Filtr gazu stanowi kluczowy element odpowiadający za prawidłową pracę instalacji gazowej, a tym samym zasilanego w ten sposób samochodu. Regularne serwisowanie i samodzielne kontrolowanie stanu filtrów do fazy ciekłej oraz lotnej pozwala uniknąć wielu awarii. Przeoczona wymiana filtrów najczęściej objawia się ich zapchaniem, co w konsekwencji prowadzi do spadku mocy samochodu, nierównych obrotów oraz wyższego spalania. Osoby, które mają doświadczenie w takich kwestiach, mogą samodzielnie wymieniać tego typu filtry, lecz w przypadku niedoświadczonych kierowców, lepiej przekazać samochód do warsztatu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest i jak działa filtr gazu?
  2. Jak wymieniać filtry LPG i o czym jeszcze pamiętać? 
  3. Jak często trzeba wymieniać filtr gazu?
  4. Który filtr gazu na wymianę wybrać? 
  5. Czy filtry trzeba wymieniać u mechanika, czy można samodzielnie?
  6. Jak objawia się awaria filtru gazu?
  7. Ile kosztuje wymiana filtra?

Filtr gazu – czym jest i jak działa?

Jedynie w samochodach zasilanych gazem, a więc wyposażonych w instalację gazową, występuje filtr gazu LPG. Filtr gazu LPG to w zasadzie komplet dwóch filtrów, których zadaniem jest filtrowanie paliwa, tak aby usunąć z niego wszelkiego rodzaju mechaniczne zabrudzenia, jak np. opiłki. Zestaw składa się z filtra fazy ciekłej oraz filtra fazy lotnej. Filtr fazy ciekłej znajduje się pomiędzy zbiornikiem gazu a parownikiem, natomiast filtr fazy lotnej zlokalizowany jest pomiędzy spryskiwaczami a reduktorem.

Baner Inter Cars - sklep z częściami samochodowymi

Dzięki stosowaniu odpowiednich filtrów cała instalacja  działa sprawniej, efektywniej oraz dłużej. Uniknięcie uszkodzeń spowodowanych drobinkami pozwala zaoszczędzić także środki związane z kosztowną naprawą lub wymianą kluczowych elementów. 

W tym celu warto regularnie kontrolować stan filtrów, a także w odpowiednim momencie przeprowadzać ich wymianę. Zazwyczaj warto posiłkować się zaleceniami producenta, lecz nie zwalnia to z samodzielnego sprawdzania. W zależności od rodzaju silnika, typu instalacji oraz jakości paliwa, zużycie filtrów może przebiegać inaczej. Regularne dbanie o prawidłowe oczyszczanie paliwa pozwala przedłużyć żywotność jednostki napędowej. 

Cena wymiany tego rodzaju elementu jest uzależniona od producenta części, trudności występujących w trakcie wymiany , a także kilku innych czynników. 

Filtr fazy ciekłej

Filtr gazu do fazy ciekłej odpowiada za pierwsze oczyszczenie paliwa. Zwykle wykonany jest z metalu lub tworzywa sztucznego. Zawiera on warstwę pofałdowanego materiału filtrującego, zazwyczaj nasączonego  żywicami. 

Jeśli chodzi o filtr gazu LPG, cena zależy przede wszystkim od producenta. W wielu przypadkach nie różnią się one między sobą jakością, warto jedynie wiedzieć, jaki filtr pasuje do posiadanej instalacji. Dodatkowo w zestawie z filtrem zazwyczaj znajdują się oringi uszczelniające.

Filtr fazy lotnej 

Filtr gazu LPG fazy lotnej odpowiada za oczyszczenie paliwa, zanim dotrze ono do wtryskiwaczy. Występuje w dwóch typach: filtr do fazy lotnej nierozbieralny oraz rozbieralny. 

Należy pamiętać, że filtr nierozbieralny można wymienić jedynie w całości. Jest on wykonany najczęściej ze stopów aluminium i żadna jego część nie podlega wymianie. 

W przypadku filtrów rozbieralnych można wielokrotnie wymieniać wkład, a obudowa pozostaje stabilna. Jest to element stały wykonany z tworzywa sztucznego, którego nie da się już rozłożyć. 

Rodzaj filtra fazy lotnej zależy od modelu instalacji gazowej.

filtr gazu 1

Filtry LPG – jak je wymieniać i o czym jeszcze pamiętać? 

Filtr do gazu należy wymieniać regularnie – w zależności od typu filtra, co około 15 do 35 tysięcy kilometrów. Pierwszym etapem wymiany, o którym należy bezwzględnie pamiętać, jest zakręcenie butli z gazem. Następnie należy uruchomić samochód i odczekać kilka chwil, aby przełączył się z benzyny na gaz. To jedyny sposób, aby mieć pewność, że resztki gazu również się wypaliły. W momencie, w którym obroty silnika spadną i ponownie przełączy się na benzynę, można zaczynać.

filtr gazu 2

Do usunięcia starego filtra i umieszczenia nowego potrzebne są podstawowe narzędzia, takie jak śrubokręt i zestaw kluczy nasadowych. 

Jeśli w danym samochodzie instalacja gazowa zawiera filtr nierozbieralny, należy wymienić go w całości, natomiast w przypadku filtrów rozbieralnych należy usunąć stary wkład i zamontować nowy. 

Trzeba jednak pamiętać, żeby przed umieszczeniem wkładu w filtrze rozbieralnym dokładnie oczyścić obudowę, tak aby usunąć z niej wszelkiego rodzaju opiłki i zabrudzenia. Świetnie sprawdza się do tego standardowy odkurzacz. 

Jak często trzeba wymieniać filtr gazu?

Zastanawiając się, jak wymienić filtr gazu, warto odpowiedzieć sobie również na pytanie, jak często jest to konieczne. Zazwyczaj producenci instalacji oraz filtrów podają preferowany czas eksploatacji. 

„Standardowo zakłada się, że wymiana filtra gazu wykonanego z celulozy powinna mieć miejsce co około 15 tysięcy przejechanych kilometrów. Natomiast jeśli dany filtr był wyposażony we wkład poliestrowy, można wymieniać go rzadziej, średnio co 25 tysięcy kilometrów. Najlepszym oraz najbardziej wytrzymałym rodzajem filtrów, jest ten wyposażony we wkład wykonany z włókna szklanego. W tym przypadku wymiana jest zalecana dopiero po przejechaniu 35 tysięcy kilometrów” – mówi ekspert marki Inter Cars.

Niezależnie jednak od oficjalnie podawanych zaleceń, warto przy każdej wizycie w warsztacie lub na stacji diagnostycznej kontrolować stan filtrów. 

Wymiana filtra gazu – który wybrać? 

Filtr do gazu można wymienić samodzielnie lub w warsztacie specjalizującym się w instalacjach gazowych. W obu przypadkach filtr do gazu LPG można kupić we własnym zakresie. Wybierając odpowiedni, należy kierować się przede wszystkim modelem instalacji, którą się posiada. Czasem konieczne będzie kupienie oryginalnego filtra, w innych przypadkach natomiast dostępne będą zamienniki. 

Wkład do filtra Stefanelli

Tego rodzaju filtr kierowany jest do montowanych w samochodach instalacji gazowych Stefanelli. Charakteryzuje się średnicą wejścia 39 milimetrów oraz wysokością 17,5 milimetra. Jest to filtr fazy lotnej z wymiennym wkładem. 

Zamów filtr na Inter Cars: Wkład do filtra Stefanelli

Wkład do filtra Landi Renzo

Ten filtr kierowany jest do montowanych w samochodach instalacji gazowych Landi Renzo. Jego średnica wynosi 39 milimetrów, natomiast wysokość 15,5 milimetra. Jest to filtr fazy lotnej z wymiennym wkładem. 

Zamów filtr na Inter Cars: Wkład do filtra Landi Renzo

Wkład do filtra Bedini

Oferowany przez firmę Filtron wkład kierowany do instalacji gazowych Bedini, montowanych w samochodach. Jego wysokość wynosi 3,5 milimetra, natomiast szerokość 29 milimetrów. 

Zamów filtr na Inter Cars: Wkład do filtra Bedini

Wkład do filtra Matrix i Med

Ten model filtra kierowany jest do montowanych w samochodach instalacji gazowych Matrix oraz Med. Zawiera aluminiową obudowę wielokrotnego użytku oraz pozwala na wymianę wkładów. Warto  również pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu filtrów w samochodach. 

Zamów filtr na Inter Cars: Wkład do filtra Matrix i Med

Wkład do filtra Marini

Ten model wkładu oferowanego przez firmę Filtron kierowany jest do samochodowych instalacji gazowych Matrix. Jego wysokość wynosi 24 milimetrów, natomiast średnica wejścia to 44 milimetry. Jeśli przeprowadzona zostanie wymiana wkładów filtrów do gazu, pozwoli ona na długą i sprawną pracę instalacji gazowej. 

Zamów filtr na Inter Cars: Wkład do filtra Marini

Filtr fazy lotnej Certools F-779B-d

Ten filtr bibułowy produkowany przez firmę Certools charakteryzuje się możliwością wielokrotnego użytku. Ma jedno wejście oraz jedno wyjście. Oba otwory mają średnicę 14 milimetrów. Obudowa filtra została wykonana z aluminium. 

Zamów filtr na Inter Cars: Filtr fazy lotnej Certools F-779B-d

Czy filtry trzeba wymieniać u mechanika, czy można samodzielnie?

Właściciele samochodów wyposażonych w instalację gazową często zastanawiają się, jak wymienić filtr gazu. Czy taka wymiana musi być przeprowadzana w warsztacie? Czy można samodzielnie wymienić filtr gazu?

W tym przypadku nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od umiejętności właściciela samochodu. Teoretycznie nie ma przeszkód do samodzielnego wymieniania filtrów, lecz jeśli ktoś jest niedoświadczony, lepiej oddać samochód w ręce profesjonalistów. 

Sama wymiana jest dość prostym zadaniem, lecz ze względu na obecność gazu, może być niebezpieczna w rękach osoby nieprzygotowanej. Mechanik samochodowy specjalizujący się w naprawach instalacji gazowych wymieni takie filtry w kilka chwil, a koszt takiej usługi będzie niewielki. Z powodzeniem można dodać wymianę filtra do standardowego przeglądu auta w warsztacie samochodowym. Ceny takiej wymiany mogą się jednak różnić w zależności od warsztatu. 

Jak objawia się awaria filtru do gazu?

Filtr gazu powinien być wymieniany zgodnie z zaleceniami producenta. Niemniej jednak instalację gazową należy regularnie serwisować. Pozwoli to uchronić ją przed awarią i uszkodzeniami wynikającymi ze zbyt późno wymienionych filtrów. 

Jeśli jednak filtry do instalacji gazowej zostaną zapchane, objawy będą widoczne i trudne do przeoczenia. Przede wszystkim obroty na biegu jałowym nie będą stabilne, lecz będą falowały. Dodatkowo moc samochodu będzie wyraźnie mniejsza. 

W przypadku zapchania filtrów gazu LPG może wystąpić także wyższe spalanie gazu. Najpoważniejszymi, widocznymi objawami tego rodzaju usterki będą również problemy z wtryskiwaczami i reduktorem. Są to elementy instalacji gazowej wyjątkowo podatne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. 

Przyczyną wystąpienia takiego zapchania może być zbyt rzadka wymiana filtrów, ale również tankowanie paliwa z niepewnego źródła. Warto wybierać jedynie sprawdzone stacje, tak aby nie dopuścić do zapełnienia zbiornika paliwem zbyt niskiej jakości. 

Ile kosztuje wymiana filtra?

Na szczęście filtry LPG, a także ich wymiana, nie są szczególnie kosztowne. Regularna zmiana części na nowe z pewnością jest znacznie tańsza niż koszt naprawy w przypadku wystąpienia usterki wywołanej zapchaniem. Filtry do instalacji gazowej można bez trudu kupić we własnym zakresie.

Ceny tego typu usługi wahają się od 50 do 100 złotych lub od 100 do 150, jeśli w cenę wliczone są także filtry. Warto pamiętać, że taki koszt obejmuje wymianę obu filtrów, zarówno tego do fazy lotnej, jak i ciekłej. W sporadycznych przypadkach można zdecydować się na wymienianie ich oddzielnie, lecz zwykle zaleca się robić to jednocześnie.

filtr gazu 3

W przypadku samochodów o bardzo małym przebiegu taką wymianę powinno się przeprowadzać raz do roku. Oczywiście przekroczenie zlecanego przez producenta interwału kwalifikuje filtry do wymiany bez względu na kalendarz.  ​​

Filtr gazu – podsumowanie

Filtry LPG to niezbędny element każdej instalacji gazowej zamontowanej w samochodzie. Do prawidłowego działania niezbędne jest regularne serwisowanie oraz wymiana zużytych filtrów. Producenci poszczególnych modeli zalecają średni czas, po którym konieczne będzie zamontowanie nowego, lecz biorąc pod uwagę czynniki zewnętrzne, warto co jakiś czas sprawdzać stan zużycia części. 

Zakup dobrej jakości filtra wraz z wymianą nie stanowi dużego wydatku, a z pewnością pozytywnie wpływa na komfort prowadzenia oraz żywotność całej instalacji. Dbałość o stan elementów instalacji gazowej pozwala również ograniczyć występowanie awarii, a co za tym idzie – zaoszczędzić środki, które trzeba byłoby przeznaczyć na naprawę.

Jeśli szukasz filtrów do instalacji gazowej do Twojego samochodu lub innych części zamiennych, sprawdź ofertę sklepu Inter Cars. W asortymencie dostępne są również akcesoria i dodatki, dzięki którym zapewnisz sobie wygodę w trakcie codziennego korzystania z pojazdu.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!