Każdy właściciel auta chce, aby karoseria jego pojazdu lśniła, a wnętrze pojazdu było czyste i pachnące świeżością. Czyszczenie samochodu można wykonać samemu, co stanowi jedno z bezpieczniejszych i bardziej ekonomicznych rozwiązań. Zakupione samochodowe kosmetyki będziesz mógł wykorzystać jeszcze wiele razy. Masz także pewność tego, że Twój pojazd nie zostanie uszkodzony. Dowiedz się, jak dobrze umyć samochód i w jakie środki chemiczne się zaopatrzyć.

Regularne mycie auta jest koniecznością. Pozwala na utrzymanie lakieru w dobrej kondycji, a nawet skuteczne zapobieganie korozji. Dlatego warto dbać o czystość karoserii szczególnie po zimie. To właśnie sól, którą posypywane są drogi, wpływa na powstawanie rdzawych śladów. Oprócz czyszczenia samochodu w tym czasie dobrze także wykonywać częste mycie podwozia. Nie ma co ukrywać, oblepiona brudem, kurzem i martwymi owadami karoseria auta nie wygląda zbyt zachęcająco. Oczywiście zawsze można skorzystać z usług myjni samochodowej, jednak to właśnie samodzielne czyszczenie samochodu okazuje się bardziej ekonomiczne. Jak umyć auto bez zacieków  i plam oraz z jakich kosmetyków korzystać? Podpowiadamy.

Z tego tekstu dowiesz się: 

  1. Jak umyć samochód samodzielnie?
  2. Czy mycie wstępne jest konieczne?
  3. Jak przeprowadzić właściwe czyszczenie samochodu?
  4. Jak wygląda prawidłowe sprzątanie wnętrza auta?
  5. Jakie auto kosmetyki wybierać?

Prawidłowe mycie samochodu, czyli jak umyć auto?

Sporo osób, decydując się na mycie samochodu, jedzie na myjnię automatyczną i tam czyści swój pojazd. Z jednej strony pozwala to zaoszczędzić czas, z drugiej jednak może powodować poważne szkody na lakierze. Z biegiem lat okazuje się bowiem, że stosowane środki i szczotki w takich myjniach rysują i niszczą karoserię, uszczelki i delikatne elementy z plastiku. Dostępne na rynku auto kosmetyki do mycia mogą być o wiele skuteczniejsze od technik i mocnych detergentów wykorzystywanych w myjniach. Dlatego też warto poświęcić kilka godzin na gruntowne czyszczenie swojego pojazdu. Jak się do tego przygotować i jak to poprawnie wykonać?

szukasz produktu który opisujemy?

Przygotowanie do mycia samochodu

Dla niektórych kierowców samodzielne mycie auta może być prostą czynnością, dla innych wyzwaniem. Okazuje się, że nie jest to tak błaha czynność, jak z pozoru może się to wydawać. Warto się odpowiednio przygotować do tego procesu, by wiedzieć, jak poprawnie czyścić swój samochód. Pierwszym krokiem powinno być wybranie odpowiedniego miejsca do mycia. Znacząco odradzamy wykonywanie tej czynności w pełnym słońcu, ponieważ wtedy aplikowane preparaty do mycia szybko zaschną. To z kolei będzie miało fatalny wpływ na kondycję lakieru, chromowanych i plastikowych elementów czy uszczelek. Co ważne, nie powinno się myć pojazdu pod blokiem, ani nawet na własnej posesji. Grozi za to mandat, jeśli procesu nie można wykonać w pobliżu odpływu do kanalizacji miejskiej. 

Akcesoria do mycia samochodu

Miejsce do mycia wybrane, teraz możesz zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria do mycia samochodu. Przy myciu ręcznym najlepiej wybrać 2 większe wiadra. Do jednego możesz nalać ciepłą wodę ze środkiem do mycia, a do drugiego zimną wodę do spłukiwania. Przygotuj także gąbki do mycia auta. Są one znacznie bezpieczniejsze dla delikatnego lakieru od twardych szczotek. Dobrą alternatywą są też rękawice do czyszczenia samochodu. Najczęściej wykonane są z delikatnego włosia, co również nie zagrozi kondycji karoserii. 

Warto sięgnąć także po specjalny pędzelek, tzw. pędzel detailingowy, przy pomocy którego wyczyścisz wszystkie szczeliny przy uszczelkach, felgach, czy na kratce grilla samochodu. Potrzebna Ci będzie również myjka ciśnieniowa. Dzięki niej szybko i sprawnie usuniesz pierwszą warstwę brudu, a pozostałe zabrudzenia rozmiękną, co pozwoli łatwiej je usunąć w kolejnych etapach. Możesz zaopatrzyć się również w ściereczki do osuszania i ręczniki z mikrofibry.

Sprawdź ofertę Inter Cars i wybierz akcesoria odpowiednie dla siebie!

Wstępne czyszczenie samochodu, czyli pre-wash

Jeśli chcesz wykonać gruntowne mycie auta, warto rozpocząć ten zabieg od mycia wstępnego. Na tym etapie niezastąpione okazują się myjki wysokociśnieniowe. Najpierw zaaplikuj aktywną pianę zawierającą neutralne pH równomiernie na całym aucie, a po upływie kilku minut dokładnie spłucz. Oczyszczenie kratki grilla samochodu po dłuższej trasie może okazać się sporym wyzwaniem, dlatego warto sięgnąć po preparaty do usuwania insektów. Zanieczyszczenia organiczne staną się miękkie i łatwo będzie je usunąć. 

Czyszczenie samochodu

Przy czyszczeniu felg sięgnij po preparaty do mycia felg aluminiowych. Tu też pomocny okaże się wspomniany wcześniej pędzelek detailingowy. Przy nakładaniu wszystkich środków dobrze, abyś pamiętał, by nie dopuszczać do zasychania nakładanych preparatów. Takie działanie może negatywnie wpłynąć na kondycję lakieru – odbarwić go lub zmatowić. 

Jak dobrze umyć samochód? Mycie właściwe

Właściwe czyszczenie samochodu należy rozpocząć od nałożenia szamponu samochodowego na opłukany wcześniej pojazd. Możesz wykorzystać wspomnianą wcześniej technikę mycia na 2 wiadra. Lakier samochodu należy myć od dachu, kierując się ku dołowi. Zderzaki i progi oczyść na końcu, dzięki czemu nie naruszysz lub nie porysujesz karoserii. Rękawicę albo gąbkę, którą myjesz auto, warto płukać dokładnie co jakiś czas w wiadrze z zimną wodą, aby brud nie niszczył pojazdu. 

Zastanawiasz się jak umyć auto bez zacieków? Wycierając spłukany już samochód, zastosuj delikatne ściereczki wykonane z mikrofibry. To pozwoli uniknąć zacieków na karoserii. Kompletne mycie samochodu powinno uwzględniać także często pomijany etap, czyli nakładanie specjalnej glinki. Glinkowanie samochodu jest nieodzownym elementem, jeśli planujesz dalsze kroki, jak polerowanie lub nakładanie wosku. Zabieg ten umożliwia wyeliminowanie brudu występującego w głębszych porach lakieru. 

Czyszczenie samochodu

Jak myć samochód? Woskowanie i konserwacja

Czyszczenie samochodu warto zakończyć woskowaniem, które niesie ze sobą cały pakiet korzyści. Taka dbałość o detale pozwoli zachować efekt czystego auta na dłużej! Wydobędzie blask lakieru, gwarantując jednocześnie jego ochronę. Po aplikacji wosku, na lakierze tworzy się warstwa hydrofobowa, która zabezpiecza karoserię przed wpływem deszczu i zarysowaniem. Woskowanie umożliwia także dodatkową ochronę przed pojawieniem się korozji. Zawsze warto wybierać dobrej jakości preparaty do woskowania, by osiągnąć zadowalający rezultat na wiele miesięcy.

Wosk nakładaj na czysty lakier pozbawiony jakichkolwiek defektów. Ważne są także panujące warunki atmosferyczne. Najlepiej taki zabieg przeprowadzić przy temperaturze 15-20 st. C. Przed rozpoczęciem woskowania, upewnij się też, że następnego dnia nie będzie padać deszcz. Lakier pokryty świeżo woskiem nie powinien być narażony na wilgoć.  Samochód ustaw w cieniu i rozpocznij nakładanie przy pomocy gąbki lub dłoni. Niewielką ilość wosku równomiernie rozprowadzaj po całej karoserii, rozpoczynając od ciemniejszych jej elementów. Przy użyciu ściereczek wykonaj polerowanie kolistymi ruchami aż do uzyskania blasku na lakierze.

Czym myć samochód w środku?

Auto powinno być nie tylko czyste z zewnątrz, ale przede wszystkim wewnątrz. W środku pojazdu często znaleźć można mnóstwo kurzu, starych paragonów, monet i wiele innych zbędnych śmieci. Czym myć samochód w środku, by proces przebiegł efektywnie i w miarę szybko? 

Sprzątanie wnętrza auta rozpocznij od wyjęcia wszystkich zbędnych przedmiotów. Następny krok to oczywiście odkurzanie. Możesz zastosować zarówno odkurzacze samochodowe do odkurzania na sucho, na mokro, jak i bezprzewodowe czy piorące. Proces ten najlepiej rozpocząć od odkurzania półek i szczelin, kończąc na dolnych partiach, czyli dywanikach i podłodze. 

Szyby w samochodzie najlepiej myć gąbką i preparatem przeznaczonym do szyb. Doskonale sprawdzają się środki o działaniu antystatycznym, co przedłuży efekt czystości. Do dokładnego czyszczenia elementów z syntetycznych materiałów w środku, wybieraj przeznaczone do tego preparaty do czyszczenia plastików wewnętrznych. Z kolei mierząc się z plamami na tapicerce, wybierz w zależności od rodzaju: środki do tapicerki tekstylnej albo te przeznaczone do usuwania zabrudzeń z tapicerki skórzanej. 

Czyszczenie samochodu

Auto kosmetyki – jakie wybrać?

Wybór odpowiednich środków do mycia samochodu to niezwykle ważna kwestia. Pamiętaj przy tym, że preparaty wykorzystywane w domu mają za słabe działanie. Korzystanie z nieodpowiednich kosmetyków może być także fatalne w skutkach np. dla lakieru. Najbardziej zadowalający efekt mycia samochodu zagwarantują jedynie profesjonalne samochodowe kosmetyki. Auto kosmetyki stworzone są z myślą o ukierunkowanym działaniu, dlatego mycie tapicerki preparatem uniwersalnym może nie przynieść żadnego rezultatu, a nawet spowodować nieestetyczne plamy. 

Jak dokonać wyboru produktu? Zwróć uwagę na to, czy szampon do mycia karoserii charakteryzuje się wysoką wydajnością. Jeśli nie masz czasu na kilkuetapowe czyszczenie samochodu, możesz sięgnąć po szampon myjący, a jednocześnie woskujący. Wybierając akcesoria do mycia i suszenia, pamiętaj, aby były one wykonane z mikro włókien, co zminimalizuje ryzyko jakichkolwiek rys na karoserii. 

Ekspert radzi, jak dobrze umyć auto

Samodzielne mycie auta to wieloetapowy proces, dzięki któremu zyskasz pewność, że Twój pojazd jest czysty i nie został zniszczony na myjni samochodowej. Co prawda wymaga kilku godzin pracy, jednak zdecydowanie warto ten czas regularnie znaleźć. Czysty i zadbany samochód to wizytówka kierowcy. Od naszego eksperta dowiesz się, jak dobrze umyć auto.

Właściwie przeprowadzone czyszczenie samochodu będzie napawać Cię dumą, pamiętaj przy tym o kilku ważnych kwestiach. Każdy etap warto dokładnie przeanalizować, by nie popełnić żadnego błędu. Po pierwszym wykonanym myciu będziesz już pamiętał, co i jak i każde kolejne nie będzie przynosić trudności. Czy wiedziałeś, że to właśnie mycie auta metodą przy pomocy dwóch wiader to jedna z najbezpieczniejszych form samodzielnego mycia karoserii? Dzięki temu masz pewność, że zmywany brud nie uszkodzi powłoki lakieru. Jeśli jednak karoseria Twojego auta została uszkodzona przez ostre szczotki na myjni, nie martw się. Przy okazji mycia pojazdu możesz także z łatwością usunąć ubytki, wybierając specjalne preparaty do ręcznego usuwania rys z karoserii. – mówi ekspert marki Inter Cars. 

Samodzielne czyszczenie auta – to łatwiejsze niż się wydaje!

Jak widzisz czyszczenie samochodu to proces złożony, ale nie tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Decydując się na wykonanie go własnymi siłami, masz gwarancję, że każdy zakamarek będzie czysty. Wybierając profesjonalne auto kosmetyki, zyskujesz pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie i bezpiecznie dla delikatnych elementów jak chrom, plastiki czy lakier samochodowy. Zajrzyj na stronę Inter Cars i sprawdź szeroki wybór środków do mycia samochodów oraz części i akcesoriów samochodowych.

FAQ

Jak myć samochód: gąbką czy szczotką?

Czyszczenie samochodu można wykonać zarówno przy pomocy gąbki, jak i szczotki. Ta ostatnia opcja sprawdzi się w przypadku trudnych zabrudzeń, gdy nie masz do dyspozycji myjki wysokociśnieniowej. Należy wybierać zawsze szczotki przeznaczone do mycia auta, by nie zarysować lakieru.

Czy gąbka może porysować lakier?

Gąbki do mycia samochodu nie rysują lakieru. Wybierając gąbki przeznaczone do czyszczenia auta, masz pewność, że nie zniszczysz w żaden sposób karoserii. Ponadto są one niezwykle skuteczne i doskonale rozprowadzają preparaty czyszczące. 

Co jest niezbędne do czyszczenia samochodu?

Kompletny zestaw do mycia auta to gwarancja udanego wysprzątania pojazdu od A do Z. Niezbędne będą takie środki i akcesoria jak: szampon samochodowy, wosk, środek do mycia szyb, preparat do czyszczenia felg, a także kosmetyk do prania tapicerki i środek do plastików wewnątrz auta.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!