdź ciśnienie w oponach i głębokość bieżnika. Dobre opony są kluczem do stabilności na drodze i zachowania bezpieczeństwa, gdy pogoda jest niepewna, a z nieba spada śnieg. W kilku prostych krokach możesz zadbać o to, aby Twoje opony były w dobrym stanie.

Najpierw sprawdź ciśnienie w oponach za pomocą prostego miernika sprzedawanego w każdym sklepie z artykułami samochodowymi. Postępuj zgodnie z zaleceniami w instrukcji obsługi pojazdu. Znajdziesz tam optymalne wartości poziomu ciśnienia. Jeśli Twoje opony potrzebują powietrza, możesz je nabić domowym kompresorem. Jeśli jednak nie masz takiego sprzętu w domu, to wiele stacji benzynowych oraz myjni oferuje usługę dobijania ciśnienia.

Mieszkasz w szczególnie zimowym klimacie? Nie czekaj z sezonową wymianą opon. Zanim spadnie śnieg, upewnij się również, że opony mają odpowiednią wysokość bieżnika. W przypadku zarówno letniego, jak i zimowego ogumienia minimalna wartość zgodna z prawem wynosi 1,6 mm, jednak im większa wartość, tym większe bezpieczeństwo. Pamiętaj jednak, że im mniejsza głębokość bieżnika, tym dłuższa droga hamowania. Jest to szczególnie istotne w okresie zimowym, gdy często jesteś zmuszony szybko reagować – mówi ekspert Inter Cars.

Jak sprawdzić stan opon w aucie

Wlej również do zbiornika płyn do spryskiwaczy zimowy. Środek, który jest używany wiosną, latem i jesienią w warunkach zimowych staje się bezużyteczny, a wręcz niebezpieczny, ponieważ w kontakcie z przednią szybą szybko zamarza. Płyn do spryskiwaczy zimowy jest opracowany z myślą o mrozach i surowych warunkach atmosferycznych.  Zawiera w sobie alkohol, który nie zamarza.

Jakie akcesoria warto wozić ze sobą w samochodzie?

Jeśli przygotowałeś auto mechanicznie do zimowej aury, powinieneś również udać się do sklepu stacjonarnego lub internetowego i zakupić kilka podstawowych akcesoriów, które mogą się przydać w tym czasie. O czym mowa? Oto kilka naszych propozycji: 

  • szczotka oraz skrobaczka do szyb – powinien to być podstawowy element wyposażenia Twojego samochodu zimą. To po prostu minimum. Szczotka i skrobaczka to zestaw, dzięki któremu możesz rano szybko zgarnąć śnieg, który zalega po nocy i oczyścić szybę. Pamiętaj, że usunięcie śniegu z nadwozia oraz szyby to obowiązek kierowcy. Bardzo często w sklepach możesz znaleźć zestawy 2 w 1. Cena tych produktów to zazwyczaj ok. 30-40 zł;
  • odmrażacz do szyb i zamków – to kolejny produkt, który warto zakupić przed zimą. Odmrażacz do szyb w płynie może stanowić alternatywę dla skrobaczki. Koszt jednej butelki preparatu wynosi ok. 20 złotych. Warto jednak wybrać produkt od sprawdzonego producenta, by środek nie zamarzł na szybie podczas jazdy. Z kolei odmrażacz do zamków pozwoli Ci dostać się do samochodu w przypadku awaryjnej sytuacji. Dobrej jakości produkt może kosztować ok. 40 złotych; 
  • kable rozruchowe – przewody rozruchowe przydają się w zimowe poranki. Dzięki nim możesz odpalić samochód, w którym rozładował się akumulator. Przed zakupem sprawdź długość oraz grubość kabli. Zapoznaj się również z instrukcją podpinania przewodów. Cena za zestaw różni się w zależności od parametrów;
  • łańcuch do samochodu – to akcesorium przyda się, szczególnie jeśli będziesz musiał wyjechać z zaspy lub podjechać pod strome wzniesienie. Łańcuch do samochodu zakłada się na całe koła. Istnieje niewielkie ryzyko, że się zerwą. Podstawowy zestaw kosztuje ok. 500 złotych.

Powyższe akcesoria pomogą Ci w trudnych sytuacjach w zimie. W związku z tym warto je kupić i trzymać w garażu czy samochodzie. Przygotuj się do zimy z Inter Cars. W naszej ofercie znajdziesz m.in. skrobaczki i szczotki do szyb, odmrażacze, łopaty, łańcuchy czy kable rozruchowe. Wysokiej jakości produkty od renomowanych producentów pomogą Ci w zimie. Dzięki nim zdążysz do pracy, do szkoły czy na spotkanie z przyjaciółmi. Sprawdź naszą pełną ofertę i przekonaj się sam!

szukasz produktu który opisujemy?

Jak jeździć zimą? 5 najważniejszych zasad

Jak jeździć zimą? Oto jest pytanie. Jak już wspominaliśmy, nie ma możliwości zabezpieczyć się przed pojawieniem się sytuacji awaryjnej. Problem może się pojawić w najmniej oczekiwanym momencie. Aby uniknąć sytuacji kryzysowej, trzeba by zaparkować auto w garażu i wszędzie chodzić piechotą, jednak nawet wtedy możesz się poślizgnąć na oblodzonym chodniku. Możesz jednak dostosować swoją jazdę do aktualnie panujących warunków. Dzięki temu ryzyko będzie mniejsze.

Jak jeździć zimą?

Zasada nr 1: Jedź płynnie

Jak jeździć w zimie? Przede wszystkim płynnie. Kluczem do bezpiecznej jazdy po śniegu jest ostrożne sterowanie kierownicą, pedałem gazu oraz hamulca. Czemu? Gwałtowne ruchy za pomocą elementów sterujących mogą doprowadzić do utraty przyczepności przez oponę. Jest to szczególnie ważne na oblodzonej nawierzchni. W związku z tym każdy obrót kierownicy, naciśnięcie hamulca czy dodanie gazu wymaga odpowiedniej siły, ale musi być jednocześnie delikatne i stopniowe. 

Jak się sprawdza tylny napęd zimą? Na ośnieżonej i mokrej nawierzchni auto może być mniej stabilne. W związku z tym, jeśli w swoim samochodzie masz napęd na tył, wówczas szczególnie dbaj o to, by jazda była płynna. Delikatnie obchodź się z pedałem gazu. Jeśli hamujesz, to rób to z większym wyczuciem oraz precyzją. Tylny napęd zimą to większe ryzyko poślizgu, jednak dzięki tym poradom, możesz uniknąć kryzysowej sytuacji.

Zasada nr 2: Patrz przed siebie i reaguj

Im więcej śniegu na drodze, im bardziej ślisko, tym bardziej powinieneś skupić się na tym, co dalej. Obserwuj drogę oraz poruszających się po niej innych uczestników ruchu. Nie chodzi wyłącznie o samochody, ale również o pieszych. Przewiduj, jakie mogą być ich kolejne kroki i w ten sposób dostosuj swoją jazdę.  Ostrożna i bezpieczna jazda wymaga dodatkowej koncentracji.

Zasada nr 3: Wpadłeś w poślizg? Nie panikuj!

Jak wyjść z poślizgu? Jest to kluczowa kwestia podczas jazdy zimą. Prędzej czy później może się pojawić sytuacja, w której Twój samochód zacznie jechać w kierunku przeciwnym do ruchów kierownicą. Poślizgi, nawet duże, można opanować i w krótkim czasie przywrócić pełną kontrolę nad samochodem. Przede wszystkim nie panikuj i nie wciskaj gwałtownie hamulców. Zamiast tego wykonaj następujące czynności:

W przypadku poślizgu przedniego koła, kiedy przednie opony tracą przyczepność, a samochód skręca po szerszym łuku, niż się spodziewasz – zwolnij gaz. Wówczas przednie opony powinny odzyskać przyczepność. Następnie wyceluj tam, gdzie chcesz, gdy powróci przyczepność. W przypadku poślizgu tylnego koła, gdy tylne opony tracą przyczepność i czujesz, że zaczynasz się obracać, szybko obróć kierownicę w tym samym kierunku, w którym ślizga się tył. Jeśli, powiedzmy, kołysze się w lewo, skręć kołem w lewo. Zwolnij pedał gazu. Gdy tylne koła odzyskają przyczepność, skręć w pierwotnym kierunku.

Bez względu na rodzaj poślizgu, którego doświadczasz, upewnij się, że masz ustawione koła w kierunku, w którym chcesz jechać. Nie używaj hamulców, a jeśli jednak jest to konieczne, to rób to maksymalnie delikatnie. Wówczas jest większa szansa, że uda Ci się wyjść z poślizgu bez kolizji z innym samochodem czy drzewem.

Zasada nr 4: Powoli ruszaj z miejsca

Zimą również możesz utknąć w korku czy głębokim śniegu. Jeśli tak się stanie, przede wszystkim nie ruszaj gwałtownie, ponieważ zwyczajnie to nic nie da, a możesz zakopać się jeszcze głębiej. Próba szybkiego wyjazdu może zakończyć się również tak, że auto nagle odbije się w prawo lub w lewo, bądź zostanie wyrzucone do przodu. Jest to niebezpieczne dla innych pojazdów oraz osób, które znajdują się w pobliżu.

W takiej sytuacji przydają się akcesoria, o których pisaliśmy wcześniej. Dobrze jest mieć w bagażniku worek piasku. Dzięki temu możesz pomóc oponom uzyskać wystarczającą przyczepność. Trzymaj w samochodzie małą łopatę, aby usunąć śnieg.

Zimą powoli ruszaj z miejsca

Zasada nr 5: Zwolnij na mostach 

Dlaczego akurat w tych miejscach? Mosty stawiane są przy rzekach lub zbiornikach wodnych. To otoczenie sprzyja powstawaniu gołoledzi, czyli warstwy lodu, która jest niewidoczna na asfalcie. Jest to tzw. czarny lód. W związku z tym koniecznie zwolnij przed mostem, nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko jest w porządku. Lepiej jechać wolniej, ale bezpiecznie przeprawić się z jednego końca na drugi.

Teraz wiesz już wszystko o tym, jak jeździć zimą. Trzeba przełożyć teorię na praktykę. Jeździj płynnie, nie przyśpieszaj i nie hamuj gwałtownie, a wszystko będzie dobrze. Pamiętaj również o tym, by wyposażyć się w odpowiedni sprzęt przed zimą. Wszystkie niezbędne akcesoria w atrakcyjnych cenach znajdziesz w ofercie Inter Cars. Sprawdź bogaty asortyment naszego sklepu i przekonaj się sam!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Sprawdź poziom oleju w silniku oraz skrzyni biegów. Upewnij się, że masz sprawny akumulator czy świece. Oprócz tego trzeba przejrzeć opony. Upewnij się, że jest wystarczająco powietrza oraz bieżnika. Zmień również płyn do spryskiwaczy na zimowy.

Podstawowymi elementami zimowego wyposażenia samochodu powinny być skrobaczka oraz szczotka. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w odmrażacz do szyb oraz zamków. Przydatne będą również łańcuchy do samochodu.

Podczas jazdy w zimie nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą. Pamiętaj o tym, by stopniowo dodawać gazu i nie hamować gwałtownie. Dzięki temu możesz uniknąć wpadnięcia w poślizg. Myśl również o tym, co może się wydarzyć na drodze. Przewiduj, co może zrobić samochód przed Tobą lub pieszy. Uważaj na moście czy wiadukcie, ponieważ są to miejsca, w których może być gołoledź.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!