Zgodnie z przepisami po zakupie samochodu używanego od osoby fizycznej konieczne jest złożenie do urzędu skarbowego deklaracji PCC-3. Kupujący ma na to 14 dni od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży. Z tego tekstu dowiesz się więcej o tym, czym jest ten podatek oraz jak go zapłacić przez Internet. Opowiemy Ci też o tym, jak uniknąć opłaty podatku przy darowiźnie samochodu osobie z najbliższej rodziny.

Druk deklaracji PCC-3 znajdziesz na rządowych stronach przeznaczonych dla podatników. Przepisy jasno stanowią, że dokument można złożyć zarówno osobiście, jak i przez Internet. Jeśli jednak wybierzesz drugą metodę, będziesz musiał wykonać kilka dodatkowych czynności. Nie przejmuj się, ponieważ cała procedura jest nieskomplikowana, a przygotowany przez nas poradnik wyjaśni Ci, jak zapłacić PCC-3 przez Internet. Ważne! Bez względu na to, jaką formę złożenia deklaracji wybierzesz, musisz przypilnować określonych terminów oraz dopełnić wszystkich formalności.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Dlaczego zachodzi konieczność opłacenia podatku PCC-3?

Zakup używanego samochodu jest również objęty obowiązkiem podatkowym. Konieczność uiszczenia podatku PCC-3 przy zakupie używanego samochodu od osoby fizycznej wynika z przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. 2000 nr 86 poz. 960). Oznacza to, że w przypadku pozyskania pojazdu od osoby fizycznej, która nie jest czynnym płatnikiem VAT, zachodzi konieczność wypełnienia oraz złożenia deklaracji PCC-3, a co za tym idzie, opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. 

Przepisy stanowią, że podatek należy uiścić na konto urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży. Co ważne, wszystko musi wydarzyć się jeszcze przed rejestracją pojazdu w wydziale komunikacji.

Na pewno zastanawiasz się, ile wynosi podatek PCC-3. Otóż zakup używanego samochodu jest obarczony opłatą w wysokości 2% jego rynkowej wartości.

Podatek PCC-3 – kto nie musi go płacić?

Jak już wspominaliśmy, konieczność opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych pojawia się w momencie zakupu używanego samochodu od osoby fizycznej, która nie jest płatnikiem VAT. Istnieją jednak wyjątki, które pozwalają na uniknięcie tego podatku. Sytuacje, o których mówimy, to:

  1. Umowy zawarte między małżonkami, zstępnymi, wstępnymi, pasierbem, rodzeństwem, ojczymem, macochą, zięciem, synową, szwagrem lub szwagierką, jeśli przedmiotem umowy są m.in. przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych (art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC).
  2. Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego, kościoła lub związku wyznaniowego – pod warunkiem, że przedmiot darowizny zostanie wykorzystany na cele określone w statucie lub innych przepisach organizacji (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o PCC).
  3. Przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, jednostek naukowych, uczelni publicznych, publicznych placówek oświatowych i innych jednostek budżetowych, które są finansowane z budżetu państwa lub samorządu (art. 9 ust. 1 pkt 5 ustawy o PCC).
  4. Umowy o dożywocie, jeżeli majątek zostaje przeniesiony na rzecz osoby bliskiej (art. 9 ust. 1 pkt 6 ustawy o PCC).
  5. Umowy zawarte między podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, jeśli przedmiotem umowy jest przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych stanowiących przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, a podatnik (nabywca) jest czynnym podatnikiem VAT (art. 9 ust. 1 pkt 7 ustawy o PCC).

Warto zaznaczyć, że wymienione sytuacje zwolnienia z podatku PCC są przypadkami szczególnymi i nie wyczerpują całkowicie tematu. W praktyce, przed zawarciem umowy, warto zasięgnąć porady prawnej lub skonsultować się z odpowiednim urzędem skarbowym, aby ustalić, czy w konkretnej sytuacji obowiązuje zwolnienie z podatku PCC.

Deklaracja PCC-3 – a co z darowizną?

Celowo nie wymieniliśmy w powyższej liście sytuacji, gdy auto jest przekazywane w ramach darowizny, ponieważ uważamy, że ten przypadek zasługuje na poświęcenie mu kilku dodatkowych zdań. 

Podatek PCC-3 nie jest w tym przypadku obowiązkowy, gdy zbycie auta odbywa się na zasadach darowizny i dotyczy członków najbliższej rodziny. Co jednak bardzo ważne, zwolnienie jest możliwe tylko wtedy, gdy w ciągu sześciu miesięcy od daty zawarcia umowy darowizny zostanie powiadomiony właściwy urząd skarbowy. Osoba obdarowana musi więc złożyć druk SD-Z2.Warto, żebyś pamiętał, że zgłoszenie musi być dokonane tylko, gdy suma darowizn otrzymanych w ciągu 5 lat przekracza 9637 zł. Jeśli osoba obdarowana nie wywiąże się z obowiązku powiadomienia urzędu skarbowego, będzie musiała zapłacić podatek od darowizny od kwoty przekraczającej ustawowy limit 9637 zł.

Young couple with little boy son goes to their car standing on the home yard inside car view

Brak PCC-3 – kto należy do najbliższej rodziny?

Często w tej kwestii pojawiają się pewnego rodzaju wątpliwości. Postanowiliśmy więc stworzyć dla Ciebie listę, z której dowiesz się, kto jest uznawany przez urząd skarbowy za członka najbliższej rodziny. Są  to:

  • żona, mąż,
  • dzieci, wnuki, prawnuki,
  • rodzice, dziadkowie, pradziadkowie,
  • pasierb i pasierbica,
  • rodzeństwo,
  • macocha i ojczym.

PCC-3 online – gdzie znaleźć druk?

Jak mogłeś przeczytać we  wstępie do tego tekstu, masz dwie możliwości na złożenie deklaracji PCC-3. Możesz to zrobić online lub osobiście. Jeśli interesuje Cię wypełnienie PCC-3 online wystarczy, że wejdziesz na oficjalny portal podatkowy i wybierzesz odpowiedni druk. W przypadku kilku nabywców konieczne jest wypełnienie druku PCC-3/A. Gdy już znajdziesz odpowiedni wzór, wybierz okres rozliczeniowy, którym jest data zakupu pojazdu. 

Ciekawym rozwiązaniem dla osób składających deklarację po raz pierwszy jest możliwość skorzystania ze specjalnego kreatora. Dzięki niemu szybko i bez żadnych komplikacji wprowadzisz wszystkie niezbędne dane do odpowiednich rubryk. Deklaracja PCC-3 to dokument, który możesz również złożyć osobiście, ale pamiętaj, że będzie wymagać to wydrukowania deklaracji, ręcznego wypełnienia i opłacenia podatku w kasie urzędu skarbowego. O wiele szybciej pójdzie Ci więcej przez Internet – mówi ekspert Inter Cars.

Deklaracja PCC-3 – jak wypełnić online?

Poniżej znajdziesz krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak wypełnić PCC-3 przez Internet.

  1. W pierwszym kroku powinieneś podać swój identyfikator podatnika. Możesz to być PESEL lub numer NIP. W tym kroku musisz wybrać też okres rozliczeniowy. W polu A5 wybierz urząd skarbowy, do którego chcesz złożyć deklarację. Jeśli wypełniasz dokument po raz pierwszy, w punkcie A6 zaznacz podpunkt 1. W przypadku, gdy składasz korektę, podpunkt 2.
  2. Następny krok dotyczy wpisania danych osoby, która składa deklarację. W rubryce B1 w podpunkcie 7 zaznacz „5. Inny podmiot”, a w podpunkcie 8 „2. Osoba fizyczna”. Jeśli nie jesteś jedynym właścicielem pojazdu, w podpunkcie 7 wybierz pierwszą kratkę „podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku”.
  3. Rubryka C interesuje Cię od podpunktu 21 – wybierz w nim opcję 1 „umowa”, a w podpunkcie 22 „terytorium RP” (o ile pojazd będzie użytkowany w Polsce). W podpunkcie 23 zaznacz „terytorium RP” (jeśli kupiłeś auto w Polsce). W dalszych podpunktach będziesz musiał podać dane pojazdu takie jak: marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, rodzaj paliwa, przebieg, numer rejestracyjny, VIN itp.
  4. W rubryce D poznasz należny do opłacenia podatek. Interesuje Cię tylko pole 27, w którym musisz wpisać kwotę, jaką zapłaciłeś za pojazd. Pamiętaj, by była ona tożsama z tą znajdującą się na umowie kupna-sprzedaży. System automatycznie wyliczy należny podatek i przedstawi Ci go w polu 47.
  5. Przejdź teraz do rubryki G i zaznacz „żadne z powyższych”. Jeśli nie jesteś jedynym właścicielem pojazdu, w rubryce H podaj liczbę osób mających prawa do auta.

Gratulacje! Właśnie wypełniłeś deklarację online. Następnym krokiem jest wysłanie jej do konkretnego urzędu skarbowego. Na szczęście możesz również zrobić to nie wychodząc z domu. Miej jednak na uwadze, że będziesz musiał w ramach autoryzacji podać kwotę przychodu za poprzedni rok podatkowy. 

PCC-3 – jak wypełnić samodzielnie?

Jak już wspominaliśmy, nie musisz korzystać z kreatora na stronach rządowych. W takiej sytuacji  samodzielnie wypełnij dokument i zautoryzuj go poprzez podpis kwalifikowany. Jeśli tego nie zrobisz, deklaracja nie zostanie wysłana do urzędu. 

Podatnicy, którzy decydują się na wpłatę online, często borykają się z wątpliwościami, na jakie konto przelać pieniądze. Otóż podatek powinien być wpłacony na konto określonego urzędu skarbowego, w którym dokonujesz zgłoszenia transakcji zakupu pojazdu. Niezbędne numery rachunków bankowych znajdziesz na stronach rządowych. Nie zapomnij też, by w swoim systemie bankowości elektronicznej wybrać odpowiedni identyfikator płatności. Zazwyczaj jest to przelew podatkowy, ale może się to różnić, w zależności do banku.

Kolejna rzecz to opis przelewu. Opłata skarbowa, której dokonujesz, powinna zawierać:

  • nazwę urzędu skarbowego,
  • kwotę,
  • nazwę podatnika,
  • PESEL lub NIP podatnika,
  • symbol formularza – PCC-3.

Przez jaki czas urząd może dochodzić praw do niezapłaconego podatku PCC-3?

Może zdarzyć się tak, że splot niezależnych od Ciebie czynników uniemożliwi Ci opłacenie w terminie podatku od czynności cywilnoprawnych. Pamiętaj, że urząd skarbowy zgodnie z obowiązującymi przepisami ma 5 lat na dochodzenie swoich roszczeń. Jeśli jednak po jakimś czasie zorientujesz się, że nie zapłaciłeś należnego podatku, możesz skorzystać ze złożenia „czynnego żalu”. Oznacza on, że przyznajesz się do przewinienia i chcesz opłacić zaległy podatek z naliczonymi odsetkami.

Kupiłeś używane auto – sprawdź części w Inter Cars

Jeśli właśnie stałeś się właścicielem używanego samochodu, to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że potrzebujesz części zamiennych i akcesoriów. W takiej sytuacji powinieneś zajrzeć do sklepu Inter Cars.

Wiesz już, jak wypełnić druk PCC- 3 i zapłacić podatek

Jak widzisz, sam fakt zakupu używanego samochodu to nie wszystko. Prawo wymaga bowiem od kupującego dokonania kilku czynności formalnych. Równie ważne jest opłacenie podatku PCC-3. Na szczęście w dobie cyfryzacji możesz złożyć deklarację do urzędu skarbowego zarówno osobiście, jak i online. 

Deklarację PCC-3 oraz wszelkie instrukcje znajdziesz w naszym artykule lub na stronach rządowych, z których będziesz pobierać wzór dokumentu. Aby mieć pewność, że pieniądze trafią pod właściwy adres, podaj wszystkie niezbędne dane, o których wspominaliśmy wcześniej:

  • nazwę urzędu skarbowego,
  • kwotę,
  • nazwę podatnika,
  • PESEL lub NIP podatnika,
  • symbol formularza – PCC-3.

Musisz mieć też świadomość, że odpowiedzialność skarbowa ciąży na Tobie przez 5 lat od daty zaistnienia obowiązku opłacenia podatku PCC. Jeśli przegapisz termin i urząd zgłosi się po zaległe pieniądze, złożenie „czynnego żalu”, może pomóc uniknąć poważnych konsekwencji. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Podatek PCC-3 musi być zapłacony przez nabywców w przypadku dokonania czynności cywilnoprawnych, takich jak umowy przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych. W kontekście zakupu używanego samochodu od osoby fizycznej, która nie jest czynnym płatnikiem VAT, nabywca pojazdu jest zobowiązany do zapłaty podatku PCC-3. W takiej sytuacji należy wypełnić i złożyć deklarację PCC-3 oraz uiścić opłatę podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z przepisami podatku PCC-3 nie trzeba płacić przy zakupie auta z zagranicy, od przedsiębiorcy, z salonu, modelu o wartości poniżej 10 000 zł, od osoby niepełnosprawnej oraz z komisu. Podatku nie muszą płacić też osoby, które otrzymały auto w ramach darowizny od najbliższej rodziny. Pamiętaj, że dla darowizn przekazanych od małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy, obowiązuje limit zwolnienia w wysokości 9 637 zł (art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, Dz.U. 1983 nr 86 poz. 401).

ak i jest to bardzo łatwe. Wystarczy, że wejdziesz na rządową platformę podatkową, by szybko i bez zbędnych komplikacji skorzystać z kreatora, który pomoże Ci wypełnić i wysłać dokument.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!