Wielu kierowców decyduje się na kupno samochodu używanego. Wiąże się to jednak zawsze z niemałym ryzykiem. Niektórzy bowiem sprzedawcy potrafią przygotować auto w taki sposób, że na pierwszy rzut oka nie zorientujesz się, że ma ono ukryte wady. Dlatego przed zdecydowaniem się na zakup, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzuje się samochód używany, gdzie szukać ogłoszeń oraz czy warto w nie inwestować. Z nami zminimalizujesz każde ryzyko, gdyż zdradzimy Ci, jak kupić samochód używany!

Pierwszy samochód ujrzał światło dzienne w 1885 roku. Skonstruował go niemiecki inżynier Carl Benz. Model ten nie przypominał współczesnych samochodów – wyposażono go w zaledwie trzy koła, a jego prędkość maksymalna wynosiła tylko 16 km/h. Od tego czasu upłynęło jednak sporo lat, a motoryzacja zrobiła wiele kroków naprzód. Teraz do wyboru masz dużo, różnych marek i modeli samochodów, które nie tylko mają cztery koła, lecz także osiągają zdecydowanie większe prędkości. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

baner mamy części do Twojego samochodu

Od czego zacząć poszukiwania?

Istnieje kilka istotnych kwestii, o których musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na kupno samochodu używanego. Świeżo upieczeni kierowcy często nie zdają sobie z nich sprawy! Mają one bowiem wpływ nie tylko na dalszą eksploatację samochodu używanego, lecz także na Twoje zadowolenie z transakcji oraz dokonanego wyboru.

Zacznij od określenia budżetu na samochód używany

Dokładne określenie budżetu na kupno samochodu używanego to pierwszy i podstawowy krok. Tak naprawdę dopiero w momencie, kiedy wiesz już, ile chcesz wydać na używany samochód, możesz wybrać konkretną markę i model. 

Pamiętaj jednak, żeby część kwoty, którą chcesz przeznaczyć na transakcję, pozostawić na dodatkowe wydatki. Należą do nich między innymi:

  • ubezpieczenie samochodu,
  • rejestracja pojazdu,
  • ewentualne drobne naprawy.

Myślałeś, że jeśli kupisz samochód używany, to nie będziesz musiał dodatkowo w niego inwestować? Niestety! Bardzo rzadko zdarza się znaleźć używany samochód, który nie wymaga dokładania dodatkowej kwoty. Nawet jeśli wybierasz samochody używane z gwarancją, musisz wymienić olej silnikowy czy napęd rozrządu. To absolutne minimum! Jednak kiedy masz pewność co do historii serwisowej samochodu, te wymiany mogą nie być konieczne. 

Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na kupno samochodu używanego starszego niż 5 lat, to zapewne ten dodatkowy wkład finansowy będzie zdecydowanie większy, gdyż auto będzie dłużej eksploatowane. Może się więc okazać, że naprawy wymagają na przykład sprzęgło lub amortyzatory zawieszenia.

Jeśli kupujesz samochód używany, podziel swój budżet na dwie części, z których mniejsza będzie opiewała na około 10% kwoty zakupu. Pozwoli Ci to na opłacenie wszystkich niezbędnych formalności oraz dokonanie pierwszych niewielkich, ale niezbędnych napraw – mówi ekspert marki Inter Cars.

Jakie cechy charakterystyczne powinien mieć Twój wymarzony samochód używany?

Określenie budżetu to jedno. Drugą bardzo istotną kwestią jest sprecyzowanie swoich potrzeb względem auta. Jesteś świeżo upieczonym kierowcą, który będzie poruszał się najczęściej po mieście? Twoja praca znajduje się w centrum wielkiej aglomeracji, gdzie trudno o miejsce parkingowe? Jednym z lepszych wyborów może okazać się niewielki hatchback

Samochód używany – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup

Jeśli jednak pragniesz, aby Twój samochód używany charakteryzował się nieco odważniejszym wyglądem, a przy tym był zdecydowanie większy, wybierz model kombi, bądź sedan. W ich wnętrzu bez problemu pomieści się czteroosobowa rodzina, a bagażnik pozwoli na spakowanie wszystkich rzeczy potrzebnych na wakacyjnym wyjeździe. Dobrze przemyśl to, jaki sedan będzie najlepszy właśnie dla Ciebie!

Najważniejsze jest to, żeby samochód używany, który wybierzesz, podobał się Tobie, bo to Ty będziesz go na co dzień prowadził! Jeśli więc używane samochody z salonu nie spełniają Twoich oczekiwań pod względem cenowym, jak i wizualnym, to nie zawracaj sobie nimi głowy, tylko poszukaj wymarzonego auta używanego na internetowych portalach sprzedażowych. 

Znajdź najlepszy samochód używany dla siebie – kilka słów o poszukiwaniu używanego samochodu

Wiesz już, jaki masz budżet, a także określiłeś wymagania względem samochodu, który chcesz kupić. Nie pozostaje Ci więc nic innego, jak rozpocząć poszukiwania wymarzonego używanego auta. 

W tym celu możesz odwiedzić najbliższe komisy samochodowe lub salony sprzedaży samochodów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie do końca znasz się na mechanice. 

Komisy często oferują samochody używane z gwarancją. Na czym polega taka gwarancja? Sprzedający (w tym przypadku komis samochodowy) zobowiązuje się do pokrycia kosztów napraw usterek, które zostaną wykryte w określonym czasie od momentu zakupu. Jeśli więc kupisz samochód używany z gwarancją, a po miesiącu skrzynia biegów ulegnie awarii (na przykład zużyje się poduszka skrzyni biegów), koszt naprawy powinien zostać pokryty przez komis czy też współpracujące z nim towarzystwo ubezpieczeniowe. Podobnie wygląda to w przypadku salonów samochodowych. Używane samochody z salonu w większości przypadków również mają gwarancję. Oczywiście jej długość oraz zakres są określane indywidualnie. Jeden samochód używany z salonu może mieć 12-miesięczną gwarancję, a innego auta z tego samego salonu może trwać tylko 3 miesiące. 

Samochód używany – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup

Internetowe ogłoszenia sprzedaży samochodów używanych

Inną opcją dla Ciebie na znalezienie idealnego samochodu używanego są portale sprzedażowe. Znajdziesz na nich ogrom ofert używanych samochodów. Część z nich to oferty wyżej wspomnianych komisów samochodowych, gdyż ich właściciele ogłaszają się również w Internecie. Drugą część tych ogłoszeń stanowią oferty od osób prywatnych.

Wśród nich możesz znaleźć wiele perełek! Często zdarza się, że ktoś kupił nowy samochód, dbał o niego najlepiej, jak potrafił, robił wszystkie niezbędne przeglądy techniczne, a teraz chce sprzedać samochód używany, żeby kupić znowu nowy z salonu.

Pamiętaj jednak, że kupno samochodu używanego od osoby prywatnej jest ryzykowne. Jeśli nie znasz się na motoryzacji, możesz nie zauważyć, że używany samochód od osoby prywatnej ma jakieś wady. Najlepiej, żeby podczas oględzin takiego auta towarzyszył Ci znajomy, który zna się na temacie samochodowym i odpowiednio Ci doradzi. 

Inną opcją jest udanie się samochodem używanym jeszcze przed jego zakupem na stację diagnostyczną w celu sprawdzenia stanu technicznego. Poniesiesz dodatkowe koszty, ale będziesz miał do czynienia z mniejszym ryzykiem, że używany samochód, który kupujesz, nie ma ukrytych wad.

Bez obaw! Samochód używany od osoby prywatnej zazwyczaj nie jest przygotowywany do sprzedaży w taki sposób, jak ma to miejsce w przypadku handlarzy samochodowych. Ci drudzy stosują wiele sztuczek sprzedażowych. Potrafią na przykład cofnąć licznik lub ukryć historię wypadkową auta. Nie jest to oczywiście reguła, ale niestety zdarzają się takie przypadki. Jeśli więc szukasz auta w Internecie, wybieraj raczej ogłoszenia od osób prywatnych. Oczywiście nie skreślaj wszystkich komisów. Zachowaj tylko większa czujność, kiedy opisy samochodów są sztampowe, enigmatyczne i wyglądają, jakby sprzedawca przy ich tworzeniu  korzystał z funkcji „kopiuj-wklej”. 

Kupno samochodu używanego – wstępne oględziny auta

Przeglądanie ofert sprzedaży samochodów używanych może być naprawdę męczące. Jednak nikt nie obiecywał, że wybór najlepszego będzie prosty. Pamiętaj jednak, żeby nie kupować auta pod wpływem emocji. Kiedy znajdziesz już interesujące Cię ogłoszenie, umów się na wstępne oględziny. Dopiero po dokładnym sprawdzeniu podejmij decyzję o zakupie. 

Nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas takich oględzin? Podpowiadamy!

Samochód używany – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup

Stan nadwozia i lakieru

Pierwszą rzeczą, która najbardziej rzuca się w oczy podczas oględzin auta, jest nadwozie. Na początek sprawdź stan blach oraz ich dopasowanie. Duże odstępy pomiędzy elementami, takimi jak błotniki i maska, powinny być sygnałem ostrzegawczym. Mogą one świadczyć o tym, że ten konkretny samochód używany brał udział w wypadku. 

Istotny jest również stan lakieru. Duże odpryski, korozja, szpachla lub nieumiejętne malowanie elementów karoserii również nie są pozytywną informacją! Pamiętaj jednak, że samochód używany już kilkanaście lat nie będzie mieć lakieru w idealnym stanie. Zdecydowanie powinieneś sprawdzić grubość lakieru za pomocą specjalnego miernika.

Kierownica i gałka zmiany biegów mówią wiele o przebiegu auta

Niezwykle istotnym czynnikiem, na który musisz zwrócić uwagę, jest przebieg używanego auta. Wśród kierowców panuje przekonanie, że im niższy przebieg, tym lepiej. Podejdź jednak do tego z rozsądkiem i weź pod uwagę to, że na rynku używanych samochodów jest wielu nieuczciwych handlarzy. Cofają oni liczniki, tak aby przebieg samochodu był teoretycznie zdecydowanie niższy. Nierzadko zdarza się, że realny przebieg jest nawet dwa razy większy.

Najlepszym wskaźnikiem jest to, jak wygląda kierownica i drążek zmiany biegów. Jeśli samochód faktycznie nie przejechał jeszcze 150 tysięcy kilometrów, to te elementy wnętrza będą wyglądały bardzo dobrze, a może nawet jak nowe. Jednak warto mieć na uwadze, że niektóre modele mają mniej odporne plastiki, a handlarze samochodów często wymieniają te elementy, by nie było widać, że wcześniej cofnięto licznik. W aucie, którego przebieg już dawno przekroczył 300 tysięcy kilometrów, zarówno kierownica, jak i drążek zmiany biegów będą nosić wyraźne ślady zużycia. 

Ponadto przebieg samochodu sprawdzisz także z pomocą numeru VIN. Jeśli jednak sprzedający nie chce Ci go podać, a także nie ma dokumentacji serwisowej oraz ostatnich przeglądów, to masz niemal pewność, że oferowany pojazd nie jest wart zakupu.

Samochód używany – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup

Zajrzyj pod maskę

Oglądając używany samochód, musisz koniecznie zajrzeć pod maskę. Nie znasz się na mechanice i myślisz, że nic to nie da? To błąd! W przypadku największych usterek nawet osoba, która nie zna się w ogóle na motoryzacji, jest w stanie je dostrzec. 

Silnik samochodu nie powinien mieć plam z oleju. Jeśli jednak jest on zbyt czysty i wygląda jak nowy, to mógł zostać wcześniej umyty. Robią tak nieuczciwi sprzedawcy, którzy chcą ukryć wady jednostki napędowej. 

Ponadto zwróć uwagę na dym wydostający się z pracującego na wolnych obrotach silnika. Przedmuchy świadczą o zaniedbaniu jednostki napędowej. Nie warto inwestować w taki samochód używany, gdyż szybko konieczna będzie naprawdę kosztowna naprawa, a może nawet wymiana silnika. 

Czy warto teraz kupić samochód używany?

Mimo sporych trudności ze znalezieniem auta na rynku wtórnym  wielu kierowców decyduje się na kupno samochodu używanego. Po pierwsze, jest to zdecydowanie tańsza opcja. Po drugie, kilkuletnie używane auto z udokumentowanym przebiegiem, bezwypadkowe i w dobrym stanie technicznym, powinno posłużyć bez poważnych nakładów serwisowych przez co najmniej kilka kolejnych lat.

Kiedy już kupisz swój wymarzony używany samochód, doposaż go w akcesoria, które ułatwią i umilą Ci każdą podróż.

szukasz produktu który opisujemy?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem samochodu używanego, skorzystaj z powyższych rad. Na rynku wtórnym na pewno znajdziesz wymarzony samochód używany, który posłuży Ci jeszcze przez wiele lat i zabierze w nie jedną podróż Ciebie oraz Twoją rodzinę. Nie przejmuj się też ewentualnymi drobnymi naprawami, których będziesz musiał dokonać od razu po zakupie. Na Inter Cars kupisz w konkurencyjnej cenie niezbędne części wysokiej jakości do większości modeli poruszających się po drogach Europy. Mamy nadzieję, że już wiesz, czy warto teraz kupić samochód używany i jak się za to zabrać!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Całą kwotę, którą chcesz przeznaczyć na kupno samochodu używanego, podziel na dwie części. 90% kwoty przeznacz na auto, a pozostałe 10% – na rejestrację, ubezpieczenie i ewentualne pierwsze naprawy.

Jeśli wraz z kluczykami do samochodu używanego otrzymałeś książkę serwisową, w której widnieje informacja o niedawnej wymianie oleju, możesz odpuścić sobie na jakiś czas ten wydatek. Jednak wielu kierowców decyduje się na wymianę oleju silnikowego nawet w takim wypadku, aby mieć pewność, że z silnikiem na pewno wszystko będzie w porządku.

Zwróć uwagę na oferty od osób prywatnych. Zazwyczaj takie auta nie są specjalnie przygotowywane do sprzedaży. Warte uwagi są także samochodu używane z salonu. Są one objęte gwarancją, która uchroni Cię przed nieprzewidzianymi wydatkami w warsztacie.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!